Yeni teknolojiler

CE onayı nedir? Bu belgeyi, tıbbi işlemler sırasında neden aramalıyız?
Ağustos 2, 2016
Önemli bilimsel makaleler
Ağustos 2, 2016

Yeni teknolojiler

YENİ TREND: EVDE KULLANIM İÇİN ÜRETİLMİŞ MEDİKAL CİHAZLAR!
estetik cerrahi Son aylarda birbiri ardına evde kullanım için geliştirilmiş, kullanımı uzmanlık gerektirmeyen medikal cihazlarla ilgili bir çok haber gelmeye başladı. Anlaşılan yakın bir gelecekte her türlü medikal cihaz evlere girecek. Hatta bence ileride şöyle diyaloglar da yaşanacak (şaka değil, bunun gerçekten olacağını düşünüyorum):


Komşu, sizin MR ı kullanabilir miyiz? Bizim ufaklığın karnı ağrıyormuşta, bizim cihaz arızalı, bi MR çekiverelim..
AAA! Ne demek, buyrun geçin, internetteki bir sağlık sitesinden okudum öğrendim, MR dan önce ayakta direkt batın grafisini öneriyor doktorlar; dilerseniz önce onu çekelim. Dün bir röntgen cihazı da aldık, portatif bişii..
Olur, sağolun, gerçi ben idrar ve kan tahlillerini bizdeki ev tipi pratik laboratuvar setinde yaptım, tahlillerinde bir sorun yok.
15 dakika sonra:
Çok sağolun, size zahmet verdik. Siz de çekinmeyin, biz de yeni çıkan mamografi cihazlarından aldık. Bir gün gelinde meme kontrolünüzü yapalım, bir mamografi çekelim.
Ay çok sağolun, iyi olur.. Başka zaman çaya da bekleriz..


estetik cerrahi Son aylarda satışa sunulan pratik, evde kullanılabilen cihazlardan bazıları şunlar (bu cihazlarla ilgili daha ayrıntılı haberleri, haberler bölümünde bulabilirsiniz):
MIHARU – Ev tipi endoskopi kamerası: Bir Japon firması MIHARU adlı küçük bir kamera geliştirmiş. Bu kameraya pillerini takıyorsunuz, üzerine atılabilir kılıfını geçiriyorsunuz, tv ye bağlıyorsunuz ve minik kamerayı burun yada ağız içine sokarak kendi endoskopik muayenenizi kendiniz yapıyorsunuz. Görüntü tv ekranından izleniyor. Burun ameliyatından önce ve sonra burun içini tv ekranında görebilir; ağzınızdaki çürük ve tedaviye ihtiyacı olan dişleri kendiniz tespit edebilirsiniz.
SILKN – Evde kullanım için İPL epilasyon cihazı: Home Skinovations Ltd. firmasının ürünü olan, İPL tabanlı bir epilasyon cihazı olan Silk’n, FDA tarafından onaylandı. Bu cihazın özelliği, son derece portatif olması ve evde kullanılabilmesi imiş. Firma, üründe kullanılan teknoloji için İPL yerine Home Pulsed LightT technology (HPLT)demeyi tercih ediyor.
TRIA – Evde kullanıma uygun lazer epilasyon cihazı: TRİA adlı, evde kullanılmak üzere geliştirilmiş, epilasyon amacı ile kullanılan bir el cihazı evde epilasyon amaçlı kullanımı için FDA onayı aldı. Cihaz aslen bir Diode lazer olmasına rağmen evde kullanımı bazı tedbirler ile güvenli hale getirilmiş. Örneğin cihazın özel bir kilitleme mekanizması bulunuyor, ayrıca cihaz yalnızca cildinize yakınken çalışıyor; bu sayede boşa (göze doğru mesela) ışın vermiyor.
GENTLEWAVES – Evde kullanıma uygun, led teknolojili cilt gençleştirme cihazı: Light BioScience firmasının bir ürünü olan GentleWaves, aslında cilt kırışıklıklarını giderme ve cilt gençleştirme amacı ile kullanılan bir LED (light emitting diode) ışık cihazı. Bu cihazın farkı, bir doktor tavsiyesi yada mevcudiyeti olmadan evde kullanılabilecek bir cihaz olması. FDA, bu cihazın, şu an sadece göz çevresi kırışıklıklarına karşı kullanılmasını onaylamış. Bu cihazın FDA onaylı ilk evde kullanılabilir LED cihazı olduğu belirtiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.vfxfilm.com | www.wattafilm.com | www.filmaza.com | www.filmsilo.com | www.arvofilm.com| www.tusfilm.com | www.filmcak.com| www.flafilm.com | www.nvpfilm.com| www.filmovtia.com | www.henafilm.com| www.filmikis.com | www.sumifilm.com