estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        GÜNCEL, BİLİMSEL MAKALE ÖZETLERİ


estetik cerrahi Burada popüler bazı plastik cerrahi dergilerinin son sayılarında yayınlanmış bazı bilimsel makalelerin özetlerini bulacaksınız.


estetik cerrahi GÖĞÜSLERE YAĞ ENJEKSİYONU, NEREDEYİZ? / FAT FOR BREASTS, WHERE ARE WE?
estetik cerrahi DERGİ: Plastic and reconstructive surgery September 2008, Volume 122, Issue 3
estetik cerrahi YAZAR(LAR): Scott L. Spear, M.D.
estetik cerrahi ÖZET: -
estetik cerrahi SONUÇ: Makalede bu konunun (göğüslere hastanın kendi yağ dokusunu enjekte ederek meme büyütme yapılması) plastik cerrahideki son zamanların en tartışmalı konusu olduğu, bu tekniklerin (göğüslere yağ enjeksiyonu) son 10-20 yılda geliştiği ve gelişmeye açık bir konu olduğu belirtilmiş. Bunun yanında göğüslere yağ enjeksiyonunun sadece göğüsleri büyütmek için değil, aslında 5 grup hastaya uygulanan bir prosedür olduğu hatırlatılmış:
Meme onarımı yapılan hastalarda kontür düzensizliklerinin yağ enjeksiyonu ile düzeltilmesi.
Lumpektomi gibi göğüsde kısmi kayba neden olan defektlerin düzeltilmesi.
Meme büyütme amacı ile
Silikon meme implantı ile meme büyütme ameliyatından sonra implantları kamufle etmek için
Meme onarımının sadece yağ enjeksiyonu ile yapılması amacı ile..
estetik cerrahi Makalede, iki büyük kongrede plastik cerrahlar arasında yapılan iki anketten bahsediliyor. Bu anket sonuçlarına göre de bu yönteme karşı çıkanlar olsa da, plastik cerrahların çoğu bu yöntemin güvenli olduğunu ve uygulanması gerektiğini düşünüyor.
estetik cerrahi Op. Dr. OYTUN İDİL in yorumu: Memeye yağ enjeksiyonu yaparak memede büyüme sağlamak hem birden fazla seans gerektirmesi (birden çok kez narkoz almak demek), hem memede kist ve kalsifiye alanlara yolaçabilmesi, hem çok pahalıya gelmesi, hem de kişideki alınabilecek yağ miktarına bağlı olması sebebi ile bugün rutin olarak uygulanabilecek bir yöntem değil. Ayrıca günümüzde kullanılan silikon meme implantları ile tek seansda ve daha ucuza (üstelik te daha fazla hacim kazanarak) meme büyütme yapılabiliyor. Bu yüzden, en azından memeye yağ enjeksiyonu yöntemleri daha gelişene kadar ben de bu yöntemi önermiyorum. Bugün için silikon meme implantları ile yapılan meme büyütme ameliyatları daha sağlıklı ve daha ucuzdur.


estetik cerrahi ENJEKTE EDİLEBİLİR HYALURONİK ASİD JEL KULLANARAK İNSANDA GLANS PENİSDE BÜYÜME SAĞLANMASI - HUMAN GLANS PENIS AUGMENTATION USING INJECTABLE HYALURONIC ACID GEL
estetik cerrahi DERGİ: International Journal of Impotence Research (2003) 15, 439–443. doi:10.1038/sj.ijir.3901044
estetik cerrahi YAZAR(LAR): JJ Kim, TI Kwak, BG Jeon, J Cheon ve DG Moon
estetik cerrahi ÖZET-SONUÇ: Bu uygulamanın yapıldığını bilimsel bir dergide (İnternational journal of impotence research - The journal of sexual medicine) yayınlanan bir makaleden öğrendim. Dolayısı ile hemen belirteyim, bu uygulama rutinde yapılan bir uygulama değil, deneysel. Çalışma Kore - Seul de, Kore üniversitesi Üroloji kliniğinde yapılmış. Penis boyutları normalin altında olan 100 erkekte penis başına (glans penis) dolgu maddesi enjeksiyonu yapılmış. Dolgu maddesi olarak 2cc. Hyaluronik asit içerikli bir dolgu maddesi (Perlane) kullanılmış. Uygulamadan 1 sene sonra hastalar kontrole çağrılıp penis başı çevresi ölçülmüş ve 14-15 mm. artış tespit edilmiş. Enjeksiyondan sonra penis başında oluşan renk farklılığı -kızarıklık- 2 hafta içinde geçiyormuş. Enjeksiyonlar sonucunda hissiyatın bozulmadığı, özellikle belirtilmiş. Bu uygulamanın başarılı ve güvenli bir uygulama olduğu ama uzun dönem sonuçlarının alınmasının ve üzerinde biraz daha araştırma yapılması gerektiği belirtilmiş. Bu bilimsel çalışmanın tümünü (tam metin ve resimleri ile) buradan okuyabilirsiniz. Not: bu çalışma 2002 den önce yapılmış ve dergide 2003 de yayınlanmış, aslında yeni bir şey değil yani..


estetik cerrahi The Use of Modified Sutures in Plastic Surgery: SAFETY AND EFFICACY REPORT
estetik cerrahi Modifiye ipliklerin plastik cerrahide kullanımı: GÜVENLİK VE ETKİNLİK RAPORU
estetik cerrahi DERGİ: Plastic & Reconstructive Surgery. 122(2):652-658, August 2008
estetik cerrahi YAZAR(LAR): Matarasso, Alan M.D.; Pfeifer, Tracy M. M.D.
estetik cerrahi ÖZET: Modified sutures have been developed and are currently being used in closed and open facial rejuvenation procedures. In addition, these sutures have applications in body contouring procedures and wound closure. The indications and efficacy of these sutures continue to evolve.
estetik cerrahi Op. Dr. OYTUN İDİL in yorumu: Bu çalışmada son yıllarda bir çok farklı firma tarafından çok farklı şekillerde üretilmiş cilt asma iplikleri sınıflanmış ve değişik yapıdaki ipliklerin (Woffles, Aptos, Contour thread, Quill SRS, Silhouette) etkinlik ve güvenlikleri incelenmiş. Bu ipliklerin yara onarımında faydalı olabileceği, açık teknikle yapılan ameliyatlarda kullanılabilecekleri söylenmiş.


estetik cerrahi Sources of Processed Lipoaspirate Cells: Influence of Donor Site on Cell Concentration.
estetik cerrahi DERGİ: Plastic & Reconstructive Surgery. 122(2):614-618, August 2008.
estetik cerrahi YAZAR(LAR): Padoin, Alexandre Vontobel M.D.; Braga-Silva, Jefferson M.D., Ph.D.; Martins, Pedro M.D.; Rezende, Katia M.D.; Rezende, Antonio Roberto da Rosa M.D.; Grechi, Bianca M.D.; Gehlen, Daniel M.D.; Machado, Denise Cantarelli Ph.D.
estetik cerrahi ÖZET: Background: Recently, adipose tissue harvested by liposuction has been identified as a source of processed lipoaspirate cells. The aim of this study was to determine the concentration of processed lipoaspirate cells in adipose tissue obtained by liposuction from different harvest areas in women.
Methods: A prospective cross-sectional study was conducted in 25 women in whom liposuction in four or more different zones in the same procedure was indicated. After selective liposuction, the material was sent to the laboratory, where it was processed for extraction of processed lipoaspirate cells, which were separated from the adipose tissue, quantified, and characterized through determination of c-kit expression. The following harvest regions were evaluated: upper abdomen, lower abdomen, trochanteric region, inner thigh, knee, and flank. The cell concentration obtained at each site was compared by analysis of variance for mixed models.
Results: A significant difference was found for cell concentration obtained at the different harvest sites. The cell concentration in the lower abdomen was greater than in other areas, but no significant difference was found in relation to the inner thigh.
Conclusions: The lower abdomen and the inner thigh may have higher processed lipoaspirate cell concentrations. These sites may turn out to be better sources of adult mesenchymal stem cells.

estetik cerrahi Op. Dr. OYTUN İDİL in yorumu: Bu çalışmada vücudun değişik bölgelerinden alınan yağ dokusunun enjekte edildiği yerde ne kadar yaşayabildiği; diğer bir deyişle hangi bölgelerden alınan yağ dokusunun yağ enjeksiyonunda daha çok canlı kaldığı, tuttuğu araştırılmış. Karın alt bölge ve bacak iç kısımdan alınan yağ dokusunda daha çok kök hücre bulunduğu ve yağ enjeksiyonunda bu bölgelerden alınan yağ dokusu kullanıldığında daha iyi sonuç alındığı söylenmiş.estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸