estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        ESTETİK AMELİYAT OLDUNUZ VE HALEN PÜRÜZLER Mİ VAR? BU DURUMDA NE YAPMALISINIZ?

Hiç bir estetik ameliyat için bir seferde kesin sonuç alacağınızı hiç bir plastik cerrah garanti edemez. Bizler, canlı dokuya şekil vermek amacı ile ameliyatlar yapıyoruz. Ameliyat sonrasında mutlaka bir iyileşme süreci yaşanıyor ve dokular bu süreçte bir değişim geçiriyor. Önce ameliyat olan bölgede sertlikler oluşuyor (iyileşme dokusu yüzünden), sonra yavaş yavaş sertlikler yumuşamaya, kızarık yara izleri solmaya başlıyor. Bu süreç yerine göre 6 ay, 1 sene hatta 1.5 sene sürebilir ve bu şüreç sırasında ufak tefek pürüzler her ameliyatta ortaya çıkabilir. Bunun dışında estetik ameliyatlar sonunda alınacak sonucu kişinin kendi bünyesel faktörleri de etkiler (yara iyileşmesi gibi). Yara iyileşmesi kötü olan, bünyesi keloide yatkın olan bir hastada estetik ameliyat sonunda kalan izler öngördüğümüz gibi silik olmayabilir. Estetik ameliyatların sonuçta cerrahi bir girişim olduğunu ve her cerrahi girişim gibi komplikasyon riski taşıdıklarını unutmayınız. Peki ameliyatınızın sonunda her hangi bir pürüz oluşmuşsa ne yapmalısınız?

Öncelikle şunu unutmayın: herhangi bir sorun olduğunda ilk başvurmanız gereken kişi kendi doktorunuz olmalıdır. Estetik ameliyat olmuş ve ameliyat sonucunda pürüzler olan hastaların en sık yaptıkları hata, kendi doktorlarına kontrole gitmemeleri; başka bir doktora başvurmalarıdır. Maalesef ülkemizde doktorların, diğer doktorları kötüleme gibi huyları vardır (her doktorun değil ama malesef böyle meslektaşlarımız var). Kendi doktorunuzdan farklı bir doktora gittiğinizde ufak bir pürüzünüz olsa dahi bu size abartılı şekilde söylenerek yanlış yönlendirilebiliyorsunuz. Her ameliyatta bir komplikasyon riski olduğunu hatırlayın ve bir sorun oluştuğunda hemen doktorunuzu şuçlamayın. Ameliyattan sonra en ufak bir sorununuz olduğunda ilk başvurmanız gereken kişi, ameliyatınızı gerçekleştiren doktorunuz olmalıdır; çünkü ameliyatınızda ne yapıldığını, pürüzün nereden kaynaklandığını en iyi ameliyatınızı yapan kişi bilir. Hatta ameliyatınız sorunsuz sonuçlansa ve aradan uzun süre geçse dahi doktorunuzla iletişiminizi kesmeyiniz ve ameliyattan 6 ay-1 sene sonra mutlaka en az bir kez kontrole gidiniz.

Ameliyat sonucunda pürüz varsa bunu düzeltmek için bir kaç şey yapılabilir. Örneğin bir süre daha zaman geçmesi beklenebilir; bu sayede ameliyat yerindeki ödem geçer, şişlikler iner, ameliyat yeri tam anlamı ile iyileşir, çoğu zaman bir revizyon ameliyatı yapmaya gerek kalmaz. Bazen ufak bir girişim yapmak gerekebilir; örneğin bir kaç ek dikiş atmak, lokal anestezi ile ufak düzeltmeler yapmak gerekebilir. Bazı vakalarda ise ilk yapılan ameliyattaki gibi anestezi altında revizyon ameliyatı yapmak gerekebilir. Revizyon ameliyatı, adı üzerinde düzeltme ameliyatlarıdır. Bu ameliyatlarda genellikle tüm ameliyat baştan yapılmaz, sadece sorunlu kısıma yönelik girişimler yapılır. Estetik ameliyatlar içinde en sık revizyon burun estetiklerinde yapılmaktadır. Dünya genelinde genellikle 10 vakadan birinde revizyon gerektiği söylenmektedir. Burun estetiğinin doğası gereği bu böyledir. Burun cildi çok incedir, ameliyat sırasında hemen ödemlenmektedir ve ameliyattan sonra şişlikler indikçe hemen alttaki kemik-kıkırdak yapıdaki en ufak bir pürüzü gösterebilmektedir. Bir başka sebepse, burun ameliyatında ölçümlerin milimetrelerle olması, sadece 1 milimetre fazla bırakılmış yada fazla alınmış kemiğin görünüşü bozabilmesidir.

Hastalar revizyon ameliyatı gerektiğinde korkmamalı, sonucun daha iyi olması için bu ameliyatı olmalıdırlar. Revizyon ameliyatlarında en can alıcı nokta sorunun nereden kaynaklandığının tespit edilmesidir. Bu sayede soruna yönelik girişim yapılabilir. Hasta çok iyi değerlendirilmelidir.

Revizyon ameliyatlarında hastanın ek ücret ödemesi gerekebilir. Bazı cerrahlar aynı ameliyat ücretini alırken, bazı cerrahlarsa sadece hastane ve malzeme masraflarını hastanın ödemesi gerektiğini söylüyorlar. Bu yüzden herhangi bir estetik ameliyat olmadan önce doktorunuzla bu konuyu konuşmalısınız. Revizyon ameliyatı gerekirse yaklaşık ne kadar ek ödeme yapmanız gerekir?estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸