Dupuytren hastalığı

Konstriktif band sendromu (amniyotik band sendromu)
Temmuz 30, 2016
Polidaktili (doğuştan fazla parmak olması)
Temmuz 30, 2016

Dupuytren hastalığı

Bu hastalık, elin avuçiçi kısmının karekteristik sertliğini veren özel bir doku katmanının (palmar fasya) sertleşmesi ile oluşur. Palmar fasya dediğimiz bu doku katmanı, avuçiçinin sert olmasını ve böylece sivri, sert, ağır şeyleri rahatça kavramamızı ve kaldırmamızı sağlar. Nasıl ki bir iş eldiveni (örneğin kaynakçıların yada demir işçilerinin kullandıkları kalın ve sert eldivenler gibi) eli korur, bu dokuda normalde elimizi kullanırken günlük işlerin yıpratıcı etkisinden korur. Bu sert katman daha da sertleşip kalınlaşır ve kısalırsa bu duruma dupuytren hastalığı denir. Hastalığın sebebi, bu doku katmanının neden aşırı sertleştiği ve büzüştüğü bilinmez.

Bu hastalık 19. yy. başlarında Fransız cerrahı Baron Guillaume Dupuytren (resmi yanda) tarafından tarif edildiği için bu isim verilmiştir. Ağrılı bir hastalık değildir. Genellikle avuç içinde bir sertlikle başlar ve bu sertliğin çevreye doğru genişlemesi ile ilerler. Genellikle ilk etkilediği parmaklar yüzük parmağı ve küçük parmaktır. Hastalık ilerledikçe bu parmakları avuç içine doğru çekmeye, kasmaya başlar. Sonunda hasta bu parmaklarını açamaz hale gelir, avuçiçindeki cilt gitgide pürüzlenir ve normal cilt yapısı bozulur.

Aşağıdaki resimlerde avuçiçi ve parmaklardaki çekilmeler görülüyor. Bu çekilmeler ilk başladığında ameliyat olunması önerilir. İleriki aşamalarda bu çekilme bölgelerindeki ciltte bozulma olur ve cildinde alınması gerekir. Bu durumda deri yaması da yapılması gerekir. Bu yüzden dupuytren hastalığı, başlangıç aşamalarında iken ameliyat edilmeli, geç kalınmamalıdır.

Bu hastalık penisin ve ayağın bazı doku katmanlarında da oluşabilir; yani penis ve ayak tabanında da görülebilir. Şeker hastalığı olanlarda sıkça görülür. Hastaların bir kısmı genellikle orta yaşlı erkek, şeker hastası, alkolik ve epileptiktir; bu özellikler hastalarda sık rastlanır özelliklerdir. Bu hastalıklarla dupuytren hastalığı arasındaki bağlantı kesin olarak anlaşılamamıştır. Örneğin her şeker hastasında ya da şeker hastalarının çoğunda dupuytren olacak diye bir şey yoktur; ama istatistiksel olarak dupuytren hastalarının bir kısmı şeker hastası, bir kısmı epileptiktir. Hastalığın kalıtsal yönü de vardır. Ailede bu hastalık varsa çocuklarda da ortaya çıkabilmektedir.

Dupuytren hastalığını teşhis etmek için bir test yapılmaktadır: elinizi avuç içi aşağı gelecek şekilde masaya koyunuz. Tüm parmaklarınız açılıp avuç içi masaya değiyorsa dupuytren yoktur yada henüz başlangıç aşamasındadır. Avuç içi parmaklardaki çekme yüzünden tam açılıp masaya değmiyorsa ameliyat zamanı gelmiş demektir.

Hastalığın tedavisi, yapısı bozulan bu doku katmanının cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Basit ve kansız bir ameliyattır, yalnız avuç içinin cildinin yapısı bozulmadan yapılmalıdır. Avuç içinin yapısı bozulmuş ise bu bölgenin cildini de almak ve burada açılan deri eksiğinide başka bir yerden deri naklederek gidermek gerekir. En iyisi bu hastalığı başında yakalamak ve sadece fasyayı alarak tedavi etmektir. Hastalar 10 gün içinde iyileşir.

Dupuytren hastalığı olan bir piyanist hastalığını anlatıyor. Ellerinde dupuytren hastalığının parmaklara kadar uzandığını görebiliyorsunuz, doktorları hastalığı hakkında bilgi veriyor:

Elini masaya düz koyma testi…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.vfxfilm.com | www.wattafilm.com | www.filmaza.com | www.filmsilo.com | www.arvofilm.com| www.tusfilm.com | www.filmcak.com| www.flafilm.com | www.nvpfilm.com| www.filmovtia.com | www.henafilm.com| www.filmikis.com | www.sumifilm.com