Yüzük yaralanması (ring avulsiyon, finger degloving injury)

El bileği kesileri
Temmuz 30, 2016
Ayaktan ele parmak nakli
Temmuz 30, 2016

Yüzük yaralanması (ring avulsiyon, finger degloving injury)

Yüzük yaralanması, yüzüğün bir yere (sıklıkla kapı kolu, araba kapısı, trabzan gibi yerlere) takılıp, parmağın bir kısmının kopmasına yada cildinin soyulmasına yolaçtığı yaralanmalardır. Oldukça kötü bir yaralanmadır, çünkü bugün bile ideal bir tedavisi yoktur. Genellikle merdivenden inerken kişinin ayağı biryere takılır, düşerken parmağındaki yüzük trabzana takılır ve parmak bu şekilde yüzüğe takılarak kopar; yada otomobilden inerken, yada dolmuştan inerken parmaktaki yüzük araba kapısına takılır ve yine parmağın kopmasına yolaçar.

Bu yaralanma sonunda 2 şey olabilir:
Parmağın bir kısmı kopar: Bu kopma şekli oldukça kötüdür, çünkü parmak bir nevi yerinden sökülmektedir. Genellikle tendon, sinir, damar gibi kopan parçanın yerine dikilmesi için önemli olan yapılar kopma seviyesinin çok daha gerisinden, el-avuçiçi seviyesinden kopar. Bu dokuların dikilme şansı da azdır. Halbuki bir bıçakla kesilmiş bir parmağın yerine dikilme ihtimali daha fazladır. Bu durumu bir örnekle açıklamaya çalışayım: bir ipi makasla kestiğinizde ipliğin kesik uçları düzgündür. Aynen bıçakla kesilen bir parmaktaki gibi; ve dolayısı ile dikilebilecek-düzgün damar sinir uçları olacağı için parmağın yerine dikilme şansı da daha fazla olacaktır. Halbuki aynı ipliği iki ucundan tutup elinizle çekip koparırsanız ipliğin kopan uçlarının lime lime olduğunu göreceksiniz. Bu durum aynen yüzük yaralanmasındaki parmak kopmasına benzer ve bu durumda da kopan damar-sinir gibi dokuların uçları genellikle dikilmeye uygun olmayacak şekilde lime lime olmuştur. Bu sebeplerden ötürü yüzük yaralanması şeklinde kopmuş bir parmağın yerine dikilme şansı oldukça düşüktür (ama bu ihtimal sıfır da değildir, parmağın yerine dikilmesi yine de denenebilir).

….yada,

Parmağın cildi soyulur, kemik yapısı çıplak bir şekilde kalır: Bu durum da tedavisi zor bir durumdur, çünkü genellikle parmağın tüm önemli yapıları korunmuştur, sadece cilt soyulmuştur. Bu durumda yapılacak şey, parmağın soyulan cildini onarmaktır. Bu onarım için gereken cilt genellikle kasık, el, avuçiçi yada gövde (kaburgaların üzeri) bölgelerinden sağlanır. En sık uygulanan onarım şekli parmağın açıkta kalan kemik kısmını, kasık cildine dikmektir. Hasta, 4-6 hafta, eli yaralı yerinden kasığına dikili olarak yaşar (bu ameliyatı yazın olmak gerçekten çok can sıkıcı bir olaydır). Ameliyattan 4-6 hafta sonra, parmağa dikilen kasık cildi artık parmak cildine kaynamıştır ve ikinci bir ameliyatla bu cilt kasıktan ayrılıp parmak üzerindeki yaranın kapatılmasında kullanılır. Sonuçta parmaktaki cilt eksikliği kasık cildi ile giderilmiş olur. Bu da ideal bir tedavi değildir (başka bir tedavisi de yoktur), çünkü parmağa getirilen cilt hiçbir zaman parmak cildi kadar ince ve harekete elverişli olmaz. Parmakta hareket kaybı kaçınılmazdır.

YÜZÜK TAKIYORSANIZ LÜTFEN İKİ KERE DÜŞÜNÜN!

Çoğu kişi farkında değildir ama, yüzük takmak son derece tehlikeli bir zevktir. Hiç kimse bir parmağı kopsun yada sakat kalsın istemez, ama bu tarz yaralanmalar, siz ne olduğunun farkına bile varmadan oluverir. Örneğin ben, bu tehlikeyi bildiğim ve dikkat ettiğim halde, bir gün parmağımdaki alyans, hastanede kapı koluna takılıp parmağıma saplanıverdi. Kapıyı biraz daha hızlı kapatıp elimi biraz daha hızlı çeksem kopabilirdi.. O günden beri alyans takmıyorum.

Taktığınız her yüzük, parmağınızı sakat bırakabilir. En tehlikelisi de başparmağa takılan yüzüklerdir; çünkü elimizdeki en önemli parmak başparmaktır. Başparmağımız olmadan hiç bir şeyi tutamayız, kavrayamayız. Bunu anlayabilmek için başparmağınızı avuçiçinde tutarak dört parmağınızla gömlek düğmesi iliklemeye yada ayakkabı bağını bağlamaya çalışın; yapamazsınız. Bir hastamın başparmağına yüzük taktığını görünce kendisini bu konuda uyarmıştım. Bana yüzüğün bol olduğunu ve kolayca çıkarabildiğini gösterdi; halbuki bu durum daha da tehlikeli, çünkü yüzük bol olunca yüzükle parmak arasında bir boşluk oluyor ve yüzüğün bir yerlere takılması kolaylaşıyor; takıldığı zaman da yüzük bol olduğu için parmağınızdan kolayca çıkacağını sanmayınız. Genellikle bir yere takılır, parmağınıza saplanır yada yüzük yaralanmasına yolaçarak parmakta kopmaya yolaçar. Çevremdeki cerrah arkadaşlardan çoğu (ben dahil) hiç yüzük (alyans dahil) takmayız. Alyansını takmak isteyenler de genellikle bir zincirle boynuna kolye olarak asıyor; daha güvenli olduğu için.

 

YÜZÜK YARALANMALARINA KARŞI EKLEMLİ (KOLAYCA PARÇALARA AYRILABİLEN) YÜZÜKLER..
Yüzük yaralanmalarını önlemek için çok enteresan çalışmalar da yapılmıştır. Örneğin bir kaç parçadan oluşan, eklemli, bir yere takıldığı zaman hemen parçaları ayrılan yüzük tasarımları yapılmıştır. Bu gibi tasarımlarla yapılan yüzükler, yeteri kadar dayanıklı olmadıkları ve kullanışlı olmadıkları için kullanımları yaygınlaşmamıştır.

 

Son olarak şu habere bakmanızı öneririm. Tam bir parmak avulsiyonu olayı: Hırsız, girdiği evden kaçarken parmağı trabzana takılıyor ve kopuyor…
Haber
Haber
Haber
Haber
Benzer bir haber; merdivenden düşen gencin parmağı trabzana takılıyor ve kopuyor…
Haber
Haber
Haber

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.vfxfilm.com | www.wattafilm.com | www.filmaza.com | www.filmsilo.com | www.arvofilm.com| www.tusfilm.com | www.filmcak.com| www.flafilm.com | www.nvpfilm.com| www.filmovtia.com | www.henafilm.com| www.filmikis.com | www.sumifilm.com