estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        FİTZPATRİCK SINIFLAMASI - CİLT TİPLERİ

Fitzpatrick sınıflaması, tüm dünyada kabul görmüş, insanların cilt tiplerini sınıflamak için oluşturulmuş bir sistemdir. Bu sayede ilaçların yada lazerler gibi cihazların değişik cilt tipleri üzerindeki etkileri ve kullanım dozajları hakkında konuşurken tüm dünyada geçerli bir dil birliği ve ortak bir sistem oluşturulmuştur.

Fitzpatrick sınıflamasında insan cildi 6 ayrı sınıfda kategorize edilmiştir. Tip 1, en açık renk cilt rengine denk gelirken, Tip 6 ise siyahi ırktan insanların cilt rengine denk gelir. Türk insanı olarak toplumumuzun cilt rengi bu sınıflamada Tip 3 yada 4 e denk gelir.

Kişilerin cilt sınıfı değerlendirilirken sadece Fitzpatrick sınıflamasına bakılmaz. Bunun yanında cildin yağlı olup olmadığı, üzerindeki kılların rengi de değerlendirilir. Kişinin genetiği ve yakın akrabalarının cilt rengi de önemlidir. Örneğin Tip 1-3 arasında cilt tipine sahip biri, yakın (kan bağı olan) akrabaları arasında Tip 4 ve daha üstü cilt tipine sahip birileri varsa, cilt tipi sahip olduğunun bir üstü şeklinde değerlendirilmelidir.

Tip I - Çok açık ten rengi, güneşe karşı hassas, açık göz gengi(mavi/yeşil), sarı veya açık kahverengi kıl rengi
Tip II - Açık ten rengi, açık kahverengi veya kahverengi kıl rengi, açık renk göz
Tip III - Açık-Buğday ten rengi, açık veya koyu göz rengi, kahverengi veya siyah kıl rengi
Tip IV- Buğday ten rengi, koyu göz rengi (kahverengi siyah), kahverengi veya siyah kıl rengi
Tip V- Koyu kahverengi ten, koyu(siyah) göz rengi, siyah kıl
Tip VI- Çok koyu ten rengi(siyaha yakın), siyah göz rengi, siyah kıl rengi

Fitzpatrick sınıflamasına göre örnekler:
estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸