estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        ESTETİK AMELİYAT OLMAYI DÜŞÜNÜYORSANIZ BU KONUDA BİLGİLENİN, BİLİNÇLENİN!

 

estetik cerrahi Dudak dolgusu yaptırırken (yada kırışıklıklar için dolgu yaptırırken), enjekte edilen dolgu maddesinin ne içerdiğini (kollajen, hyaluronik asit vs..), FDA yada CE onayı olup olmadığını, ne kadar süre ile etkili olduğunu, olası risklerini, doktorunuza sorun. Dolgu maddesinin orjinal ve onaylı bir ürün olmasına, kutunun yanınızda açılmasına dikkat edin..
estetik cerrahi Bir çok hasta yaptırdığı dolgu uygulamasında neyin enjekte edildiğini bilmiyor. Enjekte edilen madde, dudak kenarlarına kayınca yada allerji yapınca plastik cerrahlara başvuruyor ama ne enjekte edildiğini söyleyemiyor. Maalesef, günümüzde halen, yarattığı komplikasyonlar bilinmesine rağmen ve ABD de FDA tarafından yasaklanmış olmasına rağmen sıvı silikon enjeksiyonu yapan, uzak doğudan getirdiği hiç bir onay belgesi olmayan kaçak dolgu maddesini kullananlar vardır. Hastaların bu konuda uyanık olması gerekir. Tek yapmanız gereken sorup biraz araştırmak (orjinal ürün mü? markası ne? hangi ülkenin ürünü? içeriğinde ne var? kalıcı mı değil mi?)


estetik cerrahi Herhangi bir estetik ameliyat olurken, ameliyat günü, ameliyathane kapısında, "Gelin size şu şu ameliyatı da yapalım, ücretsiz" şeklindeki tekliflere karşı uyanık olun; estetik ameliyata karar vermeden doktorunuz ile ayrıntılı bir görüşme yapın ve tüm yapılacak işlemler hakkında önceden görüşün. Yapılacak tüm cerrahi uygulamalar önceden ayrıntılı bir şekilde konuşulup planlanmalıdır. Ameliyathaneye girerken oldu bittiye getirilip daha önce hiç aklınızda olmayan cerrahi işlemleri yaptırmayın, sonradan üzülmeyin.
estetik cerrahi Bazı hastalara, ameliyat günü, ameliyathaneye girerken "Gelin size şu şu ameliyatı da yapalım, ücretsiz" diyerek, daha önce hiç te düşünmedikleri ameliyatların yapıldığını duyuyoruz. Plansız, programsız, hasta ile, salim kafa ile konuşup tartışmadan estetik ameliyat yapılmamalı. Bir ek ameliyatın, estetik sonucu iyi yönde etkileyebileceği düşünülüyorsa, bu ek ameliyat hastaya muayene sırasında, ilk görüşmede önerilmelidir. Örneğin çenesi küçük, burnu büyük hastalarda burun estetiği ile burun ufaltılırken, çene ucuna konacak bir implant ile çenenin büyütülmesi sonucu iyi yönde etkileyecektir. Bu gibi tamamlayıcı girişimler muayene sırasında hastaya önerilir. Ama meme estetiği için ameliyata giren bir hastaya, ameliyathaneye girerken, o heyecanla, ayaküstü "Gelin size yüz germe de yapalım" demek doğru değildir; ki böyle ameliyat edilmiş ve şu an mutsuz hastalarla karşılaşıyoruz..
estetik cerrahi Hatta şunu da eklemeliyim; Amerika birleşik devletlerinde bir çok cerrah hastalarını, ameliyat tarihini belirlemeden 2-3 kez muayeneye çağırıyor. Bu süreç içinde hasta kendini daha iyi hazırlıyor, ameliyatı daha etraflıca düşünüyor, ilk muayenede aklına gelmeyen soruları ikinci muayenede doktoruna soruyor. Daha sonra ameliyat günü kararlaştırılıyor ve hasta belli bir gün ve saatte planlı olarak ameliyata alınıyor. Bu şekilde alınan sonuçlar daha sağlıklı oluyor. Bir kere ameliyat olun ama doğru düzgün olun, koştura koştura ameliyat olmayın.


estetik cerrahi Ameliyattan sonra herhangi bir sorunla karşılaşırsanız danışmak üzere doktorunuzun ve kliniğin telefon numarasını alın.
estetik cerrahi Bazı hastalar geçirdikleri ameliyatı yapan hekimin branşını, hatta doktorunun adını bile hatırlamıyorlar! Ameliyat olmaya karar vermişseniz doktorunuzun adını, branşını, iletişim bilgilerini (muayenehanesinin adresini, telefonunu, doktorun cep telefonlarını, web site adresini, e-mail adresini) bir yere kaydediniz, doktorunuzun kartını saklayınız.


estetik cerrahi Meme büyütme, baldır kalınlaştırma yada çene ucu büyütme gibi implant gerektiren bir ameliyat geçirmiş iseniz implantın İ.D. kartını mutlaka alın ve cüzdanınızda kimliğinizin yanında koyun.
estetik cerrahiİmplantların kimlik kartlarında, implantın markası, modeli, hacmi, hangi maddeden yapıldığı yazar. Herhangi bir implantlı ameliyat geçiren kişinin vücuduna yerleştirilen implantın kartını mutlaka ameliyat sonrasında doktorundan alması gerekmektedir. Hatta, ameliyat notunu bile istemeniz yerinde olur; ameliyatta ne yapıldığını doktorunuzdan yazılı olarak alın.


estetik cerrahi Geçirdiğiniz ameliyat ile ilgili bir ameliyat notunu (ameliyatta bir parça alınıp patolojiye gönderildiyse patoloji raporunu) doktorunuzdan isteyin. Geçirdiğiniz ameliyatlar sizin tıbbi geçmişinizin bir parçasıdır. İnanması güç ama bazı hastalar geçirdikleri ameliyatın nasıl yapıldığını, ne ameliyatı geçirdiklerini dahi bilmiyorlar. Alınan parçanın patoloji raporu iyimiydi, kötümüydü, kanserli dokumuydu; bunu bilmeyen hastalar vardır.
estetik cerrahi Ameliyat notunun örneğini, implant yerleştirildiyse implantın İ.D. (implantın kimlik kartı) kartını, ameliyatta alınan parça patolojiye gitmiş ise patoloji raporunu mutlaka isteyiniz ve bunları ömrünüz boyunca saklayınız.


estetik cerrahi Bir ameliyata karar verdiyseniz, mutlaka birden fazla hekime danışarak ne gibi yöntemleri kullandıklarını öğreniniz, ameliyat hakkında birden fazla doktordan fikir alınız.
estetik cerrahi Her doktorun savunduğu ve sıklıkla uyguladığı ameliyat teknikleri vardır. Danıştığınız her doktor farklı bir yöntem önererek biraz kafanızı karıştırabilir. Bunun için danıştığınız doktorlardan ameliyat yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi alın, size en güvenli gelen, aklınıza en çok yatan doktora ameliyat olun. Bu seçim oldukça zordur bu yüzden olabildiğince (ameliyatlar ve doktorlar hakkında) bilgi toplamanız yararınızadır.


estetik cerrahi Kendi güvenliğiniz için alınan tedbirlere itiraz etmeyiniz. Örneğin bir çok hasta, nedense ameliyattan sonra hemen taburcu olup evine gitmek ister. Halbuki genel anestezi ile yapılan bir çok ameliyatta hastanın bir gece hastanede kalması yararınadır. En basitinden şunu söyleyebiliriz; ameliyattan sonra en fazla ilk gece ağrınız olur ve hastanede damardan yada kalçadan yapılacak güçlü ağrı kesicilerle ilk geceyi rahat geçirirsiniz. Meme büyütme ameliyatı nispeten kısa süren, kansız bir ameliyattır ve hasta bir kaç saat sonra evine gönderilebilir, ama bir liposuction hastasını bir gece hastanede takip etmek yararlı olacaktır.
estetik cerrahi Ameliyatlardan sonra ciddi sağlık sorunu yaşayan bir çok hasta kendi istekleri ile (dosyalarına "kendi isteğimle taburcu oluyorum" şeklinde imza vererek) taburcu olmakta ve evde sorun yaşamaktadır. Bu gibi sorunlara yolaçmamak için doktorunuzun gerekli gördüğü tedbirlere itiraz etmeyiniz. Her ameliyatta geceyi hastanede geçirmeniz gerekmez. Bu konuda her doktor farklı düşünüyor olabilir; ama kendimden örnek vermem gerekirse meme büyütme ameliyatından sonra (genel anestezi ile yapılıyor) hastayı evine gönderebiliyorum fakat liposuction sonrası hastalarımı mutlaka bir gece hastanede tutuyorum.
estetik cerrahi Unutmayınız estetik cerrahide güvenlik ilk kuraldır. Güvenli olmayacaksa, hiç ameliyat olmamalısınız.


estetik cerrahi Bazen, hastalar belli bir ameliyat tekniğinde ısrar eder. Örneğin ancak açık burun ameliyatı ile yapılabilecek bir burun ameliyatını mutlaka kapalı teknikle yapılmasını ısrar etmek doğru değildir. Doktorunuz size neden diğer tekniği tercih ettiğini anlattığı halde siz ısrar ettiğiniz yöntemi istiyorsanız iyi bir sonuç almak zorlaşır. Vidayı tornavida ile sıkmak varken elinizle sıkmaya çalışmak mantıklı değildir.


estetik cerrahi Ameliyatınızın sonunda estetik açıdan bir pürüz olursa ve revizyon ameliyatı gerekirse, bu revizyon ameliyatı için ne kadar masrafınız olacağını baştan sorunuz. Estetik ameliyatlarda 100% sorun çıkmayacağı garanti edilemez. Ameliyatın sonucunda, kişinin bünyesel yapısı, yara iyileşmesi, sigara içip içmemesi gibi bizim kontrolümüz dışında olan faktörler de rol oynar. Bu yüzden her estetik ameliyatta azda olsa revizyon ameliyatı ihtimali vardır. Bu ihtimal en fazla burun estetiğindedir. Tüm dünyada, ortalama 100 burun estetiğinden 5-10 unda revizyon ameliyatına ihtiyaç duyulmaktadır; yani burun estetiği oluyorsanız % 5-10 ihtimalle revizyon ameliyatı da olacaksınız demektir. Bu yüzden bu ihtimali gözönüne alarak revizyon ameliyatı olmanız gerekirse, ne kadar masrafınız olacak, cerrahi ücreti alınacak mı, sorunuz..


estetik cerrahi Plastik cerrahların sihirli bir değnekleri yoktur. Plastik cerrahinin de sınırları vardır. Bazı hastalar, gerçeküstü isteklerle bir çok doktora gider (örneğin bir hasta bana polat alemdar a benzemek için başvurmuştu!), "İstediğiniz şey ameliyatla elde edilemez" şeklinde ameliyat istekleri onlarca doktor tarafından reddedilir; fakat doktor doktor gezmeye devam ederler. Açık söylemek gerekirse günün birinde istedikleri ameliyatı yapabileceğini söyleyen süper yetenekli (!) - insanüstü (!) bir cerraha da denk gelirler.


estetik cerrahi Sabırlı olun. Bir çok ameliyatın sonucunu görmek için belli bir süre geçmesi gereklidir. En basit örneği olarak burun estetiğini verebiliriz. Burun estetiğinde şişliklerin inmesi, morlukların (varsa) geçmesi için en azından bir ay geçmesi gerekir. Burun estetiği sonunda pürüzler varsa revizyon ameliyatı için 1 sene geçmesi önerilir. Tüm bunlar sabır gerektirir. Bu yüzden nişan, nikah öncesi estetik olmayı düşünüyorsanız, ameliyatınızı kaç hafta önce olmanız gerektiğini doktorunuza danışınız.


estetik cerrahi Olması gerekenden daha ucuz olan uygulama ve ameliyatlarda kendinize sorun: NEDEN UCUZ? Buna en basit örnek botox ve dolgu maddesi uygulamalarıdır. Bu ürünlerin belli bir maliyetleri vardır. Olması gerekenden ucuza yapılıyorsa ya kullanılan ürün, orjinal ürün değildir, ya da enjeksiyon yapılırken gerektiğinden daha az enjekte ediliyordur. Herhangi bir estetik uygulama (botox, dolgu) ya da estetik ameliyat olmayı planlıyorsanız, bunun bir maliyeti olduğunu unutmayınız; ücret olağandışı ucuz ise mutlaka bir sebebi vardır.

estetik cerrahi Ameliyattan önce: BİLGİLENİN!
estetik cerrahi Ameliyat günü: CESARETLİ OLUN!
estetik cerrahi Ameliyattan sonra: SABIRLI OLUN!
   estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸