estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        ADEM ELMASININ ALINMASI (GIRTLAK ÇIKINTISININ KÜÇÜLTÜLMESİ)

Adem elması, erkeklerde fiziksel bir özellik olarak, gırtlak kıkırdağının kadınlardakinden daha belirgin olan çıkıntısına verilen isimdir. Bu çıkıntı, ufak bir ameliyatla küçültülebilir. Adem elmasının küçültülmesi daha çok erkekten kadına transeksüellere yapılan bir ameliyat olmasına rağmen, bu çıkıntıdan rahatsız olan ve transeksüel olmayan kadın ve erkeklere de yapılabilir. Transeksüel hastalar genellikle bu çıkıntının erkeksi bir görüntü vermesinden dolayı rahatsız olurlar ve boyunlarına bir fular bağlarlar. Bu çıkıntıdan kalıcı olarak kurtulmanın tek yolu ameliyatla aldırmaktır. Bu ameliyata tıp literatüründe bu ameliyatı geliştiren cerrahın adı verilmiş (Dr. Jean-Paul Lintilhac) ve Lintilhac operasyonu denmiştir.

Ameliyat genel anestezi ile yapılır. Çıkık olan kıkırdaktan küçük parçalar alınarak -yada çıkık parça tek parça halinde çıkarılarak- küçültme yapılır. Çok komplike bir ameliyat değildir. Bazı cerrahlar bu ameliyatın ses tellerine zarar verebileceğini düşünmekte, bu ameliyat hakkında araştırma yapan hastaları vazgeçirmekteler (bana başvuran hastalardan duyuyorum). Halbuki ameliyat sırasında kesinlikle gırtlak iç kısmına girilmemekte, ses tellerinin hayli yukarısında çalışılmaktadır. Ameliyatla ilgili hastalara söylenmesi gereken önemli bir nokta, çıkıntının her zaman tamamen yokedilemeyebileceğidir. Bu ameliyatta amacımız çıkıntının ufaltılmasıdır, tamamen yok edilmesi değildir (bu ameliyatla ilgili en önemli nokta budur, çünkü çıkıntılı olan gırtlak kıkırdağı küçültülürken aşırıya kaçılırsa ses tellerinin gerginliği etkilenir ve hastanın ses tonu değişebilir). Ameliyat sonunda hastanın sesi kısa bir süre için, dokularda ameliyata bağlı olarak oluşan ödem yüzünden değişebilir; ödem geçtikçe bu durum düzelecektir. Ameliyat sonunda boyunda ciddi bir iz kalmaz. Kalan iz genellikle 3-4 santim uzunluğunda ince bir çizgi şeklindedir (tiroid, guatr ameliyatında kalan ize benzer, yalnız daha yukarıda, boyundadır). Bu bölgede dikiş izleri genellikle çok iyi kalmakta ve çabuk iyileşmektedir. Genellikle hasta memnuniyetinin yüksek olduğu bir ameliyattır. Tek önemli nokta, yukarıda da bahsettiğim gibi kıkırdak fazlası alınırken aşırıya kaçılmaması, gırtlak çıkıntısını tamamen yoketmeye çalışmamaktır. Gırtlak anatomisini bilen, bu konuda tecrübeli bir cerrah nerede duracağını bilir ve ses ile ilgili komplikasyonlar yaşanmaz..

Adem elmasının alınışı: Video ameliyat görüntüleri içermektedir...


Adem elmasının alınışı: 2. bölüm...Bu konuyu internette aramak için kullanabileceğiniz anahtar kelimeler (keywords) :
adam s apple removal, adam s apple reduction, tracheal shave, thyroid chondroplasty


Online soru sorabilirsiniz

ESTETİK AMELİYATLARIN 3 BOYUTLU ANİMASYONLARI

estetik cerrahi Amerikan plastik cerrahi derneği, bir çok ameliyatın nasıl yapıldığını, kısa anatomi bilgisinin ve ameliyat tekniklerinin anlatıldığı 3 boyutlu animasyonlar hazırlatmış. Aşağıdaki resime tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz.

ESTETİK AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI HASTA RESİMLERİ


estetik cerrahi Bu web sitesi oluşturulurken sitenin, "Yasal uyarılar" sayfasında belirtilen tüm kanun, tüzük ve kriterlere uygun olmasına özen gösterilmiştir. Bu sebeple web sitemde hastaların estetik ameliyat öncesi, ameliyat sırası ve sonrası görüntülerine (fotoğraf, video), hastalardan yazılı izin alınmış olsa dahi, yer verilmemektedir. Sitede, site ziyaretçileri ve hastalar için eğitici olduğu düşünülerek konmuş video ve görüntüler ise yabancı kaynaklıdır.

DİKKAT!


estetik cerrahi Lütfen dikişleriniz alınıp, yaralarınız iyileştikten sonra, doktorunuzla iletişiminizi kesmeyiniz. Ameliyattan sonra 6. ayda ve 1. yılda mutlaka doktorunuza kontrole gidiniz.

estetik cerrahi Ameliyatınızla ilgili herhangi bir sorununuz olduğu taktirde ilk olarak kendi doktorunuza başvurunuz. Estetik ameliyat olmuş ve ameliyat sonucunda pürüzler olan hastaların en sık yaptıkları hata, kendi doktorlarına kontrole gitmemeleri; başka bir doktora başvurmaları ve sabırsız olmalarıdır.

estetik cerrahi Her ameliyatın kendine göre bazı riskleri vardır ve ameliyat sonunda bazı istenmeyen sonuçlar, pürüzler oluşabilir. Genellikle bu pürüzler, ufak revizyonlarla düzeltilebilecek sorunlardır. Unutmayın ki estetik cerrahide, canlı dokulara şekil verilmektedir ve ameliyatın sonucu genellikle tüm şişlikler inip, dikişler iyileşmeden görülemez. Bu iyileşme süreci, yerine göre 1-2 ay ile 1 yıl arasında bir zaman alır. Bu yüzden ameliyatınız sonunda pürüz kaldıysa öncelikle ameliyatınızı yapan kendi doktorunuza başvurun ve sabırlı olun.

estetik cerrahi Revizyon ameliyatlarını yapmak için o bölgede iyileşmenin tamamlanmasını beklemek gerekir. Bu yüzden sabırlı olun. Mutlaka kendi doktorunuza kontrole gidin ve iletişiminizi kesmeyin.

Ameliyattan önce ameliyatınız hakkında bilgilenin; ameliyat günü cesaretli olun; ameliyattan sonra sabırlı olun..

estetik cerrahi Ameliyatlar ve ameliyatsız estetik uygulamalar öncesi önerilerim için "burayı tıklayın.."
estetik cerrahi Ameliyatlar ve ameliyatsız estetik uygulamalar sonrası önerilerim için "burayı tıklayınız.."
estetik cerrahi Ameliyatların ve ameliyatsız estetik uygulamaların fiyatları, ücretleri ile ilgili genel bilgi için "burayı tıklayınız.."
estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸