Uzuv kopmaları (el, kol, parmak kopmaları, amputasyonlar)

Ayaktan ele parmak nakli
Temmuz 30, 2016
Karpal tünel sendromu (Median sinir)
Temmuz 30, 2016

Uzuv kopmaları (el, kol, parmak kopmaları, amputasyonlar)

Tamamen kopmuş el ve parmaklar ancak mikrocerrahi teknikleri ile yerine dikilebilir. Kopuk organların yerine dikilme ameliyatına Replantasyon denir. Bazen de organ tam olarak kopmamıştır, az bir parçası tutuyordur ama kan dolaşımı yoktur (damarlar kesilmiştir); bu durumdaki organın tekrar yerine dikilip kan dolaşımının yeniden sağlanmasına ise Revaskülarizasyon denir.

Kopan bir organın yerine dikilebilmesi bir çok faktöre bağlıdır:

estetik cerrahi Kopan organın replantasyon için uygun olması gerekir: Kopan organın bütünlüğünün bozulmamış olması, çok fazla yaralı olmaması vede en önemlisi onarılabilecek damar yapılarının sağlam olması gerekir.
estetik cerrahi Kopan organın koptuğu yerin replantasyona uygun olması gerekir: Kopan organı yerine dikebilmek için o bölgedeki damarsal yapıların sağlam olması gerekir ki kopan organdaki damarla o bölgedeki damarı ucuca dikebilelim. Örneğin hastanın parmağı kopmuş ve iyi durumda, buna karşın parmağın koptuğu el onarılamayacak kadar yaralı olsun; bu durumda kopan parmak yerine (orjinal yerine) dikilemez.
estetik cerrahi Mikrocerrahi eğitimi almış bir cerrah gerekir: Replantasyon ameliyatı yalnızca mikrocerrahi ve replantasyon eğitimi almış cerrahlarca gerçekleştirilebilir. Mikrocerrahi dikiş yöntemleri normal dikişlerden çok farklıdır. Cerrahlar genellikle ihtisas eğitimleri sırasında özel mikrocerrahi kurslarına katılarak deney hayvanlarında damar, sinir onarımı yaparak mikrocerrahi yöntemlerini öğrenirler.
estetik cerrahi Uygun cerrahi alet, mikroskop (yada büyüteçli loop gözlük) ve ameliyathane şartları gerekir: Replantasyon ve revaskülerizasyon ameliyatları ancak özel cerrahi aletlerle, özel mikroskop veya loop (büyüteçli) gözlüklerle ve özel ameliyathane şartlarında gerçekleştirilebilir. Bu ameliyatlarda çok ince ameliyat iplikleri kullanılır. Bazı ipleri çıplak gözle göremezsiniz. Ameliyathanede bu ipliklerin de olması gerekir.
estetik cerrahi Kopan organın uygun şartlarda hastaneye yetiştirilmesi gerekir: Kopan organların soğuk ve kuru ortamda muhafaza edilmeleri ve hızla hastaneye yetiştirilmeleri gerekir. Kopan organları hastaneye yetiştirirken en uygun saklama şekli şudur: kopan organı kuru bir poşete koyunuz, bu poşetide içinde bolca buz bulunan ikinci bir poşetin içine atınız. Böylece kopuk organ hem ıslanmayacaktır, hemde soğuk ortamda kalacaktır. Kopuk organı direkt buzun yanına atarsanız ıslanır ve buzun etkisi ile ıslanıp donabilir. Bu bazen yapılan bir hatadır. Daha iyi korunsun diye kopan organ buz içinde saklanır yada buzluğa konursa donar ve yerine dikilme şansı hiç kalmaz. Kopan organların +4 derece gibi bir sıcaklıkta tutulması uygundur.
estetik cerrahi Kopan organın en kısa sürede hastaneye yetiştirilmesi gerekir: Ameliyatın başarı şansı biraz da buna bağlıdır diyebiliriz. Bir organ ne kadar kısa sürede yerine dikilirse yaşama şansı o kadar artar. Geç onarılan vakalarda, aradan geçen zamanla organda biriken -kan dolaşımının olmadığı süre içinde atılamayan- toksik maddeler, yerine dikilen organın yaşama şansını azaltır.
estetik cerrahi Mikrocerrahın uygun olması gerekir: Uykusuz ve nöbetten yeni çıkmış bir mikrocerrahın dikkati dağınık olacağı için ameliyatın şansı oldukça düşer. Bu yüzden el cerrahisi merkezlerinde her gün replantasyon ameliyatına girmeye hazır, nöbetten çıkmamış, dinç bir cerrah grubu acil replantasyon ameliyatları için hazır bulunur.
estetik cerrahi Bazı vakalarda birden fazla mikrocerrah gerekir: Bazı vakalarda birden fazla organ kopması vardır. Örneğin hastanın her iki bacağı kopmuş olabilir. Bu durumda zamanla yarışıldığı için her iki bacağı iki ayrı ekibin aynı anda replante etmesi gerekir.
Mikrocerrahi hakkında daha geniş bilgi almak için mikrocerrahi sayfasına bakınız..

estetik cerrahi xxxxx

9 Comments

 1. süleyman dedi ki:

  Benim sol işaret parmagım adun keserken dahra elimden kayarak eklem yeri kesti
  devlet hastenesinde amaliyat oldum ama
  parmagım sakat kaldı yumulmuyor acaba
  tekrar amalıyatla duzelebilirmi

  • El muayenesi yapmadan bir şey söyleyemem ama böyle hareket kısıtlılığı olduğunda her geçen gün tekrar hareket kazanma şansı azalır.. Çünkü çalışmayan eklemler hızla kireçlenir.. En yakındaki plastik cerraha vakit kaybetmeden görünmenizi tavsiye ederim..

 2. Şener Bozkurt dedi ki:

  Kaza sonucu sol serce parmagimintirnak bitiminden aputasyon geçirdim fakat parmagimi hastanede acil memura çok girdiler cerrah operasyonu degilmiydi

 3. Şener Bozkurt dedi ki:

  Sol serce parmagimin ucunu pres de kaptırdık aputasyon olarak acile gittik kopmuş ezilmiş parmagimi fotoğraf çekilip plastik cerrah a gönderildi fotoğraf üzerinden kopmuusparmagimi acil deki pansumanciya sık girdiler sizce bu dogru mudur neticede dikilen yer cürüdu

 4. Şener Bozkurt dedi ki:

  Sol serce parmagimin ucunu pres de kaptırdık aputasyon olarak acile gittik kopmuş ezilmiş parmagimi fotoğraf çekilip plastik cerrah a gönderildi fotoğraf üzerinden kopmuusparmagimi acil deki pansumanciya diktirdiersizce bu dogru mudur neticede dikilen yer cürüdu

  • Bu dünyanın her yanında yapılan bir uygulamadır. Cerrah kopan parçayı dikilmeye uygun bulmadıysa parmağın ucu dikilerek kapatılır. Dikiş atan herkes parmağın güdüğünü kapatabilir..

 5. Orhan koşar dedi ki:

  Sol işaret parmağım , tırnak eklemiyle üzerindeki eklem arasından küçük ” canavar ” ile koptu … Yaklaşık altı hafta önce mikro cerrahi ile replantasyon yapıldı , ancak parmak iyi görünmesine karşın , parmak ödemi sürüyor … Bilgilendirmenin ricasıyla …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.vfxfilm.com | www.wattafilm.com | www.filmaza.com | www.filmsilo.com | www.arvofilm.com| www.tusfilm.com | www.filmcak.com| www.flafilm.com | www.nvpfilm.com| www.filmovtia.com | www.henafilm.com| www.filmikis.com | www.sumifilm.com