estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        VÜCUT MODİFİKASYONLARI: MEDİKAL, ETİK YADA LEGAL DEĞİL! AMA YURTDIŞINDA YAPILIYOR!

Öncelikle bir plastik cerrah olarak, insan bedeninde herhangi bir şekil değişikliği meydana getiren her türlü işlemi bir vücut modifikasyonu olarak gördüğümü belirtmeliyim. En basitinden küpe takmak için kulak deldirmek bile bir vücut modifikasyonudur bence ve yine bence, bu işlemler vücudu güzelleştirmek adına yapıldığı sürece yapılabilir. Fakat insan bedenine yapılan bu modifikasyonlar öyle uç noktalara taşınabilir ki, yapılan işlemler tartışmasız biçimde anormal sayılabilir. Burada adı geçen modifikasyon tarzı ameliyatların çok çok uç ameliyatlar olduğunu söylemeliyim; ülkemizde bu işlemlerin yapıldığını hiç duymadım. Burada bahsedilen uygulamalar, batıda dahi bazı alt-kültür çevrelerinde çok az yapılan, toplumda yaygın olarak kabul görmemiş, cilt altına teflon yada silikon protez yerleştirilmesi, aşırı piercing uygulamaları, dilin ikiye ayrılması, alında boynuz oluşturulması, burun, dudak ve kulaklara halkalar takılması, skarifikasyon uygulamaları, aşırı dövme uygulamaları, uzuv amputasyonları (yani self-amputation; merak edenlere not: Nip-tuck Tv dizisinin 3. sezonunda bu konuda bir bölüm vardı), cinsel organlara yapılan işlemler (en basitinden piercing: apadravya), metal implantlar taktırmak (metal mohawk head) gibi uygulama ve cerrahi girişimlerdir. Kişi bu tarz ameliyatları vücuduna "yeni bir şekil" vermek amacıyla yaptırır. Hatta bu tarz işlemleri rahatlıkla "metal fetişizmi" ile ilişkilendirebiliriz (metal fetişizmi hakkında fikri olmayanlar bilgi sahibi olmak için Cronenberg'in Videodrome (1983), Dead Ringers (1988) ve Crash (1996) filmlerini seyretmeliler; tabii cronenberg'in diğer filmlerini de). Metal fetişizmini en sert biçimde işleyen film ise bence bir japon filmi olan Tetsuo: İron man dir. Bu filmde de metalin canlı doku ile içiçe girişmesi, kaynaşması anlatılmaktadır ama izleyici için sonunu getirmesi oldukça zor bir filmdir.

Bu ameliyatları genellikle cerrah olmayan kişiler, hatta "piercingciler" yapmaktadır. Bu işlemler ne kadar illegal olursa olsun, ne kadar etik yada medikal uygulamalardan uzak olursa olsun bir gerçek var, o da yurtdışında birilerinin bu işlemleri yaptığı ve yaptırttığıdır. Plastik cerrahi, özellikle estetik cerrahi, vücudu güzelleştirme ve şekil verme ile uğraştığı için en azından olayın magazinsel yanı sebebiyle, genel kültür olsun diye bu işlemlerden kısaca bahsetme gereğini duydum; çünkü yapılan bu tarz işlemler sonunda insan vücudunda ciddi anlamda şekil değişiklikleri gerçekleştiriliyor.

Dünyanın en ünlü vücut modifikasyonu sanatçılarından biri Steve Haworth'dur (yukarıdaki resimde matrix pardesülü adam). Önceleri plastik cerrahlar için ısmarlama (custom) implant üreten Haworth, daha sonra vücut modifikasyonuna yönelmiş. Son olarak bu implantların bazılarını mıknatıslı metallerden üretmiş ve bu implantları yerleştirdiği kişilerin havadaki elektriği hissetmelerini sağlamış. Haworth, kendisini 3 boyutlu vücut modifikasyonu ve insan evrimi sanatçısı olarak tanımlıyor (bence Cronenberg, Orlan hakkındaki filminden sonra Haworth hakkında da bir şeyler çekmeli). Steve Haworth un web sitesine gitmek için yukarıdaki resmine tıklayınız.

Steve Haworth'un bazı "eserleri":

Discovery channel'da bir belgesele de konu olan "Lizard boy" tipik bir vücut modifikasyonu örneğidir. "Lizard boy" , kertenkeleye benzeyebilmek için vücudunu kertenkele derisi gibi bir desenle (dövme) ile kaplatmış, dişlerini sivriltmiş, alnına teflondan boynuz oluşturtmuştur. "Lizard boy" kadar meşhur bir diğer vücut modifikasyoncusu da kaplana benzemek için vücuduna benzer işlemler yaptıran "Kaplan kadın" dır.
Lizard boy un web sitesine gitmek için tıklayınız
Kaplan kadının web sitesine gitmek için tıklayınız

Bu gibi ameliyatları yıllardır vücudunda deneyerek tüm vücudunu bir sanat eseri halinde gören Orlan ise bu tarz girişimlerin en ünlüsüdür. Daha önce İstanbul bienali sırasında ülkemize de gelen Orlan, kesinlikle dünyadaki en uç vücut modifikasyonu örneğidir. Orlan, aslında bir performans sanatçısıdır ve sanatı için kullandığı hammadde kendi vücudu, atölyesi ise ameliyathanedir. Orlan, bu performanslarını plastik cerrahlarla gerçekleştiren ve plastik cerrahiyi bir performans sanatı haline getiren dünyadaki tek kişidir. Bir çok kişinin tepkisini alan, bazılarınca da göklere çıkarılan bir sanatçı olan Orlan hakkında daha geniş bilgiyi kendi web sitesinden alabilirsiniz (www.orlan.net).

NOT: David Cronenberg'in Orlan hakkında bir film çekmeye niyetlendiğini duyuyoruz ve bir sinema sever olarak fazlasıyla heyecanlanıyoruz!

VÜCUT MODİFİKASYONLARI İLE İLGİLİ BAZI VİDEOLAR:


YARA İZİ SANATI: SKARİFİKASYON!


Bu insanlar yara izlerinden kurtulmak istemiyorlar, tam tersine sırtlarına, kollarına, bacaklarına yara izi yaptırıyorlar! İnsanoğlu gerçekten çok tuhaf! Yurtdışında bazı ekstrem sanatçıların, dövme ve piercing olayını aşıp, vücut modifikasyonu yaptıklarını yukarıda yazmıştım. Bu ekstrem vücut sanatlarından biri de skarifikasyon denen ve yara izlerini birer sanat eserine dönüştüren yöntem. Skarifikasyonda, vücudun istenen bir bölgesine bir desen çiziliyor; daha sonra bu desen üzerindeki derinin üst katmanı yüzeyel olarak kesilerek atılıyor (resmen o bölgedeki deri yüzülüyor). Bu yara daha sonra kendi haline iyileşmeye bırakılıyor ve sonunda başlangıçta çizilen desen şeklinde bir kırmızı bir yara izi kalıyor. Bu işlem aslında yeni bulunmuş bir şey değil, kızılderililerin yada bazı Afrika kabilelerinin yıllar önce uyguladıkları bir şey. Aşağıya bir kaç örnek koyuyorum, bir de bir skarifikasyonun yapılış aşamalarını (görüntüler oldukça kanlı olduğu için sansürleyerek) koyuyorum...
Aşağıda bu acaip sanatın en güzel örneklerini görüyorsunuz. Bu resimler www.scarwars.net sitesinden alındı.

Aşağıda bir skarifikasyonun yapılış aşamalarını görebilirsiniz.
Sırta desen çiziliyor ve çizilen desen üzerindeki cildin üst katmanı soyuluyor. Dikkat ederseniz bu işlemi bir dövme-piercing ustası yapıyor. Ayrıca sterilizasyon, sadece o bölgeyi dezenfektanla silmekten ibaret.
Deseni oluşturan cilt kısımları resmen yüzülüyor.
Çıkarılan cilt kısımları ve bistüriler.
Desen, hemen uygulamadan sonra yara şeklinde görülüyor.
Zamanla bu desen şeklindeki yara iyileşmeye başlıyor.
Yara iyileştikçe önce kızarıyor, sonra aylar, yıllar içinde rengi soluyor ve pembe bir iz halini alıyor..
Bu iz artık kalıcıdır, silinemez, yalnız yıllar içinde rengi solacaktır.
Bu resimler www.bmezine.com sitesinden alındı.

PLASTİK CERRAHİ VE VÜCUT MODİFİKASYONLARI


Yukarıda bahsettiğim gibi -bence- tüm estetik ameliyatlar birer vücut modifikasyonu örneğidirler. Örneğin her gün onlarca kişi burun estetiği olmaktadır; bu ameliyat ile görünümleri ciddi biçimde değişmektedir. Bilinen ve sıkça yapılan estetikler dışında son yıllarda yurtdışında göbek deliğine şekil verilmesi (örneğin kalp şekli) gibi oldukça "light" vücud modifikasyonlarının yaygınlaştığını duyuyoruz; üstelik bu gibi "hafif" vücut modifikasyonları da plastik cerrahlarca yapılıyor ve kişinin görünümünde ciddi değişikliklere yolaçıyor. Burada plastik cerrahiyi ayıran nokta, kişinin insan formundan çıkarılmadan, sadece güzelleştirmek amacı ile ameliyat edilmesidir. Yukarıda sayılan örnekler (lizardboy, aslan kadın ve orlan..) tabii ki plastik cerrahinin ilgi alanı dışındadır.

Bu konuyu internette aramak için kullanabileceğiniz anahtar kelimeler (keywords) :
body modification, scarification, extreme piercing, branding, transdermal implantsOnline soru sorabilirsiniz

ESTETİK AMELİYATLARIN 3 BOYUTLU ANİMASYONLARI

estetik cerrahi Amerikan plastik cerrahi derneği, bir çok ameliyatın nasıl yapıldığını, kısa anatomi bilgisinin ve ameliyat tekniklerinin anlatıldığı 3 boyutlu animasyonlar hazırlatmış. Aşağıdaki resime tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz.

ESTETİK AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI HASTA RESİMLERİ


estetik cerrahi Bu web sitesi oluşturulurken sitenin, "Yasal uyarılar" sayfasında belirtilen tüm kanun, tüzük ve kriterlere uygun olmasına özen gösterilmiştir. Bu sebeple web sitemde hastaların estetik ameliyat öncesi, ameliyat sırası ve sonrası görüntülerine (fotoğraf, video), hastalardan yazılı izin alınmış olsa dahi, yer verilmemektedir. Sitede, site ziyaretçileri ve hastalar için eğitici olduğu düşünülerek konmuş video ve görüntüler ise yabancı kaynaklıdır.

DİKKAT!


estetik cerrahi Lütfen dikişleriniz alınıp, yaralarınız iyileştikten sonra, doktorunuzla iletişiminizi kesmeyiniz. Ameliyattan sonra 6. ayda ve 1. yılda mutlaka doktorunuza kontrole gidiniz.

estetik cerrahi Ameliyatınızla ilgili herhangi bir sorununuz olduğu taktirde ilk olarak kendi doktorunuza başvurunuz. Estetik ameliyat olmuş ve ameliyat sonucunda pürüzler olan hastaların en sık yaptıkları hata, kendi doktorlarına kontrole gitmemeleri; başka bir doktora başvurmaları ve sabırsız olmalarıdır.

estetik cerrahi Her ameliyatın kendine göre bazı riskleri vardır ve ameliyat sonunda bazı istenmeyen sonuçlar, pürüzler oluşabilir. Genellikle bu pürüzler, ufak revizyonlarla düzeltilebilecek sorunlardır. Unutmayın ki estetik cerrahide, canlı dokulara şekil verilmektedir ve ameliyatın sonucu genellikle tüm şişlikler inip, dikişler iyileşmeden görülemez. Bu iyileşme süreci, yerine göre 1-2 ay ile 1 yıl arasında bir zaman alır. Bu yüzden ameliyatınız sonunda pürüz kaldıysa öncelikle ameliyatınızı yapan kendi doktorunuza başvurun ve sabırlı olun.

estetik cerrahi Revizyon ameliyatlarını yapmak için o bölgede iyileşmenin tamamlanmasını beklemek gerekir. Bu yüzden sabırlı olun. Mutlaka kendi doktorunuza kontrole gidin ve iletişiminizi kesmeyin.

Ameliyattan önce ameliyatınız hakkında bilgilenin; ameliyat günü cesaretli olun; ameliyattan sonra sabırlı olun..

estetik cerrahi Ameliyatlar ve ameliyatsız estetik uygulamalar öncesi önerilerim için "burayı tıklayın.."
estetik cerrahi Ameliyatlar ve ameliyatsız estetik uygulamalar sonrası önerilerim için "burayı tıklayınız.."
estetik cerrahi Ameliyatların ve ameliyatsız estetik uygulamaların fiyatları, ücretleri ile ilgili genel bilgi için "burayı tıklayınız.."
estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸