estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        AİDS HASTALARINA YÖNELİK ESTETİK UYGULAMALAR

Batı ülkelerinde plastik cerrahlar son yıllarda yeni bir hasta grubu ile tanıştılar: HIV (+) hastalar.

Toplumda AİDS olarak bilinen hastalığı taşıyan, HIV (+) kişiler, son yıllarda bulunan yeni ilaçlar ve başarılı tedavi protokolleri ile daha uzun ve daha kaliteli bir yaşam sürmekte ve hastalığın bir sonucu olan görünüş sorunlarını gidermekle daha fazla ilgilenmektedirler. AİDS hastalığında en sık rastlanan (40% vakada) estetik sorun yağ dokunun belli bölgelerde atrofiye uğraması, erimesidir. Yanaklarda, boyunda, popo bölgesinde, bacaklarda ve kollarda incelmeye yolaçan bu atrofiye asıl olarak neyin yolaçtığı bilinmemektedir. Bunun sebebi hem hastalığın kendisi hemde kullanılan ilaçlar olabilir. Nitekim özellikle "Highly Active Antiretroviral Therapy" (HAART) alan hastalarda yüzde, boyunda, popo bölgesinde ve kollarda incelme yanında, göğüs bölgesinde, ensede ve karın bölgesinde yağ artışı görülüyor.

Yüz bölgesinde incelme olan hastalar bu hastalıklı görünüşten kurtulmak için estetik cerrahlara başvuruyorlar. Bu amaçla yüze yağ enjeksiyonu; Radiance, Sculptra gibi dolgu maddeleri ile dolgunlaştırma uygulanıyor (Sculptra'nın HIV (+) hastalarda kullanımı FDA tarafından onaylanmıştır). BioAlcamid'de bu amaçla kullanılan bir diğer dolgu maddesi, fakat BioAlcamid'in farkı uygun hastada diğer dolgu maddelerine göre çok daha fazla miktarlarda enjekte edilebilmesidir. BioAlcamid ile seanslar halinde 1000-2000 cc gibi büyük volumlerde dolgunlaştırma yapılabilir. Yanakta atrofiye uğramış olan Bichat yağ yastıkçığı, bazı protezlerle, dolgu maddesi enjeksiyonları ile yada yağ enjeksiyonları ile dolgunlaştırılabilir; dudaklardaki incelme restylane (özellikle Restylane sub-Q), rofilan gibi dolgu maddeleri ile giderilebilir; gözaltlarındaki çökmeler yine enjeksiyonlar ile yada özel protezler ile düzeltilebilir. Son yıllarda AİDS tedavisinde elde edilen başarılar ile hastalar daha uzun yaşamakta ve görünüşlerine daha önem vermekteler; çünkü hastalığın görünüşlerinde meydana getirdiği değişiklikler yüzünden AİDS kurbanı olarak görünmek istememekteler.

Bunun yanında bilimsel platformda HIV (+) kişilere estetik girişimler yapmanın gerekli olup olmadığı, etik olup olmadığı tartışılmakta (bu konuda bir makalenin özetini okumak için tıklayınız). Tüm cerrahi girişimler (sadece bir enjeksiyon dahi olsa) bazı riskler taşır ve bu girişimleri ağır hasta bir kişiye uygulamak kişinin sağlık durumunu kötüye götürebilir. Bunun yanında HIV(+) hastaların görünüşlerini düzelttikten sonra, AIDS hastası olduklarını kolayca gizleme ve hastalığı başkalarına yayma ihtimalleri de vardır. Bu gibi sebeplerle bu hastalara estetik ameliyat yapmak tartışmalı olarak gündemde kalmıştır. Hatta bu konu plastik cerrahi ile ilgili olan ünlü Tv dizisi Nip Tuck da da (3. sezonda) işlenmiştir ve dizinin başkarekterleri olan estetik cerrahlar böyle bir hastaya estetik yapıp yapmama arasında kararsız kalmışlardır.


Bu konuyu internette aramak için kullanabileceğiniz anahtar kelimeler (keywords) :
hiv aesthetics, hiv lipodystrophy, sculptra, bioalkamid, restylane sub-qOnline soru sorabilirsiniz

ESTETİK AMELİYATLARIN 3 BOYUTLU ANİMASYONLARI

estetik cerrahi Amerikan plastik cerrahi derneği, bir çok ameliyatın nasıl yapıldığını, kısa anatomi bilgisinin ve ameliyat tekniklerinin anlatıldığı 3 boyutlu animasyonlar hazırlatmış. Aşağıdaki resime tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz.

ESTETİK AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI HASTA RESİMLERİ


estetik cerrahi Bu web sitesi oluşturulurken sitenin, "Yasal uyarılar" sayfasında belirtilen tüm kanun, tüzük ve kriterlere uygun olmasına özen gösterilmiştir. Bu sebeple web sitemde hastaların estetik ameliyat öncesi, ameliyat sırası ve sonrası görüntülerine (fotoğraf, video), hastalardan yazılı izin alınmış olsa dahi, yer verilmemektedir. Sitede, site ziyaretçileri ve hastalar için eğitici olduğu düşünülerek konmuş video ve görüntüler ise yabancı kaynaklıdır.

DİKKAT!


estetik cerrahi Lütfen dikişleriniz alınıp, yaralarınız iyileştikten sonra, doktorunuzla iletişiminizi kesmeyiniz. Ameliyattan sonra 6. ayda ve 1. yılda mutlaka doktorunuza kontrole gidiniz.

estetik cerrahi Ameliyatınızla ilgili herhangi bir sorununuz olduğu taktirde ilk olarak kendi doktorunuza başvurunuz. Estetik ameliyat olmuş ve ameliyat sonucunda pürüzler olan hastaların en sık yaptıkları hata, kendi doktorlarına kontrole gitmemeleri; başka bir doktora başvurmaları ve sabırsız olmalarıdır.

estetik cerrahi Her ameliyatın kendine göre bazı riskleri vardır ve ameliyat sonunda bazı istenmeyen sonuçlar, pürüzler oluşabilir. Genellikle bu pürüzler, ufak revizyonlarla düzeltilebilecek sorunlardır. Unutmayın ki estetik cerrahide, canlı dokulara şekil verilmektedir ve ameliyatın sonucu genellikle tüm şişlikler inip, dikişler iyileşmeden görülemez. Bu iyileşme süreci, yerine göre 1-2 ay ile 1 yıl arasında bir zaman alır. Bu yüzden ameliyatınız sonunda pürüz kaldıysa öncelikle ameliyatınızı yapan kendi doktorunuza başvurun ve sabırlı olun.

estetik cerrahi Revizyon ameliyatlarını yapmak için o bölgede iyileşmenin tamamlanmasını beklemek gerekir. Bu yüzden sabırlı olun. Mutlaka kendi doktorunuza kontrole gidin ve iletişiminizi kesmeyin.

Ameliyattan önce ameliyatınız hakkında bilgilenin; ameliyat günü cesaretli olun; ameliyattan sonra sabırlı olun..

estetik cerrahi Ameliyatlar ve ameliyatsız estetik uygulamalar öncesi önerilerim için "burayı tıklayın.."
estetik cerrahi Ameliyatlar ve ameliyatsız estetik uygulamalar sonrası önerilerim için "burayı tıklayınız.."
estetik cerrahi Ameliyatların ve ameliyatsız estetik uygulamaların fiyatları, ücretleri ile ilgili genel bilgi için "burayı tıklayınız.."
estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸