estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        ABDOMİNOPLASTİ (TUMMY TUCK), MİNİ-ABDOMİNOPLASTY, TOTAL BODY LİFT, GÖĞÜS GERME

Abdominoplasty, karın germe anlamına gelir. Spor, diyet ve egzersizle ciddi anlamda kilo veren hastalarda, sarkık karın derisini ve karın yağ kitlesini almak için yapılır. Ayrıca karnında aşırı yağlanmadan şikayetçi olan, doğumlardan sonra karın derisinde sarkma olduğunu ifade eden bayanlar, yapılan muayenede karın kaslarında gevşeme olduğu tespit edilen hastalar bu ameliyat için uygun adaylardır.

Genellikle hastalarda doğumlara bağlı olan çatlaklar da vardır. Abdominoplasty sırasında bu kısımlar da alınmış olur. İleride çocuk isteyen bayanların bu ameliyatı ertelemesinde fayda vardır. İkinci bir gebelikle karın derisinde tekrar çatlaklar ve sarkmalar olabileceği için ameliyatın, planlanan doğumlardan sonraki dönemde yapılması daha uygun olur; yoksa ki abdominoplasty ameliyatı, ameliyat sonrasında tekrar hamile kalmaya engel değildir; ameliyat sonrasında yine hamile kalabilirsiniz.

Abdominoplasty sadece bayanlara yapılan bir ameliyat değildir. Karnında aşırı sarkma olan erkek hastalara da yapılabilir. Özellikle aşırı derecede kilo vermiş erkek hastalar bu ameliyat için uygun vakalardır. Son yıllarda popüler olan zayıflama ameliyatları (mideye kelepçe takılması, mide içine balon yerleştirilmesi gibi..) ile hastalar çok ciddi anlamda kilo verebilmekteler. Bazı hastaların 30-50-75 kilo verebildiklerini görüyoruz; bu hastalarda oluşacak karın derisindeki sarkma en uygun şekilde karın germe ameliyatı ile giderilebilir.

Doktorunuz ilk muayeneniz sırasında sizin abdominoplasty ameliyatı için uygun olup olmadığınızı değerlendirecektir. Bazı hastalar liposuction'dan, bazıları abdominoplastiden, bazıları ise abdominoplasty'nin daha sınırlı bir versiyonu olan mini-abdominoplasty'den daha fayda görürler.

estetik cerrahi Karın derisinde sarkma olmayan yada az olan, cilt esnekliğini henüz kaybetmemiş genç hastalara liposuction daha uygundur.
estetik cerrahi Karın cildi esnekliğini kaybetmişse yada aşırı kilo ile sarkma varsa abdominoplasti uygundur.
estetik cerrahi Sadece göbek altı seviyesinde fazlalık olan kişilere ise mini-abdominoplasty daha uygundur.

Özetlersek karın germe ameliyatına en uygun adaylar şu özelliklere sahip kişilerdir:

estetik cerrahi Genel vücut yapısı fazla kilolu olmayan kişiler,
estetik cerrahi İleride başka doğum düşünmeyen bayanlar,
estetik cerrahi Ek olarak şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp hastalığı gibi ciddi bir rahatsızlığı olmayan kişiler,
estetik cerrahi Karın cildinde elle tutulabilecek kadar sarkma olan hastalar,
estetik cerrahi Düzenli olarak spor ve diyet yapan, buna rağmen karnındaki sarkıklıktan ve yağ kitlesinden kurtulamayan kişiler,
estetik cerrahi Sigara içmeyen kişiler,
estetik cerrahi Ameliyat sonunda kilo verip zayıflamayı beklemeyen, bu ameliyatla sadece karındaki fazlalıktan kurtulacağını bilen kişiler en uygun adaylardır.
estetik cerrahi Ayrıca bu ameliyatı sadece doğum yapmış kadınların yaptırmadığını, aşırı kilo alıp vermeye bağlı olarak karınında sarkma olmuş erkeklerin de bayanlar kadar yaptırdığını tekrarlamalıyım.

İlk muayenenizde ciddi bir rahatsızlığınız (kalp hastalığı, hipertansiyon yada şeker hastalığı gibi), yada allerjiniz var ise mutlaka doktorunuza ve ameliyatınıza girecek anestezi uzmanına bildiriniz. Abdominoplasty büyük bir ameliyattır, şayet ameliyata engel ciddi bir sağlık sorununuz var öncelikle bu rahatsızlığınızın tedavi edilmesi gerekir. Ameliyattan önceki ve sonraki bir ay içinde sigara içmemeniz önemlidir. Bu ameliyatta oldukça büyük bir bölgeye dikiş atılmaktadır ve sigara, dikiş hattında kan akımını bozarak yaranızın geç iyileşmesine yada kaynamamasına yol açabilir. Abdominoplasty de kesi oldukça uzun olduğundan kanamaya karşıda tedbirli olmak ve ameliyattan önceki 10 gün içinde aspirin yada benzeri kan sulandırıcı bir ilaç almamış olmak önemlidir. Bu ameliyat, ağır bir ameliyat olduğu için, ameliyat öncesi direncinizi kıracak ağır sportif faaliyetlerden ve rejimden kaçınılmalıdır. İlk muayenenizde doktorunuz karın derisindeki sarkıklığın derecesini, alınacak cilt ve yağ miktarını, karın cildinizin elastikiyetini değerlendirecektir. Ameliyatın nasıl yapılacağını, nerelerde dikiş olacağını, hastanede kaç gün kalacağınızı size anlatacaktır.

Ameliyattan önce doktorunuz karnınızın üzerine cerrahi kalem ile işaretleme yaparak alınacak kısımı belirler. Simetrinin bozulmaması için orta ve yan hatlara işaretler konur, abdominoplasty ile birlikte liposuction da yapılacaksa yağ alınacak bölgelerde hasta ayakta iken işaretlenir. Son olarak ameliyat öncesi sonrası görünüşünüzü karşılaştırabilmek için fotoğraflarınız alınacaktır. Abdominoplasty, liposuction ve mini-abdominoplasty ameliyatları ameliyathane şartlarında genel anestezi ile yapılır. Hastalar ameliyattan önce mutlaka anestezi doktoru tarafından muayene edilir ve verilecek anesteziye uygun tahlilleri alınır. Anestezi uzmanı size verilecek narkoz dışında ameliyat öncesi ve sonrası heyecanınızı yatıştıracak ilaç dozlarınıda ayarlar; ameliyat öncesi ve sonrasını en konforlu şekilde geçirmenizi sağlar.

Abdominoplasty, bir kilo verme yöntemi değildir. Karnında sarkma olan, karın kaslarında zayıflama olan hastalara yapılan bir karın germe yöntemidir. Sıklıkla gebeliklerden sonra karnında sarkma olan bayanlar, karın germe ameliyatı için plastik cerrahlara başvurmaktadırlar. Bir çok bayanda gebelik sırasında karın derisi, kısa zamanda olan genişlemeye uyum sağlayamaz ve çatlaklar oluşur. Yine karın derisi gibi karın kasları da bu genişlemeye uyum sağlayamaz ve orta hatta birbirlerinden uzaklaşarak karın duvarının daha da gevşemesine yolaçarlar. Karın germede, bu iki soruna yönelik düzeltmeler yapılır. Bu ameliyatta bikini içinde kalacak şekilde karnın alt tarafına bir kasıktan diğer kasığa uzayan uzunca bir kesi yapılır. Bu kesi, günümüzde sezaryen ameliyatı sırasında yapılan kesinin biraz uzunudur. Karın cildinin sarkma olan kısmı çıkarıldıktan sonra karın kasları dikişlerle sıkılaştırılarak 2 yönde germe yapılır. Yani karın kasları orta hatta birbirlerine bitiştirilip dikilerek sol-sağ yönlerinde -yanlardan- germe sağlanırken karın cildinin fazlalığının alınıp cildin aşağı gerilmesi ilede yukarı-aşağı yönde germe sağlanır. Bu ameliyat sırasında bazı bölgelere liposuction yapılarak rötüş da yapılmış olur. Karın germe ameliyatı göbek fıtığı, histerektomi (rahmin alınması), yumurtalık kistlerinin alınması gibi batın ameliyatları ile aynı anda yapılabilmektedir. Doğumun hemen peşinden yapılmaz, doğumun üzerinden en az 6 ay geçmiş olması gerekir.

Karın germe sırasında karın kasları arasında açıklık varsa burası dikilerek kapatılmaktadır. Karın kasları arasındaki bu açıklığa diastazis recti denir. Aşağıdaki bilgisayarlı tomografide karın germeden önce karın kasları arasındaki açıklık (diastazsiz recti) çok net görülüyor. Karın kasları arasındaki bu ayrışma genellikle hamilelikten sonra oluşur. Ameliyatta ise bu açıklık kapatılmış.

AMELİYATA HAZIRLIK, AMELİYAT VE TAKİP

Ameliyat, sarkmanın ve alınacak parçanın büyüklüğüne bağlı olarak 2-4 saat kadar sürebilir. Ameliyatta karın cildi kaburgaların alt kenarlarına kadar kaldırılır. Bu germenin etkisini artırır. Ameliyat sırasında her ne kadar kanamalar durdurulsa da, bu denli büyük kesinin yapıldığı bir ameliyatta ufak tefek sızıntılar olacaktır. Bu yüzden ameliyat sonunda cilt altında kan birikmesini önlemek amacıyla sağlı sollu olarak 2 adet dren yerleştirilir. Drenler, cilt altında birikebilecek kanı ve serumu bir şişede toplayan hortumlardan ve dren uçlarından ibarettirler. Yapılan kesi en az 3 kat halinde dikilir. Genellikle hasta, ameliyattan sonraki gün ayağa kaldırılır, yürütülür ve 3. yada 4. gün drenler alınır. Ameliyattan sonraki günlerde karın cildinde bir miktar morarma ve şişlik normaldir. Karın germede rötuş amacıyla liposuction da yapıldıysa bu morluklar daha da fazla olabilir.

estetik cerrahi Karın germede öncelikle kesi (dikiş) hattının iç çamaşır içinde kalmasına dikkat edilir. Bu sayede ameliyattan sonra hasta bikini bile giyse, ameliyat izi gizlenmiş olur. Bu kesiden girilerek karın cildi, kas tabakasının üzerinden kaburgalar seviyesine kadar kaldırılır. Gevşemiş ve zayıflamış kas fasya tabakası orta hatta kendi üzerine katlanıp dikilerek gerginleştirilir (sol-sağ yönlerde gerginlik sağlanır, bu aşama aşağıdaki resimlerde gösterilmemiş). Daha sonra kaldırılmış karın cildi aşağı yönde gerilerek fazlası alınır; kesi hattına, içeride birikebilecek kanı almak üzere 2 dren yerleştirilir.


estetik cerrahi Farklı çizimlerle karın germe ameliyatı.. Resimlerin açıklamaları aşağıda..Karın germede dikiş izinin gizli yerde kalması çok önemlidir. En ideal karın germe izi, sezaryen izi yerinde, sezaryen izinin her iki yana uzatılmış halidir. Böylece, hasta çamaşır yada bikini giydiğinde kalan dikiş izi görülmez. Karın germe sırasında karın cildi çok fazla yer değiştirecekse, göbek çevresi de kesilir ve göbek aşağıda bırakılarak karın cildi yukarıda kaburgalara kadar karın kasları üzerinden kaldırılır.
Karın kasları arasında diastaz varsa elle muayenede anlaşılır. Karın cildi, karın kasları üzerinden kaldırıldığında ilk yapılacak işlem, karın kaslarını ortada birbirine dikmektir.
Karın kasları orta hatta en az 2 hat boyunca dikilir. Bu sayede sağ-sol yönde karın gerilmiş olur..
Karın derisi aşağıya doğru gerilerek fazlası alınır. Bu sırada karın alt kısımdaki çatlaklar çıkmış olur..
Göbek, denk gelen yeni yerinde karın derisine yapılan ufak bir kesiden çıkarılır ve yeni yerine dikilir..
Karın derisinin aşağı doğru gerilip fazlası alınırken de, karın cildi yukarı-aşağı yönde gerilmiş olur..

Abdominoplasty, büyük bir ameliyat olduğundan hemen ertesi gün kendinizi eve gidecek kadar iyi hissedemeyebilirsiniz. Çok büyük doku çıkarılmamış abdominoplasty vakaları ameliyattan sonraki ilk gün hemen ayağa kaldırılıp yürütülür ve kendisini yeterince iyi hissediyorsa eve gidebilir. Yürümeniz, bacaklardaki kan akımını hızlandıracaktır. Ayrıca yürüme sırasında kasık kasları karın içinde bağırsaklara masaj etkisi yapar ve anestezi sonrası bir süre tembellik gelişen barsakların çalışmasını sağlar. Bu sırada sağda ve solda yerleştirilmiş dren haznelerini bir poşete koyarak ele almak, dolaşmada pratiklik sağlar. Bu arada, her doktorun dren kullanmadığını burada belirtmek lazım. Genel olarak bu ameliyatta dren kullanmak kural olsa da, örneğin ben ameliyatlarımda dren kullanmıyorum ama ameliyatı bitirmeden kanamaları tek tek durduruyorum. Böylece hasta da drenlerle taburcu olmak zorunda kalmıyor.

Hastalar, yatarken karındaki dikişlerin gerilmemesi için hafifçe oturur biçimde yatırılırlar. Yatarken dizlerin altına bir yastık koyarak dizlerin hafifçe bükülü tutulması daha da rahat bir pozisyon sağlar. Hastalar kontrollere ve pansumanlara düzenli olarak çağrılırlar. Ameliyattan sonra bir ay boyunca sıkı bir korse giymeniz önerilir. Dikişler vakadan vakaya değişmekle birlikte 13. gün ile 18. gün arasında alınır. Bu ameliyattan sonra normal yaşantınıza ve işinize dönmeniz 10 gün kadar bir zaman alabilir. Dikiş izleri başlangıçta kızarık olacaktır. Bu yara iyileşmesinin bir belirtisidir. Aradan aylar geçtikce, 6 ay ile 9 ay kadar sonra kırmızı dikiş izleri solmaya başlar. Abdominoplasty sonunda her ne kadar solsa da uzunca bir iz kalır; fakat bu iz bikini içinde kalacak şekilde planlandığından ameliyattan sonra dikişleriniz alınıp, pansumanlarınız bittiğinde bikini giyip plaja gidebilirsiniz. Sonuçta kalacak iz, sezaryen sonrasında kalan izin biraz daha uzunudur. Ameliyat sonrası dönemde dikkat etmeniz gereken bir husus diyete ve düzenli spora dikkat etmenizdir. Düzenli spor yapılmadığında ve diyete dikkat edilmediğinde karında yağ birikimi ve sarkma tekrarlayabilir. Karın germe sırasında sıklıkla liposuction da uygulandığından 1 ay kadar daha, sıkı bir liposuction korsesi giyilmesi uygun olur. Ameliyattan sonraki 3 hafta içinde cinsel aktiviteden kaçınılması uygun olur.

Karın germe hakkında...


OLASI RİSKLER VE KOMPLİKASYONLAR

Her cerrahi girişim gibi abdominoplasty de bazı riskler taşır. Üstelik de diğer bir çok estetik ameliyata göre büyük bir girişimdir abdominoplasty. Burada önemli olan hem doktorun hem de hastanın, bu riskleri en aza indirmek için elinden geleni yapmasıdır. Riskleri doktorunuzla ayrıntılı olarak konuşmalı ve bunları önlemek için neler yapılabileceğini öğrenmelisiniz. Abdominoplasty kadar diğer tüm ameliyatlar içinde geçerlidir bu. Örneğin sigara içen, kilosu fazla olan, kalp hastası yada şeker hastası olan kişilerde, riskler tartışmasız daha yüksektir. Burada sizin ameliyattan önceki dönemde en az 1 ay kadar sigara içmemeniz (ki, bu bir tiryaki için mümkün değil biliyorum; bu yüzden ameliyattan 10 gün önce mümkün olduğu kadar azaltın sigarayı diyebiliyorum), şeker hastası iseniz şekerinizi uygun seviyede tutmanız önem taşır. Doktorunuz da riskleri önlemek için elinden geleni yapacaktır. Aslında hasta da ameliyat ekibindendir ve ameliyat sonunda elde edilecek sonuçta payı vardır, bu yüzden doktorunuzun direktiflerini tam olarak uygulamalısınız. Abdominoplasty'nin risklerine gelince, kanama, dikiş hattında yaranın kaynamaması, enfeksiyon riskler arasında sayılabilir. Ameliyathane ve bakım şartları yeterli bir hastanede bu gibi komplikasyonlar nadiren gelişir. Yine de enfeksiyon yada dikişlerin geç kaynaması gibi bir problem gelişirse sonuçta kalan dikiş izi belirgin olabilir ve yara izinin revizyonu amacıyla bir ufak düzeltme operasyonu gerektirebilir.

MİNİ ABDOMİNOPLASTİ

Mini abdominoplasty, adından da anlaşıldığı gibi total abdominoplasty ameliyatının daha küçük çapta yapılanıdır. Karın derisindeki sarkmanın çok fazla olmadığı, çatlaklar ve sarkmanın sadece göbek altında daha sınırlı bir bölgede olduğu hastalara yapılır. Bu ameliyatta kesi daha kısa olur, karın derisi daha kısıtlı bir alanda kaldırılır. Total abdominoplasty'e göre daha kısa sürer, iyileşme dönemi de daha rahat geçer. Genellikle liposuction ile birlikte yapılır.

TOTAL BODY LİFT

Total body lift, yada sikumferansiyel abdominoplasti (çepeçevre vücut germe) ameliyatı, daha çok obezite ameliyatı olup (zayıflatıcı mide-barsak ameliyatları, mide kelepçesi yada mide balonu ameliyatı) ciddi anlamda zayıflayan ve bel arkası dahil tüm vücudunda belirgin sarkması olan hastalara uygulanan bir ameliyattır. Bu ameliyatla hastanın belinde çepeçevre bir kesi yapılarak, bel arkası, her iki taraf bel yanları (dolayısı ile bacak dış tarafları) ve karın bölgesinde germe yapılır. Aslında bu ameliyat, karın germe ameliyatının bel arkasına kadar uzananı şeklinde düşünülebilir. Şüphesiz bazı kendine özgü teknik ayrıntıları da vardır.

estetik cerrahiTotal body lift te, hastanın bel bölgesinden çepeçevre, oldukça fazla doku çıkarılabilir..


ENDOSKOPİK KARIN GERME

Endoskopik abdominoplasti, karın bölgesinde cilt fazlalığı olmayan, sadece yağ fazlalığı olan ve karın kaslarında gevşeklik olan hastalara uygulanan bir yöntemdir. Tanımdan anlaşılacağı gibi sadece çok seçilmiş hastalarda faydalı olan bir yöntemdir; bu yüzden sık yapılan bir girişim değildir. Bu ameliyatın asıl amacı karın cildinde sarkma olmayan fakat karın kasları gevşemiş hastalarda karın kaslarının tekrar eski gerginliğine kavuşmasını sağlamaktır. Karın duvarındaki yağ artışı liposuction ile giderilebilir, kaslardaki gevşeme ise bikini bölgesine yapılan birkaç ufak (1-2 santim) kesiden içeri yerleştirilen endoskopik aletlerle karın gerdirilerek giderilir. Karın kaslarında gevşeme genellikle karın cildinde sarkma ile birlikte olduğundan abdominoplasti ve mini-abdominoplasti çok daha sık yapılan ameliyatlardır.Bu konuyu internette aramak için kullanabileceğiniz anahtar kelimeler (keywords) :
abdominoplasty, tummy tuck, mini abdominoplasty, endoscopic abdominoplastyOnline soru sorabilirsiniz

ESTETİK AMELİYATLARIN 3 BOYUTLU ANİMASYONLARI

estetik cerrahi Amerikan plastik cerrahi derneği, bir çok ameliyatın nasıl yapıldığını, kısa anatomi bilgisinin ve ameliyat tekniklerinin anlatıldığı 3 boyutlu animasyonlar hazırlatmış. Aşağıdaki resime tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz.

ESTETİK AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI HASTA RESİMLERİ


estetik cerrahi Bu web sitesi oluşturulurken sitenin, "Yasal uyarılar" sayfasında belirtilen tüm kanun, tüzük ve kriterlere uygun olmasına özen gösterilmiştir. Bu sebeple web sitemde hastaların estetik ameliyat öncesi, ameliyat sırası ve sonrası görüntülerine (fotoğraf, video), hastalardan yazılı izin alınmış olsa dahi, yer verilmemektedir. Sitede, site ziyaretçileri ve hastalar için eğitici olduğu düşünülerek konmuş video ve görüntüler ise yabancı kaynaklıdır.

DİKKAT!


estetik cerrahi Lütfen dikişleriniz alınıp, yaralarınız iyileştikten sonra, doktorunuzla iletişiminizi kesmeyiniz. Ameliyattan sonra 6. ayda ve 1. yılda mutlaka doktorunuza kontrole gidiniz.

estetik cerrahi Ameliyatınızla ilgili herhangi bir sorununuz olduğu taktirde ilk olarak kendi doktorunuza başvurunuz. Estetik ameliyat olmuş ve ameliyat sonucunda pürüzler olan hastaların en sık yaptıkları hata, kendi doktorlarına kontrole gitmemeleri; başka bir doktora başvurmaları ve sabırsız olmalarıdır.

estetik cerrahi Her ameliyatın kendine göre bazı riskleri vardır ve ameliyat sonunda bazı istenmeyen sonuçlar, pürüzler oluşabilir. Genellikle bu pürüzler, ufak revizyonlarla düzeltilebilecek sorunlardır. Unutmayın ki estetik cerrahide, canlı dokulara şekil verilmektedir ve ameliyatın sonucu genellikle tüm şişlikler inip, dikişler iyileşmeden görülemez. Bu iyileşme süreci, yerine göre 1-2 ay ile 1 yıl arasında bir zaman alır. Bu yüzden ameliyatınız sonunda pürüz kaldıysa öncelikle ameliyatınızı yapan kendi doktorunuza başvurun ve sabırlı olun.

estetik cerrahi Revizyon ameliyatlarını yapmak için o bölgede iyileşmenin tamamlanmasını beklemek gerekir. Bu yüzden sabırlı olun. Mutlaka kendi doktorunuza kontrole gidin ve iletişiminizi kesmeyin.

Ameliyattan önce ameliyatınız hakkında bilgilenin; ameliyat günü cesaretli olun; ameliyattan sonra sabırlı olun..

estetik cerrahi Ameliyatlar ve ameliyatsız estetik uygulamalar öncesi önerilerim için "burayı tıklayın.."
estetik cerrahi Ameliyatlar ve ameliyatsız estetik uygulamalar sonrası önerilerim için "burayı tıklayınız.."
estetik cerrahi Ameliyatların ve ameliyatsız estetik uygulamaların fiyatları, ücretleri ile ilgili genel bilgi için "burayı tıklayınız.."


        SIK SORULAN SORULAR

SAĞLIK SİGORTAM VAR. KARIN GERME AMELİYATINI SAĞLIK SİGORTAM KARŞILARMI?

» Karın germe ameliyatı bir estetik ameliyat olduğu için özel sağlık sigortaları yada diğer sağlık güvenceleri karşılamaz; ama karındaki sarkıklığın hastanın yaşam kalitesini kötü yönde etkilediği, çeşitli rahatsızlıklara yolaçtığı sigorta kurumunca kabul edilirse sağlık sigortanız bu ameliyatı karşılayabilir. Ameliyattan önce sigorta kurumuna yada firmasına danışmak gerekir.

BU AMELİYATTA GÖBEĞİN YERİNİN BAZI HASTALARDA DEĞİŞTİĞİ SÖYLENİYOR BU DOĞRUMUDUR?

» İnsanlar karın germe ameliyatında göbeğin yerinin değiştiğini sanıyor fakat aslında göbek aynı yerde bırakılıyor; yeri değişen şey karın cildi oluyor. Karın germe ameliyatında çamaşırın içinde kalacak tarzda -sezaryen ameliyatı izinin daha uzunu şeklinde- bir taraftan diğer tarafa uzanan bir kesi yapılıyor. Karın cildi alttaki karın kaslarından ayrılıp kaldırılıyor ve aşağı doğru çekiliyor; bu sırada göbek çevresine bir kesi yapılıp karın kaslarına bağlı halde aşağıda bırakılıyor. Karın cildi aşağı çekilip fazlası alınıyor. Göbek cildin altında normal yerinde kalıyor; göbeğin üzerine denk gelen yerden bir delik delinip göbek tekrar karın cildi üzerine alınıyor ve buraya dikiliyor. Yani aslında göbeğin yeri değişmiyor ama çevresindeki karın derisi aşağı doğru gerilmiş oluyor. Eğer karın cildinde sarkma fazla değilse mini-abdominoplasti denen bir ameliyat uygulanıyor; bu ameliyatta karın cildi çok fazla yer değiştirmediğinden göbek deliğine ek bir işlem yapmaya gerek kalmıyor.

KARNIMDA FAZLALIKLAR VAR. LİPOSUCTİON (YAĞ ALDIRMA) MI, KARIN GERME Mİ YAPTIRMAM LAZIM?

» Bu iki ameliyatın uygulama yerleri farklıdır. Karnınızda, ciltte sarkma yoksa, cilt elastikiyeti korunmuşsa, çatlaklar az ise yada hiç çatlak yoksa, asıl problem karında yağ toplanması ise en iyi sonuç verecek olan liposuction'dır. Eğer karın derisinde de fazlalık varsa, cilt sarkmışsa, çok fazla çatlaklar mevcutsa karın germe yapmak gerekir; çünkü sarkmış olan cildi mutlaka kesip almak gerekir. Liposuction ise cilt elastikiyeti korunmuş, nispeten sarkmanın az olduğu vakalara yapılır, yağ alındıktan sonra cilt esnek olduğundan toparlar, sarkma olmaz. Karın germe ameliyatında genellikle karın cildini inceltmek için ve kesinin kenarlarına rötuş yapmak için liposuction'da yapılır.

İKİ DOĞUM YAPTIM VE KARIN CİLDİMDE ÇOK SAYIDA ÇATLAK VE SARKMA OLUŞTU. KARIN GERME AMELİYATI OLMAYI PLANLIYORUM. ASLINDA BİR BEBEK DAHA İSTİYORUZ. BEBEKTEN ÖNCE KARIN GERME AMELİYATI GEÇİRİRSEM BEBEĞE ZARAR VERİRMİ?

» Karın germe ameliyatından sonra hamile kalabilirsiniz. Karın germe ameliyatında yapılan işlemler ve atılan dikişler bebeğin gelişimine zarar vermez fakat doğumdan sonra karın bölgesinde tekrar deformasyon oluşabilir. Bu yüzden önerimiz tüm planlanan doğumlar gerçekleştikten sonra karın germe ameliyatını olmanızdır. Son doğumdan itibaren en az 6 ay geçmelidir. Bu 6 ay içinde bebeğinizi emzireceğiniz için anestezi almanız sakıncalı olur. Ayrıca doğum sebebiyle oluşan hormonal değişiklikler geri dönecek ve karın bölgesinde, göğüslerde deformasyonlara yolaçacaktır. Bu sebepler yüzünden, son doğumunuzdan en az 9-12 ay sonra karın germe yada meme dikleştirme-küçültme-büyütme ameliyatlarını olabilirsiniz.

KARNIMDA SARKMA VAR FAKAT GEÇİRDİĞİM DOĞUMLAR SADECE KARNIMDA DEĞİL HER YERİMDE DEFORMASYONA YOLAÇTI. KARNIM SARKTI, BACAKLARIMDA GEVŞEKLİK VE SARKMALAR OLDU, GÖĞÜSLERİM SARKTI. BİR AMELİYATLA HEPSİ BİRDEN DÜZELTİLEBİLİRMİ?

» Bu bahsettiğiniz gibi hem karın hem göğüslere hem de bacaklara yapılan germe ameliyatlarına "Total Body Lift" diyoruz. Bu üç ameliyat aynı seansda yapılabilir; uzunca süren bir ameliyattır. Ameliyattan 10 gün önce hastadan kan alınır ve kan bankasında saklanır. Ameliyat sırasında hastadan alınan bu kan yine hastaya verilir.estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸