estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        ERKEK GENİTAL BÖLGE AMELİYATLARI

Penis uzatma ameliyatları

Erkekler, yüzyıllardır penis büyütme üzerine bir çok yöntem denemişlerdir. Bu yöntemler arasında bitkisel bazı ilaçlar, hormon hapları ve kremleri, penis büyütücü pompalar ve hatta ağırlık asarak penisi uzatmaya çalışmayı sayabiliriz. Bugün plastik cerrahi ve ürolojik cerrahide de bazı cerrahi yöntemlerle penis büyütme ameliyatları yapılmaktadır. Bu tarz ameliyatların avantajları yanında riskleri ve dezavantajları da vardır. Kişi, gerçekçi beklentilerle, riskleri ve bu yöntemlerin dezavantajlarını bilerek ameliyat olmalıdır (tabii ameliyatı yapacak doktor da, mutlaka uygun vakaları seçmeli, her isteyene bu ameliyatı yapmamalıdır; vakanın uygunluğu, ameliyatın başarısı için çok önemlidir). Penis uzatma ameliyatları konusunda literatürde de oldukça az sayıda makale vardır. Ülkemizde de bu konu üzerinde çalışan cerrah sayısı oldukça az olup, genital estetik üzerine şimdiye kadar sadece 2 sempozyum düzenlenmiştir. Uzun yıllardır bu ameliyat tekniklerinde radikal bir gelişme sağlanamamış, ancak aynı yöntem üzerinde ufak modifikasyonlar yapılabilmiştir. En uzun zamandır yapılan ve gelişebilecek komplikasyonlar konusunda en fazla bilgiye sahip olduğumuz yöntem penisin asıcı bağlarının (yüzeyel ve derin suspensor ligamanlar; yani Ligamentum fundiforme ve Ligamentum suspansorum) kesilmesidir. Bu bağlardan Ligamentum fundiforme hemen ciltaltında olup penisi, karın fasyasına bağlar. Daha derin olan Ligamentum suspensorum ise asıl asıcı bağ olup, penisi leğen kemiğinin ön kısmında orta hatta tutturur. Yüzeyel bağ olan Ligamentum fundiforme, uzatma ameliyatında tam olarak kesilmektedir. Derindeki, asıl bağ olan Ligamentum suspansorum ise en fazla 80% oranında kesilmektedir. Bu bağlar tam kesilirse penisin konumu aşağı doğru hafifçe yer değiştirir, ereksiyondaki dikliği ve stabilitesi azalır. Yıllar içinde yapılan değişikliklerle bu bağ dokusu artık tam olarak kesilmemektedir; çünkü bağın tam kesilmesinin uzamaya katkısı çok az olmakta, penis ereksiyonda dik durmamaktadır. Penis dokusunun dışarı kaymasına, dolayısı ile uzamaya en fazla katkısı olan işlem, asıcı bağın üst yarısının kesilmesidir. Bu yüzden artık asıcı bağ dokunun sadece üst yarısı (en fazla 80%'i) kesilmekte, penis dokusu alt kısmında yine leğen kemiğine bağlı kalmaktadır. Bu sayede ameliyattan sonra penisin ereksiyonda dikliğini kaybetmemesi sağlanmaktadır.

Aşağıdaki çizimde görüldüğü gibi, penis dibindeki bağ dokunun kırmızı zigzag la gösterilen üst yarısı kesilmekte, mavi zigzag la gösterilen alt yarısı sağlam bırakılmaktadır. Penis dokusunun kemikten ayrılıp dışarı kaymasına en çok katkısı olan kısım kırmızı zigzagla işaretli kısımdır. Mavi işaretli kısımı kesmenin hem uzamaya çok katkısı yoktur, hem de burası da kesilerek penis, leğen kemiğinden tam ayrılırsa, penis stabilitesi bozulmakta, ereksiyonda diklik bozulmaktadır. Bu yüzden asıcı bağın mavi işaretli kısmı sağlam bırakılmaktadır..
Ameliyat genel anestezi ile ameliyathane şartlarında yapılır. Bu ameliyat sırasında penis kökündeki cilde de uzatma yapılması gerekir. Bu da z-plasti yada v-y plasti yöntemleri ile sağlanır. Aslında bu yöntemle penisin erektil dokusunda bir uzama elde edilmez, penisi tutan bağ kesildiği için erektil doku hafifçe dışarı doğru ilerletilmiş olur (penisin içeride kalan kısmı dışarı ilerletilmiş olur). Penisin erektil dokusunda gerçek anlamda uzama sağlayan bir cerrahi yöntem yoktur. Bu ameliyattan sonra penise ağırlık ile traksiyon (çekme) uygulanırsa daha iyi sonuç alınır (vakumlu cihazlar işe yaramaz, traksiyon yani çeken cihazlar ise ancak ameliyattan sonra işe yararlar). Yine de tüm bunlara rağmen başarılı ile ameliyat edilmiş bir vakada kazanç en çok 3-4 santimdir. Bu arada penis uzatma ameliyatlarının ereksiyona ve libidoya etkisinin olmadığını da belirtmeliyim. Uzatma ve kalınlaştırma tamamen fiziksel sonuçlar verir, penis dokusu 2-3 santim dışarı doğru gelir, kalınlaştırma (yağ enjeksiyonu ile yapılır) ile gözle görülür şekilde penis kalınlaşır. Bu ameliyatların ne cinsel isteğe, ne erken boşalmaya ne de üreme yeteneğine etkisi yoktur. Uzatma ve kalınlaştırma ameliyatı sonunda cinsel isteğiniz ne artar, ne azalır.. Erken boşalma varsa buna faydası olmaz.. Çocuk sahibi olma yeteneği ne artar ne azalır, kesinlikle kısırlığa yolaçmaz.. Penisin hissiyatı da değişmez. Penis hissiyatını sağlayan sinirler, penis dokusu ile birlikte leğen kemiğinin altından doğru gelmektedir. Bu ameliyatta bu sinirlerin zedelenme ihtimali yoktur.


Bu konuda çok sorulan soruları liste halinde yazıyor ve cevaplıyorum:

Penis büyütme ameliyatı libidoyu (cinsel isteği) etkiler mi? Libidoyu ne artırır, ne azaltır.. Hiç bir etkisi olmaz..

Penis kalınlaştırmada enjekte edilen yağ dokunun testislere kayıp testislere zarar verdiği söyleniyor; doğru mudur? Böyle bir şey mümkün değildir. Penis ciltaltına enjekte edilen yağ doku aşağı doğru kaymaz. Hem o derece akışkan değildir, hem de penis ciltaltından testislere kayabileceği bir yol, katman yoktur..

Penis büyütme ameliyatı ereksiyonda azalma yapar mı? Ereksiyonu etkilemez; yalnız çok yakın zamanda tekrar ameliyat edilen hastalarda (mesela 3 ay ara ile 2 kez kalınlaştırma yapılan vakalarda) penisdeki ödem çok uzun sürebilmekte, ameliyattan sonraki ilk aylarda sertleşmede zorluk yaşanabilmektedir. Bu yüzden 2. kez kalınlaştırma yapılacaksa en az 6 ay geçmesini tavsiye ediyorum..

Penis büyütme ameliyatı kısırlığa yolaçar mı? Bu ameliyatların üremeye hiç bir etkisi olmaz..

Penis büyütme ameliyatı erken boşalmaya iyi gelir mi? Bu ameliyatlar, erken boşalmayı yada geç boşalmayı tedavi etmez..

Penis büyütme ameliyatı penis hissiyatına etki eder mi? Ameliyat boyunca hissiyat sinirlerine uzak çalışılmaktadır, bu yüzden bu sinirlerde yaralanma ve hissiyat kaybı olmaz. Ameliyattan hemen sonra kalınlaştırma ve ödeme bağlı olarak bir kaç gün sürecek hafif bir hissizlik olabilir, bu durum kendiliğinden düzelir.

Penis büyütme ameliyatı ereksiyonda dikliğin azalmasına yolaçar mı? Penisin asıcı bağı tam olarak kesilirse olabilir, ama son yıllarda artık bu bağ doku tam olarak kesilmemektedir. Bağın sağlam bırakılan alt yarısı, ereksiyonda penisin dik durmasını sağlayacaktır.

Penis büyütme ameliyatı sonucu penisde kısalma olabilir mi? Penis büyütme ameliyatında kısalma olmaz ama aynı seansda kalınlaştırma da yapılmışsa, penis ene doğru da genişleyeceği için kısalmış gibi görünebilir. Bu tamamen bir iluzyondur, penis kalınlaştığı için uzamamış gibi görünebilir.

Penis büyütme ameliyatı sonrası idrar yapmakta zorluk çeker miyim? Bu ameliyatlar idrar yapmayı kesinlikle etkilemez. Hastalar, hemen ameliyattan sonra normal şekilde idrar yapabilirler..

Ameliyat olduğum anlaşılır mı?: Penis büyütme ameliyatında uzatma ve kalınlaştırma yapılmaktadır. Uzatma sırasında penis sırt-kök kısmında cilde de uzatma yapmak gerekmekte, bu yüzden burada da zigzag şeklinde yada Y şeklinde kısa bir dikiş izi kalmaktadır. Dikiş izleri tüylerin arasında kalmakta, tüylerin alınmaması sonucu gizlenebilmektedirler. Kalınlaştırma sonucu ise, penisin gövde kısmı kalınlaşıp, penis başından (glans penisden) daha kalın hale gelmektedir. Kalınlaştırma, bu çap farkından anlaşılabilmektedir. Penis başı tamamen süngersi dokudan oluştuğundan ve üzerinde ayrılabilen bir cilt olmadığından penis başına kalınlaştırma yapılmamaktadır. Sadece penisin gövde kısmına kalınlaştırma yapıldığından, ameliyat sonrası, penis gövdesi penis başından daha kalın görülmektedir. Kalınlaştırma, buradan anlaşılabilir.

Penise traksiyon yapan aletlerden birinin tanıtımı. Buna benzer cihazlar ülkemizde de satılmaktadır; ama ameliyat edilmeden işe yaramazlar. Penisi leğen kemiğine tutturan bağlar kesilmeden bu cihazlar penis dokusunun içte kalan kısmını dışarı alamazlar. Ameliyatla bu bağlar kesildiğinde ise bu aletlerin yardımı ile içteki penis dokusu dışarı doğru daha iyi alınır ve penisde az da olsa ek uzama sağlar..


Penise traksiyon yapan cihazların nasıl kullanıldığını aşağıdaki resimde görebilirsiniz..


BÜYÜKLÜĞÜ MÜ ÖNEMLİ, İŞLEVİ Mİ?
estetik cerrahi Penis boyunun kadınlar için ne derece önemli olduğunun araştırıldığı nadir bilimsel çalışmalardan birini okumak için tıklayın.
estetik cerrahi Bence bu araştırmanın sonuçları tartışılır. Sadece, doğum yapmış 375 bayana anket yapılmış ve bunlarında yalnızca 170'i anketi cevaplamış. Yine de bu konuda bilimsel bir dergide okuduğum tek makale bu.
estetik cerrahi Buradaki bilimsel makale 2002 yılında "European Urology" dergisinde yayınlanmışdır.
estetik cerrahi Dosya bir PDF dosyası olduğundan okuyabilmek için bilgisayarınızda "Adobe reader" yüklü olmalıdır. "Adobe reader"ı yüklemek için download bölümüne bakınız yada tıklayınız.

Penis kalınlaştırma ameliyatları

Penis kalınlaştırma amacı ile uzun yıllar yağ enjeksiyonları denenmiştir. Yağ enjeksiyonu yapılan hastalarda alınacak başarı bazı faktörlere bağlıdır. En önemli konu sigaradır. Hasta sigara içiyorsa mutlaka ameliyattan 1 hafta-10 gün önce kesmesi ve ameliyattan sonraki 10 gün içinde de içmemesi önerilir. Sigara, enjekte edilen yağ dokunun tutmasını önleyecek, yağ dokunun büyük oranda erimesine yolaçacaktır. Unutmayınız, sigara binlerce toksik madde içerir; sigara içildiğinde bu toksik maddeler saniyeler içinde kana geçer ve dokulara ulaşırlar. Yeni enjekte edilen yağ doku, aynen yeni ekilmiş bir fidana benzer. Ortam sağlıklı ise, beslenmesi için yeterli ortam mevcutsa tutar. Yağ enjeksiyonundan sonra sigara içmek, aynen toprağa fidan ekip üzerine birazda kireç atmaya benzer.

Yağ enjeksiyonundan sonra ortalama bir ay kadar cinsel perhiz önerilir. Bu süre içinde ilişkiye girilirse, penis ilişki sırasında az da olsa travmaya uğrayacağından bir miktar yağ doku tutmayacak, eriyecektir. Bu yüzden ameliyattan sonraki 1 ay ilişkiden uzak durmak önemlidir.

Genel olarak ameliyat sonuçlarını değerlendirirsek, kalınlaştırma, uzatmadan çok daha belirgin şekilde iyi sonuç vermektedir. Uzatma, en iyi şartlarda bile 2-4 santimi geçmezken, kalınlaştırma sonunda gözle görülür şekilde belirgin sonuç alınmaktadır. Genellikle penis gövdesinin çevresi (çapı değil, çevresi) 7-8 santimden 15-16 santime çıkar. Şunu da belirtmekte fayda vardır: her yağ enjeksiyonunda bir miktar erime bekleriz ve hastalara 2. hatta 3. kez yağ enjeksiyonu gerekebileceğini söyleriz. Tecrübelerime göre, hastalar sigara içmiyorsa ve önerilerime uyuyorlarsa yağ enjeksiyonundan çok iyi sonuç alınmaktadır. İkinci kez gelen hastalar genellikle (yeteri kadar yağ dokusu kalmış olmasına rağmen) 'daha da kalın olsun' isteği ile gelmekteler. Bu şekilde ameliyat ettiğim, çok iyi sonuç alındığı halde 3 kez yağ enjeksiyonu yaptıran ve artık daha fazla ameliyat etmeyeceğimi söylediğim vakalarım var. Bir yerden sonra herşeyin abartısı anormal oluyor..

Penis kalınlaştırmada kullanılan yağ miktarı genellikle 20-50 cc arasında değişir. Bu miktar süzülmüş miktardır. Yani 50 cc yağ enjekte edeceğimiz bir hastada yaklaşık 70-80 cc yağ alıyoruz ve bunu süzüyoruz. Yağın parçalanmış ve sıvılaşmış kısmı atılıyor, geriye kalan parçalanmamış, canlı hücre içeren kısmı (40-50 cc) penis kalınlaştırma için kullanılıyor. Yağı enjekte ederken mutlaka birden çok giriş yerinden ince kanüllerle ve enjeksiyon hatları birbirlerini çaprazlayacak şekilde enjeksiyon yapıyorum. Bu sayede yağın, penis çevresine tam anlamı ile eşit dağılmasını sağlıyorum. Yukarıdaki çizimde bu tekniği görebilirsiniz.

Penis kalınlaştırmada yağ dışında bazı hazır materyaller, kadavradan hazırlanmış bazı dermal greftler, bazen hastanın kasığından alınan dermal-yağ doku nakilleri kullanılsa da tüm bu yöntemlerin bir çok dezavantajı vardır. Bugün, en avantajlı yöntem göbek, bel çevresinden alınan yağ ile penis kalınlaştırma gibi görünüyor.


Dolgu maddesi enjeksiyonu ile penis başının büyütülmesi

Bu uygulamanın yapıldığını bilimsel bir dergide (İnternational journal of impotence research - The journal of sexual medicine) yayınlanan bir makaleden öğrendim. Dolayısı ile hemen belirteyim, bu uygulama rutinde yapılan bir uygulama değil, deneysel. Çalışma Kore - Seul de, Kore üniversitesi Üroloji kliniğinde yapılmış. Penis boyutları normalin altında olan 100 erkekte penis başına (glans penis) dolgu maddesi enjeksiyonu yapılmış. Dolgu maddesi olarak 2cc. Hyaluronik asit içerikli bir dolgu maddesi (Perlane) kullanılmış. Uygulamadan 1 sene sonra hastalar kontrole çağrılıp penis başı çevresi ölçülmüş ve 14-15 mm. artış tespit edilmiş. Enjeksiyondan sonra penis başında oluşan renk farklılığı -kızarıklık- 2 hafta içinde geçiyormuş. Enjeksiyonlar sonucunda hissiyatın bozulmadığı, özellikle belirtilmiş. Bu uygulamanın başarılı ve güvenli bir uygulama olduğu ama uzun dönem sonuçlarının alınmasının ve üzerinde biraz daha araştırma yapılması gerektiği belirtilmiş. Bu bilimsel çalışmanın tümünü (tam metin ve resimleri ile) buradan okuyabilirsiniz. Not: bu çalışma 2002 den önce yapılmış ve dergide 2003 de yayınlanmış, yeni bir şey değil yani..Penis başının, penis gövdesinden ayrılarak yapılan penis büyütme tekniği:

Perovic tekniği olarak bilinen bu teknikte penis gövdesi ile penis başı ayrılmakta, araya kaburgadan alınan kıkırdak parça konmaktadır. Oldukça brutal bir ameliyattır. Yaygın olarak yapılmaz. Bu teknikle 4-5 santim uzama sağlandığı söylense de komplikasyon çıkma ihtimali yüksek bir yöntemdir. Örneğin ben bu yöntemi uygulamıyorum. Yukarıdaki asıcı bağların kesildiği yöntemi uyguluyorum.


Gömülü penis deformitesinin düzeltilmesi

Gömülü penis deformitesinde, penisde kısalık olması gerekmez. Penis, penis kökündeki dokularda aşırı yağ birikmesi sebebiyle gömülü gibi durur; yani obezite buna sebep olabilir. Bu duruma yolaçan bir diğer sebep kötü yapılmış sünnetdir. Sünnet sırasında aşırı cilt çıkarılmışsa gergin penis cildi, penisin dışarı çıkmasına izin vermez. Bu hastalarda penis cildini bir şekilde uzatmak gerekir. Cildi uzatmak için cilt yaması (deri grefti) koymak yada penis kökündeki cilde z-plasti yapmak gerekebilir. Cilt grefti, o bölgedeki cilt eksikliğini gidermek için yapılırken z-plasti, o bölgenin cildinde uzama sağlayan bir yöntemdir.

Gömülü penis deformitesi nadiren doğuştan olur. Bu vakalarda penis üç sebepten gömülü durur:

1) Penis kökü çevresindeki dokuda aşırı yağ birikimi vardır ve penis bu doku içinde gömülü durur.

2) Penisi bu bölgede gömülü durmaya zorlayan bağ dokular vardır. Bu vakalarda kasıklarda lipomlar (yağ dokudan oluşan kitleler) bulunabilir ve bu bölgede biriken yağ dokusu testislere, iki bacak arasına kadar uzanabilir. Penis gövdesi içeri gömülü durduğundan gevşek penis cildi katkat olup penis başı çevresinde görülebilir. Doğuştan bu şekilde gömülü penis varsa, penis başı çevresinde katkat görülen normal penis cildi sünnet sırasında yanlışlıkla alınabilir; bu durumda penis gövdesinin cildi gerçek anlamda kısaldığından penisi dışarı almak bundan sonra mümkün olmaz.

3) Penis cildi çok gevşektir. Penis dokusu üzerinden boylu boyunca sıyrılıp, penis dokusunun içeri gömülmesine (kaçmasına) izin verir.Burada şunu da belirtmek gerekir; doğuştan kilosu fazla olan ve penisi gömülü olan çocukların büyük bir kısmında büyüdükçe bu durum düzelir. Yukarıda bahsettiğimiz ikinci sebep (penisi çeken bağ dokular) yok ise çocuk geliştikçe penis kökü çevresindeki yağ kitlesinin azalmasıyla birlikte bu durum kendiliğinden düzelir. "Gömülü penis" deformitesi olan hasta mutlaka sünnet edilmeden önce doktora görünmeli ve sebebe göre tedavi planlanmalıdır.


Hipospadias ve chordee: peygamber sünneti

İdrar yolunun, penis ucuna değilde, penisin alt yüzünde bir noktaya açıldığı, doğuştan oluşan bir anomalidir. Bu hastalar genellikle çocuk yaşta doktora götürülürler ve tedavileri yapılır. Cerrahi düzeltmede sünnet derisi kullanıldığı için hipospadiaslı bir çocuk, sünnet ettirilmemeli, öncelikle bir plastik cerraha götürülmelidir. Bu vakalarda idrar yolunun dış ağzı (meatus), penis başının hemen altından scrotuma kadar olan bölgede; penisin alt yüzünde herhangi bir yerde olabilir. Meatusun bulunduğu bölgeye göre uygulanan bir çok cerrahi yöntem vardır. Bazı yöntemler tek seansda düzelme sağlarken bazı vakalarda 2 hatta 3 seanslı ameliyatlar yapmak gerekebilir. Ameliyatlarda onarım sünnet derisi, penisin kendi cildi yada kasıktan alınan cilt yaması kullanılarak gerçekleştirilir.

Cerrahi tedavi sonunda hasta, onarılan kısımlardan idrar kaçağı olmadan, penis ucundan, idrar çatallanmadan düz ve ileri doğru işeyebilmelidir. Chordee yeterli temizlenmişse penisdeki aşağı yöndeki eğiklik de düzelmiş olmalıdır. Bazı vakalarda fistül dediğimiz idrar kaçakları olabilir. Bu idrar kaçakları tekrar ameliyatla düzeltme gerektirebilir. Daha geniş bilgi için tıklayınız.


Epispadias

İdrar yolunun, penis ucuna değilde penisin üst yüzünde bir noktaya açıldığı doğuştan oluşan bir anomalidir.

Epispadias, bazı vakalarda çok ciddi idrar yolu anomalileri ile birlikte bulunur. Örneğin idrar kesesi, karnın alt kısmında batın dışına açık oluşabilir (mesane ekstrofisi). Bu gibi durumlarda hastanın çocuk cerrahisi, üroloji ve plastik cerrahi bölümleri tarafından acilen değerlendirilmesi, gerekirse bu branşlardan cerrahların oluşturduğu bir ekip tarafından ameliyat edilmesi en uygunudur. Daha geniş bilgi için tıklayınız.


Total penis shaft rotasyonu (doğuştan penis gövdesinin yan durma deformitesi)

Bu durum, penisin doğuştan görülen çok nadir bir deformitesidir. İki şekilde olur. Penis cildi, penis üzerinde uca ilerledikçe 90 derece dönerek gelişmiştir. Penis altında bulunması gereken frenulum yana bakmaktadır. Bu durumda sadece cilde müdehale edilerek cildin duruşu düzeltilir. Diğer, daha da nadir görülen durumda ise penisin tüm dokusu, cildi ile birlikte yan duracak şekilde gelişmiştir; yani penisin başı 90 derece yatık, yan durmaktadır (yandaki resme bakınız). Hasta ayakta işerken penisini eli ile düzeltmezse idrar yana doğru fışkırır.. Bu durumda da ameliyatta penis dokusunu leğen kemiğine yapıştığı noktada tam anlamı ile ayırıp (uzatmada kısmi olarak kesilen bağ dokunun tam kesilmesi ile), penisi döndürerek düzgün şekilde (olması gerektiği düz şekilde) leğen kemiğine tespit edilmesi gerekmektedir. Bu tespit yapılırken kalınca, erimeyen ve örgülü ameliyat ipliği kullanılması önerilmektedir. Ben, penis vakaları üzerine yoğun olarak çalışmama rağmen 2013 e kadar bu deformiteye sahip tek bir vaka gördüm, o da bu deformitenin en nadir formu olan tam (cilt ve penis dokusu birlikte) rotasyon şeklinde idi. Planlanan ve yapılan ameliyat: penis dokusunun asıcı bağların tam kesilmesi ile leğen kemiğinden ayrılması, penis dokusunun (alınabildiği kadar) dışa alınıp, duruşu düzeltilerek kalınca, erimeyen ve örgülü ameliyat iplikleriyle leğen kemiğine tekrar dikilmesi (böylece hem penisdeki duruş bozukluğu düzeltildi hem de uzama sağlandı), ayrıca yağ enjeksiyonu ile kalınlaştırma yapılması..


Kaybedilmiş testisin yerine konması (Testis protezi)

Bazen çocuk yaşta kişiler testislerini kaybedebilirler. Bunun en sık sebebi inmemiş testisdir. Testis, çocuğun gelişimi sırasında kasık kanalından aşağı inmemişse bu ciddi bir sorundur; çünkü inmemiş testis, ileride çok ciddi kansere dönüşebilir. Bu yüzden inmemiş testislerin alınması gerekir (orşiektomi). Bu hastalar bir testisin eksikliğini genellikle hissetmezler, sağlam olan diğer testis normal fonksiyonnunu görür ve hormonal etkiler için yeterlidir. Genellikle evlilik hazırlığındaki erkek hastalar bu eksikliğin giderilmesini isterler. Bu durumda alınmış olan testis sebebiyle içi boş olan scrotum içine uygun büyüklükte bir silikon testis implantı konur. Hastalar genellikle bu ameliyatı müstakbel eşlerinin bilmesini istemiyorlar. Bu yüzden ameliyat, mümkün olduğu kadar iki bacak arasında, arkaya doğru, görülmesi zor bir yerden ve kısa bir kesiden yapılır. Ameliyat izi genellikle anlaşılmayacak kadar testisin kendi kıvrımları arasında kalır ve dikiş izine benzemez. Çok basit ve kısa bir ameliyattır. Bugün artık bir çok firma, silikon testis implantı üretmektedir. Bazı implantların dikerek tespit etmek için özel bir parçaları varken bazılarını dikmek gerekmez, scrotum içine uygun boşluğa bırakmak yeterli olur.


Penoscrotal web

Bazı erkeklerde scrotum cildi, penisin altına tutunur; hatta penis ucunun alt kısmına kadar bile uzanabilir. Penis ile scrotum arasında yarasa kanatlarındaki gibi bir perde bulunabilir. Bu durum penisin olduğundan daha küçük görünmesine yolaçabilir. Prezervatif kullanmak, ilişkiye girmek zorlaşmıştır. Bu perde gibi bağlantı doğumsal yada kötü yapılmış bir sünnet sonucu oluşmuş olabilir. Genel anestezi ile yapılan ufak bir ameliyatla bu durum düzeltilebilmektedir. Penisin altındaki perde şeklindeki cildin fazlası alınır, kalan kısıma yapılan bir Z-plasty ile de bu durum düzeltilmektedir. Bu ameliyat kısa süren bir ameliyat olsa da lokal anestezi ile yapılmamaktadır; bölge itibarıyla penis ve scrotum un iğne ile uyuşturulması hasta için zor olacağından kısa sürecek bir genel anestezi planlanır ve ameliyat 30-45 dakika içinde bitirilir. Ameliyattan sonra dikişler kaynayana kadar, tavsiyem 3 hafta kadar, cinsel perhiz uygulanmasıdır..


Penil protez uygulamaları: mutluluk çubuğu

Penisde ereksiyon problemi oldukça yaygın olmasına karşın yeteri kadar dile getirilmeyen bir sorundur. Halbuki bu problemin tedavisi büyük oranda cerrahi olmayan yöntemlerle giderilmekte, az bir kısım vakada penil protez konması gerekmektedir. Halk arasında mutluluk çubuğu olarak bilinen bu protezler bahsettiğimiz hastaların normal bir cinsel hayat yaşayabilmeleri için gereklidir. Penil proteze karar verilmeden önce hastanın bir üroloğa ve psikiyatriste başvurması gerekir. Penil protez konması gereken hastalar bir üroloğa yada plastik cerraha başvurarak bu ameliyatı olabilirler. Elle şekil verilebilen yarı sert protezler, şişirilebilen protezler, iki parçalı, üç parçalı protezler mevcuttur. Hangisinin yerleştirileceğine hasta doktoru ile birlikte karar vermelidir. Bu ameliyatlardan sonra protezin yerleşiminde revizyon yapmak için ikinci ameliyat gerekebilir. Hastaların bunu da bilmeleri gerekir. Penil protez uygulamalarını yapan plastik cerrahlar olsa da bu ameliyatı genellikle üroloji uzmanları yaparlar..


Penis ve scrotumun onarımı (rekonstrüksiyonu) ve oluşturulması (konstrüksiyonu)

Penis ve scrotum rekonstrüksiyonu: Herhangi bir travma ile yaralanmış olan penis ve scrotumun yeniden yapılandırılmasıdır. Bu konuda en yaygın bilinen ameliyatlar bir kaza sonucu penisini kaybeden (ve penisin ameliyatla yerine dikilemediği) hastalara yapılan penis oluşturma ameliyatlarıdır. Bir çok ameliyat yöntemi olmasına rağmen en bilinenleri kol dokusundan yada bacak dokusundan penis oluşturulmasıdır. Bu hastalarda scrotum (ve testisler) kaybı da varsa bacak iç kısımların cildinden scrotum oluşturulabilmektedir. Bu şekilde oluşturulan scrotumun içine silikondan imal edilmiş sert testis protezleri konarak hastaya doğal bir görünüm kazandırılabilir. Bu protezler son derece doğal bir görünüm sağlar ve güvenle kullanılabilir; fakat gerçek testisden daha serttirler. Bu sebeple içi serumla şişirilen testis protezleri üretilmişdir. Bu protezlerin sertliği doğala daha yakındır; fakat daha pahalıdırlar.


Penis ve scrotum konstrüksiyonu: Doğuştan penis ve scrotumu olmayan hastalarda yapılan penis ve scrotum oluşturma ameliyatlarıdır. Bu ameliyatlar sıklıkla kadından erkeğe transeksüel ameliyatı olan kişilere yapılır. Ameliyat yöntemleri yukarıdakiler gibidir.


Penisde konjenital eğrilik ve tedavisi

Peniste, ereksiyon sırasında yukarı, aşağı yada bir yana eğrilik olabilir. Bu durum cinsel birleşmede problem yaratıyorsa, kişide psikolojik sorunlara yolaçıyorsa cerrahi olarak düzeltilmelidir. Ameliyatta ya penisin eğrildiği tarafa uzatma yapılır yada eğikliğin olduğu tarafın karşı tarafına kısaltma yapılır. Bu ameliyat revizyon ihtimali olan bir ameliyattır. Bazen ameliyattan sonra düzelme, hastanın istediği kadar olmaz ve 2. bir ameliyat gerekebilir.


Peyronie hastalığı

Peyronie hastalığı penisde bir travma yada enfeksiyon sonucu gelişen eğrilikdir. Burada penisin erektil dokusunu (corpora cavernosa) saran elastik tabakada (tunica albuginea) bir skar (plak) oluşmuştur ve bu bölge penis ereksiyona gelirken penisin düz ereksiyona gelmesini önler ve penisde eğriliğe yolaçar. Ereksiyon halindeki penisin darbe sonucu "kırılması" da bu hastalığa yolaçabilir. Erekte penis, kaza ile bükülürse büküldüğü noktada elastik tabaka (tunica albuginea), bu bükülmeye adapte olamaz ve yırtılabilir. Bu vakaların 1/3'i kendiliğinden iyileşebilir. Peyronie hastalığı cinsel birleşmeye engel oluyorsa cerrahi düzeltme gerekir. Ameliyatta plağın temizlenmesi ve penisi düzeltici tarzda dikiş yada yamalar konması gerekir. Ameliyat sırasında suni ereksiyon yaratılmaktadır; ama yine de hastaların doğal ereksiyon sırasında çekilmiş bir fotoğrafı doktorlarına göstermesi ameliyatın planlanışı açısından çok faydalı olacaktır.


Penis ve scrotum yaralanmalarının acil tedavisi

En sık görülen penis yaralanmaları penisin bir kaza sonucu amputasyonu (kopması) ve penis cildinin avulsiyonudur (cildin soyularak kaybedilmesi).

Penis kopması durumunda en kısa sürede kopan parça ile hasta mikrocerrahi yapılan bir merkeze yetiştirilmelidir. Kopan parça dikilmeye uygun ise replantasyon ile yerine dikilebilir. Yerine dikilen penis genellikle eski işlevini görür.

Penis avulsiyonu ise genellikle iş kazası şeklinde oluşur. Hızla dönen bir makinaya pantalonun paçasını kaptıran kişinin pantolonu hızla makinaya çekilirken gevşek olan penis ve scrotum cildi de soyularak kaybedilebilir. Bu durumda hasta uygun ameliyat edilirse fiziksel bir sekel kalmadan iyileşir. Penis ve scrotum cildinde kayıp olduğundan bacaktan alınan deri yaması ile bu kayıp onarılır. Bu onarım sırasında dikkat edilmesi gereken bir çok ince ayrıntı vardır, bu noktalara dikkat edilmezse penis, gangrene gidebilir. Ameliyattan bir iki ay sonra hasta eski görünümüne kavuşur fakat testislerin ısı düzenlenmesi eskisi gibi olmayacağı için sperm sayısında düşme olur. Bu hastalarda sperm sayısındaki azalmaya bağlı olarak kısırlık gelişebilir. Penis ereksiyonu genellikle yaralanmadan önce nasılsa aynı kalır.


Scrotum sarkıklığının düzeltilmesi

Yaşın ilerlemesiyle scrotumda uzama olur ve testisler sarkar. Ayrıca hidrosel tedavisinden sonra da scrotumda sarkma kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda scrotum cildine yapılan bir ameliyatla sarkmış scrotum cildine germe yapılabilmektedir. Yapılan işlem sadece scrotum cildine ve taşıyıcı yapılara yapılmakta, üreme organlarına, üreme yeteneğine bir zarar vermemektedir.


Bu konuyu internette aramak için kullanabileceğiniz anahtar kelimeler (keywords) :
hipospadias, epispadias, peyronie dissease, penoscrotal web, penis enhancementOnline soru sorabilirsiniz

ESTETİK AMELİYATLARIN 3 BOYUTLU ANİMASYONLARI

estetik cerrahi Amerikan plastik cerrahi derneği, bir çok ameliyatın nasıl yapıldığını, kısa anatomi bilgisinin ve ameliyat tekniklerinin anlatıldığı 3 boyutlu animasyonlar hazırlatmış. Aşağıdaki resime tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz.

ESTETİK AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI HASTA RESİMLERİ


estetik cerrahi Bu web sitesi oluşturulurken sitenin, "Yasal uyarılar" sayfasında belirtilen tüm kanun, tüzük ve kriterlere uygun olmasına özen gösterilmiştir. Bu sebeple web sitemde hastaların estetik ameliyat öncesi, ameliyat sırası ve sonrası görüntülerine (fotoğraf, video), hastalardan yazılı izin alınmış olsa dahi, yer verilmemektedir. Sitede, site ziyaretçileri ve hastalar için eğitici olduğu düşünülerek konmuş video ve görüntüler ise yabancı kaynaklıdır.

DİKKAT!


estetik cerrahi Lütfen dikişleriniz alınıp, yaralarınız iyileştikten sonra, doktorunuzla iletişiminizi kesmeyiniz. Ameliyattan sonra 6. ayda ve 1. yılda mutlaka doktorunuza kontrole gidiniz.

estetik cerrahi Ameliyatınızla ilgili herhangi bir sorununuz olduğu taktirde ilk olarak kendi doktorunuza başvurunuz. Estetik ameliyat olmuş ve ameliyat sonucunda pürüzler olan hastaların en sık yaptıkları hata, kendi doktorlarına kontrole gitmemeleri; başka bir doktora başvurmaları ve sabırsız olmalarıdır.

estetik cerrahi Her ameliyatın kendine göre bazı riskleri vardır ve ameliyat sonunda bazı istenmeyen sonuçlar, pürüzler oluşabilir. Genellikle bu pürüzler, ufak revizyonlarla düzeltilebilecek sorunlardır. Unutmayın ki estetik cerrahide, canlı dokulara şekil verilmektedir ve ameliyatın sonucu genellikle tüm şişlikler inip, dikişler iyileşmeden görülemez. Bu iyileşme süreci, yerine göre 1-2 ay ile 1 yıl arasında bir zaman alır. Bu yüzden ameliyatınız sonunda pürüz kaldıysa öncelikle ameliyatınızı yapan kendi doktorunuza başvurun ve sabırlı olun.

estetik cerrahi Revizyon ameliyatlarını yapmak için o bölgede iyileşmenin tamamlanmasını beklemek gerekir. Bu yüzden sabırlı olun. Mutlaka kendi doktorunuza kontrole gidin ve iletişiminizi kesmeyin.

Ameliyattan önce ameliyatınız hakkında bilgilenin; ameliyat günü cesaretli olun; ameliyattan sonra sabırlı olun..

estetik cerrahi Ameliyatlar ve ameliyatsız estetik uygulamalar öncesi önerilerim için "burayı tıklayın.."
estetik cerrahi Ameliyatlar ve ameliyatsız estetik uygulamalar sonrası önerilerim için "burayı tıklayınız.."
estetik cerrahi Ameliyatların ve ameliyatsız estetik uygulamaların fiyatları, ücretleri ile ilgili genel bilgi için "burayı tıklayınız.."
estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸