estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        PRP (Platalet Rich Plasma: Trombositçe zengin plasma) uygulamaları

estetik cerrahi estetik cerrahi Trombositten zengin plasma uygulamaları son yıllarda oldukça popüler olmuş, ameliyatsız cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Asıl olarak kırışıklıkların giderilmesi, cilt yenileme, yara izi ve sivilce izlerinin tedavisinde, hatta sağ ekiminde ve yağ enjeksiyonlarında başarının artırılması için uygulanır.

estetik cerrahi Bu yöntemde hastanın kanı özel tüplere alınır. Sekiz, dokuz dakika, dakikada 3000 devirde santrifüje edilir. Santrifüj, kandaki kırmızı hücrelerin ayrışmasını sağlar. Kırmızı kan hücrelerini içeren çökelti üzerinde kalan ve trombosit hücrelerince zengin olan beyaz plasma kısmı kullanılacak kısımdır; yoğun şekilde trombosit (pıhtılaşma ve onarım hücreleri) ve lökosit (beyaz savunma hücreleri) içerir (Not: santrifüj sonrası 1cc. plasmada 1 milyon trombosit bulunur, sayının daha fazla olması PRP etkinliğini artırmamaktadır). Bu plasma ister dolgu maddesi gibi kırıklıkların giderilmesi için enjeksiyonla, ister cilde uygulanan dermaroller ile cilde yedirilerek, ister mesoterapi uygulaması şeklinde seri enjeksiyon tekniği ile cildin yüzeyel katlarına enjekte ederek, ister saç ekiminde ekim yapılan alana enjekte edilerek, ister yağ enjeksiyonunda enjekte edilecek yağ ile karıştırılarak, ister dermaroller yada lazer sonrası kremle karıştırılarak yüze uygulama şeklinde, ister yüze maske şeklinde kullanılır. Genellikle her bir uygulama 30 dakika kadar bir süre alır.

estetik cerrahi Plasma içinde bulunan aktive olmuş trombositler, lökositler büyüme faktörleri salgılar. Bu büyüme faktörleri kök hücrelerini o bölgeye çeker ve çoğalmalarını tetikler. Tüm bu mekanizma sonucunda o bölgede hücre yenilenmesi olur, nakledilen dokular varsa (yağ enjeksiyonu, saç ekimi) bu dokuların tutması daha sağlıklı olur.

estetik cerrahi PRP uygulaması, 2-4 hafta ara ile 2-4 seans yapılır. Daha sonra yılda bir kez idame olarak yapılabilir. PRP sonunda elde edilen ciltte gençleşme, kırışıklıkların azalması, pürüzlerin giderilmesi kalıcıdır. Etkinin sürekliliği için sadece yılda 1 kez idame uygulama yapılması tavsiye edilir. PRP uygulamalarının en güzel yanı, kişinin kendi kanından yapıldığından herhangi bir allerji yada hastalık bulaşma riskinin olmamasıdır.

estetik cerrahi PRP ile elde edilen trombositten zengin plasma, sadece estetik amaçlı olarak kullanılmıyor. Bu plasma, onarım ve yenileme ile ilgili hücreleri bolca içerdiğinden bir çok hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır. Örneğin bir çok eklem rahatsızlığında, romatizmal hastalıklarda kullanılmaktadır.

estetik cerrahi

estetik cerrahi Otoimmün hastalıklarda, Tip 1 diyabette, spondilitte, Lupusda, Haşimoto tiroidinde PRP uygulanmaz. Tip 2 diyabette yapılabilir. Yaşlı insanların kanından elde edilen PRP ile genç insanların kanından elde edilen PRP aynı kalitede değildir. Genç hastalarda daha iyi sonuç alınırken yaşlılarda daha fazla seans uyglama yapmak gerekebilir.

estetik cerrahi

estetik cerrahi Dolgu amacı ile kullanılacağı zaman standart bir PRP uygulamasında alınan kandan 8-9 cc. dolgu maddesi elde edilebilmektedir. Kullanıma hazır 1cc.lik hyaluronik asitlerle karşılaştırınca PRP uyulaması, hacim olarak çok avantajlıdır.

estetik cerrahi PRP, saç dökülmesinde saç mesoterapisi gibi de kullanılabilir. Bu durumda 2 hafta ara ile en az 3 ay uygulama yapılması tavsiye ediliyor. Uygulama sırasında saçların yoğunluğunun arttığı, renklerinde koyulaşma olduğu görülüyor.

estetik cerrahi Melasma nın tedavisinde de PRP den faydalanılabiliyor. Bu durumda PRP nin 4 hafta ara ile en az 3 kez yanak bölgelerine mesoterapi şeklinde bir dizi yüzeyel enjeksiyon şeklinde uygulanması öneriliyor. PRP uygulamasının melasmadaki gibi göz altı koyuluklarında da etkili olduğu söyleniyor.

estetik cerrahi PRP uygulamasının yüzeyel uygulamaları (kremle karıştırıp uygulama, yüz maskesi şeklinde uygulama ve sprey şeklinde uygulama), hemen lazer uygulandıktan sonra uygulanabiliyor. Dolgu şeklinde enjekte edilecek PRP içinse 2 hafta beklenmesi gerektiği söyleniyor.

estetik cerrahi Botox ve dolgu uygulamalarının PRP enjeksiyonları ile aynı anda yapılmaması gerektiği söyleniyor. Bunun sebebi PRP uygulamasının uygulama sahasında makrafajları artırması. Makrofajlar, Botox ve dolgu maddesi ile etkileşerek etkilerinin süresini kısaltabiliyor.

estetik cerrahi Klasik PRP uygulaması 1 ay ara ile 3 kez uygulamadır. Bazı özel durumlarda yukarıda bahsedildiği gibi uygulama şekli değişebilir. Hızlı cevap almak için bazen 2 hafta ara ile 2-3 seans yapılabilir.

        KONUYLA İLGİLİ VİDEOLAR

PRP uygulamaları hakkında..


PRP nin adım adım uygulanışı tanıtılmış..


Animasyonla PRP nin uygulanışı..
estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸