estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        KUZEY KUTUP NOKTASI EKSPEDİSYONU 29 Temmuz 2011

estetik cerrahi estetik cerrahi


estetik cerrahi Gemi dün geceden beri kuzey kutbu noktasında. Yani, kutup noktasında, lombozlarımız açık serin serin uyuyarak bir gece geçirdik. Nihayet, bugün kutup noktasında buza ayak basıldı. Aslında söylenenlere göre tam kutup noktasında ancak çok kısa bir süre kalabiliyorsunuz. Buz sürekli yer değiştirdiği için GPS verileriniz sabit kalmıyor, tam kutup noktasından sürekli kayıyorsunuz. GPS ler tam 90 derece kuzey enlemini gösterdiğinde dün akşam geminin güvertesinde bir resim çekildi. İşte aslında tam kutup noktasında bulunduğumuz an o andı, muhtemelen 15 dakika içinde GPS verilerine göre yine tam kutup noktasından kaydık. Bugünkü kutup noktasına çıkış aslında olabilenin en yakını, temsili bir çıkış olacak. Sürekli, tam olarak kuzey kutbu noktasında durabilmek mümkün değil çünkü. Buz, katı ve durağan görünse de aslında su gibi akışkan ve hareket ediyor; buzun günlük yer değiştirme hızının 20 kilometreye çıkabildiği söyleniyor..

north pole


estetik cerrahi Şansımıza denizde yol alırken hava hep sisli ve kapalı iken, durduğumuz noktalarda hava hep berrak ve güneşli idi. Bugün de hava berrak ve güneşli idi. Gemide yapılan bir kahvaltının ardından buza ayak basıldı ve çeşitli seremoniler yapıldı..estetik cerrahi Temsili (ki yine de tam kutup noktasına çok çok yakın, 89. enlem içinde, kutup noktasından sadece 2 derece uzaklıkta) kutup noktası çevresinde ellele tutuşuldu ve dünya insanlarının aslında ne kadar küçük bir dünyayı paylaştığını hissetmemiz istendi. Bir dakika sessizlik içinde elele duruldu. Bu arada gemide rusya dahil (onları ev sahibi kabul ediyorum) toplam 25 ayrı ülkeden insan varmış. Tüm bu kutlamalar sırasında, ziyaretçilerin uluslarının bayrakları eksiksiz olarak tepemizde dalgalandı. Bir Singapurlu, Türk ve Singapur bayraklarının birbirlerine çok benzediğini ve en güzel, en dikkat çeken bayrakların bizimkiler olduğunu söyledi bana..

north pole

north pole

estetik cerrahi Bir dakikalık sessizlikten sonra herkes tren oluşturup kutup noktasını çevreleyen halka çevresinde bir tur attı. Böylece tüm boylamları geçip 10 dakikalık yürüşüyle dünya turu yapmış olduk. Bu gerçekten enteresandı; çünkü gerçekten tüm boylamları yürüyerek geçtiğinizde dünya turu yapmış oluyorsunuz. Dünya turu yapmanın en kestirme yolu.. Bu turu tam ekvator üzerinde yapmaya kalkasanız tam 42.000 kilometre yol almanız gerekir.

estetik cerrahi Kaptan Dmitry Lobusov, bir konuşma yaptı ve kutup noktasına gelmemizi kutladı.

estetik cerrahi İçine herkesin bir mesaj attığı zaman kapsülü, törenle denize bırakıldı. Bu kapsülün, geminin reaktörünü koruyan metal yapı ile aynı metalden yapıldığı ve son derece sağlam olduğu söyleniyor. Elime aldım, cidden çok çok ağır. Kurşundan yapılmış olabilir. Kapağını açmak çok uzun sürüyor. Kapsül, dün akşamdan beri kütüphanede içine atılacak mesajlar için bekletiliyordu. Ben yazılı bir mesaj yerine hemen bişiiler çizmeyi uygun gördüm. Mesajımı buz üzerindeki törenden hemen önce kapsüle koydum (açıldığında en üsttekilerden biri benimki olcek :-) ) Kapsül, ateşli, fişekli bir törenle, ekspedisyon lideri Jan tarafından denize atıldı. Hatta, sanırım dibe gittiğini de bir sualtı kamerasıyla tespit ettiler. Zaten denizin dibine gitmemesi mümkün değil. Dediğim gibi acaip ağır bir şeydi.. NOT: geldiğimiz gün Rus yetkililerin güvenlik adına 15 dakikada bir yaptıkları pasaport kontrolleri yüzünden insanlar zaman kapsülüne yazılanların rus yetkilerce gizlice okunup denetleneceği şeklinde espriler yaptı...

estetik cerrahi Zaman kapsülü ve kapsül için çizdiğim mesaj:

north pole north poleestetik cerrahi Kapsül seremonisinden hemen sonra denize girmek isteyenler soyunmaya başladı (hava sıcaklığı 0 derece!). Bence delilikten başka birşey değil. Eksi iki (-2!) derece suda yüzmek rahatlıkla bir insanda kalp krizini tetikleyebilir. Buna rağmen ufak bir yarışma yapıldı ve yüzücülerin bazıları gemiye kadar yüzüp, geminin dibine dokunmayı başardılar. Suya dalıp, direkt çığlık çığlığa çıkanlar da oldu. Denilenlere göre 34 kişi yüzmüş. Bu arada, denizden çıkanlara hemen ilaç niyetine birer bardak votka verildi.

estetik cerrahi Sonra herkes dağılmaya başladı. Baktım kaptan, tam north pole bayrağının önünde resim çektiriyor, ben de bir resim çektirdim kaptan Dmitry Lobusov ile birlikte..

north pole
estetik cerrahi Türk bayrağı ile resim çektirmeyi de ihmal etmedim tabii.. Kuzey kutbuna gelip te bayrağımızı getirmemek olmazdı. NOT: Bu arada bayrak için, 23 nisan 2011 de şişlide her adrese bayrak dağıtan şişli belediyesine teşekkürler. Bu bayrak, o bayraklardan biridir..

north pole

north pole


estetik cerrahi Dünyayı gezen oyungezer dergisi de benimle birlikte kutup noktasına geldi. Bir resim de oyungezer dergisi ile çektirdim.. (bilmeyenler için söyleyeyim, oyungezer dergisini dünyanın çeşitli ülkelerine götürüp resim çektirmek artık okuyucuları arasında gelenek halini aldı, ama herhalde kuzey kutbundan ötesi de olamaz..)

north pole

north pole


estetik cerrahi Gemiyi halatla çekip yerinden oynattım!! (geminin dolu ağırlığının 25.000 ton olduğu söyleniyor) Sonra kaptan bu yaptığıma kızdı ve gemiyi itip tekrar yerine koymam gerekti ;-P

north pole
estetik cerrahi Buz üzerinde nefis bir barbekü partisi verildi. Yiyecekler yine her damağa hitap edecek (salata severlere, vejeteryanlara, et severlere, sadece meyve yiyenlere, domuz eti yiyenlere ve yemeyenlere, balık sevenlere uygun) şekilde hazırlanmıştı ve inanılmaz lezzetliydi. Sıcak şaraplar ve diğer içecekler (votka, viski, kola, sıcak şarap vs..) eksiksizdi..

north pole

north pole

estetik cerrahi Tur elemanları güvenliğe hat safhada önem gösteriyorlar. Buz üzerinde barbekü partisi boyunca çevrede silahlı korumalar sürekli olarak, aniden ortaya çıkabilecek bir kutup ayısına karşı güvenliği sağladı. Burada kutup ayılarının aç aslanlardan farkı yok. Bu hayvanlar aç dolaşıyor ve tek aradıkları şey yiyecek. Bu yüzden mangalın kokusunu alıp yaklaşmaları mümkün. Bu resmini gördüğünüz koruma, aslında gemi ile birlikte rus devletinden kiralanan gemi mürettebatından bir asker. Söylenene göre herhangi bir tehlike anında önce fişek yakıyorlar; kutup ayısı kaçmazsa havaya ateş açıyorlar.. Hayvan yine de yaklaşmaya devam ederse vururuz diyorlar. Bugüne kadar bir ayıyı vurmaları gerekmemiş.. Yakılan fişekler genellikle fazlaca yaklaşan kutup ayılarını kaçırtmaya yetmiş..

north pole

north pole

estetik cerrahi Koruma görevlisi ve kutup ayısı yanyana!

north pole

estetik cerrahi Geminin ipini eline geçiren, gemiyi çekmeye çalıştı. Yukarıda da bahsettiğim gibi geminin ağırlığı 25.000 ton civarında ve resimde gördüğünüz çapası ise 15 ton ağırlığında. Çapanın ağırlığı, aynı zamanda üzerinde parti yaptığımız buzun ne kadar kalın ve dayanıklı olduğunu da gösteriyor. Buz, 15 tonluk çapayı rahatlıkla taşıyor; ama hareket halinde bu kadar kalın ve dayanıklı buz kütleleri bile geminin önünde duramıyor. Bu gücü de tamamen geminin nükleer reaktörlerine (75.000 beygir gücünde!) borçluyuz..

north pole

estetik cerrahi Golf severler, uçsuz bucaksız kutup buzulunda golf oynama şansını yakaladı..

north pole

north pole

estetik cerrahi Dileyenler tur rehberlerimizden Susan, Sabine ve Saskia ile geminin çevresinde uzunca bir buz yürüyüşü yaptılar. Ben kutuba ayak basmışım, resimlerimi çektirmişim, gemiyi halatından tutup çekmiş, sonra da yerine koymuşum (25.000 ton!), üzerine barbeküden et-balık (dev boyutlarda bir somon) yemişim, sıcak şarabımı da içmişim.. Böyle uzun yürüyüşlere katılacak halim kalmamıştı, çevreyi seyredaldım.

estetik cerrahi Alttaki resmi 3 boyutlu görmek için imleçi resim üzerine getirip bir tarafı mavi, bir tarafı kırmızı gözlük takınız..

north pole

north pole

north pole

north pole


estetik cerrahi Sonradan öğrendik ki, millet geminin çevresinde geyik yaparken bir çift sessiz sedasız geminin burnunda evlenmiş. Sanırım bu çift rus grubundandı. Biliyorsunuz gemi kaptanlarının dünyanın heryerinde nikah kıyma yetkisi var.

north pole

north pole

estetik cerrahi Akşam kütüphanede pasaportlarımızı damgaladık. Kütüphaneye bırakılan bir sürü -resmi olmayan- kutup damgası ile pasaportunuzu damgalayabiliyorsunuz. Kimin pasaportunda 90 derece kuzey kutup noktası damgası var? Benimkinde var mesela ;-). Peki ya Franz-joseph adaları damgası? ;-)

north pole

north pole


estetik cerrahi Gündüz buz üzerinde mangal partisi yapıldı diye akşam yemeklerin vasat olmasını beklemeyin.. Akşam gemide ki yemek te ayrı güzeldi...

north pole

north poleestetik cerrahi estetik cerrahiestetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸