estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        HANGİ ESTETİK AMELİYATI, NE ZAMAN OLMAK GEREKİR?

Estetik ameliyatlar, keyfi ameliyatlardır ve dilendiği zaman yapılır. Hasta istediği zaman bu ameliyatlara karar verip, tatilini, işini ayarlayıp ameliyat olabilir. Bir çok hasta, biz plastik cerrahlara estetik ameliyat olmak için en uygun zamanın yada mevsimin hangisi olduğunu sormaktalar. Bu konu, web sitemde ki önemli eksiklerdendi; bir hastamın sorusu üzerine bu konuda kısa bir yazı yazmak şart oldu. Aşağıda belli başlı sık yapılan ameliyatlar için, en uygun zaman seçeneklerini yazıyorum.

estetik cerrahi BURUN ESTETİĞİ:
Burun estetiğinin ne zaman yapılması gerektiği çok sık sorulan bir sorudur. Burun estetiğini her mevsim yaptırabilirsiniz. Yalnız, yaz aylarında ameliyattan sonra güneşten korunmanız gerekir. Özellikle, ameliyattan sonra göz altlarında morarma fazlaca olmuşsa, bu şekilde koruyucu da sürseniz güneşe çıkmamanız önerilir (ameliyattan sonraki 1 ay kadar). Güneş morluk ve şişliklerin geçmesini güçleştirir. Bu yüzden güneşin en etkin olduğu temmuz ağustos aylarında burun estetiği olunması önerilmez (güneşten kaçınılacaksa yine de yapılabilir). Bunun yanında, bazı klinikler bu aylarda ameliyat sayıları düştüğünden ameliyat ücretlerinde oldukça büyük indirim sağlamaktadır. Şayet güneşe çıkmayacaksanız bu aylarda indirimlerden faydalanıp oldukça hesaplı bir biçimde burun estetiği olabilirsiniz.

estetik cerrahi KEPÇE KULAK DÜZELTİLMESİ:
estetik cerrahi Çocuklarda kepçe kulak ameliyatının zamanlaması ile ilgili 2 kural vardır:
Ameliyatın 4-5 yaşından sonra yapılması gerekir, çünkü kulak ancak bu yaşlarda yetişkindeki büyüklüğüne erişir; 4-5 yaşından önce kulak gelişimi tamamlanmadığı için ameliyat edilmez.
Çocuk ilkokula başlamadan önce ameliyat yaptırılırsa okulda çocukların alay konusu olması önlenmiş olur. Küçük çocuklar genellikle fiziksel kusurlarla alay etme eğilimindedir. Bu yüzden kepçe kulak deformitesi de okula başlanmadan düzeltilirse çocuğun okulda yaşayacağı psikolojik sorunlar en baştan önlenmiş olur. Üç hafta kadar kulakların üzerinde bandaj olacağından, bu ameliyatın ilkokula başlanmadan önceki yaz aylarında yaptırılması en doğrusudur.
Yetişkin hastalar ise bu ameliyatı istedikleri zaman olabilirler, kepçe kulak düzeltilmesinin mevsimlerle yada yetişkin insanda yaşla ilgili bir kısıtlaması yoktur.

estetik cerrahi MİCROTİA (KULAKTA GELİŞİM BOZUKLUĞUNUN) DÜZELTİLMESİ:
Kulakta gelişim bozukluğu genellikle tek taraflı olur. Az gelişmiş kulağa estetik yapılırken normal olan taraf örnek alınacağı ve ona simetrik bir düzeltme yapılacağından normal olan tarafın tam gelişmesi beklenmelidir. Bu yüzden olmayan (yada şekli bozuk olan) kulak kepçesinin düzeltilmesine çocuk 4-5 yaşına gelmeden başlanmamalıdır. Bu yaşlarda normal olan kulak yetişkin büyüklüğüne erişir. Bu arada microtia ameliyatlarının bir seri ameliyat olduğunu ve yıllar içinde çok sayıda ameliyat gerekebileceğini unutmayınız. Kulak kepçesi üzerinde çalışmaya başlamak için 4-5 yaşını bekliyoruz, işitme fonksiyonunun normal olup olmadığına ise mümkün olan en kısa sürede bakılmalıdır. Dış kulak yolu kapalı olabilir, kepçe gelişmemiş olabilir ama iç kulak yeteri kadar gelişmiş olabilir; işitme fonksiyonunu korumak için en kısa sürede iç kulağın durumu öğrenilmelidir. Bunun için bazı özel işitme testleri yapılır. İşitme testlerinin yapılması için en kısa sürede bir KBB uzmanına yada bir odiyometri merkezine başvurulmalıdır.

estetik cerrahi DOĞUMDAN SONRA OLUŞAN GÖĞÜSLERDE SARKMA, KÜÇÜLME YADA BÜYÜME; KARINDA SARKMANIN DÜZELTİLMESİ (DOĞUM SONRASI ESTETİK):
Doğum sonrası bayanlar genellikle göğüslerde küçülme ve sarkma (bazen irileşme ve sarkma), karın cildinde çatlaklar ve karında sarkmadan şikayetçi oluyorlar. Bu değişikliklerin temelinde asıl olarak hormonal değişiklikler ve gebelik ve doğum olayı vardır. Doğumdan sonra da hormonal değişiklikler devam eder ve aylar içinde eski düzenine kavuşur. Bu yüzden herhangi bir estetik yaptırmadan sabırlı olunmasını ve hormonal düzenin eski haline gelmesinin beklenmesini öneriyoruz. Bunun için geçen süre de yaklaşık 6-9 aydır. Hatta daha da iyisi doğumdan sonra diyete dikkat edilmesi, uygun zamanda spora başlanması ve estetik ameliyatları en erken 1 sene sonra düşünmeye başlanmasıdır.

estetik cerrahi YAZA HAZIRLIK (YAĞ ALDIRMA, KARIN GERME, MEME BÜYÜTME, MEME KÜÇÜLTME, LAZER EPİLASYON):
estetik cerrahi Yaza hazırlık olarak düşünülen yağ aldırma, karın germe, epilasyon, meme estetiği gibi ameliyatlar en çok nisan-mayıs aylarında yapılır çünkü insanları aklına estetik ameliyatlar yaz yaklaşırken gelir. Halbuki her ameliyatın bir iyileşme sürecine ihtiyacı vardır. Özellikle yağ aldırmadan sonra bir süre korse giymeniz gerekiyor, ayrıca ameliyatın şişliklerinin inmesi neresinden bakarsanız en az 1 ay alıyor. Bu yüzden bu ameliyatları kışın olmak daha doğrudur.
Bunun yanında lazer epilasyon genellikle yaz aylarında yapılmayan bir uygulama ama yeterli epilasyon için bazen 4-5 ay süren bir kaç lazer seansı gerekiyor. Bu yüzden lazer epilasyona başlamak için en uygun zaman, yaz sonunda, güneşin artık görünmediği sonbahar aylarıdır.
Meme ameliyatlarında durum biraz daha farklıdır. Bu ameliyatları yazın dahi rahatlıkla olabilirsiniz, çünkü liposuction yada karın germedeki gibi korse giyme zorunluluğu yoktur, lazer epilasyondaki gibi güneşle karşılaşma durumu da yoktur. Özellikle meme büyütme ameliyatları -zaten çok ufak kesilerden yapıldıklarından- her mevsim rahatça yapılabilir. Meme küçültmeden sonra da tatile çıkabilirsiniz ama bir şeyi unutmayınız: meme küçültme ameliyatında uzun ameliyat izleri kalmaktadır ve giydiğiniz bikini yada mayolar güneşin ultraviyole ışınlarını geçirirler. Bu yüzden meme küçültme ameliyatı olan kişiler ameliyattan sonra tatile çıktıklarında mayo içinde dahi ameliyat izlerinin üzerine güneş koruyucu sürmelidirler. Güneşin ultraviyole ışınlarının ameliyat izleri üzerine kötü etkisi olduğunu, izlerin silikleşmesini güçleştirdiğini unutmayınız; mayo yada bikini bu ışınlara karşı koruyucu değildir.

estetik cerrahi DUDAK-DAMAK YARIĞI:
Dudak yarığı bebek 3 aylıkken yapılabilir. Yarık çok genişse, dudakta doku oluşumunu beklemek için ameliyat 6. aya ertelenebilir. Damak yarığı ise genellikle 6.-18. aylar arasında yapılır.

estetik cerrahi YÜZ GERME:
estetik cerrahi Çok farklı yüz germe yöntemleri (full klasik sub-SMAS face lift, S-lift ve MACS lift, endoskopik mid-face lift, biplanar face lift, temporal lift vs.. vs..) vardır ve bunların kendilerine göre yapılabilecekleri uygun zamanları vardır. Bazı yüz germe ameliyatlarının sonunda yüzde çok fazla ödem ve morarma olabilir. Ameliyat sonunda fazlaca morarma ve ödem bekleniyorsa (full sub-SMAS face lift deki gibi..), ameliyat sonrası güneşten mümkün olduğunca kaçınmanız yararlıdır. Daha az morarma ve şişliğe yolaçan yöntemlerde (S-lift, MACS lift deki gibi..) güneşten yine kaçınmanız gerekir ama şişlik ve morarmalar daha çabuk düzelecektir. Uygulanacak yönteme göre doktorunuzdan bilgi alınız.
Bunun dışında yüz germe ameliyatı ile ilgili olarak bu ameliyatların önerildiği belli yaş grupları vardır. Örneğin full sub-SMAS face lift ameliyatı ilk olarak 35-45 yaş arası kişilere önerilir ve 10 yıl sonra tekrar yapılabilir. Endoskopik yüz germe ise nispeten daha genç yaş grubuna yapılan bir ameliyattır ve 25-35 yaş arası kişilere uygulanabilir.

estetik cerrahi BOTOX, DOLGU MADDESİ ENJEKSİYONLARI:
Botox un belli bir mevsimi, yaşı yoktur. Sizde botox işe yarayacak ise her zaman yapılabilir ("Kimler botox dan memnun kalmaz" okumak için tıklayınız). Yalnız firmaların şu şekilde uyarıları oluyor; botox, bir kez yaptırdıktan sonra etkisi 6 ay sürüyor, ama 6 ay dolmadan önce tekrar botox yaptırmak isterseniz, ilk enjeksiyondan sonra en az 10 hafta geçmesi gerektiği söyleniyor. Yani iki full doz botox uygulaması arasında en az 10 hafta olmalı. On hafta geçmeden tekrar botox yaptırmanız muhtemelen herhangi bir akut komplikasyona yada yan etkiye yolaçmayacaktır fakat böyle sık aralıklarla botox yaptırmanın vücutta bir reaksiyona ve botox a karşı antikor gelişimine yolaçabileceği söyleniyor (botox un üreticisi Allergan firması tarafından..). Yani vücudunuz, botox u vücut için zararlı görüp kendini korumak için antikor üretiyor; bu antikorlar botox u yıkıyor. Sonuçta sizin kanınızda botox u yıkan antikor gelişmişse artık botox sizde fayda etmiyor yada etkisi çok kısa sürüyor, çünkü vücudunuzdaki antikorlar hemen uygulama sonrası botox u yıkmaya başlıyor. Bu yüzden, iki full botox uygulaması arasında en az 10 hafta süre geçmesi öneriliyor (böylece vücut reaksiyon verip botox u yıkan antikor üretmiyor).
Dolgu maddeleri ile dudak kalınlaştırma yada kırışıklık giderilmesi her zaman yapılabilir. Tek dikkat etmeniz gereken lazerle cilt gençleştirme yada lazer epilasyon gibi, cildin epidermis ve kısmen dermis katmanlarını etkileyen uygulamalar yapılacaksa önce bu uygulamaların yapılması, aradan en azından bir hafta geçtikten sonra dolgu maddesi uygulamalarının yapılmasıdır. Lazer cilt gençleştirme, lazer epilasyon, dermabrazyon, kimyasal peeling gibi uygulamalardan önce dolgu enjeksiyonları yapıldığında dolgu maddesi lazer ışını ile yada kimyasal peelingin yakıcı etkisi ile bozulabilir. Önce lazer uygulamaları, dermabrazyon, peeling gibi uygulamalar yapılmalı, 1 hafta sonra da dolgu uygulaması yapılmalı.

estetik cerrahi YARA İZİ DÜZELTİLMESİ, YANIK İZLERİNİN DÜZELTİLMESİ:
Yara izi yada yanık izlerinin düzeltilmesinin bir mevsimi yoktur ama yaranın durumu ve maturasyonu (olgunluğu) zamanlama için önemlidir. Yara izine herhangi bir düzeltici ameliyat yapmak için o bölgede cildin eski esnekliğine ve yumuşaklığına kavuşmuş olması gerekir. Bunun için de dikiş atılmasından sonra en az 6 ay geçmesi, yara izinin kırmızılığının solması, eski yumuşaklığına kavuşması gerekir. Yanık izlerindede aynı şey geçerlidir.

estetik cerrahi TERLEMENİN (KOLTUKALTI, AVUÇİÇİ, AYAK TABANI TERLEMESİNİN) AMELİYAT YADA BOTOX İLE KESİLMESİ:
Botox ile terlemenin tedavisi genellikle nisan-mayıs aylarında yapılır. Botox terlemeyi 6 ay kadar keseceğinden bu enjeksiyonu yaz başında yaptırmak uygun olacaktır. Tabii kışında terlemenin azaltılması isteniyorsa eylül-ekim gibi tekrar botox yapılabilir. Koltukaltı ter bezlerinin alınması her mevsim yapılabilir, bu ameliyat sonunda terleme kalıcı olarak azalacaktır.estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸