estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        KUZEY KUTBU - GÜNEY KUTBU TURLARININ KARŞILAŞTIRILMASI
estetik cerrahi Önce hangisine gitmelisiniz? Gerçi birine giden eninde sonunda diğerine de gidiyor, benden söylemesi..


        ÖNCELİKLE HANGİSİNE GİTMELİYİM?

estetik cerrahi Direkt yazayım: 'Kuzey kutbu noktasına ayak basan sayılı insanlardan olucam' takıntınız yoksa direkt ilk tercihiniz güney kutbu olsun. Güney kutbunda görecek daha fazla şey var, doğası daha güzel, güney turları kuzey kutbu turuna göre daha ucuz.. Bir sürü artısı var. Kuzey kutbuna gitmenin artıları ise şöyle özetlenebilir: ciddi ciddi tam kuzey kutup noktasına varan sayılı seferlerden birine katılmış ve kuzey kutbu noktasına ayak basmış sayılı insanlardan oluyorsunuz. Size bunun yazılı, damgalı, imzalı sertifikaları da veriliyor. Turda birlikte yolculuk yapacağınız kitle çok çok zengin bir kesimden geliyor. Tur zaten çok pahalı olduğundan herşey mükemmel ötesi olacak, buna emin olun. Kuzey kutbu turu, gidebileceğiniz en lüks turlardan biri. Yalnız geminin askeri bir gemi olduğunu, yolcu gemisi olmadığını unutmayın. Ha, bir de dünyanın en güçlü gemilerinden birine bineceksiniz. Sanırım dünyada tek, içinde güç ünitesi olarak 2 (iki!) nükleer reaktör bulunan bir gemiden bahsediyoruz: 50 years of victory! Bu gemi ile kuzey kutbuna gitmek başlı başına bir olay zaten.. Ama, en başta dediğim gibi 'vahşi doğayı daha çok merak ediyorum' diyorsanız ilk istikametiniz güney kutbu olsun...


        İKİ TURUN KARŞILAŞTIRMASI


 
KUZEY KUTBU TURU
GÜNEY KUTBU TURU
Nasıl katılabilirim Türkiyede bu tür ekstrem gezilerin resmi temsilcisi Devrialem tur firmasıdır.. Türkiyede bu tür ekstrem gezilerin resmi temsilcisi Devrialem tur firmasıdır..
Tur firması Poseidon Arctic Voyages
http://poseidonexpeditions.com/
Hurtigruten
http://www.hurtigruten.com/
Dönem Haziran-temmuz Aralık-ocak-şubat
Genel program Genellike pek değişmiyor. Murmansk üzerinden St. Josep adaları, Rubini rock ve kuzey kutbu... Bir kaç değişik rota öneriliyor. Bazı dönemlerde daha güneye iniliyor. Rotaları inceleyip karar vermelisiniz.
Tur gemisi 50 years of victory! (çift nükleer reaktörlü buzkıran gemisi), yolcu kapasitesi 300, kamara konforları güney kutbundakilerle tamamen aynı.. Benim katıldığım turda 130 yolcu, 130 mürettebat vardı.. MV Frams (Dizel seyahat gemisi, buzkırma özelliği olmadığından geçilecek bir kanal buzla tıkalıysa rotayı değiştirmeleri gerekebiliyor), yolcu kapasitesi 276, kamara konforları kuzey kutbundaki gemi ile tamamen aynı..
Ücret 21.000 Euro (vize ve seyahat için sağlık sigortası gibi masraflar eklenecek, ekstra çıksa bile çok az çıkacaktır.. Zaten herşey mükemmel ötesi ve ücrete dahil..) 6300 Euro (vize ve seyahat için sağlık sigortası gibi masraflar eklenecek, ayrıca gemideki herşey ekstra)
Tv den yayınlanan günlük program.. Tur boyunca odanızdaki Tv'de özel bir kanaldan o günün programı yayınlanıyor. O gün ne yapılacağı, hangi adaya inileceği, ne gibi bir hazırlık yapmanız gerektiği yazılıyor. Aynı program, bir önceki akşam kapınızdaki posta dosyanıza da bırakılıyor.. Bu hizmet kesinlikle kusursuzca yerine getiriliyor.. Akşam yemeğinden odanıza döndüğünüzde kapınızda mutlaka ertesi günün programını buluyorsunuz (bir de yatağınızın üzerinde bir çikolata..). Malesef Hirtugruten firması bu konuda da çuvallıyor.. Güya odanızdaki Tv'den günlük program yayınlanıyor.. Malesef bu işin bir kez doğru dürüst yapıldığını görmedim.. Hep bir önceki günün programı yayınlandı. Konuştuğum diğer turistler de bu konudan şikayetçiydiler. Akşam yapılan anonslar ve dinlenme salonundaki panoya asılan 'ertesi günün programı' olmasa yanmıştık. İşin enteresanı, herhalde tur rehberleri Tv'deki programları herhalde hiç kontrol etmiyorlardı. Bu program işi tur boyunca bir kez olsun doğru dürüst yapılmadı. Ayrıca kapılara ertesi günün programı da bırakılmıyor. Sebebi güya kağıt harcamamak, doğayı korumak için.. ki bence asıl sebep tasarruf.. Madem ertesi günün programını kağıda basarak vermiyorsunuz, bari Tv'den doğru yayınlayın.. O da yok!..
Gezginler Genelde fabrikatörler, ülkesinde sanayi devi firmaların sahipleri, Rus mafyası falan katılıyor.. Her kesimden insan katılıyor. Hurtigruten in gemisinde asansör de olduğundan yürüme zorluğu çekenler ve tekerlekli sandalye kullananlar rahat ediyor.. Çok sayıda emekli katılıyor..
Şehirler Murmansk geziliyor... Murmanskda kıyıya demirli olan ilk nükleer buz kıran gemisi Lenin geziliyor.. Turun başlayacağı günden bir kaç gün önce gelirseniz Helsinkiyi de gezip görebilirsiniz.. Ushuaia geziliyor, Ushuaia doğal parkı geziliyor.. Turun başlayacağı günden bir kaç gün önce gelirseniz Buenos Aires'i de gezip görebilirsiniz.. Buenos Aires'de bence fazla görecek bir şey olmasa da yolun uzunluğu ve yorucu olması sebebiyle (20 saatlik uçak yolculuğu!) en azından turdan 2 gün önce B. Aires'e varmanızı tavsiye ederim. Böylece bir gün dinlenir, bir günde de B. Aires'i gezersiniz. O bir gün de, B. Aires'i gezmenize fazlasıyla yeter..
Ekstra geziler.. Turun başlangıç gününden bir gün önce ücretli bir şehir (helsinki) turu yapılıyor. Diğer her şey ücrete dahil.. Ha, bir de tura benim katıldığım 2011 den sonra kutup noktasında balon turu eklenmiş. Tam kuzey kutbunda balonla dünyaya şöyle bir tepeden bakmak isterseniz, bu balon turu da ekstra oluyor.. Buenos Aires de nehir gezisi, Tango gecesi (yemekli), Antarktika da kamp yaparak bir gece kampda konaklamak ve La Maire kanalını zodiak botlarda geçmek gibi aktiviteler ücretli..
Doğa Kuzey kutbunda çok fazla canlılık yok, çünkü kara parçası yok.. Kutup ayıları, balinalar, beluga balinaları, rubini rock daki binlerce kuş gibi canlılar, başlıca görebilecekleriniz.. Güney kutbunun canlılığı çok daha fazla. Binlerce penguen, katil balinalar, foklar, morslar, balinalar göreceksiniz.. Doğası ve manzaralar kuzey kutbuna göre daha güzel.. Uğranılan üslerde (Port lockroy, Esperanza gibi) antarktikada yaşayan insanlarla ve hatta antartikanlarla tanışabilirsiniz..
Uğranılan yerler Genelde aynı rota izleniyor. Murmansk üzerinden St. Josep adalarına ve oradan da Rubini rock a uğrayarak kuzey kutbuna gidiliyor.. Neredeyse her turun rotası farklı. Gidilebilecek yerler çok fazla; bu yüzden büyük gemiler her seferinde farklı yerlere uğrayabiliyor. Rezervasyon yaptırırken rotanızı sorun ve nerelere gideceği hakkında bilgi sahibi olun. Ufak gemilerle yapılan arkadaş grupları gezilerinde rota, isteğinize bağlı olarak değiştirilebilir.
Para birimi Gemide dolar yada euro geçerli.. Kredi kartı geçerli. Gemide norveç kronu geçerli ama turistlerce anlaşılması kolay olsun diye faturalarda, fişlerde euro ve dolar karşılığı da yazılıyor. Arjantin üzerinden geldiğinizden cebinizde Arjantin peso'su da olacak.. Mutlaka biraz da TL olacaktır.. Yani gemide cebinizde Euro, TL, Peso gibi bir sürü değişik döviz olacak.. Kredi kartı geçerli.. İlk gün kart bilgilerinizi alıyorlar, son gün ekstreye itiraz etmezseniz ekstraları otomatikman kartınızdan çekiyorlar..
Tur sonunda açık artırma Örnek vereyim: benim katıldığım turda geminin rotasının çizildiği harita 20.000 euro ya, kaptanın şapkası ve gemiye bir saat kaptanlık yapma yetkisi 24.000 euroya satıldı! Örnek vereyim: benim katıldığım turda geminin seyir haritası 200 dolara, bayrağı 150 dolara satıldı!.. Bu ücretler zaten kuzey ve güzey kutup gezilerine katılan kitleler hakkında da bilgi veriyor..
Yatağınıza bırakılanlar Her akşam bir adet çikolata.. Kuzey kutbuna vardığınızda üzerinde kuzey kutbuna hoşgeldiniz yazan para şeklinde çikolata.. Bir önceki günün ekstralarının faturaları!...
Kokteyller ve personel Hemen her gün kokteyl verildi.. Gemi güvertesinde mangal partisi verildi. Poseidon seromonisi diye çok eğlenceli bir kokteyl yapılıyor geleneksel olarak (ki bence turun en eğlenceli aktivitesiydi..).. Tüm tur ekibinin sizi eğlendirmek ve geziyi unutulmaz kılmak için canla başla çalıştığını görüyorsunuz. Bu çabaları sizi onlarla daha da yakınlaştırıyor. Gezi sonunda neredeyse hepsiyle dost oluyorsunuz. Tur rehberlerinden, temizlik görevlilerine, tercümanlardan bilim ekibine kadar herkes son derece istekli ve eğlenerek çalışıyor. Ben gezide iken tüm elemanların bu piyasanın en iyilerinden özenle seçildiğini düşünmüştüm. Size şöyle söyleyeyim, kuzey kutbu turundaki tur çalışanlarının neredeyse hepsinin isimleri aklımda ve ileride dünyanın neresinde olursa olsun birine rastlarsam hatırlarım.. Ama malesef güney kutbu turundan birinin dahi adı aklımda kalmadı.. Tur ekibinde çok profesyonel rehberlerin haricinde mutlaka kuş uzmanı, buzul uzmanı, doğal yaşam uzmanı, jeolog gibi konusunda çok iyi uzmanlar bulunuyor ve tur boyunca her gün çeşitli seminirler veriyorlar. Kutup ayılarına karşı korunmak amacıyla tam teçhizatlı ve silahlı bir kaç rus asker tura eşlik ediyor.. Ayrıca tur boyunca rusça dersleri de veriliyor.. Bu kısıtlı zamanda derdinizi anlatacak kadar rusça öğrenmeniz garantilidir.. Sadece hoşgeldiniz ve veda kokteylleri. Bu kokteyller ultra hızlı yapılıyor, içkiler hemen arazi ediliyor.. Yakalayabilirseniz ne ala... Yılbaşının hemen arifesinde dönüş yolundaydık. Bir yılbaşı ağacı hazırlanmıştı. Ufak bir yılbaşı kutlaması yapsalardı çok güzel olurdu (ki yolcular da, bir kutlama yapılacak beklentisi içindeydiler). Fazla bir maliyeti olacağını da sanmıyorum. Sırf bu bile güney kutbu turunda eğlence aktivitelerinden sorumlu kişilerin işlerini doğru dürüst yapmadıklarının kanıtıdır. Az bir çaba ile ve fazla bir maliyeti olmadan güzel bir yılbaşı kutlaması yapabilirlerdi, yapmadılar.. Malesef güney kutbu turunda Hirtugruten firmasının sanki herşeyden kısıp kuruş kuruş kar etmeye çalışmak gibi bir imajı var. Az bir maliyetle de olsa misafirlerini eğlendirmek, turu unutulmaz kılabilecek aktiviteler yapmak konusunda çabası yok. ...evet, bu kelime tam anlamı ile olayı ifade ediyor: misafirlerini eğlendirmek için ÇABA SARFETMİYORLAR... Tur ekibinde rehberlerin haricinde mutlaka kuş uzmanı, buzul uzmanı, doğal yaşam uzmanı, jeolog gibi konusunda çok iyi uzmanlar bulunuyor ve tur boyunca her gün çeşitli seminirler veriyorlar; ama dediğim gibi herkes işini yapıyor, daha fazlasını değil..
Mangal partisi Var.. Özellikle güvertedeki ve kuzey kutbu noktasında verilen mangal partileri harika...Hatta şöyle söyleyeyim: bir gün gene güvertede kokteyl ve mangal partisi vardı, bu neyin kutlaması dedim.. İllaki bir sebebe ihtiyacımız yok buyurun yiyin için dediler.. Yok.. yok abi yok! Dağılın!.. Güvertede mangallar var habulki, neden kullanılmıyor anlamadım.. Gezginler olarak tur boyunca güvertede kullanılmayan mangallara bakıp neden kullanmadıklarını, karayı bırakın, en azından güvertede neden bir mangal partisi vermediklerini merak ediyorsunuz. Sanırım cevabı şu: Hirtugruten firması misafirlerini eğlendirmek konusunda en ufak bir çaba göstermiyor..
Seminerler Her gün mutlaka gidilen bölgeler ve o bölgelerin doğası hakkında doyurucu seminerler oluyor.. Her gün mutlaka gidilen bölgeler ve o bölgelerin doğası hakkında doyurucu seminerler oluyor..
Gemide asansör var mı? 50 years of victory: yok MV Fram: var
Kıyafetler Termal içlikler ve su geçirmeyen pantolonunuzu yanınızda getirmeniz gerekiyor. Firma plastik botları tur boyunca size ücretsiz sağlıyor. Ayrıca kutup şartlarına dayanıklı mont firma tarafından hediye ediliyor. Bu mont çok kaliteli olup yıllarca kullanabilirsiniz.. Termal içlikler ve su geçirmeyen pantolonunuzu yanınızda getirmeniz gerekiyor. Firma plastik botları tur boyunca size ücret karşılığı sağlıyor. Ayrıca kutup şartlarına dayanıklı mont firma tarafından hediye ediliyor. Bu mont çok kaliteli olup yıllarca kullanabilirsiniz..
Yemekler Yemekler o kadar mükemmeldi ki, yemeden fotoğraflarını çekiyorduk. Her bir tabak yemek bir sanat eseri gibi uğraşılarak yapılıyordu. Yemekler güzeldi ama o kadar. Açık büfe. Siz gidip alıyorsunuz, resmi çekilecek bir şey yok..
Tur DVD si Turun son günü, gezinizden resim ve videolar içeren bir DVD ücretsiz veriliyor.. Güney kutbunda, bu DVD yi ücretli alabilirsiniz..
Unutulmaz anım ne oldu? Kuzey kutbuna ayak basmak.. Kutup ayılarını doğal ortamlarında görmek.. Poseidon seremonisi.. Kutup noktasında mangal partisi, dünyanın çevresinde yürüyüş, yüzme yarışı, geleceğe mesaj bıraktığımız anı tüpünün denize atılışı.. Kutup noktasında bayrağımızın dalgalanışı.. 50 years of victory gibi müthiş bir gemide yolculuk, buzulların geminin altında kırılışlarına şahit olmak.. Botla balinalara eşlik etmek inanılazdı.. Bu her gezide rastlanmayan bir şansmış.. Binlerce penguen.. Esperanza gibi güney kutbundaki üslerde yaşayan insanlarla tanışmak..
Soğuk sularda yüzmek Tam kutup noktasında denize girebilirsiniz...Deniz sıcaklığı genellikle yaz aylarında -2 derece oluyor.. Çeşitli koylarda denize girebilirsiniz.. Whalers bay e giderseniz burası aktif bir volkanik ada olduğundan kumsaldaki ve denizdeki kumlar sıcak, denize girmek kolaylaşıyor..
Gece-gündüz Kuzey kutbunda geceyarısı gökyüzünün ışıl ışıl aydınlık olduğunu göreceksiniz..Biz tam kutup noktasına ulaştığımızda saat tam geceyarısı idi ama hava günlük güneşlikti.. Tam güney kutbu noktasına gidilmediğinden gece hava kararıyor.. Ama yine de en çok alacakaranlık oluyor..
Gemiden yapılan geziler Adalara çıkış eskiden zodiak botlarla yapılırken artık helikopterle yapılıyor. Ayrıca 2012 den itibaren bir de balonla kuzey kutbunda gezi imkanı sağlanmış.. Kutup noktasında helikopterle de bir tur yapabilirsiniz ama bunlar ekstra ücretlidir, aklınızda olsun.. Adalara zodiak botlarla çıkılıyor. Balinalara rastlanırsa zodiak botlarla eşlik edilebiliyor, La Maire kanalını ücretli olarak zodiak botla geçebiliyorsunuz.. Bir de La Maire kanalı girişinde dileyenler bir gece çadırlarla kamp kurabiliyorlar.. Ücretli tabii..
Sertifika Tam kuzey kutbu noktasına ayak basan sayılı kişilerden olduğunuza dair sertifika veriliyor. Hatta, ben bu geziye Türkiyeden katılan ilk yolcu olduğumdan bana bir de bunun sertifikası verildi. Ayrıca keşfinden günümüze kuzey kutbuna varan gemilerin listesi ve varış tarihleri liste olarak veriliyor. Göreceksiniz, liste öyle uzun değil. Yaptığınız yolculuk gerçekten çok özel bir yolculuk.. Amundsen'in rotasını izleyerek güney kutbu kıyılarına vardığınıza dair sertifika veriliyor...
estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸