estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        3 BOYUTLU MODELLEME İLE EPİTEZ UYGULAMALARI

Bazen hastanın vücudunda önemli bir yapı, bir organ doğuştan yoktur, gelişmemiştir yada bir kaza, kanser gibi bir sebepten dolayı kayıptır. Örneğin, doğuştan kulak kepçesinin olmaması, kanser sebebiyle bir gözün gözü çevreleyen kemiklerle birlikte alınması, üst çenenin önemli bir kısmının alınması gibi durumlarda bu eksik parçaların bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Bu durumda 2 seçenek vardır: ya eksik parça kişinin kendi dokularından alınan parçalarla tamamlanır (örneğin kulak kepçesi, kaburgadan alınan parçalarla yapılabilir); yada vücudun o bölgesindeki eksiklik tamamen o eksik kısmın özel maddelerden yapılan bir örneği ile tamamlanır. Vücutta eksiklik olan yere yapıştırılan (yada özel bir teknikle mıknatısla tutturulan) bu silikon, titanyum, kobalt-krom, akrilik yada seramik modellere Epitez denir.

Aşağıdaki epitez örnekleri yabancı bir kaynaktan alınmıştır..


epitez
epitez
epitez

Bu epitezler tamamen kişiye özel olarak üretilir. Hastanın vücudundaki eksikliğe göre ya o bölgenin kalıbı alınır yada bilgisayarlı yöntemlerle eksik alan bilgisayar ortamında yeniden yaratılır ve bu datalardan yararlanılarak eksik dokunun modeli çıkarılır.


Günümüzde bu gibi epitez uygulamaları en çok kazalar yada kanserler sonucu vücudunda büyük bir alanda doku kaybı olan ve bu yüzden (özellikle yüz ve kafa bölgesinde) deformasyon kalmış hastalarda, ve doğuştan kulak kepçesi olmayan hastalarda kulak kepçesinin oluşturulmasında uygulanıyor. Bu konuda ülkemizde çalışmaları olan firmalardan biri olan Promedart tan Dr. Gürsel Turgut a bu konuda verdiği bilgiler ve yardımları için teşekkür ederim.. Promedart ın sitesinden daha geniş bilgi edinilebilir..


Bir diğer epitez ve 3-D model üreten firma Medikal dizayn firmasıdır..


Bu konuyu internette aramak için kullanabileceğiniz anahtar kelimeler (keywords) :
three d modelling in plastic surgery, epithesis


Online soru sorabilirsiniz

ESTETİK AMELİYATLARIN 3 BOYUTLU ANİMASYONLARI

estetik cerrahi Amerikan plastik cerrahi derneği, bir çok ameliyatın nasıl yapıldığını, kısa anatomi bilgisinin ve ameliyat tekniklerinin anlatıldığı 3 boyutlu animasyonlar hazırlatmış. Aşağıdaki resime tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz.

ESTETİK AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI HASTA RESİMLERİ


estetik cerrahi Bu web sitesi oluşturulurken sitenin, "Yasal uyarılar" sayfasında belirtilen tüm kanun, tüzük ve kriterlere uygun olmasına özen gösterilmiştir. Bu sebeple web sitemde hastaların estetik ameliyat öncesi, ameliyat sırası ve sonrası görüntülerine (fotoğraf, video), hastalardan yazılı izin alınmış olsa dahi, yer verilmemektedir. Sitede, site ziyaretçileri ve hastalar için eğitici olduğu düşünülerek konmuş video ve görüntüler ise yabancı kaynaklıdır.

DİKKAT!


estetik cerrahi Lütfen dikişleriniz alınıp, yaralarınız iyileştikten sonra, doktorunuzla iletişiminizi kesmeyiniz. Ameliyattan sonra 6. ayda ve 1. yılda mutlaka doktorunuza kontrole gidiniz.

estetik cerrahi Ameliyatınızla ilgili herhangi bir sorununuz olduğu taktirde ilk olarak kendi doktorunuza başvurunuz. Estetik ameliyat olmuş ve ameliyat sonucunda pürüzler olan hastaların en sık yaptıkları hata, kendi doktorlarına kontrole gitmemeleri; başka bir doktora başvurmaları ve sabırsız olmalarıdır.

estetik cerrahi Her ameliyatın kendine göre bazı riskleri vardır ve ameliyat sonunda bazı istenmeyen sonuçlar, pürüzler oluşabilir. Genellikle bu pürüzler, ufak revizyonlarla düzeltilebilecek sorunlardır. Unutmayın ki estetik cerrahide, canlı dokulara şekil verilmektedir ve ameliyatın sonucu genellikle tüm şişlikler inip, dikişler iyileşmeden görülemez. Bu iyileşme süreci, yerine göre 1-2 ay ile 1 yıl arasında bir zaman alır. Bu yüzden ameliyatınız sonunda pürüz kaldıysa öncelikle ameliyatınızı yapan kendi doktorunuza başvurun ve sabırlı olun.

estetik cerrahi Revizyon ameliyatlarını yapmak için o bölgede iyileşmenin tamamlanmasını beklemek gerekir. Bu yüzden sabırlı olun. Mutlaka kendi doktorunuza kontrole gidin ve iletişiminizi kesmeyin.

Ameliyattan önce ameliyatınız hakkında bilgilenin; ameliyat günü cesaretli olun; ameliyattan sonra sabırlı olun..

estetik cerrahi Ameliyatlar ve ameliyatsız estetik uygulamalar öncesi önerilerim için "burayı tıklayın.."
estetik cerrahi Ameliyatlar ve ameliyatsız estetik uygulamalar sonrası önerilerim için "burayı tıklayınız.."
estetik cerrahi Ameliyatların ve ameliyatsız estetik uygulamaların fiyatları, ücretleri ile ilgili genel bilgi için "burayı tıklayınız.."estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸