estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        ESTETİK CERRAHİ VE MEDİKAL ESTETİKTE YENİ TEKNOLOJİLER

YENİ TREND: EVDE KULLANIM İÇİN ÜRETİLMİŞ MEDİKAL CİHAZLAR!
estetik cerrahi Son aylarda birbiri ardına evde kullanım için geliştirilmiş, kullanımı uzmanlık gerektirmeyen medikal cihazlarla ilgili bir çok haber gelmeye başladı. Anlaşılan yakın bir gelecekte her türlü medikal cihaz evlere girecek. Hatta bence ileride şöyle diyaloglar da yaşanacak (şaka değil, bunun gerçekten olacağını düşünüyorum):
- Komşu, sizin MR ı kullanabilir miyiz? Bizim ufaklığın karnı ağrıyormuşta, bizim cihaz arızalı, bi MR çekiverelim..
- AAA! Ne demek, buyrun geçin, internetteki bir sağlık sitesinden okudum öğrendim, MR dan önce ayakta direkt batın grafisini öneriyor doktorlar; dilerseniz önce onu çekelim. Dün bir röntgen cihazı da aldık, portatif bişii..
- Olur, sağolun, gerçi ben idrar ve kan tahlillerini bizdeki ev tipi pratik laboratuvar setinde yaptım, tahlillerinde bir sorun yok.
15 dakika sonra:
- Çok sağolun, size zahmet verdik. Siz de çekinmeyin, biz de yeni çıkan mamografi cihazlarından aldık. Bir gün gelinde meme kontrolünüzü yapalım, bir mamografi çekelim.
- Ay çok sağolun, iyi olur.. Başka zaman çaya da bekleriz..
estetik cerrahi Son aylarda satışa sunulan pratik, evde kullanılabilen cihazlardan bazıları şunlar (bu cihazlarla ilgili daha ayrıntılı haberleri, haberler bölümünde bulabilirsiniz):
MIHARU - Ev tipi endoskopi kamerası: Bir Japon firması MIHARU adlı küçük bir kamera geliştirmiş. Bu kameraya pillerini takıyorsunuz, üzerine atılabilir kılıfını geçiriyorsunuz, tv ye bağlıyorsunuz ve minik kamerayı burun yada ağız içine sokarak kendi endoskopik muayenenizi kendiniz yapıyorsunuz. Görüntü tv ekranından izleniyor. Burun ameliyatından önce ve sonra burun içini tv ekranında görebilir; ağzınızdaki çürük ve tedaviye ihtiyacı olan dişleri kendiniz tespit edebilirsiniz.
SILKN - Evde kullanım için İPL epilasyon cihazı: Home Skinovations Ltd. firmasının ürünü olan, İPL tabanlı bir epilasyon cihazı olan Silk'n, FDA tarafından onaylandı. Bu cihazın özelliği, son derece portatif olması ve evde kullanılabilmesi imiş. Firma, üründe kullanılan teknoloji için İPL yerine Home Pulsed Light™ technology (HPL™) demeyi tercih ediyor.
TRIA - Evde kullanıma uygun lazer epilasyon cihazı: TRİA adlı, evde kullanılmak üzere geliştirilmiş, epilasyon amacı ile kullanılan bir el cihazı evde epilasyon amaçlı kullanımı için FDA onayı aldı. Cihaz aslen bir Diode lazer olmasına rağmen evde kullanımı bazı tedbirler ile güvenli hale getirilmiş. Örneğin cihazın özel bir kilitleme mekanizması bulunuyor, ayrıca cihaz yalnızca cildinize yakınken çalışıyor; bu sayede boşa (göze doğru mesela) ışın vermiyor.
GENTLEWAVES - Evde kullanıma uygun, led teknolojili cilt gençleştirme cihazı: Light BioScience firmasının bir ürünü olan GentleWaves, aslında cilt kırışıklıklarını giderme ve cilt gençleştirme amacı ile kullanılan bir LED (light emitting diode) ışık cihazı. Bu cihazın farkı, bir doktor tavsiyesi yada mevcudiyeti olmadan evde kullanılabilecek bir cihaz olması. FDA, bu cihazın, şu an sadece göz çevresi kırışıklıklarına karşı kullanılmasını onaylamış. Bu cihazın FDA onaylı ilk evde kullanılabilir LED cihazı olduğu belirtiliyor.


Bu konuyu internette aramak için kullanabileceğiniz anahtar kelimeler (keywords) :
Miharu, Silkn, Tria laser, GentlewavesFRAKSİYONEL LAZER UYGULAMALARI
estetik cerrahi estetik cerrahi Fraksiyonel lazer uygulamaları, bugün lazer teknolojisinin, estetikte geldiği son noktadır. İlk çıkan cilt gençleştirici lazerler (örneğin karbondioksit lazeri) cildin üst katmanında homojen bir yanık oluşturarak (fototermoliz) yeni cilt oluşumunu ve bu sayede de kırışıklıkların giderilmesini sağlıyordu. Bu lazerler ablatif lazerlerdi, yani ciltte bir tahribat yaparak yeni cilt oluşmasını sağlıyorlardı (bu yüzden karbondioksit lazer ile yüz gençleştirme yapan kişiler, yüzlerindeki yanık sebebiyle 10-15 gün evden çıkamıyorlardı). Daha sonra non-ablatif yani ciltte görünür bir hasar oluşturmayan lazerler geldi. Fraksiyonel lazerler ise bu iki tip lazer türünün iyi özelliklerinin biraraya getirilmesini sağlıyor. Yani aslında fraksiyonel lazerler ablatiftir (yani ciltte harabiyet oluşturarak etki ediyor) ama yaptığı harabiyet gözle görülmüyor estetik cerrahi(bu açıdan da non-ablatif). Peki bu nasıl oluyor? Bu lazerlerin özel bir filtresi var ve bu filtre, lazer ışınını mikro düzeyde bir süzgeçten geçiriyor. Böylece lazer aslında ciltte harabiyet yaratıyor ama sadece süzgeçten geçen lazer ışınının yaktığı yerlerde (yüzey alanın 35-40% ı) harabiyet oluyor, süzgece takılan ve geçemeyen ışına denk gelen yerlerde (yüzey alanın 60-65% i) ise herhangi bir harabiyet olmuyor. Bu etkiyi anlayabilmek için sağdaki resime bakabilirsiniz. Büyütülmüş karede bazı noktaların süzgeçten geçen lazer ışınları ile yandığını, bazı noktaların ise (ışının bir kısmı filtreye takıldığından) ışını almadığını ve hiç etkilenmediğini düşünün. Böylece eski lazerlerdeki gibi ciltte görülür bir etki olmadan ablasyon, yani ciltte harabiyet yaratılmış olur. Bu harabiyet -yani yanık- oluşan noktacıklarda yeni cilt oluşumu başlayacaktır. Aslında şöyle de düşünebiliriz. Bu lazerlerde cildi yakıcı etki, eski karbondioksit lazerlerdeki gibidir ama lazer ışınını süzen filtre sayesinde bir kaç seansa yayılmış halde oluşur. Yani cildi mikro düzeyde nokta nokta yaktığından tam etkiyi görebilmeniz için bir kaç seans bu uygulamayı yaptırmanız gerekir. En büyük avantajı, sizi eve kapanmak zorunda bırakmamasıdır. Uygulama sonrası hemen günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Ayrıca eski karbondioksit lazerlerde oluşan homojen yanık sonrasında yara izi (scar) kalma ihtimali varken, bugün artık kullanıma giren fraksiyonel lazerlerde bu risk hemen hemen hiç yoktur. Uygulama son derece güvenlidir.
estetik cerrahi estetik cerrahi Şu an en çok kullanılan fraksiyonel lazerler Fraxel® ve Pixel® dir. Fraxel®, özellikle cilt gençleştirmede, çillerin giderilmesinde, ciltteki esmer lekelerin giderilmesinde, akne izlerinin giderilmesinde kullanılan, cildin dokusunu (texture) iyi yönde etkileyen ve FDA onayı olan, 1520-1580 nm. dalga boylarında ışına sahip bir erbium lazerdir. Pixel® lazer de fraksiyonel özellikte bir erbium lazerdir ve benzer endikasyonlar için kullanılır. Fraksiyonel lazer uygulamalarının, dolgu maddesi uygulamaları, botox enjeksiyonları, mikrodermabrazyon yada dudak dolgunlaştırma uygulamaları ile birlikte yapılabileceği söylense de, bu uygulamaları lazerden sonra yaptırmak her zaman daha güvenlidir. Son zamanlarda Fraxel® (yada Pixel®) uygulamaları, Thermage® uygulamaları ile kombine edilmeye başlanmıştır. Bu kombine uygulamalarda Thermage® ile derin dermis tabakasında kollajen ağında gerilme ve gençleşme sağlanırken, Fraxel® ile cildin üst tabakasında, kişiyi evde alıkoymayacak şekilde (yüzde gözle görülür bir yanık oluşturmadan) gençleşme sağlanabilmektedir. Böylece ciltte hem gençleşme ve gerilme sağlanmakta ve kırışıklıklar giderilmekte; hem de Fraxel® lazerin etkisi ile cilt dokusunda düzelme ve pürüzsüzleşme sağlanmaktadır. Bugün artık bir çok lazer firması, kendi fraksiyonel lazerlerini üretmeye başlamıştır. Örneğin Cynosure firmasının kendi fraksiyonel lazeri olan Affirm lazerin haberini, haberler kısmında bir kaç ay önce vermiştim..Bu konuyu internette aramak için kullanabileceğiniz anahtar kelimeler (keywords) :
Fractional Photothermolysis, Fraxel® Laser Resurfacing, Fraxel®, Ablative fractional laser technology, Pixel® Laser Resurfacing, Cynosure Affirm® laserGEÇİCİ DUDAK DOLGULARINA KALICI BİR ALTERNATİF: SERUMLU DUDAK İMPLANTI
estetik cerrahi estetik cerrahi Serum fizyolojikli implantlarla dudak büyütme yeni olmasına yeni, ama doğal olarak yeni olduğu için tecrübenin az olduğu bir teknik. Bu teknikte, dudağın bir kenarından içeri implant -boş halde- yerleştiriliyor; implant aslında serum fizyolojikli silikon meme implantlarına benziyor yalnız çok küçük ve şekli dudağa göre yapılmış. Bu implantlar çok ince ve içleri boş; dudağa yerleştirildikten sonra serumla şişiriliyorlar. Bu implantların çok özel bir kılıfla kaplı oldukları, içindeki serumun dudak hareketleri ile yer değiştirmesine izin verdiği ve yeterince yumuşak oldukları söyleniyor. Sonuç kalıcı ve internetten görebildiğimiz kadarı ile iyi sonuç alınan vakalar var; fakat yine de dudak içine silikon kılıflı kalıcı bir implant yerleştirmek bana pek mantıklı gelmiyor. Ne kadar güzel şekilli olursa olsun, bu implantlarla dudağa istediğimiz şekli vermek mümkün değil; implantın şekline mahkumsunuz. Halbuki enjekte edilen dolgu maddeleri son derece kıvamlı, enjekte ederken dudağın hatlarına göre verilebilen, dudağa istediğimiz şekli vermemizi sağlayan ürünler. Dudaklarda bir asimetri varsa örneğin, dolgu maddesini enjekte ederken, bu asimetriyi giderecek şekilde enjekte ediyoruz, ama kalıcı silikon kılıflı-serum fizyolojik ile şişirilen bu implantlarda şekil verme ve asimetrileri giderebilme şansınız yok. Şu an serum fizyolojikli dudak implantlarından sadece 1 ürün tanıtılmış: Fulfil (Verafil olarak ta satılıyor). Bu ürün, bir Amerikan firması olan Juva Medical (Evera medical) tarafından üretiliyor.Bu konuyu internette aramak için kullanabileceğiniz anahtar kelimeler (keywords) :
verafil, fulfil, lip implant, juva medical, evera medicalYÜZ GERMEDE YARDIMCI: ENDOTİNE
estetik cerrahi Endotine, aslında 2004 den beri kullanımda olan bir ürün, ama pek bilinmiyor nedense. Bu ürün, bir anlamda Aptos ipliklerinin mantığı ile üretilmiş; üzerinde tırtıklar var ve bu tırtıkların dokuları yukarı çekmesi ile yüz germe, boyun germe, alın germe gibi ameliyatlarda kolaylık sağlıyor. Yalnız, Aptos ipliklerindeki gibi tek başına kullanıldığında germe sağlayacak şeklinde iddialı bir ürün değil. Bu endotine kancalarının (üzerindeki minik çıkıntılar kancaya benzetilebilir), ameliyatta, germe yapılırken atılan dikişlerin yerine kullanılması ve böylece ameliyatı hızlandırması planlanmış. Üretilirken ilk amaç bu imiş; ama günümüzde Amerikadaki bazı kliniklerde endotine, aynen aptos iplikleri gibi ameliyatsız germe için de kullanılıyor. Örneğin boyun için hazırlanmış özel endotine lerle, lokal anestezi ile boyun germe yapılabiliyor. Endotine, vücutta kendiliğinden eriyen bir maddeden yapıldığı için bir süre sonra eriyor. Yurtdışındaki gözlemlerde de hastaların en fazla şikayetçi oldukları konunun, endotine uygulanan yerde ödemin uzun süre geçmemesi olduğu görülmüş. Uzun bir zaman zarfında eridiği için ödem gerçekten bir kaç ay sürebilir ama dışarıdan farkedilecek kadar da olmaz. Ayrıca daha çabuk eriyen ve dolayısı ile ödemin daha kısa sürdüğü Ultratine diye değişik bir veriyonu da var. Endotine, 2 ay içinde gücünü 37% kaybederken, ultratine, bu sürede 90% gücünü kaybediyor. Ultratine in tamamen erimesi 10 ay alırken, endotine in tamamen erimesi 12 ay kadar bir süre alıyor. Her germe işlemi için ayrı bir endotine üretilmiş; endotine midface ST ve B (endoskopik yüz germe için), endotine ribbon (boyun estetiği için), Endotine forehead 3.0 ve 3.5, endotine triple (alın germe-kaş kaldırma için), endotine transbleph (gözkapağı estetiği ve kaş kaldırma için) gibi.. Endotine i, Coapt firması üretiyor.
estetik cerrahi estetik cerrahi estetik cerrahi
estetik cerrahi estetik cerrahi estetik cerrahi


Bu konuyu internette aramak için kullanabileceğiniz anahtar kelimeler (keywords) :
ribbon lift, endotine, coaptLATISSE: Allergan'ın Botox dan sonraki bombası mı?
estetik cerrahi estetik cerrahi Son zamanlarda Amerika'da oldukça ilgi gören ve benzeri olmayan bir ürün satışa sunulmuş durumda. Bu ürün kirpiklerde uzama yapan bir göz damlası ve Latisse adı ile satılıyor. Üretici firma ise orjinal Botox'u da üreten Allergan firması. Firma aslında bu damlayı bir göz rahatsızlığı olan Glokom hastalığının tedavisi için üretmiş; fakat klinik testler sırasında deneklerin kirpiklerinde uzama olduğu farkedilmiş. Firma bunun üzerine glokom tedavisini boşvermiş ve ilacın kirpikleri uzatıcı etkisi üzerine çalışmış. Şu an Latisse'nin tanıtımı Brooke Shields ile yapılıyor. Brooke Shields, Latisse'yi kullanmış ve hafta hafta kirpiklerindeki uzama kaydedilmiş.Yalnız Latisse çok ta masum bir ilaç değil sanırım çünkü üretici firma, üstüne basa basa Latisse'nin mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerektiğini, en ufak bir yan etkide derhal doktora başvurulması gerektiğini belirtiyor. Zaten bu uyarılar sebebiyle Latisse hakkında espiriler, parodiler de üretilmeye başlanmış (bakınız aşağıdaki video ve web sitesi). Latisse nin ne kadar etkili olduğu da soruluyor.. Malesef Latisse kalıcı etkili bir ürün değil, etkisi kullanmanın 1.-4. haftasında başlıyor ve bıraktığınızda yavaş yavaş kirpikleriniz eski hallerine geri dönüyor. Bu arada Latisse'nin FDA onaylı tek kirpik uzatıcı ilaç olduğunu da not olarak düşeyim..
estetik cerrahi Bu ürün son zamanlarda -haber bölümünde bahsettiğimden bu yana- bana sıkça soruluyor. Malesef bu ürün henüz ülkemize getirilmiş değil ama Allergan'ın ülkemizdeki distrübütörü olan firmada üst düzey yöneticilerden biri arkadaşımdır, Latisse'yi getirip getirmeyeceklerini öğrendiğimde burada yazarım..
Latisse hakkındaki linkler
estetik cerrahi Latisse'nin orjinal sitesi..
estetik cerrahi Latisse hakkında bir parodi sitesi..

Latisse'nin tanıtım filmi..

CBS'den bir program: Search for the Perfect Lashes (alttaki resme tıkladığınızda video ayrı bir sayfada açılacak..)

Lashisse: Gözünüz çıkabilir ama olsun, kirpikleriniz uzayacak!! (Latisse hakkında bir parodi)Bu konuyu internette aramak için kullanabileceğiniz anahtar kelimeler (keywords) :
latisse
estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸