Tetik parmak (trigger finger)

De Quervain hastalığı (De Quervain tendiniti)
Temmuz 30, 2016
Ganglion (sinovyal kist)
Temmuz 30, 2016

Tetik parmak (trigger finger)

Tetik parmak problemini çevrenizde tanıdıklarınızda görmüş olabilirsiniz, hatta belki sizde bile olan sık bir sorundur. Toplumda oldukça yaygındır ama ciddi bir soruna yolaçmadığı sürece bunun tedavi edilebildiği çoğu hastanın aklına gelmez. Tetik parmak sorunu olan parmakta kişi parmaklarını açıp kapatırken parmak bir yerde takılır, zorlanınca sanki tetiğin boşalması gibi birden takıldığı bir şeyden kurtulur ve açılır (veya kapanır). Tam olarak nasıl olduğunu aşağıdaki videodan görebilirsiniz.

Tetik parmak hakkında eğitici bir video:.

Pekala, tetik parmak sorunu neden kaynaklanıyor. Bunu anlatabilmek için kısaca el anatomisinden bahsetmeliyiz. Yapı olarak elimiz aynen bir vinçe benzer. Aslına bakarsanız işlevi de vinç ile aynıdır; eşyaları kavramak, kaldırmak ve güç uygulamak. Bir vinçte önemli 3 yapı bulunur. Yükün kaldırılmasını sağlayan çelik halat (soldaki vinç resminde numara ile işaretli; elimizde ise bu halat yerine tendonlar bulunur), halatın yükü kaldırabilmesi için halatın geçtiği dayanak noktaları (soldaki vinç resminde numara ile işaretli yerler; elimizde ise tendonun altından geçtiği kısa bağcıklar bu işlevi görür ve bunlara pulley denir), yükü taşımaya olanak sağlayan çelik vinç konstrüksiyonu (soldaki vinç resminde numara ile işaretli, elimizde ise bu işlevi parmak kemikleri yerine getirir).


Vinçin düzgün çalışabilmesi için çelik halatın rahatça ileri geri gidebilmesi gerekir. Elimizde de durum aynıdır. Yukarıda da bahsettiğim gibi elimizde tendonlar pulley denen dayanak bağcıklarının altından geçerler. Parmaklarımızı kaparken ve açarken tendonlar bu pulley denen bağcıkların altından ileri geri hareket eder. Eğer bir yere takılırlarsa tetik parmak sorunu ortaya çıkar. Örneğin herhangi bir sebeple (mesela bir iltihaplanma) bu pulleylerden biri daralırsa tendon burada kolayca ileri geri hareket edemeyecektir. Bir diğer sebepte tendonda ufak bir kalınlaşma olabilir. Tendon üzerinde nohut tanesi gibi bir nodül oluşmuşsa bu da tendonun pulley altından rahatça geçmesine engel olacaktır (sağdaki resimde görülüyor). Sonuçta olan şey tendonun bir pulley altında, parmak açılıp kapatılırken takılmasıdır. Tetik parmak genellikle eli ile devamlı aynı hareketi yapanlarda görülür (müzisyenler, fabrika işçileri gibi). Bunun dışında şeker hastalarında, romatoid artritlilerde, hipotiroidi hastalarında daha sıkça görülür.

Bu problemin bir çok tedavisi vardır (istirahat, splint uygulanması, masaj, egzersiz, kortizollü iğne yapılması, sıcak su masajı, antienflamatuar kullanmak gibi); ama kesin tedavisi cerrahidir. Ameliyat 2 şekilde yapılabilir: açık ve kapalı.
Açık teknikte, ameliyathane şartlarında takılmanın olduğu kısım açılır ve daralmış pulley gevşetilir, bazen tamamen açılır. Pulleyde bir nodül varsa bu da alınır.
Kapalı teknikte ise takılmanın olduğu alan üzerine uyuşturucu iğne yapılır ve kalınca bir iğne yada sivri uçlu bir bistüri ile takılmanın olduğu pulley direkt ciltten girilerek kesilir. Büyük bir kesi yapılmaz, ençok 2-3 milimetrelik kısa bir kesi yeterlidir, dikiş atmaya gerek yoktur. Kapalı yöntem kalınca bir iğne ile de yapılabilir, bu durumda sadece iğnenin giriş yeri olacaktır ki bu da en çok 1 milimetrelik bir kesidir. Bu yöntem son yıllarda oldukça yaygın kullanılır olmuştur. Ameliyathane şartlarında yapılması gerekmez, kolaydır ve hastaların memnuniyet oranı yüksektir. Tek dezavantajı tendonda bir nodül varsa kapalı yöntemle nodülün alınamamasıdır (ama pulley yeteri kadar serbestleştirilmişse, tendonda nodül de olsa, parmaktaki takılma giderilir).

Ameliyatsız, kesmeden tetik parmak tedavisi…

2 Comments

  1. Filiz **** dedi ki:

    Benim sol elimde yüzük parmağımda mallet finger oluştu düşmeye bağlı. 6 hafta atelde kaldı ve kopan kısmın ucunda kalan kemik parmak ucuna zamanla bağ doku oluşturdu artık kademeli olarak ateli çıkarmaya başladım ama sanki parmağım eskisi kadar düz durmuyor malet finger kadar değil ama düz de değil yapılabilecek bir şey var mı diye öğrenmek istedim

    • Atel ile iyileşmişse böyle hafifçe düşük kalabilir. Ameliyat daha kesin düzelme sağlar ama daha travmatiktir. Parmağın hafifçe düşük kalması günlük hayatınızı etkilemiyorsa böyle kalsın. İşinizi görmenizi kısıtlıyorsa o zaman ameliyatla düzeltmek ve parmağı tam düz halde duracak şekilde onarmak gerekir..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.vfxfilm.com | www.wattafilm.com | www.filmaza.com | www.filmsilo.com | www.arvofilm.com| www.tusfilm.com | www.filmcak.com| www.flafilm.com | www.nvpfilm.com| www.filmovtia.com | www.henafilm.com| www.filmikis.com | www.sumifilm.com