Tırnak cerrahisi

Kol implantları ile (biceps, triceps implantları) kaslı bir görünüm kazanma
Temmuz 30, 2016
De Quervain hastalığı (De Quervain tendiniti)
Temmuz 30, 2016

Tırnak cerrahisi

Sık görülen tırnak hastalıkları: Tırnaklar bir çok insan için güzelliğini tamamlayan bir estetik unsurdur. Herhangi bir yaralanma, enfeksiyon yada tümör gelişimi sonucu tedavisi uygun yapılmazsa ve tırnak yatağı yaralanırsa tırnağınızın görünüşü bozulur. Cerrahi sırasında tırnağın büyümesini sağlayan kısım ve tırnak yatağı korunmalıdır.

Paronişi: Tırnak yatağının enfeksiyonudur. Tırnak kenarından bir şekilde enfeksiyon yapan mikropların tırnak yatağına erişmesi ile oluşabilir. Manikür sırasında temiz aletler kullanılmazsa yada tırnak dibi çok derinden temizlenirse bakteriler buradan tırnak yatağına erişebilir. Tırnakta kızarıklık olur. Zonklayıcı tarzda ağrı olur. Absenin boşaltılması, antibiyotik alınması ve parmağa uygun pansuman yapılması ile düzelir. Bazen parmağa ilaçlı su banyosu uygulamak gerekir.

Onikokriptozis (tırnak batması): Tırnağın cilde batarak büyümesidir. Çok ağrılıdır. Genellikle ayak tırnaklarında olur. Cerrahi tedavi en uygun tedavi şeklidir. Tırnağın cilde batık büyüyen kısmı tırnağın çıktığı yerdeki büyütücü matrix ile birlikte çıkarılır. Dikiş atılırken tırnak cildin üzerinden büyüyecek şekilde dikilir. Tırnak enfekte ise öncelikle enfeksiyon giderilir, sonra gerekli cerrahi müdehale yapılır. Ameliyat lokal anestezi ile yapılır, parmak dibine bir turnike bağlandığından kanama olmaz. Ameliyat sonunda tırnağın batan kısmını büyüten kısıma bazı kimyasallar (fenol gibi) sürülerek tırnağın o kısımdan tekrar büyümesi önlenebilir. Bazı vakalarda antibiyotik ile birlikte ilaçlı (batikonlu), günlük ayak banyosu önerilebilir.

Tırnak yaralanmaları: Tırnak yaralanmalarında en önemli nokta tırnağın büyümesini sağlayan tırnak dibindeki büyütücü matrixin ve tırnağın düzgün büyümesini sağlayan tırnak yatağının onarımıdır. Büyütücü matrix yaralandığında tırnakta bir şekil bozukluğu mutlaka gelişir, amaç bu kısmın en düzgün olacak şekilde onarılması ve oluşacak şekil bozukluğunun en az olmasını sağlamaktır. Yaralanma sırasında tırnak kaybedilmişse tırnak yatağının hasar almaması çok önemlidir. Bu durumda tırnak üzerine yatağın zarar görmesini engelleyecek düz bir pansuman malzemesi uygulamak gerekir. Yaralanma sırasında tırnak altında kan birikmişse bu çok ciddi ağrıya yolaçar. Bunun tedavisi basittir; tırnağa bir pencere açılması yada kalınca bir iğne ile tırnakta bir delik açılması tırnak altında biriken kanın dışarı akmasını sağlar ve ağrı geçer.

Tırnak altında ekzostozis: Tırnak altındaki kemikte bir çıkıntıdır. Tırnakta kabarıklığa ve ağrıya yolaçar. Lokal anestezi ile parmak ucundan girilerek tırnak yatağı bozulmadan kemikteki bu çıkıntı traşlanır.

Tırnak yatağında gelişen tümörler: Nadiren tırnak yatağında kötü huylu cilt tümörleri gelişebilir. Bu yüzden tırnak altında herhangi bir travma olmadan kendi kendine gelişen renkli -özellikle koyu renkli- lezyonlar zaman geçirmeden bir doktora gösterilmelidir. Tırnak altında çıkan cilt kanserleri çok nadir olmasına karşın çıktığında genellikle hızlı ilerleyen tür cilt kanserleri olmaktadırlar. Bu lezyonlar radikal cerrahi girişimlerle tamamen alınabilir. Erken davranılırsa tam iyileşme sağlanabilmektedir.

Glomus tümörü: Damar yapısı olan kötü huylu olmayan bir tümördür. Tırnağın altından kırmızımsı, mavimsi rengi ve çok ağrılı olmasıyla tanınır. Ameliyat ile çıkarıldığında tam iyileşme sağlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.vfxfilm.com | www.wattafilm.com | www.filmaza.com | www.filmsilo.com | www.arvofilm.com| www.tusfilm.com | www.filmcak.com| www.flafilm.com | www.nvpfilm.com| www.filmovtia.com | www.henafilm.com| www.filmikis.com | www.sumifilm.com