estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        KUZEY KUTUP NOKTASI EKSPEDİSYONU 5-7 Ağustos 2011

estetik cerrahi estetik cerrahi


estetik cerrahi Sabah 5 gibi kola fiyordunu geçip murmansk limanına vardık.. Gördüğünüz gibi tam kutup noktasında geceyarısı bile hava aydınlıkken, güneye indikçe karanlık basmaya başladı. Örneğin bu resim sabaha karşı saat 5'de çekildi..

north pole


estetik cerrahi Murmansk limanında gemiden inmek, aynen binmek gibi 2 saat sürdü. Boş otobüsleri arayıp tarayıp limana aldılar, pasaport kontrollerinden sonra otobüslere binebildik. Hala inanamıyorum, bu kadar güvenliğe önem veriyorlar ve sonra devlete ait gemilerinde bilgisayarlarda windows işletim sistemini kullanıyorlar. Bir de, limanda açık alanlarda dahi resim çekmek yasak. Sanırım google earth den yada A.B.D. nin casus uydularından haberleri yok..

north pole

north pole

north pole

north pole

estetik cerrahi Helsinki uçağımız akşam kalktığından gün boyu murmanskı gezdik. İlk durağımız limanda demirli olan rusların ilk nükleer reaktörlü buzkıran gemisi olan LENİN oldu.. Bu gemi artık çalışmıyor ve sadece müze olarak kullanılıyor. Rehberler eşliğinde içi gezilebiliyor..

north pole

estetik cerrahi Lenin'i gezerken bize gemiyi gezdiren rus memur ile tur yolcuları arasında şöyle bir diyalog geçti:


estetik cerrahi Turist: Gemi şu an faal mi?

estetik cerrahi Memur: Hayır, çalışmıyor..

estetik cerrahi Turist: Elektriği nereden alıyorsunuz?

estetik cerrahi Memur: Şehir elektriğini kullanıyoruz. Geminin nükleer reaktörü faal değil.

estetik cerrahi Turist: Gemiyi gezerken bazı odalara girmememiz gerektiği söylendi. Şu an halen kullanılan kısımları var mı?

estetik cerrahi Memur: Tabii ki, mürettebatın odalarına girmemelisiniz.

estetik cerrahi Turist: Gemi faal değil ama mürettebatı var öyle mi?

estetik cerrahi Memur: Limanda demirli her geminin ihtiyaçları olur, bu yüzden mürettebata ihtiyaç var.

estetik cerrahi Turist: Ama gemi faal değil dediniz, o zaman neden halen limanda demirli duruyor..

estetik cerrahi Memur: Çünkü bu bir gemi.. Limanda durmak zorunda ve su üzerinde durduğu sürece de mürettebata ihtiyacı var..

estetik cerrahi Turist: ????

estetik cerrahi Gemiyi gezen gruptakiler birbirlerine bakışır.. Herkes birbirine bakışları ile şu soruyu sorar: Madem gemi faal değil ve müze olarak kullanılıyor. Neden karaya çekmeyi düşünmüyorlar? Çalışmayan bir gemiyi su üzerinde hayatta tutmaya çalışıyorlar. Bu iş için vakit ve emek harcayan mürettebat ta cabası.. Anlayabilmek mümkün değil..

estetik cerrahi Artık kullanılmayan, radyoaktif rodların konduğu çubuklardan biri:north pole

estetik cerrahi Malesef bazı yerlere dikilmiş boy boy, rusyanın ne muhteşem bir ülke olduğunu anlatan posterler, arka plandaki acı gerçeği kapatmaya yetmiyor.. Asıl gerçek arka plandaki dökük evler gibi..

north pole

north pole

estetik cerrahi Leninden sonra murmansk'ı gezdik.. Buyurun halen konunizmi yaşayan bir işçi kasabası olan murmansktan bir kaç kare:

north pole

north pole

north pole

north pole

north pole

north pole

north pole

north pole

estetik cerrahi Beni dinleyin, bu tavsiyem kulağınıza küpe olsun: sakın ama sakın, murmansk'ta halka açık bir tuvalete gitmeyin! Ben bilmediğimden gittim.. Tarif edemiyorum, çünkü ortamı tarif edebilecek, tam karşılığını verecek kelimeler Türkçemizde yok.. Gerçekten tarif edecek kelime bulamıyorum..

estetik cerrahi Bilmem hatırlarmısınız. 2000 yılı ağustosunda rusların Kursk adlı nükleer denizaltısı, reaktöründe meydana gelen 2 patlama sonucu 45 metre derinlikte dibe oturmuştu. İngiltere, norveç ve A.B.D. nin yardım teklifleri reddedilmiş ve denizlatıda bulunan 118 mürettebat ölüme terkedilmişti. Rusların uluslararası yardımları reddetmelerinin tek sebebi, nükleer denizaltılarının askeri sırlarının, yardım eden ülkelerce öğrenilmesi riskiydi. Nükleer reaktör teknolojilerinin gizli kalması herşeyden önemliydi. Çok net hatırlıyorum, denizaltı mürettebatının ölüme terkedilmesini protesto eden bir mürettebat yakını kameraların önünde devlet memurları tarafından yaka paça götürülüyor, bir bayan görevli de protestocunun koluna bir ilaç enjekte edip uyutmaya çalışıyordu.. Bu olaylar murmansk ta olmuştu..

estetik cerrahi Kursk trajedisinden sonra, hem bu denizaltıda ölen hem de savaşlarda hayatını kaybeden diğer rus askerleri adına murmanskta heryere hakim bir tepede büyük bir heykel dikilmiş. Bildiğiniz meçhul asker anıtı.. Tam komunist rusyaya yaraşan bir anıt: göz göre göre ölüme terkedilen askerlerinin anısına dikilmiş dev bir beton kütle...

north pole

north pole

north pole

estetik cerrahi Sonunda büyük badireler atlatarak Helsinki'ye uçtuk.. Hotel Radisson'da 1 gece daha kalacağız. Ertesi gün herkes kendi ülkesine doğru yola çıkacak..

estetik cerrahi Helsinki o kadar marjinal bir şehir ki, heryerde şöyle afişler asılı: 'Helsinki! Gay friendly city!'.. Sokaklarda ciddi anlamda punk ve gotik yaşam tarzını seçmiş kişilere rastlayabiliyorsunuz. Bunlara rağmen bu marjinal kesimlerin de sorunları varmış meğer..

estetik cerrahi Helsinkide kaldığım son akşam 'Slut Walk' denen bir protesto yürüyüşüne denk geldim. O an kameram elimde değildi ama allahtan birileri videoya çakip youtube e koymuş. Ne kadar marjinal grup varsa bu yürüyüşe katılmıştı. Yürüyüşe katılanların söylemek istedikleri şu: açık saçık giyinebiliriz, marjinal kıyafetler giyebiliriz; ama bu, bana tecavüz et, taciz et anlamına gelmiyor. Benim yaşam tarzım bu!..

estetik cerrahi Buyurun son dakika sürprizi Slut Walk:estetik cerrahi Ne diyelim.. En büyük derdiniz bu olsun, ilahi Finlandiyalılar!!estetik cerrahi estetik cerrahiestetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸