estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ?:

AMELİYATHANEDE, AMELİYAT SIRASINDA MÜZİK ÇALINIYOR MU? HANGİ MÜZİKLERİ DİNLEYEREK AMELİYAT YAPIYORUZ?
estetik cerrahi Hemen her ameliyathanede, ameliyat sırasında müzik çalınır. Kimi cerrahlar özellikle klasik müziği tercih ederken, kimisi ne çalarsa çalsın, farketmez diyerek herhangi bir radyonun açık olmasını ister. Genellikle plastik cerrahi ile ilgili programlarda ameliyat sırasında slow müzik yada klasik müzik çaldığını görürsünüz. Örneğin Nip-Tuck dizisindeki ünlü fotoselli, duvara asılan Bang-Olufsen marka müzik seti (özellikle o modeli), dizi sayesinde meşhur olmuştur. Nip-Tuck dizisinde genellikle dizinin konseptine uygun slow parçalar çalınıyordu. Gerçekte ise durum -en azından benim ameliyathanemde- çok farklıdır. Bence müzik dinlemek bir efor ve dikkat isteyen bir zevktir. Ben sevdiğim müziği dinlerken, müziğe konsantre oluyorum, müziğin ruhunu tam anlamı ile hissetmek istiyorum. Dolayısı ile sevdiğim müzikler çalarken malesef ameliyat yapamıyorum, dikkatim dağılıyor. Bu yüzden ameliyat sırasında George Michael, Bach, Ayhan sicimoğlu, Satriani gibi çok sevdiğim müzisyenleri dinleyemiyorum. Tam aksine, hiç dikkatimi çekmeyecek, günlük hayatta dinlemediğim müziklerin çalınmasını rica ediyorum. Örneğin geçenlerde bir ameliyatımızda -sanırım sapanca FM di- radyoda tam ameliyat sırasında çalınabilecek müzikler çaldı; program Orhan Gencebay ile başladı, Ferdi Tayfur, Hakan Taşıyan, Emrah, Ceylan, Müslüm Gürses ile devam etti. O radyo programı, tam anlamı ile dikkatimizi hiç çekmeyen bir fon müziği oluşturdu. Eskiden ameliyatta çalmak üzere sevdiğim grup ve şarkıcıların CD lerini hazırlardım. Artık herhangi bir radyoyu açıyorum, çok yüksek olmayan bir volüm ile çalan her ne ise sadece fon müziği oluyor bizim için. Artık arabesk mi çalar, maç mı anlatır, bu beni ilgilendirmiyor; ben tamamen ameliyata odaklanıyorum. Yani sandığınız gibi (ve Nip-Tuck dizisinde gördüğünüz gibi) mükemmel slow, blues, rock parçalar yada klasik müzik dinleyerek ameliyat yapmıyorum. Tam tersi, arabesk falan en iyi ameliyat müziği bence!

DÜNYANIN EN İNCE BELLİ KADINI! BEL ÇEVRESİ ANCAK BİR CD NİN ÇEVRESİ KADAR..
estetik cerrahi Kuzey Carolina lı büyükanne Cathie Jung ın bel çevresi ancak 38 santim geliyor. Bu özelliği sayesinde Guinness rekorlar kitabına Dünyanın en ince belli insanı olarak giren Cathie Jung, unun için son 25 yıldır çaba gösteriyormuş. Cathie Jung un şu anki vücut ölçümleri 99-38-99 santim imiş. Ortopedi uzmanı olan eşi de bu çabasını desteklemiş ve yardımcı olmuş. Cathie Jung un sadece duşta korsesini gevşettiği, diğer tüm zamanlarda sıkı bir korse kullandığı söyleniyor.

MODA DERGİLERİNDE MANKENLERİN RESİMLERİNE YAPILAN DİJİTAL RÖTUŞLARA BİR ÖRNEK
estetik cerrahi Dergilerdeki ünlülerin yada mankenlerin resimlerine bakarak kendinizle kıyaslıyorsanız bu kötü alışkanlığınızı bırakın. Günümüzde kimse resmini dijital olarak rötuşlamadan yayınlatmıyor. Aşağıda bu gibi photoshop rötuşlu iki resim var. Resimlerin rötuşsuz halini görmek için imleçi, resimlerin üzerine getiriniz, ama dikkat edin, korkmayın sakın (ben orjinal resimleri ilk gördüğümde anneciim demiştim)..


BOTULİNUM TOKSİN İN ADI NEREDEN GELİYOR?
estetik cerrahi Ondokuzuncu yüzyılda, Avrupada zaman zaman bazı bölgelerde botulinum zehirlenmeleri görülürdü. Bu yerel botulinum zehirlenmeleri genellikle ölümle son bulurdu. Daha sonra, o dönemdeki botulinum zehirlenmelerinin, genellikle ev yapımı sosislerin yenmesi sonrası ortaya çıktığı anlaşıldı. Latince de BOTULUS, sosis anlamına geldiği için, daha sonra bu toksine, sosis zehiri anlamına gelen botulinum toksin adı verildi.

30 AMELİYAT İÇİN 4.000.000 DOLAR!
estetik cerrahi Milyarder işadamı Alec Wildenstein’ın eşi olan Jocelyn Wildenstein (57) 30 kez estetik ameliyatı olmuş ve bunların sonucunda vahşi bir kediye benzediği için kocası tarafından terk edilmişti. Jocelyn Wildenstein, bu ameliyatlar için tam 4.000.000 dolar para harcamış. Ameliyat başına 133.333 dolar ediyor! 30 ameliyat ve harcanan 4.000.000 dolardan sonra görüntü ise resimdeki gibi. Aslana benzemesi belki de biliçli yapılmış birşeydir, çünkü Jocelyn Wildenstein sık sık Kenya da Safariye çıkan profesyonel bir avcı ve helikopter pilotu aynı zamanda..

HER YARA İZİ ÇİRKİN DEĞİLDİR! SANAT ESERİ YARA İZLERİ:
estetik cerrahi Bu insanlar yara izlerinden kurtulmak istemiyorlar, tam tersine sırtlarına, kollarına, bacaklarına yara izi yaptırıyorlar! İnsanoğlu gerçekten çok tuhaf! Yurtdışında bazı ekstrem sanatçıların, dövme ve piercing olayını aşıp, vücut modifikasyonu yaptıklarını daha önce yazmıştım (vücut modifikasyonu sayfasına bakınız). Bu ekstrem vücut sanatlarından biri de skarifikasyon denen ve yara izlerini birer sanat eserine dönüştüren yöntem. Skarifikasyonda, vücudun istenen bir bölgesine bir desen çiziliyor; daha sonra bu desen üzerindeki derinin üst katmanı yüzeyel olarak kesilerek atılıyor (resmen o bölgedeki deri yüzülüyor). Bu yara daha sonra kendi haline iyileşmeye bırakılıyor ve sonunda başlangıçta çizilen desen şeklinde bir kırmızı bir yara izi kalıyor. Bu işlem aslında yeni bulunmuş bir şey değil, kızılderililerin yada bazı Afrika kabilelerinin yıllar önce uyguladıkları bir şey. Aşağıya bir kaç örnek koyuyorum, bir de bir skarifikasyonun yapılış aşamalarını (görüntüler oldukça kanlı olduğu için sansürleyerek) koyuyorum...
estetik cerrahi Aşağıda bu acaip sanatın en güzel örneklerini görüyorsunuz. Bu resimler www.scarwars.net sitesinden alındı.

estetik cerrahi Aşağıda bir skarifikasyonun yapılış aşamalarını görebilirsiniz.
Sırta desen çiziliyor ve çizilen desen üzerindeki cildin üst katmanı soyuluyor. Dikkat ederseniz bu işlemi bir dövme-piercing ustası yapıyor. Ayrıca sterilizasyon, sadece o bölgeyi dezenfektanla silmekten ibaret.
Deseni oluşturan cilt kısımları resmen yüzülüyor.
Çıkarılan cilt kısımları ve bistüriler.
Desen, hemen uygulamadan sonra yara şeklinde görülüyor.
Zamanla bu desen şeklindeki yara iyileşmeye başlıyor.
Yara iyileştikçe önce kızarıyor, sonra aylar, yıllar içinde rengi soluyor ve pembe bir iz halini alıyor..
Bu iz artık kalıcıdır, silinemez, yalnız yıllar içinde rengi solacaktır.
estetik cerrahi Bu resimler www.bmezine.com sitesinden alındı.

ESTETİK AMELİYATLARDA ÖLÜM RİSKİ VAR MIDIR, VARSA NEDİR?
estetik cerrahi Estetik ameliyatları hafife almamak gerekir. Sonuçta yapılan bir cerrahi müdehaledir ve tabii ki bazı riskleri vardır. Estetik ameliyatlarda ölüm riski ise yapılan istatistiklere göre 51.459 de birdir! Yani % 0.0019 dur! Bu sayı yıllar boyunca yapılan estetik ameliyat sayıları ve tüm çabalara rağmen ameliyat sebebiyle kaybedilen hastaların istatistikleri değerlendirilerek ortaya konmuş bir sayıdır (bu sayı içinde cerrahiye bağlı yada ameliyat sırasında cerrahi dışında sorunlar, örneğin hastanın ameliyat sırasında kalp krizi geçirmesi gibi, sorunlar sonucu oluşan kayıplar dahildir). (Kaynak: Sabah gazetesi)

BOTOX..
estetik cerrahi Botox, Amerika birleşik devletlerinde ilk olarak 1989 yılında satışa çıktı ve o zamandan bu yana sürekli botox yaptıran hastalar var. Ayrıca bu hastalar sık sık kontrol ediliyorlar ve botox un uzun süre kullanımı sonundaki etkileri araştırılıyor. Diğer bir bilgi de gazetelerde arada bir botox öldürdü şeklinde çıkan haberlere rağmen (bu vakaların tümünde kullanılan maddelerin orjinal botox olmadığı görülmüş) kozmetik amaçla kullanılan botox dan öldüğü kanıtlanan tek bir ölüm vakası yok. Bunun yanında, botox bazı nörolojik hastalıklarda da kullanılıyor. Bu hastalıklarda bazen yüksek doz kullanılması gerekiyor ve bu gibi nörolojik hastalıklarda yüksek doz uygulanan vakalar içinde ölüm vakalarının yaşandığı söyleniyor. Kozmetik amaçla kullanımında ise o kadar yüksek doz kullanılmıyor ve bir tehlikesi yok.
estetik cerrahi Yani ölüm haberlerinin aslı şu: ya botox yerine kullanılan gerçek, saf toksinler öldürüyor ya da nörolojik hastalıklarda kullanılan çok yüksek doz botox. Zaten şekerin bile fazlası zararlı değil midir?

İLK SİLİKON İMPLANT TAKTIRAN PLAYBOY GÜZELİ: SUE WİLLİAMS
estetik cerrahi Asıl adı Karen Susan Hamilton olan, 14 kasım 1945, California doğumlu olan Sue Williams (fotoğrafı sağda), Playboy dergisinin ilk meme implantı ile meme büyütme ameliyatı olan güzeli idi. Derginin 1965 nisan sayısının güzeli idi. Aynı zamanda playboy un en kısa boylu güzeli olan Sue Williams, 2 eylül 1969 da, 24 yaşında intihar etti. Modellik kariyeri boyunca 6 filmde rol almıştı. Karen Susan Hamilton ın filmleri ile ilgili İ.M.D.B. sayfasına gitmek için buraya tıklayınız.

100.000 DOLARLIK GÖĞÜSLERİ OLAN ADAM:
estetik cerrahi Sihirbaz Brian Zembic, meme implantı taktırıp, bunlarla bir sene geçireceğine dair bir iddiaya girdi ve kazandı. Bir yıl sonunda 100.000 dolarlık ödülü alan Zembic, iddiadan sonra da silikonları çıkartmadı ve hikayesini bir kitap haline getirdi: 100.000 dolarlık göğüsleri olan adam..
estetik cerrahi Brian Zembic hakkında bir video: İnanılmaz ama gerçek programından..

ÖZTÜRKÇE PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ:
estetik cerrahi Türk dil kurumu, özleştirme biriminin, ″PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ″ yerine kullanılmasını önerdiği öztürkçe kelimenin ″YOĞRUMSAL ONARIM VE GÜZELDUYUBİLİM YARMANLIĞI″ olduğunu biliyormuydunuz? (Kaynak:http://www.trvar.tr.cx/)

GÜZELLİĞİN ARKASINDA YATAN ASKERİ GÜÇ!
estetik cerrahi Plastik cerrahi ameliyatlarındaki en fazla gelişmenin birinci ve ikinci dünya savaşları sırasında sağlandığını; savaşlarda yaralanan askerlere yapılan ameliyatların yeni yöntemler geliştirilmesine olanak sağladığını ve savaşlardan sonra, yaralara ve doku kayıplarına bağlı olarak ciddi şekil bozukluğu olan askerlere yapılan ameliyatların estetik cerrahiye büyük katkı sağladığını biliyormuydunuz?
estetik cerrahi Lazer epilasyon, IPL epilasyon ve daha bir çok estetik-güzellik cihazının askeri teknoloji ile üretildiğini biliyormuydunuz? (Not: Lazer cihazı üreten firmaların büyük çoğunluğu İsrail'li firmalardır ve bu cihazların geliştirilmesinde çalışan bilim adamları genellikle İsrail ordusundan ayrılan asker bilim adamlarıdır. Bu bilim adamları optik, lazer, elektronik, mekanik alanlarında sahip oldukları askeri bilgiyi güzelleşme cihazlarının üretiminde kullanmaktadırlar)

LPG (ENDERMOLOGİE) ADI NEREDEN GELİYOR?
estetik cerrahi Son yıllarda çok popüler olan bölgesel zayıflama ve lenf drenajı uygulaması olan LPG adının nereden geldiğini biliyormusunuz? LPG, bir şeyin kısaltması ama ne?
estetik cerrahi LPG'yi ilk geliştiren kişinin fransız bir mühendis olduğunu, geçirdiği bir kaza sonucu felçli kaldığını ve felç sonrası bacaklarında ve kalçalarında yağ birikimi olduğunu; bu durumu düzeltmek amacıyla kendisinin LPG cihazını icat ettiğini biliyormuydunuz?.. Peki bu mühendisin adının Louis-Paul Guitay olduğunu biliyormuydunuz? LPG'nin ne anlama geldiğini öğrendiniz artık..

MEME PROTEZİ TAKTIRAN BAYANLARDA İNTİHAR ORANININ NORMAL POPÜLASYONA GÖRE DAHA FAZLA OLDUĞUNU BİLİYORMUYDUNUZ?
estetik cerrahi Yurtdışında yapılan bir araştırmaya göre meme protezi taktıran bayanlarda intihar oranının normal toplum ortalamasının üzerinde olduğu tespit edilmiş. Uzman psikiyatristler bunun direkt meme protezleri ile ilgili olmadığı, estetik ameliyat olma cesareti ile ilgili olduğu görüşünde. Estetik ameliyat olan bayanların kendi vücutları üzerinde değişiklik yapma konusunda daha fazla söz ve cesaret sahibi olduklarını, aynı şekilde intihar, gibi bir olayında benzer bir cesaret gerektirdiğini; bu paralelliğin bundan kaynaklandığını belirtiyorlar. Yani silikon protezlerin tek başına intihara eğilime yolaçması gibi bir şey sözkonusu değil.

SAÇLARIMIZIN İLK KEZ DOĞUMDAN HEMEN SONRA DÖKÜLDÜĞÜNÜ BİLİYORMUYDUNUZ?
estetik cerrahi Saç dökülmesi her ne kadar gelişme çağından sonra, hatta orta yaşda ortaya çıkan bir sorun olsa da, saçlarımız ilk kez doğumdan hemen sonra dökülmeye başlar. Bebeğin ince saç telleri doğumdan sonra dökülür ve zamanla yerine kalıcı saçlar çıkar. İlginç olarak doğum, annede de saç dökülmesine yolaçar. Gebelik boyunca yaşam süreleri uzamış olan saç telleri doğumdan sonra hızla dökülmeye başlar. Bu durum geçicidir; zamanla kendiliğinden düzelir.

LİPOSUCTİON (YAĞ ALDIRMA) SONUCU YAĞ ALINAN BÖLGEDEKİ İNCELMENİN ASIL SEBEBİ O BÖLGEDEKİ YAĞIN ALINMASI MIDIR?
estetik cerrahi Bölgesel yağ birikimleri en iyi yağ alma (liposuction) yöntemi ile giderilebilir. Peki liposuctiondan sonra o bölgedeki incelmenin tek ve en önemli sebebi o bölgedeki yağların alınması mıdır? Cevabımız hayır! Bir çok cerrah tarafından, liposuction yapılan bölgedeki asıl incelmenin, alınan yağdan çok ciltteki toparlama sonucu olduğu söyleniyor. Bu ciltteki toparlamayı bir elbisenin uygun olmayan sıcaklıkta su ile yıkanınca çekmesine benzetebiliriz. Tabii ki liposuction ile o bölgedeki yağlar alınıyor, yağ kitlesi azalıyor; ama ciltteki içeriden oluşan tahriş sonucu toparlamanında (cildin çekmesi, kontrakte olması) çok etkili olduğu kabul ediliyor.

RESMİ OLARAK BRANŞ ADINDA ESTETİK KELİMESİNİ KULLANABİLEN TEK TIP BRANŞININ PLASTİK CERRAHİ OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?
estetik cerrahi Son yıllarda ki popüleritesindeki artış yüzünden plastik cerrahi, plastik cerrah olmayan doktorlar ve hatta doktor olmayan kişilerce suistimal edilmektedir. Kişiler kendilerini emanet edecekleri doktoru seçerken dikkatli olmalı, doktorları hakkında bilgilenmelidirler. Sağlık bakanlığının ilgili web sitesinde (http://www.saglik.gov.tr/extras/mevzuat/tabuztuzcizelge.htm) görüleceği gibi aldığı uzmanlık belgesinde resmi olarak estetik cerrahi yazan tek branş plastik cerrahidir. Ayrıca medikal estetik uzmanlığı, saç uzmanlığı gibi branşların da aslında varolmadığını yine aynı sayfadan görebilirsiniz.

HER REÇETENİN BAŞINA YAZILAN RP YADA RX NE ANLAMA GELİYOR?
estetik cerrahi HORUS'UN GÖZÜ"HORUS'UN GÖZÜ" yada "WEDJAT", eski Mısırda korunmanın, bilgeliğin, sağlığın ve zenginliğin güçlü bir sembolüydü.
estetik cerrahi "HORUS'UN GÖZÜ", çok güçlü bir tılsım olarak kayıklarda ve korunmasına ihtiyaç duyulan kutsal objelerde kullanılmıştır. Aynı zamanda daha sağlıklı olmak için de üstte taşınmıştır. Reçete anlamına gelen RX de bu sembolden türetilmiştir.
estetik cerrahi "HORUS'UN GÖZÜ", figür olarak altı duyuyu temsil eden altı parçadan oluşmuştur: dokunma, tatma, duyma, düşünme, görme ve koklama. Bu duyular önem sırasına göre gözün yapısını oluşturmaktadır.
estetik cerrahi Eski Mısır ölçüm sisteminde "HORUS'UN GÖZÜ" bir bütünün parçalarını ölçmeye yarayan kesir sisteminide temsil etmekteydi. Bütün göz bir heqat olarak ölçülürken gözün her bir bölümü heqat'ın kesirleri olarak değerlendirilirdi. Buna karşılık gelen duyu değerleri şöyleydi:
-Dokunma: 1/64 heqat
-Tatma: 1/32 heqat
-Koklama: 1/16 heqat
-Düşünme: 1/8 heqat
-Görme: 1/4 heqat
-Duyma: 1/2 heqat....
estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸