Sigara, alkol ve estetik cerrahi

Down sendromunda estetik cerrahi
Ağustos 1, 2016
Anestezi
Ağustos 1, 2016

Sigara, alkol ve estetik cerrahi

Tiryaki iseniz size kötü bir haberim var. Estetik ameliyat olmayı düşünüyorsanız maalesef (kendi iyiliğiniz için) sigarayı bir süreliğine de olsa bırakmanız gerekecek. Herhangi bir estetik ameliyatta en önemli şeylerden biri dikiş hattının düzgün iyileşmesidir. Sigara dikiş hattındaki kanlanmayı ve doku oksijenlenmesini bozar, içeriğindeki binlerce toksik madde ile hücre rejenerasyonunu sekteye uğratır. Yara iyileşmesi için en gerekli unsurlardan biri o bölgenin iyi kanlanması, kan dolaşımının yeterli olması ve dokulara  yeterli oksijen gitmesidir. Sigara, ameliyat bölgesinde kan akımını azaltır, kanın o bölgeye oksijen taşıma kapasitesinde azalmaya yolaçar, gelen kanın taşıyabildiği oksijenin dokulara salınmasını bozar. Sizin içmeniz bir yana, bulunduğunuz odada dahi sigara içilmesi dikiş hatlarındaki kanlanmayı bozar. Ben bunun en dramatik örneğini bir parmak kopması vakamda yaşadım:

İş kazası sonucu parmağı kopan bir hasta, bulunduğum hastaneye getirilmişti (bu olay Bursa da geçiyor). Kopuk parmak replantasyona (yerine dikilmesine) uygundu ve hastayı acil ameliyata aldım. Dört saatlik ameliyatla mikroskop altında, parmağın 2 atardamarını, 2 toplardamarını, sinirleri, tendonları, kırık kemiği, tüm yapıları onardım (replantasyon ameliyatı: kopuk bir organın mikrocerrahi yöntemleri ile yerine dikilmesi). Hastaya kesinlikle sigara içmemesini, bulunduğu odada da içilmemesini tembihledim. Bir süre hastanemizde yattı, gerekli kan sulandırıcı ilaçları aldı. Daha sonra taburcu ettim, alması gereken ilaçları reçete ettim. Hasta kontrollere geldi, pansumanları değiştirildi. Bu dönemde hiç bir sorun olmadı. Pansumanlara her gelişinde sigara içmemesini hatırlatıyordum. 15. gün geldiğinde dikişlerini aldık. Tekrar hatırlattım sigara içmemesini. Fakat hasta, “dikişler alındı, tedavim bitti” diyerek 17. gün sigara içmiş (17. gün tek bir sigara içtiğini, 18. gün geldiğinde kendisi ifade etti). 18. gün bana geldiğinde parmak damarları tıkanmış idi. Daha sonra parmağı almak zorunda kaldım. Halbuki 2-3 hafta daha sigara içmese diktiğim damarlar dışında ufak damarlar da gelişecek, bir sigara içmeyle parmağını kaybetmeyecekti. Henüz parmağın ana iki damarı dışında kapiller damarlar dediğimiz damarlanma oluşmadan sigara içtiği için bu iki ana damar tıkandı ve hasta parmağını (hemde başarılı bir replantasyon ameliyatından sonraki 18. günde) kaybetti. Bu anlattığım olay kurgu değildir. Kesinlikle yaşanmış bir olaydır ve bence sigaranın ameliyatlı dokuyu nasıl etkilediğini gösteren dramatik bir vakadır.

Sadece sigara değil, nikotin sakızları ve bantları da zararlı. Bunlarda kan dolaşımını bozuyor. Bu yüzden ameliyattan en az 10 gün önce ve sonraki 20 gün içinde sigara içmemenizi ve nikotin bantları ile sakızlarını kullanmamanızı öneriyorum.

 

BULUNDUĞUNUZ ODADA DAHİ SİGARA İÇİLMEMELİ!

Sigara konusunda bir de komik bir anımı anlatayım:

Burun estetiği yaptığım bir hastam, her ne kadar ısrarla sigara içme desem de ameliyattan sonra sigara içmiş. Bunu bana daha sonra kendisi anlattı ve şunu da ekledi:“Sigara içiyorum ama dumanı burnumdan vermiyorum. Zararlı olmaz değilmi?”.
İster burun ameliyatı ister başka bir ameliyat olsun, sigara içiyorsanız dumandaki toksik maddeler içinize çektiğiniz dumanla akciğerlere ve oradanda kana karışır (hemde çok hızlı bir şekilde); dumanı ağızdan yada burundan vermeniz maalesef birşeyi değiştirmiyor.

ALKOLE DE BİR SÜRE ARA VERMELİSİNİZ!

Estetik ameliyat olduğunuz dönemde sigara gibi alkol de almamalısınız, çünkü alkol vücutta su tutulmasına, ciltte ise kuruluğa yolaçar ve ameliyat bölgesinde ödemin çözülmesini geciktirir, bağışıklık sistemini zayıflatır. Ameliyattan önceki 48 saat içinde kesinlikle alkol almamalısınız, çünkü alkol ameliyatta verilen anestezi ilaçları ile etkileşir.
Bu yüzden,
estetik cerrahi Ameliyattan önceki 10 gün ve sonraki 20 gün içinde sigara içmemeye çalışın (bir tiryakinin kısa sürede tamamen sigarayı bırakmasının imkansıza yakın olduğunu bildiğimden, sadece mümkün olduğu kadar azaltmanızı öneriyorum),
estetik cerrahi ameliyattan önce ve sonraki bir kaç gün alkol almayın,
estetik cerrahi sigara gibi nikotin bantlarını da kullanmayın,
estetik cerrahi bulunduğunuz odada dahi sigara içilmemesini sağlayınız.

Son olarak sigaradaki bazı toksik maddeleri hatırlatmak istiyorum:
Sigarada 4000 den fazla toksik kimyasal madde bulunur ve bunlardan 60 kadarı ciddi anlamda kanserojendir. Bu kanserojen maddelerin en tehlikelileri arsenik, benzin, kadmiyum, hidrojen siyanid, toluene, amonyak ve propilen glikoldur. Örneğin; siyanid kesinlikle öldürücü bir zehirdir. Genel olarak bilinen maddelerden birkaçı;

estetik cerrahi Polonyum – 210 (kanserojen),
estetik cerrahi Radon (radyosyon),
estetik cerrahi Metanol (füzeyakıtı),
estetik cerrahi Toluen (tiner),
estetik cerrahi Kadmiyum (akü metali),
estetik cerrahi Bütan (tüpgaz),
estetik cerrahi DDT (böcek öldürücü),
estetik cerrahi Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehiri),
estetik cerrahi Aseton (oje sökücü),
estetik cerrahi Naftalin (güve kovucu),
estetik cerrahi Arsenik (fare zehiri),
estetik cerrahi Amonyak (tuvalet temizleyicisi) ,
estetik cerrahi Karbon (eksoz Monoksit gazı),
estetik cerrahi Nikotin
estetik cerrahi ve 3885 toksik madde daha…
Kaynak: Wikipedia

20 Comments

 1. You know I love your blog!!!

 2. Can dedi ki:

  Kaşımda dikiş var 3 4 tane falan dikişler bugün alındı sigara içme de bi mahsur var mıdır?

  • Bu soru hep soruluyor.. “Yeni ameliyat oldum, sigara içmem de mahsur var mı?”.. gibi… Cevabım şudur: sigara içmek her zaman zararlıdır.. Hazır ameliyat olmuşken ve sigara içmeye ara vermişken bırakın gitsin.. Her neyse.. Sizin durumunuza dönersek, 3-4 dikişlik bir kesi için sigara içmenizin bir zararı olmaz.. Hani, sigara içmenin bu dikişlerin açılmasına yol açacağını hiç sanmıyorum..

 3. Nurgül dedi ki:

  Hocam ben 3 hafta önce estetik oldum. Sigara içmem de bir mahsur var mı ?

 4. Thanks for all your valuable labor on this website. My aunt takes pleasure in setting aside time for research and it’s obvious why. A number of us hear all regarding the lively ways you provide both useful and interesting secrets through the web site and in addition cause response from the others on that topic while our favorite child is actually being taught so much. Take advantage of the remaining portion of the new year. You are always doing a great job.

 5. jordan shoes dedi ki:

  I wish to show my respect for your kindness for people who must have help with in this niche. Your special dedication to passing the message along turned out to be remarkably informative and has surely helped girls much like me to reach their pursuits. The important tutorial indicates a whole lot a person like me and a whole lot more to my office workers. Warm regards; from all of us.

 6. selman dedi ki:

  arkadaslar once bana bı cevap yazın kafayı yıyecem kafamda 45 tane dıkıs vardı benım sımdı o dıkıslerı kesıp tekrar estetık dıkıs yaptılar ve 3 gun oldu ameloıyat olalı sımdı 3 gunumde bı sıgara ıcsem olurmu

 7. MERVE ***** dedi ki:

  İyi çalışmalar.

  20 gün önce rinoplasti ameliyatı oldum. Benim şikayetim burnumda sanki gripmişim gibi oluşan tıkanıklık burnumu çekmem ve sanki iğne batıyomuş gibi hafiften sızlamalar yaşıyorum. Bu durumlar ne zaman geçer acaba onu merak ediyorum. Teşekkürler.

  • Sizi yakından muayene edip en azından bir spekulumla burun içine bakmak gerekir. Ben şahsen 4 senedir burun estetiğini bırakmış durumdayım. Burun estetiği yapmıyorum. En yakınınızdaki burun estetiği yapan plastik cerraha giderek muayene olmanızı tavsiye ederim..

 8. Serhan dedi ki:

  Hocam ayagidman ameliyat oldum mantar vardı onları aldırdım sigara içmem bi şey olurum 1 hafta oldu ameliyat olalı ayağımda dikiş var

 9. Tüba dedi ki:

  merhaba. ben gömülü 20lik diş ameliyatı oldum. fakat ertesi gün akşam dikişlerim açıldı. tekrar diktirmem gerekir mi? ve sigara içsem problem olur mu?

  • Sigara, dikişlerin kaynamasını, yaraların kapanmasını net bir şekilde geciktirir.. Bozar.. Sigara içmeyin.. Ağız dezenfektanı bir gargara alın. Muhtemelen tekrar dikişe gerek kalmadan sadece gargara ile kapanacaktır..

 10. Mine dedi ki:

  Merhaba hocam ben 1 hafta içerisinde burun estetiği ameliyatı olucam sigara içiyorum ama çok az bugün de bir tane içtim sadece iğleşmemde yada burnumun ameliyat sonrası görünüşünde bi zararı olur mu birde ameliyattan ne kadar sonra sigara içmem bi problem yaratmaz şimdiden teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.vfxfilm.com | www.wattafilm.com | www.filmaza.com | www.filmsilo.com | www.arvofilm.com| www.tusfilm.com | www.filmcak.com| www.flafilm.com | www.nvpfilm.com| www.filmovtia.com | www.henafilm.com| www.filmikis.com | www.sumifilm.com