estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        ESTETİK KİTAPLAR: ESTETİK CERRAHİ İLE İLGİLİ KİTAP TAVSİYELERİM

GÜZELLİĞİN TARİHİ (UMBERTO ECO)
estetik cerrahi Yayınevi : DOĞAN KİTAP estetik cerrahi
estetik cerrahi Yayın yılı : 2006 (İtalya da ilk yayın yılı:2004)
estetik cerrahi İçerik : Güzellik nedir? Sanat, zevk, moda nedir? Güzellik mantık çerçevesinde değerlendirilebilir mi? Güzellik üzerine nesnel saptamalarda bulunulabilir mi? İşte Umberto Eco bütün bu soruların merkezinden başlatıyor büyük keşif gezisini. Batı kültürünün başyapıtlarını ("Milo Venüsü"nü Andy Warhol'un "Marilyn"ini, Bosch'un canavarlarını, Botticelli'nin madonnalarını veya Manet'nin odalıklarını göz ardı etmeden) en ince ayrıntısına kadar inceliyor. Güzelliğin farklı yönlerinin kusursuz tanımlamalarını yapıyor; Eski Yunan'dan günümüze doğru çıktığı zaman yolculuğunda okurunu da peşinden sürüklüyor. "Güzellik nedir?" gibi güç bir soruyu cevaplamaya çalışan sanatçılara ve düşünürlere kitabında yer vererek anlatılanları zenginleştiriyor. "Güzelliğin Tarihi" bugüne değin kabul görmüş tüm fikirleri geliştirerek Güzelliğin tanımını tekrar tekrar yeniden yapıyor.
estetik cerrahi Benim yorumum : Kitap oldukça entellektüel ve ağdalı bir dille yazılmış. Bu kitabı Türkçeye kazandıran ekibi (Ali Cevat Akkoyunlu ve 7 çevirmen) kutlamak gerek. Bu kitap kuşkusuz oturup baştan sona bir seferde okunabilecek bir kitap değil. Bunun yanında estetik ve güzelliğe oldukça farklı bakış açılarından yaklaşmış. Örneğin canavarların güzelliği (çirkinliğin güzel gösterisi), yeni nesne, karşıtların zıtlığı, altın oranla ilgili bölümler, rabanum maurus gibi bölümler oldukça enteresan. Estetik ve güzellik, kitapta felsefik, mitolojik, fizik, sosyal, tarihsel, mimari, dinsel gibi çok farklı çerçevelerde değerlendiriliyor. Kitapda çok hoşuma giden, Truva savaşı ile ilgili bölümden bir cümlelik alıntı yapmak istiyorum (doğan kitap ve Umberto Eco nun hoşgörüsüne sığınarak):
...Troya saldırı sonunda ele geçirilince Menelaos sadakatsiz karısını öldürmeye davranırsa da, gözü karısının çıplak göğüslerine takılınca, kılıcını havaya kaldıran kolu hareketsiz kalır...
estetik cerrahi Kitap ile ilgili link

BEN GÜZELİM YA SEN? (OYA GERMEN ÖZYILMAZEL)
estetik cerrahi Yayınevi : EPSİLON YAYINEVİ estetik cerrahi
estetik cerrahi Yayın yılı : 2004
estetik cerrahi İçerik : Kitapta neler var: Olumlu düşünmenin ve sevginin gücünün genç kalmak üzerindeki etkisi, beslenme, anti-aging, vitaminler, antioksidanlar, mineraller, cilt bakımı, kadın sağlığı, selülit, güzellik ipuçları, giyim sırları, makyaj sırları, imaj, estetik operasyonlar...
estetik cerrahi Benim yorumum : Oya hanım doktor olmamasına rağmen kitapta estetik cerrahiyi oldukça iyi toparlamış. Tabii bu bölümlerin yazımında bazı plastik cerrahlardan yardım aldığı da anlaşılıyor fakat yine de hekim olmayan biri için oldukça iyi bir araştırma-derleme olmuş. Kitabın çoğunluğunun estetik cerrahi dışındaki konular (kadın sağlığı, anti-aging, beslenme gibi) olduğunu ve sadece sonlarda kısa bir bölümde estetik cerrahiden bahsedildiğini de belirtmeliyim. Okuyucular için enteresan gelebilecek bir bölüm de, Oya hanımın geçirdiği estetik ameliyatları açıkça anlatması, yaşadıklarını okuyucularla paylaşması. Bu açık sözlülüğü sebebiyle kendisini kutlamak gerek. Bir de tabii kitabı artık güncellemek gerek diye düşünüyorum..
estetik cerrahi Kitap ile ilgili link

AESTHETİC SURGERY (ANGELIKA TASCHEN)
estetik cerrahi Yayınevi : TASCHEN estetik cerrahi
estetik cerrahi Yayın yılı : 2006
estetik cerrahi İçerik : Her açıdan estetik cerrahi.. Tarih boyunca estetik cerrahi, estetik ameliyatlar, estetik cerrahide ilkler, estetik ve mizah, aşırı uç estetikler, ünlü estetik cerrahlar vs.. vs..
estetik cerrahi Benim yorumum : Ben bu kitabı Remzi yayınevinden (Akmerkez-İstanbul) aldım. Sanırım Remzi yayınevi bu kitabı az sayıda getirtti. Bulmanız zor olabilir ama sipariş üzerine getirebilirler. Öncelikle kitabın estetik cerrahi üzerine az çok bilgisi olan, kültürlü bir halk kesimine yönelik yazıldığını söylemeliyim. Bu kitap uzman doktorlar için değil, fakat uzman doktorlar için bile oldukça geniş bir genel kültür kaynağı. Örneğin ben, ilk yüz germe tekniğinin aslında bir plastik cerrah tarafından değil, bir hasta tarafından bulunduğunu bu kitaptan öğrendim. Hasta doktoruna gelmiş ve yüzümü bu şekilde gerin, dikiş izleri kulak önünde ve arkasında kalabilir demiş; ki bu, bugün dahi kullanılan bir yüz germe tekniğidir. Ayrıca dünyaca ünlü sahne sanatçısı Sarah Bernhardt ın da dünyada yüz germe ameliyatını ilk geçiren kişilerden biri olduğunu yine burada okudum.. Bunlar dışında kitabın sonlarında bir bölümde estetik ameliyatlar oldukça şık çizimlerle, doktor olmayan kişilerin anlayacağı tarzda anlatılmış. Kitapda ayrıca efsane haline gelmiş, ünlü brezilyalı plastik cerrah Ivo Pitanguy ın Rio açıklarında, atlantik okyanusundaki ada kliniğini (the Ilha dos Porcos Grande) görebilir, Pitanguy ve başka bazı ünlü estetik cerrahlarla yapılmış şöyleşileri düz yazı olarak okuyabilirsiniz.

ESTETİK CERRAHİNİN SIRLARI (DOÇ. DR. MUSTAFA TERCAN - DOÇ. DR. NACİ KARACAOĞLAN)
estetik cerrahi Yayınevi : İNKILAP YAYINEVİ estetik cerrahi
estetik cerrahi Yayın yılı : 2004
estetik cerrahi İçerik : Muhtemelen insanlığın binlerce yıllık tarihinde güzellik kavramı hep var olmuştur. İnsanlar her zaman daha güzele ve daha iyiye gitme çabasındadırlar ve bu insanın doğasında mevcuttur. İnsanın güzelleşme çabası teknolojik gelişmeler ve modern yöntemlerle günümüzdeki seviyesine ulaşmıştır. Estetik Plastik Cerrahi de bu gelişmenin en son aşamalarından biridir ve her yıl milyonlarca insan bu uygulamadan faydalanır. Bu şekilde insanlar bedenen ve ruhen kendilerini daha iyi hissetme imkanına kavuşmakta ve yaşamlarında daha verimli olmaktadırlar. Estetik Plastik Cerrahi, Dr. Julian Reich'in dediği gibi, nadiren güzellik yaratmakta çoğunlukla da kişinin gizli kalmış ve belirgin olmayan güzelliklerini ortaya çıkarmaktadır. Bunu yaparken de sanat, bilim ve kollektif tecrübeyi birleştirmektedir. Estetik ve güzellik; sanattan edebiyata, bilimden magazine kadar pek çok alanda geniş olarak yer alır. Bu konuda bilimsel temellere dayalı, konuya ilgi duyan herkesin anlayabileceği bir dille yazılmış, Türkçe bir kaynağa ihtiyaç duyulmaktaydı.
estetik cerrahi Benim yorumum : Kitap sanırım sıkı bir şekilde kontrol edilmeden basılmış. Çizimler 3 boyutlu çizim yapan bir program ile hazırlanmışlar, ama konunun anlaşılabilmesi için çok yetersiz kalıyorlar. Bir de acilen güncellenmesi gerek; basım tarihi 2004 görülüyor ama sanki bu tarihten de önce yazılmış gibi.
estetik cerrahi Kitap ile ilgili link

COSMETİC SURGERY TODAY (DİMİTRİJE E. PANFILOV)
estetik cerrahi Yayınevi : THIEME estetik cerrahi
estetik cerrahi Yayın yılı : 2005
estetik cerrahi İçerik ve benim yorumum : Bir plastik cerrah tarafından hastalar için yazılmış bir kitap. Kısaca estetik ameliyatlar, tarihsel-sosyolojik açıdan estetik cerrahi, güzellik kavramının irdelendiği The Complex Phenomenon of Beauty, kitabın başlıca bölümleri. Bu kitabı Türkiyede bulmanız zor olabilir. Kitapta, ameliyatlar resimlerle ve kısaca anlatılmış. Estetik cerrahiyi kısaca toparlayan bir kitap olmasına rağmen tıpla ilgili her kitap gibi kısa sürede güncelliğini yitirme tehlikesi var. Ben şahsen herhangi bir tıp kitabı (yada bunun gibi halka yönelik yazılmış bir sağlık kitabı) yazılmasının üzerinden 1 yıl geçmişse, o kitabın artık güncel olmadığını düşünüyorum. Bu kadar hızlı gelişen bir diğer bilim dalıda kuantum fiziği. Kuantum fiziği ile ilgili herşeyi okurum, ama artık bu konudaki kitapları okumuyorum; çünkü kitap bizde çevrilip basılana kadar içindeki bilgilere çok yenileri eklenmiş oluyor. Kuantum fiziği ile ilgili yazıları artık bilim teknik dergisi ve internet sitelerinden takip ediyorum (fırsat buldukça). Bence tıp kitapları da her sene güncellenmeli yada sadece internette yayınlanmalı (böylece her an güncellenebilir).
estetik cerrahi Kitap ile ilgili link

ÇIPLAK KADIN (KADIN VÜCUDU ÜZERİNE BİR İNCELEME) (DESMOND MORRIS)
estetik cerrahi Yayınevi : İNKILAP YAYINEVİ estetik cerrahi
estetik cerrahi Yayın yılı : 2006
estetik cerrahi İçerik : Her kadının vücudu güzeldir. Geçirdiği milyonlarca yıllık evrim sonucunda akıllara durgunluk verecek değişikliklere uğrayan ve son derece hassas düzeltmelerle işlenen kadın vücudu, bu gezegendeki en olağanüstü canlı varlıktır. Bir zoologun bakış açısıyla, tamamıyla bilimsel gerçeklere dayanılarak ve büyüleyici anekdotlarla bezenerek yazılan bu kitap zihinlerde son derece kışkırtıcı soru işaretleri uyandırmaktadır. Çıplak Kadın, Desmond Morris’in insan denen hayvanı inceleme konusundaki rakipsiz deneyimini bir kez daha gözler önüne sermektedir. Dünyada İngiltere dışında 18 ayrı ülkede yayımlanan, milyonlarca okura ulaşan Çıplak Maymun, Sevmek Dokunmaktır, İnsanat Bahçesi kitaplarının yazarı olan Desmond Morris’in Çıplak Kadın Türk okurlarıyla buluşuyor… İnsan denen canlı varlığı son derece iyi bir şekilde gözlemleyen Desmond Morris bu çalışmasında, büyük bir beceri ve titizlik içinde kadın vücudunu tepeden tırnağa incelemiştir. Tüm kadınlarda ortak olan biyolojik özelliklerin nasıl bir evrim geçirdiğine özellikle dikkati çeken Morris, toplumların kadın vücudunu mükemmelleştirmek yolunda karşılaştıkları zorlukları ve geçirdikleri aşamaları keşfetmeye çalışmıştır. Bir zoologun bakış açısıyla, tamamıyla bilimsel gerçeklere dayanılarak ve büyüleyici anekdotlarla bezenerek yazılan bu kitap zihinlerde son derece kışkırtıcı soru işaretleri uyandırmaktadır. Desmond Morris, Çıplak Kadın kitabında zihinlerde son derece kışkırtıcı soru işaretleri uyandıracak...
estetik cerrahi Benim yorumum : Kitabın arkasında yazan Sunday times yazarının eleştirisindeki gibi bu kitap benim hayatımı falan değiştirmedi. Yine de kadın-erkek, herkese bu kitabı tavsiye ediyorum, okuması son derece kolay ve bir o kadar da keyifli bir kitap.. Her bölümde (eller, sırt, göğüsler, kalçalar, basenler vs..) önce o bölgenin anatomisi ve fizyolojisi 2-3 cümle ile anlatılmış sonra hayatımızdaki yeri, yıllar içinde toplumsal gelişim sürecindeki etkileşimleri anlatılmış. Kitapda verilen bazı bilgiler sizi çok şaşırtacak.. (Louvre müzesindeki ünlü Milo venüsü heykeline yakından bakma şansınız oldu mu? Heykelin aslında 3 göğsü olduğunu farketmişmiydiniz? Dünyanın en ince belli kadınının bel çevresinin sadece 33 santim olduğunu biliyormuydunuz? Playboy dergisi 1953 yılında yayına başladı, ilk meme protezi ile meme büyütme ameliyatı 1962 de gerçekleştirildi, ilk üstsüz (modern) bayan mayosu 1964 de tasarlanmıştı...). Bir günde okunuverecek sevimli bir kitap diyelim.. (Kitapla ilgili bir de olumsuz düşüncem var, bazı bölümleri okurken yazarın kafayı ciddi olarak cinsellikle bozduğunu düşündüm nedense..)
estetik cerrahi Kitap ile ilgili link

TÜRKİYE DE DÖVME SANATI (FATİH SERDAROĞLU)
estetik cerrahi Yayınevi : GÜNIŞIĞI TURİZM YAYINCILIK estetik cerrahi
estetik cerrahi Yayın yılı : NİSAN 2005
estetik cerrahi İçerik ve benim yorumum : Öncelikle şunu belirteyim, bu kitabın oldukça genişletilmiş yeni baskısı yakında Doğan yayıncılıktan çıkacak. Burada tanıttığım kitap, yazarı sayın Fatih Serdaroğlu na göre oldukça kısa bir şekilde ülkemizde dövme sanatını ve dövme sanatçılarını anlatıyor. Kitap cep kitabı formatında basılmış ve 112 sayfa. Kitabın büyük bir bölümü (yaklaşık 60 sayfa) ülkemizin belli başlı dövme sanatçıları ile yapılan röportajlara ayrılmış. Bu, bana, 2 sebepten ötürü çok enteresan geldi. Fatih Serdaroğlunun bir yerde rakibi olan diğer dövme sanatçılarına kitabında söz vermesi, sorunlarını duyurmalarına yardımcı olması hangi meslek dalında olursa olsun pek kimsenin yapmayacağı birşey; zaten röportajlardan birinde, röportaj yaptığı kişi ´ Diğer dövmecilere kitabında yer vermen kompleksli biri olmadığını gösteriyor. ´ demiş. Diğer yandan bu röportajlar, Fatih Serdaroğlunun bu konuyu son derece ciddi ele aldığını ve tüm rekabet duygusunu bir kenara koyarak gerçekten samimi bir eser ortaya çıkarmak istediğini gösteriyor; ki bence bunu başarmış. Okuduğum röportajlar son derece keyifli idi ve bir çok şey öğrendim. Örneğin aslında geçici dövmenin abdest almaya engel olduğunu, kalıcı dövmenin ise cilt altına işlendiği için cilde su değmesini (ve abdest almayı) engellemediğini bu kitapta okudum. Geçici dövme cildin üzerinde kaldığı için dövme sanatçıları asıl geçici dövmenin abdest almaya engel olduğunu söylüyorlar.
estetik cerrahi Şu an kendisi kitabın yeni baskısı ile -kendisi yeni baskı demiyor aslında, ikinci kitap diyor- uğraşıyor. Bu yeni kitap için 500 kadar kişiye ulaşmaya çalıştığını ve bunların bir kısmı ile görüştüğünü anlattı bana. Bu kişiler arasında kimler yok ki, dövme sanatçıları, sterilizasyon cihazları ve otoklav ithalatçıları ile bu konuda çalışan üniversite görevlileri, doktorlar, plastik cerrahlar, diyanet işleri başkanlığından görevliler, dövme silme amacı ile kullanılan lazer cihazlarını ithal eden firmaların yetkilileri, anadoluda dövmenin tarihçesi ile ilgili çalışmalar yapmış üniversite görevlileri vs.. vs..
estetik cerrahi Fatih Serdaroğlu, bu kez kitabında dövme ile ilgili tüm konulardan eksiksiz bahsedeceğini söylüyor. Benim gördüğüm kadarı ile de en itinalı hazırladığı bölüm sterilizasyon üzerine olan kısım; gördüğüm kadarı ile günümüzde dövme sanatçılarının büyük çoğunluğu -bu işi profesyonelce yapanlar- ameliyathanelerdeki sterilizasyon şartlarının aynısını sağlamışlar zaten.
estetik cerrahi Fatih Serdaroğlu, bana bir jest yaptı ve dövme üzerine, bir dövme sanatçısının gözünden, güzel bir yazı yazdı. Bu yazıyı okumak için tıklayınız.
estetik cerrahi Kitap ile ilgili link
estetik cerrahi Fatih Serdaroğlunun dövme stüdyosu DEVENİNNALI nın web sitesi
estetik cerrahi Fatih Serdaroğlunun kişisel web sitesi

estetik cerrahi Fatih serdaroğlu:

estetik cerrahi ÜNLÜLERİN ESTETİK CERRAHINDAN İTİRAFLAR (DR. CAP LESESNE)
estetik cerrahi Yayınevi : POPCORE YAYINLARI
estetik cerrahi Yayın yılı : 2007 (Yurtdışında ilk baskı: 2005)
estetik cerrahi İçerik : Cap Lesesne (kep laseyn diye okunuyor), New York - Park Avenue da muayenehanesi olan ve hastaları arasında oldukça zengin ve nüfuzlu kişilerin olduğu bir plastik cerrah imiş. Kitabında mesleği ile ilgili bazı itiraflarda bulunmuş, kendini ve Park Avenue da tutunma çabalarını anlatmış. Aralarda da gerçekten son derece kişisel olan özel hayatından kısa öykülere de yer vermiş (örneğin çocukluk aşkı Chris ile olan ve oldukça dramatik sonlanan ilişkisi).
estetik cerrahi Benim yorumum : Bu kitabı herkese öneririm ama bazı bölümlerinde, bazı okuyucuların sıkılacağını da belirtmem gerek. Cap Lesesne, kitabı hem doktorlar hemde tıp camiası dışındaki insanlar okusun diye yazmış. Bu yüzden -her ne kadar halk dilinde yazsa da- bazı medikal olayları anlattığı yerlerde doktor olmayan okuyucuların sıkılacağını düşünüyorum. Kitap hakkındaki fikrimi sorarsanız (sevdim mi, sevmedim mi?); bu kitabı kesinlikle sevdim. Ama şunu da belirtmeliyim ki, Dr. Cap Lesesne gerçekten gıcık birisi! Kitabın ilk bölümlerini okurken kendisine gıcık oldum ve müthiş antipatik buldum. Zaten kitabın bazı bölümlerinde, kendisi de bunu kabul ediyor (okulda hep ben dayak yerdim -ki bence haklı olarak dövmüşler Dr. Cap Lesesne yi-, ben gıcık biriyim falan diyor, ki haklı). Bunun bir sebebi kitabın adına uysun diye olabildiğince fazla ünlüden -zoraki- bahsetmeye çalışması (örneğin Başkan Bush un kardeşi Marvin Bush ile aynı okulda okumuşlar da.. E-bay in kurucularından Meg Whitman eski arkadaşıymış da.. falan filan..). Bir diğer sebebi ise devamlı kendini övmesi -ki bazen gerçekten abartı şekilde kendini övüyor; yok artık neler diyorsunuz. Örneğin kitapta yazdığına göre, bir davette dans ettiği bir bayanın meme protezlerinin modelini, büyüklüğünü, nereden konduğunu, hatta ve hatta protezlerin marka ve yüzey özelliklerini bile dans sırasında şıp diye anlıyormuş. Affınıza sığınarak bir YUH! demek istiyorum, bu kadar da atmak olmaz. THAT İS İMPOSSİBLE MAN! Ama şunu da söylemeliyim, ilk 2-3 bölümü okuyup geçtikten sonra, şunu anlıyorsunuz: Cap lesesne aslında iyi (ama fazla şımarık) biri ve gerçekten samimi itiraflarda bulunuyor. Bir noktadan sonra samimiyeti ile okuyucunun sempatisini kazanıyor. Kitapdaki bazı olaylar size Nip-Tuck dizisindeki olayları hatırlatacak (hatta bu olayların bazıları kırmızı noktalı).
estetik cerrahi Cap Lesesne, kitap yayınlandıktan sonra çeşitli tv programlarına ve gazetelere röportajlar vermiş. CNN Türk kanalına verdiği röportajında ise asıl büyük itirafını yapmış: arada bir İstanbula gelip ameliyat yaptığından bahsetmiş (kitapta ise sadece konsültasyona geldiğini yazıyor -?-). Tamamen illegal olan bu olayı Tv de kendisinin dile getirmesi gerçek bir itiraftır. Zira yurtdışından bir cerrahın Türkiye ye gelip, dilediği gibi ameliyat yapması kanunen mümkün değil. Ben Amerikaya gidip orada ameliyat yapsam ve bundan Tv de bahsetsem, beni parça pinçik yapar bu Amerikalılar.
estetik cerrahi Kitap ile ilgili link

HAYATIN GÜLEN YÜZÜ (UZ. DR. CEYDA ŞENER - ANESTEZİYOLOJİ VE REANİMASYON UZMANI)
estetik cerrahi Yayınevi : DOĞAN KİTAP estetik cerrahi
estetik cerrahi Yayın yılı : 2007
estetik cerrahi İçerik ve benim yorumum : Anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanı olan Uz. Dr. Ceyda Şener, botox, dolgu maddeleri, Thermage, Omnilux gibi ameliyatsız estetik yöntemleri üzerine güzel, küçük bir kitap yazmış. Okuması kolay, daha çok doktor olmayan kişilere hitap eden bir kitap. Bu kitapla ilgili yapabileceğim bir eleştiri şu olacak: insanlar bu konular hakkında sanılandan daha fazla bilgi sahibi ve bu konuları internetten ve doktorlarla yapılan röportajlardan takip ediyorlar. Örnek vermek gerekirse bu sitedeki botox ile ilgili sayfayı okumuş birine kitaptaki botox bölümü yetersiz ve eksik gelecektir. Kitapta keşke bazı özel konular daha ayrıntılı anlatılsaymış (örneğin botox-dolgu maddeleri yada botox-lazer kombine uygulamaları, meso-botox uygulamaları); ayrıntıların kitabın değerine katkısı olurdu.
estetik cerrahi Kitabın yazarı Uz. Dr. Ceyda Şener in anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanı olduğunu söylemişmiydim?
estetik cerrahi Kitap ile ilgili linkÇİRKİNLİĞİN TARİHİ (UMBERTO ECO)
estetik cerrahi Yayınevi : DOĞAN KİTAP estetik cerrahi
estetik cerrahi Yayın yılı : 2009
estetik cerrahi İçerik : Umberto Eco nun önceki Güzelliğin tarihi adlı kitabının devamı ve tamamlayıcısı.. 456 sayfalık kitapta insanlık tarihi boyunca çikin ve çirkinlik kavramının insanoğlunun kültürüne etkileri irdelenmiş. Diğer kitap gibi oldukça yoğun ve bol grafikle desteklenmiş bir kitap.
estetik cerrahi Benim yorumum : Kitabı aldım, okur okumaz buraya fikrimi yazacağım..
estetik cerrahi Kitap ile ilgili link

estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸