estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        Anti-PTOS Lifting: APTOS lifting

APTOS (Anti-PTOS) yöntemi ile yüz germe, 1991 yılında, Rusya-moskova'da, Dr. Marlen Sulamanidze tarafından geliştirilip dünyaya yayılan, daha sonra ülkemizde de popülerleşen; ama son yıllarda tüm dünyada gözden düşmeye başlayan bir yüz germe tekniğidir. Bu yöntem dünyada "Aptos thread", "Feather lift", "Suture lift", "Silk lift", "Happy lift", "Contour thread", "Russian lift" yada "Russian thread" olarak da bilinmekte. Bu isimler aynı zamanda ayrı ayrı benzer ürünlerin isimleridir de. Her bir ürünün kendine göre özellikleri vardır. Örneğin Contour thread ipliklerini yerleştirirken ayrıca bir kanüle ihtiyaç olmaz, ucunda özel iğnesi vardır; bunun yanında Happy lift iplikleri özel bir madde olan poliatit-kaprolakton dan üretilmiştir ve iplikler yerleştirildikten 8-12 ay sonra kendiliğinden erirler.

APTOS ile yüz germe, özellikle yaşlanma belirtilerinin henüz yeni başladığı, yüzde sarkmanın fazla olmadığı, nispeten genç hastalara (30-60 yaşlarında) uygulanıyor. Ülkemizde magazin basınında "balık kılçığı iplerle asma", "dikenli iplerle yüz germe", "ataçlama" gibi "rumuzlarla" duyuruldu.

Bu tekniğin özü, üzerinde zıt yönlerde (bazı ürünlerde tek yönde olan) çıkıntılar olan özel bir cerrahi malzeme, bir iplik ile dokuların yukarı asılmasıdır. İpliğin yapıldığı madde olan polypropylene ise (vücutta erimez), bu madde yıllardır her türlü ameliyatta kullanılan, erimeyen ameliyat ipliğinin de temel maddesidir. Yani APTOS'da kullanılan dikenli iplikler yapıldığı madde olarak, örneğin kalp ameliyatlarında kullanılan ve hayat boyu kalpde dikişin atıldığı yerde kalan dikiş iplikleri ile aynıdır ve hayat boyu doku içinde kalabilir, bir zararı olmaz. Yine de yıllar içinde bu ipliklerin ciltten dışarı atılabildiği ortaya çıktığından, son zamanlarda bu ipliklerin, zaman içinde kendiliğinden eriyen çeşitleri de üretilmiştir (örneğin Happy Lift ipliklerinde, vücutta 8-12 ayda eriyen Poliatit-kaprolakton kullanılıyor).

Anti-PTOS nasıl uygulanıyor?


Bu teknik, genellikle lokal anestezi ile uygulanıyor, uygulamadan önce ipliklerin geçeceği yerler yüz üzerinde kalemle işaretleniyor ve uygulama sonrası hasta hemen evine gönderilebiliyor. Lokal anestezi ile ipliklerin yerleştirileceği giriş ve çıkış yerleri uyuşturuluyor. Özel bir kanülle yerleştirilen dikenli iplik kanülün dışarı alınması ile -dikenleri ile- dokulara yapışıyor. İpliğin yukarı doğru hafifçe çekilip bırakılması ile de ipliğin yukarısında bulunan dikenler, dokuların yukarıda asılı kalmasını sağlıyor. İpliklerin dışarıda kalan uçları kesiliyor ve doku içine gömülmesi sağlanıyor (İsse, bu yöntemi modifiye etmiş, aynen klasik yüz germe yada alın germedeki gibi doku katmanlarını ayırarak (ameliyat sırasında), aynı anda APTOS iplikleri ile germe yaparak yeni bir ameliyat tekniği tarif etmiştir: İsse Endo-APTOS tekniği. Bu aslında çok mantıklı bir modifikasyon olmuştur; çünkü bu tekniğin en büyük dezavantajı, -dokuları kaldırmadan uygulandığı için- sarkmanın kısa zamanda eski haline dönmesi idi. İsse, bu iplikleri açık yüz germede dokuları kaldırarak kullanmış, böylece kısa sürede eskisi gibi sarkma sorununu bertaraf ettiğini düşünmüştür).
Aynen endoskopik orta yüz germe ameliyatı sonunda yüzün flasterlenmesi gibi yanaklara flasterler ile destek yapılıyor. Bu flasterler 5 gün bırakılıyor. Aptos yöntemi yüz, boyun, yanaklar ve kaş bölgesinde kullanılıyor. APTOS ile alın germe-kaş kaldırma yapılacaksa ameliyattan bir kaç gün önce hastanın alnına Botulinum toksin uygulaması (Botox, Dysport) yapılması öneriliyor. Böylece toksinin etkisi ile alın ve iki kaş arasındaki kaslar gevşediğinden APTOS'un daha rahat uygulanabildiği belirtiliyor.
Bu ameliyatta belli bir iz kalmıyor; lokal anestezi ile ayaktan yapıldığı için uzun bir iyileşme dönemi de yok; dolayısı ile yüz germe gerektiren hafif vakalarda tercih sebebi olabiliyor. Tüm bir uygulamanın ne kadar süreceği kullanılacak iplik sayısına bağlıdır, fakat bir süre vermek gerekirse ortalama 1-2 saatte işlem yapılabiliyor. Aptos uygulamasından sonra bir süre buz uygulanması öneriliyor, işe bir haftadan önce gitmeniz önerilmiyor çünkü uygulama yüzde ödeme yol açıyor. Bu yöntemin Amerika'da uygulanan şeklinin (feather lift ve contour thread) FDA onayı bulunuyor. Happy Lift ipliklerinin CE, KFDA, SFDA (Çin), TGA (Avustralya) onayları bulunuyor.

Komplikasyon olarak enfeksiyon ve ipliklerin uçlarının dışarı çıkması, germe etkisinin azalması görülebilir. Şayet ipliğin ucu dışarı çıkmışsa bu sivri kısım antiseptikle silinip dibinden kesilmelidir. Bunlar dışında, eğer iplikler çok yüzeyel yerleştirilmişse ciltte çekilmelere yolaçabilir. İplikler yerleştirilirken bazı yüz sinirlerinin yaralanması en ciddi komplikasyonlardandır, iplikler derinden geçirilirse oluşabilir. Yine de en sık görülen komplikasyon, asılan dokuların kısa sürede eskisi gibi sarkmasıdır. Bu şaşırtıcı değildir; çünkü Aptos (kılçıklı iple asma, ataçlama) tekniğinde dokular, alttaki dokulardan kaldırılmadan (eleve edilmeden, diseksiyon yapılmadan) tırtıklı iplerle yukarı yönde çekiştirilmektedir. Dokunun tabiatını bilen cerrahlar, bu işin kısa süreli olacağını, dokunun eninde sonunda ipliklere rağmen eski yerine geleceğini bilir. Bu iplerle dokuyu yukarı asmaya çalışmak, cilt üzerine flaster yapıştırıp dokuyu yukarı çekiştirmeye benzer; eninde sonunda -hem de kısa süre içinde- flaster sökülür ve cilt eski yerine gelir. Burada kendi tecrübem şudur:

DOKU, ZORLAMAYA GELMEZ. BİR BÖLGEDE ASMA, ASKILIMA YAPILACAKSA (ÖRNEĞİN YÜZ GERME YADA MEME DİKLEŞTİRMEDE) MUTLAKA ASILACAK DOKUNUN TABANDAKİ DOKUDAN KALDIRILMASI, ELEVE EDİLMESİ GEREKİR. BUNUN DIŞINDA, APTOS YÖNTEMİNDEKİ GİBİ ÇEKİŞTİRME, ATAÇLAMA GİBİ YÖNTEMLER İŞE YARAMAZ; YARASA DA ETKİSİ ÇOK KISA SÜRER. ZATEN BU YÜZDEN BU YÖNTEM SON YILLARDA HIZLA GÖZDEN DÜŞMÜŞTÜR. ESKİDEN WWW.REALSELF.COM SİTESİNDE "YAPTIRDIĞIMA DEĞDİ/DEĞMEDİ" LİSTESİNDE EN ALTLARDA OLAN BU YÖNTEM SON ZAMANLARDA LİSTEYE BİLE GİREMİYOR. BUNUN YANINDA AMERİKALI CONTOUR THREAT FİRMASI DA KENDİ APTOS İPLİKLERİNİ PİYASADAN ÇEKTİ VE ARTIK ÜRETMEYECEKLERİNİ DUYURDU. BU KONUDA FİRMANIN WEB SİTESİNE BAKABİLİRSİNİZ. FİRMA, CONTOUR THREAT İLE İLGİLİ HER ŞEYİ SİTESİNDEN DE ÇIKARTMIŞ ARTIK..

Bu konuyu internette aramak için kullanabileceğiniz anahtar kelimeler (keywords) :
aptos, aptos thread, feather lift, suture lift, silk lift, contour thread, russian lift, russian thread, happy liftOnline soru sorabilirsiniz

ESTETİK AMELİYATLARIN 3 BOYUTLU ANİMASYONLARI

estetik cerrahi Amerikan plastik cerrahi derneği, bir çok ameliyatın nasıl yapıldığını, kısa anatomi bilgisinin ve ameliyat tekniklerinin anlatıldığı 3 boyutlu animasyonlar hazırlatmış. Aşağıdaki resime tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz.

ESTETİK AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI HASTA RESİMLERİ


estetik cerrahi Bu web sitesi oluşturulurken sitenin, "Yasal uyarılar" sayfasında belirtilen tüm kanun, tüzük ve kriterlere uygun olmasına özen gösterilmiştir. Bu sebeple web sitemde hastaların estetik ameliyat öncesi, ameliyat sırası ve sonrası görüntülerine (fotoğraf, video), hastalardan yazılı izin alınmış olsa dahi, yer verilmemektedir. Sitede, site ziyaretçileri ve hastalar için eğitici olduğu düşünülerek konmuş video ve görüntüler ise yabancı kaynaklıdır.

DİKKAT!


estetik cerrahi Lütfen dikişleriniz alınıp, yaralarınız iyileştikten sonra, doktorunuzla iletişiminizi kesmeyiniz. Ameliyattan sonra 6. ayda ve 1. yılda mutlaka doktorunuza kontrole gidiniz.

estetik cerrahi Ameliyatınızla ilgili herhangi bir sorununuz olduğu taktirde ilk olarak kendi doktorunuza başvurunuz. Estetik ameliyat olmuş ve ameliyat sonucunda pürüzler olan hastaların en sık yaptıkları hata, kendi doktorlarına kontrole gitmemeleri; başka bir doktora başvurmaları ve sabırsız olmalarıdır.

estetik cerrahi Her ameliyatın kendine göre bazı riskleri vardır ve ameliyat sonunda bazı istenmeyen sonuçlar, pürüzler oluşabilir. Genellikle bu pürüzler, ufak revizyonlarla düzeltilebilecek sorunlardır. Unutmayın ki estetik cerrahide, canlı dokulara şekil verilmektedir ve ameliyatın sonucu genellikle tüm şişlikler inip, dikişler iyileşmeden görülemez. Bu iyileşme süreci, yerine göre 1-2 ay ile 1 yıl arasında bir zaman alır. Bu yüzden ameliyatınız sonunda pürüz kaldıysa öncelikle ameliyatınızı yapan kendi doktorunuza başvurun ve sabırlı olun.

estetik cerrahi Revizyon ameliyatlarını yapmak için o bölgede iyileşmenin tamamlanmasını beklemek gerekir. Bu yüzden sabırlı olun. Mutlaka kendi doktorunuza kontrole gidin ve iletişiminizi kesmeyin.

Ameliyattan önce ameliyatınız hakkında bilgilenin; ameliyat günü cesaretli olun; ameliyattan sonra sabırlı olun..

estetik cerrahi Ameliyatlar ve ameliyatsız estetik uygulamalar öncesi önerilerim için "burayı tıklayın.."
estetik cerrahi Ameliyatlar ve ameliyatsız estetik uygulamalar sonrası önerilerim için "burayı tıklayınız.."
estetik cerrahi Ameliyatların ve ameliyatsız estetik uygulamaların fiyatları, ücretleri ile ilgili genel bilgi için "burayı tıklayınız.."estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸