estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        ESTETİK AÇIDAN ÖNEMLİ BİR BÖLGE: BOYUN, GIDI VE DEKOLTE

Boyun estetiği, yüz estetiği dahilinde, gençleştirilmesi zor olan bir bölgedir. Klasik yüz germe yöntemlerinde, kabaca tarif edersek cilt fazlalığı kulak önünde ve arkasında toplanır; boyun ise bu alanlara en uzak kısımdır. Ayrıca ciltte sarkma dışında başka (ciltte ince kırışıklıklar, cilt lekeleri, yağ birikimi, tükrük bezlerinde sarkma gibi) estetik kusurları da olan bir bölgedir. Gençleştirme yöntemlerine geçmeden boyunda yaşlılıkla ne gibi değişiklikler olduğuna kısaca bakmak gerekir. Yaşlandığımızda,

estetik cerrahi boyunda cildin diğer kısımlarındaki gibi sarkma ve lekelenmeler olur,
estetik cerrahi boyunu tamamen saran platisma kası gevşer ve sarkar,
estetik cerrahi çene altında yağ birikimi olur,
estetik cerrahi çene altında bulunan tükrük bezlerinde sarkma olur,
estetik cerrahi boyunda ve dekolte bölgesinde enine çizgilenmeler, boyuna ise platysma kasına bağlı bantlar oluşur..
estetik cerrahi Dekolte bölgesinde ciltaltı yağ dokuda erime olur, ciltte çatlaklar gibi görünen çizgilenmeler oluşur..

Bu hastalarda genellikle yüz bölgesinde de yaşlanmanın izleri görülür. Genelde uygulanan prosedür, total yüz germe sırasında boyuna da germe yapılmasıdır. Boyun, gıdı ve dekolte bölgelerine yapılabilen estetik girişimleri kısaca şöyle sıralayabiliriz:

estetik cerrahi Total yüz ve boyun germe
estetik cerrahi Çene altına yapılan liposuction ile çene altı yağının alınması
estetik cerrahi Platismaplasti: boyun germe ameliyatı (sarkmış boyun kasının gerginleştirilmesi)
estetik cerrahi Boyun germe sırasında sarkmış tükrük bezlerinin asılması
estetik cerrahi Boyun germe sırasında boyun kaslarına yapılan modifikasyonlar, germeler (platysma kasına yapılan kesiler ve asmalar)
estetik cerrahi Lazer peeling, thermage yada titan ile boyun cildinin gerginleştirilmesi (direkt cildin dermal kollagen tabakasına etki eden yöntemler)
estetik cerrahi Boyuna uygulanan botulinum toksin uygulamaları (özellikle her iki yanda oluşan platysmal bandlara etkilidir; orta hatta, gırtlak bölgesine botox yapılmaz!!)
estetik cerrahi Dekolte bölgesine uygulanan dolgu maddeleri (özellikle hyaluronik asit içerikli olanlar) ve mesoterapi uygulamaları

Çene altında yağ birikimi varsa buraya liposuction (yağ alma) uygulanabilir. Yağ alma işlemi sırasında liposuction kanülü, hemen çenealtından yada her iki yanda kulak önünden yapılan yapılan bir santimlik bir kesilerden yerleştirilir. Vakum yardımı ile yağ alma işlemi gerçekleştirilir ve daha sonra bu ameliyat için hazırlanmış özel bir malzeme ile pansuman yapılır. Bu bir santimlik kesilerden geriye belirgin bir iz kalmaz.

Yüz germe sırasında gerçekleştirilen boyun germe ise yanak bölgesine germe işlemi uygulanırken boynun da gerilmesi ile gerçekleştirilir. Yanak bölgesindeki cilt gerilirken, boyun cildi de gerilir.

Farklı bir yöntemde, çene altına yapılan 3-4 santimlik bir kesiden boyun ve çenealtı kaslarına bazı modifikasyonların yapılmasıdır. Platisma (boyun) kasında bazı bölgelere kesi yapılması, bu kasın her iki tarafının birbiri üzerine getirilerek (kruvaze) dikilmesi gibi yöntemlerle "korset platismaplasti" denen ameliyat gerçekleştirilir. Bu ameliyat, yüz germe ve çene altından yağ alınması ile birlikte yapılabilir. Yani total yüz germe, bu germe sırasında boyuna germe yapılması, çene altına liposuction uygulanması ve platismaplasti birarada yapılabilir. Platismaplasti, tek başına 1-2 saat sürer. Boyunda girişim yapılacak alana kanamayı azaltıcı ve uyuşturucu lokal anestezikler enjekte edilir. Çene altından girilerek boyunda sarkmış olan kasın her iki tarafı birbiri üzerine gerilerek dikilir, fazla gelen kısım alınabilir. Bu ameliyat çeneucunun hemen altından, 2-3 santimlik bir kesiden girilerek yapıldığından ince ve uzunca cerrahi aletler (makas, penset) gerektirir. Boyunda platisma kasının oluşturduğu, boyuna bantlar ise bir seri insizyon ile kası yer yer keserek giderilebilir. Bu amaçla platisma kasını gevşetmek amacı ile ameliyattan korkan hastalarda botulinum toksinde kullanılabilir. Botulinum toksin enjeksiyonu ile platisma kasında kısmi felç oluşacak ve bu bantlar kaybolacaktır. Tabii bu yöntem kasdaki ve ciltteki sarkmayı gidermez; ayrıca boyun bölgesine botulinum toksin uygularken çok dikkatli olunmalıdır. Boyun bölgesinde bazı bölgeler, botulinum toksin için yasaktır; bu yasak kısımlara toksin uygulanması solunum ve yutma zorluğu yaratabilir. Boyunda botulinum toksin uygulaması mutlaka özel bir eğitim alınmasını gerektirir.

Değişik tekniklerle boyun estetiği..:


Boyun estetiği profilimizi belirleyen unsurlardan olduğu için önemlidir. Bazı rinoplasti vakalarında profili düzeltmek için sadece rinoplasti yapılması yetmez. Çene ucuna, çene altına ve boyuna da estetik ameliyat yapmak gerekir. Bu hastalarda burun, çene ve boyun açıları bir bütün olarak değerlendirilmeli ve yapılacak girişimler değerlendirilmelidir.


Ameliyat olmak istemeyen hastalar için son yıllarda popüler olan bazı ameliyatsız yöntemler çare olabilir. Örneğin lazer peeling, thermage (ki, ameliyatsız olmasına rağmen oldukça ağrılı bir yöntemdir) ve titan uygulamaları bu yötemlere birer örnektir. Bu yöntemlerle boyunda bir miktar gerginleşme sağlanabilir fakat hiç bir zaman ameliyatla germe kadar etkili ve uzun süreli olmaz. Ayrıca bu yöntemler tahmin ettiğinizden çok daha pahalıya malolabilir. Örnek vermem gerekirse thermage ile boyun germenin maliyetinin yüksek olduğunu söyleyebilirim.

Bayanların en çok şikayet ettikleri estetik kusurlardan biri de boyun ve dekolte bölgesindeki yağ atrofisine bağlı, ciltteki ince kırışıklıklardır. Bu bölgeye özel üretilmiş bazı dolgu maddeleri vardır. Dolgu maddelerinin enjeksiyonları ile bu kırışıklıklardan büyük oranda kurtulabilirsiniz. Dekolte bölgesine yapılan en etkili estetik rötuşlardan biri de bu bölgeye özel geliştirilmiş ve mesoterapi uygulaması gibi çok sayıda enjeksiyonla uygulanan bazı özel maddelerdir. Bu ürünlerden en çok kullanılanı ZetaviscL (Rofil firmasının ürünü) ve Restylane Vital (Q-Med firmasının ürünü) dir. Bu ürünler dekolte bölgesine çok sayıda enjeksiyonla verilirler ve bu bölge cildindeki kırışıklıkları, ciltteki gevşekliği giderirler. Cilt daha gergin görünür, kırışıklıklar düzelir. Teoxane firmasının ürettiği Teosyal meso adlı ürünü de bu amaçla kullanılmaktadır; bu ürün hyaluronik asitten oluşur ve kendi ağırlığının 1000 katı suyun tutulmasını sağlar, cildin eski gerginliğini kazanmasını sağlar.

Boyun germe ameliyatlarından sonra en az 2 hafta başınız yüksek yatmalısınız. Yatarken başınızı sağa, sola çevirmemeli, düz tutmalısınız (başı gereksiz yere sağa-sola çevirmek ameliyat yerinde kanamalara yol açabilir). Boyuna yapılan cerrahi düzeltmeler sırasında çenealtı tükrük bezlerinde sarkma varsa bu bezlerin yerlerine tekrar asılması gerekebilir. Bir diğer bilmeniz gereken önemli nokta da, ameliyattan 2-3 hafta sonra gitgide boyun cildinde sertliğin ve gerginliğin artacağıdır; ameliyat sahasında (boyun cildinin altında) iyileşme başladıkça sertlik oluşacaktır, bu durum daha sonra (aylar içinde) yumuşayarak yerini daha elastik, yumuşak ve gergin bir boyuna bırakacaktır..

Bu konuyu internette aramak için kullanabileceğiniz anahtar kelimeler (keywords) :
neck lift, neck rejuvenation, platysmaplasty, corset platysmaplasty, submental liposuction


Online soru sorabilirsiniz

ESTETİK AMELİYATLARIN 3 BOYUTLU ANİMASYONLARI

estetik cerrahi Amerikan plastik cerrahi derneği, bir çok ameliyatın nasıl yapıldığını, kısa anatomi bilgisinin ve ameliyat tekniklerinin anlatıldığı 3 boyutlu animasyonlar hazırlatmış. Aşağıdaki resime tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz.

ESTETİK AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI HASTA RESİMLERİ


estetik cerrahi Bu web sitesi oluşturulurken sitenin, "Yasal uyarılar" sayfasında belirtilen tüm kanun, tüzük ve kriterlere uygun olmasına özen gösterilmiştir. Bu sebeple web sitemde hastaların estetik ameliyat öncesi, ameliyat sırası ve sonrası görüntülerine (fotoğraf, video), hastalardan yazılı izin alınmış olsa dahi, yer verilmemektedir. Sitede, site ziyaretçileri ve hastalar için eğitici olduğu düşünülerek konmuş video ve görüntüler ise yabancı kaynaklıdır.

DİKKAT!


estetik cerrahi Lütfen dikişleriniz alınıp, yaralarınız iyileştikten sonra, doktorunuzla iletişiminizi kesmeyiniz. Ameliyattan sonra 6. ayda ve 1. yılda mutlaka doktorunuza kontrole gidiniz.

estetik cerrahi Ameliyatınızla ilgili herhangi bir sorununuz olduğu taktirde ilk olarak kendi doktorunuza başvurunuz. Estetik ameliyat olmuş ve ameliyat sonucunda pürüzler olan hastaların en sık yaptıkları hata, kendi doktorlarına kontrole gitmemeleri; başka bir doktora başvurmaları ve sabırsız olmalarıdır.

estetik cerrahi Her ameliyatın kendine göre bazı riskleri vardır ve ameliyat sonunda bazı istenmeyen sonuçlar, pürüzler oluşabilir. Genellikle bu pürüzler, ufak revizyonlarla düzeltilebilecek sorunlardır. Unutmayın ki estetik cerrahide, canlı dokulara şekil verilmektedir ve ameliyatın sonucu genellikle tüm şişlikler inip, dikişler iyileşmeden görülemez. Bu iyileşme süreci, yerine göre 1-2 ay ile 1 yıl arasında bir zaman alır. Bu yüzden ameliyatınız sonunda pürüz kaldıysa öncelikle ameliyatınızı yapan kendi doktorunuza başvurun ve sabırlı olun.

estetik cerrahi Revizyon ameliyatlarını yapmak için o bölgede iyileşmenin tamamlanmasını beklemek gerekir. Bu yüzden sabırlı olun. Mutlaka kendi doktorunuza kontrole gidin ve iletişiminizi kesmeyin.

Ameliyattan önce ameliyatınız hakkında bilgilenin; ameliyat günü cesaretli olun; ameliyattan sonra sabırlı olun..

estetik cerrahi Ameliyatlar ve ameliyatsız estetik uygulamalar öncesi önerilerim için "burayı tıklayın.."
estetik cerrahi Ameliyatlar ve ameliyatsız estetik uygulamalar sonrası önerilerim için "burayı tıklayınız.."
estetik cerrahi Ameliyatların ve ameliyatsız estetik uygulamaların fiyatları, ücretleri ile ilgili genel bilgi için "burayı tıklayınız.."
estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸