estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        KUZEY KUTUP NOKTASI EKSPEDİSYONU 26 Temmuz 2011

estetik cerrahi estetik cerrahi


estetik cerrahi Her gün olduğu gibi bugünde oldukça yoğun geçti.. Cidden, bu gezi yatıp dinlenerek tatilini geçirmek isteyenlere göre değil. Her gün belli bir programınız var ve bu program bir önceki akşam kapınızdaki size özel posta kutunuza konuyor. Gün boyu brifingler, tatbikatlar, helikopter gezileri, gemi içi geziler (motor dairesi gezisi) gibi bir çok aktivite oluyor. Aralarda 4 öğün yemek, kek ve çay-kahve saatlerini de unutmayalım. Ayrıca masaj yaptırabilir, geminin kapalı havuzunda yüzebilir, saunada gevşeyebilir, hediyelik eşya dükkanından hediye beğenebilirsiniz. İlerleyen günlerde bu programa Tai-chi saatleri ve Rusça dersleri de eklenecekmiş (mesela yarın varmış bunlar). Sonuçta program inanılmaz yoğun. Gün boyu koşturmaktan dinlenmeye vakit kalmıyor. Arada bir kaptan acil anonslar da yapabiliyor; örneğin "Geminin sol tarafında, saat 9 yönünde buz üzerinde kutup ayısı görülmüştür. Gemiyi yavaşlatıp ayıya yaklaşacağız görüntülemek isteyenler güverteye çıkabilir" şeklinde..Bu anonsları duyar duymaz hemen fırlıyoruz güverteye. Yani her an güverteye çıkacak gibi kalın giysileri giymiş, hazır olmamız gerekiyor..

estetik cerrahi Franz-joseph adalarına yaklaştıkça denizde ufak ufak buzulları görmeye başlıyorsunuz..estetik cerrahi Bir oradayız, bir burada..

north pole

estetik cerrahi Sanırım helikopter ekibi, tur ekibinden değil; gemi ile birlikte devletten kiralanmışlar. O kadar isteksiz ve asık yüzlüydüler ki, işlerinin mecburiyetten yaptıkları çok belliydi. Zaten adalarda da fazla bir süre kalamadık. Neredeyse hiç zaman vermediler insanlara. İki adada toplasan en fazla 20-30 dakika kalmışızdır. Helikopter bir grup insanı getiriyor, diğer grubu alıp 2. adaya bırakıyor, sonra gemiye dönüp 3. grubu alıyor; 1. grubu alıp 3. grubu bırakıyor.. Yolcuları taşıma işi bu şekilde sürdü gitti. Helikopterin gemiye gitmesi gelmesi 10 dakika falan sürüyordu. Sonuçta adalarda en çok 20-30 dakika falan kalabildik....

north pole

north pole

north pole

estetik cerrahi Bugün adalara çıkılacağı için kahvaltı saati erkene alındı ve gün bugün için saat 6 da başladı. Kahvaltıdan sonra grup grup helikoptere binerek önce Bell adasının tepesine; bell dağının tepesine konduk. Burası 2500 metre yükseklikte, tam teperinde dümdüz bir ova bulunan volkanik bir ada. Üzerinde hiç bir şey yetişmiyor. Yine de güvenliğimiz için indiğimiz bölgenin 3 yanını silahlı korumalar sürekli denetliyordu. Daha sonra Maybell adasına götürüldük. Burasının özelliği, burada daha önce kuzey kutbuna varan kaşiflerce yapılmış bir sığınağın olması. Bu tek göz yapının içi şu an boş olsa da içine girdiğinizde ısınıyorsunuz. Soğuk dışarıda kalıyor. Bunun sebebi büyük ihtimal, rüzgarın içeri girmemesi.. .

estetik cerrahi Artık bu bölgeden sonra buzullar başlıyor. Franz-joseph adalarından bazılarında büyük buzullar var. Denizdeki buz oranı da iyice artıyor. Ufak ufak geminin buzlar arasında yol aldığını hissetmeye başlıyoruz..

north pole

estetik cerrahi Adalardan sonra kuşları ile ünlü Hooker adası ve Rubini kayalığına yol almaya başladık. Yolda 2 ayrı yerde kutup ayılarına denk geldik. Bir tanesi yakınlardaki bir adanın zirvesine yakın dolaşıyordu. Bize pek ilgi göstermedi. Diğeri ise buz üzerinde oturmuş balık yada fok avlamak için bekliyordu. Büyük ihtimal buzda bir delik buldu ve buradan dışarı bir fok çıkmasını bekliyordu. Kutup ayılarının bu şekilde saatlerce hareketsiz durabildiği bilindiğinden, kaptan bir süre sonra yola devam etme kararı aldı..

north pole

north pole

estetik cerrahi Aslında ısı çok düşük değil.. +2 derece falan.. Ama rüzgar estimi, işte o zaman soğuğu hissediyorsunuz.. Gezi boyunca çok nadiren eldiven giymem gerekti.. Rüzgarlı havada parmaklarınız hemen donmaya başlıyor..

north pole

estetik cerrahi Rubini kayalığı: Rubini kayalığının özelliği binlerce kuşa yuva olması. Burada binlerce kuş, yerden gelebilecek tehlikelerden (kutup tilkileri, kutup ayıları vs..) uzak, birbirleri ile barış içinde yaşıyor. Bir çok farklı tür var ama en önemlisi, güney kutbundaki pengunlerin karşılığı sayılabilecek olan kuşlar. Bu kuşlar uçabiliyor ama yuvalarında gördüğünüzde aynı penguenlere benziyorlar. Bu kayalığın bir özelliği hemen önündeki denizin çok derin olması; yani bizim buzkırangemisi gibi büyük bir gemi bile neredeyse dokunacak kadar bu kayalığa yaklaşabiliyor. Bu arada hoş olmayan bir ayrıntı: bu kayalık inanılmaz kötü kokuyor. Benzetmeye kalkarsak aynı bir ahır kokusu diyebiliriz. Binlerce kuşun gübresi bu kokuya sebebiyet veriyor.

north pole

north pole

north pole

estetik cerrahi Bugün geminin ilk kez buzu kırışına şahit olduk. Rastladığımız buz kütleleri ince olmasına rağmen, buz kırılırken gemiyi sallıyordu. Kutup noktasına yaklaştıkça ve daha kalın buza geldikçe geminin daha ciddi sallanacağını düşünüyorum.north pole

estetik cerrahi Güneyden misafiriniz var: Bu akşam menüde tatlı olarak şöyle yazıyordu: Güneyden misafiriniz var.. Gelen tatlının resmi aşağıda :-)

north poleestetik cerrahi estetik cerrahiestetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸