estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        MULTİ-ESTETİK AMELİYATLAR (BİR SEANSDA BİRDEN ÇOK ESTETİK AMELİYAT)

Bir seansda, birden çok estetik ameliyat yapılması anlamına gelen multi-estetik ameliyatlar (ya da kombine estetik ameliyatlar) her geçen yıl daha çok yapılır hale gelmiştir. Bunda şüphesiz estetik ameliyatların sonuçlarının gösterildiği "Swan", "I want a famous face", "Bambaşka biri", "Body works", "Dr. 90210", "New life", "Extreme makeover" ve "Extreme makeover U.K." gibi programların ve "Nip tuck" gibi çok ilgi gören Tv dizilerinin payı büyüktür. İnsanlar, örneğin rinoplasti-yüz germe-liposuction-lazer ile cilt tazeleme gibi yöntemler birlikte uygulandıklarında kişinin görünümünde ne büyük değişiklikler meydana getirdiğini gördükçe bu tarz ameliyatlara yönelmekteler.

Bu gibi çoklu estetik ameliyatların çok büyük avantajları vardır. Örneğin genellikle tek tek yaptırmaktan daha az bir ücrete bir çok estetik ameliyatı aynı anda olabilirsiniz, bir çok kez anestezi almaktansa bir kez anestezi almış olursunuz. Birden çok estetik ameliyatı bir seansda olduğunuzda sonuç çok şaşırtıcı olabilir. Tabii, estetik ameliyatlara "Swan" ve "Extreme makeover" programlarındaki gibi makyaj, saç bakımı, dişlerin yapılması, lazer ile göz kusurlarının giderilmesini (böylece kişi gözlük takıyorsa gözlükleri atıp renkli lens takabilir) ve yeni bir giyim tarzını da eklerseniz, herşeyiyle yepyeni biri olabilirsiniz. Yurtdışında, -örneğin Amerika da- tanık koruma programlarındaki kişilere yapılan yüz-görünüş ve kimlik değiştirme ameliyatları ve işlemleri bu şekilde yapılmaktadır; kişiye birden fazla estetik ameliyat yapılıp, saç şekilleri, hatta saç renkleri değiştirilip, giyim tarzları değiştirilerek bambaşka bir kimlik verilmektedir (bakınız: kimlik değişimi).

Bir çok estetik ameliyat birarada yapılabilir. Örneğin meme büyütme, liposuction, kaş kaldırma, rinoplasti gibi fazla kanama olmayan, uzun sürmeyen estetik ameliyatlar birlikte yapılabilir. Karın germe-liposuction, meme küçültme gibi kanamanın nispeten daha fazla olduğu; klasik yüz germe, saç ekimi gibi operasyon süresinin uzun olduğu ameliyatların ise hasta çok iyi değerlendirilerek yapılması gerekir; bu ameliyatları tek başlarına yapmak, hastanın güvenliği açısından daha iyi olabilir. Genellikle bir seansta, ikili, üçlü ameliyatlar halinde, birlikte yapılabilen bazı girişimleri şöyle sıralayabiliriz:

Alın germe
Kaş kaldırma
Gözkapağı estetiği
Endoskopik yüz germe
Liposuction (yağ aldırma)
Lipofilling (yağ enjeksiyonu)
Rinoplasti (burun estetiği)
Meme büyütme
Kulak estetiği
Yüz implantları ile kontür düzeltme
S-lift (mini yüz germe)

Dudak estetiği (kalınlaştırma-inceltme)
Peeling
Çene ucu estetiği
Dermabrazyon
Lazer ile cilt tazeleme
Karın germe
El estetiği (el sırtına yağ enjeksiyonu)
Dudak dolgusu
Botox enjeksiyonu
Bacak estetiği
Saç ekimi

Son yıllarda en sık olarak, birlikte yapılan ameliyatlar liposuction, burun estetiği, alın germe-kaş kaldırma ve meme büyütme ameliyatlarıdır. Multi estetik ameliyatlara örnek vermek gerekirse:

Meme küçültme + lokalize, küçük bölge liposuction (yağ aldırma)

Meme küçültme + lokalize, küçük bölge liposuction (yağ aldırma) + lokalize, küçük bölge lipofilling (yağ enjeksiyonu)

Kaş kaldırma + alın germe + rinoplasti (burun estetiği)

Meme büyütme + rinoplasti (burun estetiği) + liposuction (yağ aldırma)

Endoskopik yüz germe + gözkapağı estetiği + kepçe kulak düzeltilmesi

Rinoplasti (burun estetiği) + kepçe kulak düzeltilmesi + silikon protez ile çene ucuna büyütme

Kol germe + meme küçültme, dikleştirme + liposuction + lipofilling

Göz kapağı estetiği (her iki taraf alt ve üst göz kapakları) + rinoplasti (burun estetiği)

Rinoplasti (burun estetiği) + dudak kalınlaştırma (lipofilling yada dolgu maddesi enjeksiyonu ile) + boyun estetiği

Yukarıdaki listede gördüğünüz gibi genellikle birbirini tamamlayan estetik ameliyatlar (liposuction + meme estetiği yada kulak estetiği + çene ucu estetiği + rinoplasti gibi) tercih edilmektedir. Birbiriyle uyumlu ameliyat kombinasyonlarının sonuçları da daha iyi olmaktadır. Örneğin burun estetiği sırasında -çene ucunda gelişme geriliği varsa, hastanın çene ucu küçükse- çene ucuna büyütme yapılması, hastanın tüm yüz profilinde büyük düzelme sağlar. Aradaki farkı önceden hayal etmek güçtür, fakat resim üzerinde hastaya nasıl bir değişim geçireceği gösterilebilir. Aslına bakarsanız burnunda büyükçe bir kemer olup, çene ucu küçük bir kişide sadece rinoplasti ile burunu küçültmek eksik bir estetik girişim yapmak olur. Burun ameliyatı aslında bir profil düzeltme ameliyatı olduğu için çene ucunda eksiklik varsa çene ucunu da büyütmek gerekir; ancak bu şekilde, kişinin profilinde tam bir düzelme sağlanabilir. Görüldüğü gibi bazı durumlarda multiestetik ameliyatlar yapmak tam bir güzelleştirme için şarttır.

Multi-estetik ameliyatlar yapılırken ameliyatların çok iyi planlanması ve hastanın cildi üzerinde -ayakta dururken- gerekli çizimlerin yapılması gerekir. Örneğin endoskopik yüz germe, liposuction, meme protezi ile meme büyütme yapılacak bir hastada protezlerin konacağı alan, yağ alınacak alanların ve yüzde lifting yapılacak alanların hasta ayakta dururken, ameliyattan önce cilde özel cerrahi kalemle işaretlenmesi gerekir. İşaretlemeden önce yapılacak ameliyata göre resimler/videolar alınır, işaretlemeler yapılır ve hasta ameliyata hazırlanır. Hastanın ameliyat masasındaki yatış pozisyonu da yapılacak ameliyatlara ve ameliyatların yapılma sırasına göre ayarlanır.

Multi-estetik ameliyatlar, diğer estetik ameliyatlara göre ayrı bir özen gerektirir. Öncelikle anestezi süresi normal bir tek ameliyatlı estetiğe göre genellikle daha uzundur. Bazen ameliyatların süresi 8-10 saati bulur. Bu gibi uzun operasyonlar için kişinin kesinlikle bir sağlık sorununun bulunmaması gerekir.

Birinci amacımız hastanın güvenli bir şekilde opere edilmesi olduğundan ameliyat öncesi tüm tetkik ve muayeneleri eksiksiz yapılır. Daha önce ciddi bir kalp yada damar hastalığı geçirmiş olan hastalar yada şeker hastaları, multi-estetik ameliyatlar için kabul edilmez. Hastanın ameliyata hazırlanması da farklıdır. Ameliyat uzun süreceği için tam monitörizasyon (elektro takibi, aldığı-çıkardığı sıvı takibi,idrar sondası) yapılır, hastanın bacaklarına anti-embolik çorap giydirilir yada bacaklarda kan dolaşımını artırıcı özel, havalı kıyafet giydirilir, parmak ucundan kan oksijenlenmesini gösteren pulse-oxymeter kullanılır, vücudun altında belli bölgelere (örneğin başın altına, topukların altına) özel silikon jelli yumuşak yastıklar konur. Multi estetik ameliyatlarda hasta seçimi, hastanın operasyonlarının sıralaması, operasyon sırasında dikkat ettiğimiz ayrıntılar, anestezi ve ameliyat sonrası takipleri son derece ayrıntılıdır ve tecrübeli bir ekip gerektirir.

Uygun hastalarda, uygun planlama ile tecrübeli bir ekibin gerçekleştirdiği multi-estetik ameliyatlardan hastanın 3 büyük kazancı olur:
Ameliyatların ayrı ayrı yapılmasına göre aynı seansda yapılmaları daha ucuza malolur..
Birbirini tamamlayan ameliyatlar sonucun daha çarpıcı olmasını sağlar..
Hasta ayrı ayrı zamanlarda bir çok kez narkoz almaktan kurtulur..estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸