estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        ALIN GERME - KAŞ KALDIRMA

Kaşlarda düşüklük ve alında kırışıklıkların belirmesi, sıklıkla yaşlanmanın ilk belirtilerindendir. Ayrıca düşük ve çatık kaşlar, alında ve iki kaşın arasındaki kırışıklıklar yüzümüze yorgunluk ve kızgınlık ifadesi verirler. Alın germe, alında oluşan kırışıklıkları, iki kaş arasında oluşan kırışıklıkları ve kaşlardaki düşüklüğü gidermek; yüze daha "aydınlık" bir ifade kazandırmak için yapılır. Hastalar plastik cerrahi uzmanına genellikle şu şikayetlerle başvurur:

estetik cerrahi"Yüz ifadem çok yorgun ve bu, olduğumdan daha yaşlı görünmeme yol açıyor.."
estetik cerrahi"Çevremdekiler yüz ifademin çok sert olduğunu söylüyorlar; alın ve iki kaş arasındaki kırışıklıklar ve kaşlarımdaki düşme yüzünden sanki kötü bir insanmışım izlenimi uyandırdığını söylüyorlar".
estetik cerrahiAlın germe-kaş kaldırma ile tam olarak düzeltilen de budur: yüz ifadesinin iyileştirilmesi; yüze daha canlı, diri ve aydınlık bir ifade kazandırılması.

Amacımız tüm yüz ifadesinin iyileştirilmesi olduğundan alın bölgesini tek başına değerlendirmek hatalı olur. Alın, kaşlar ve üst gözkapakları birbirleri ile etkileşim halindedir ve yüzün üst 1/3'ünü oluştururlar. Herhangi birine estetik bir girişim yapılacak ise tüm bu yapıların birlikte değerlendirilmesi gerekir (bu yüzden göz kapağı ve gözçevresi estetiği ile ilgili sayfaya da gözatmanız önerilir). İleri yaşlarda gözkapaklarında sarkma ve kaşlarda düşme başladığında kişi farkında olmadan kaşlarını kaldırmaya çalışır. Böylece kaşlarını yukarıda tutmaya çalışırken alnının kırışmasına engel olamaz. Bu kişiler hem alın germe, hem kaş kaldırma hemde gözkapağı estetiği açısından değerlendirilmelidir.
Alnın kırışmasında tek sebep yaş faktörü değildir. Yıllar içinde maruz kalınan güneş ışınlarıda alnın kırışmasına yol açar. Bunun dışında kişinin genetik özellikleri ve ailesel kalıtımı, sigara ve alkol kullanımı, hormonal faktörler, günlük hayattaki stres de alnın kırışmasında etkili faktörlerdir.Yüzün üst 1/3'ünde olabilen estetik sorunları ve çözümlerini şöyle sıralayabiliriz:

estetik cerrahiAlında kırışıklıklar › Alın germe (açık veya endoskopik -kapalı- yöntemler ile kalıcı botox etkisi) / Botox / Dolgu maddesi enjeksiyonu
estetik cerrahiGöz kenarlarında kırışıklıklar (kaz ayağı çizgileri) › Şakak germe / Botox / Lazer / Kimyasal peeling / Dolgu maddesi enjeksiyonu
estetik cerrahiÜst göz kapağında sarkma › Göz kapağı estetiği
estetik cerrahiAlt göz kapağında sarkma ve torbalanma › Göz kapağı estetiği (endoskopik orta yüz germe ile birlikte veya değil)
estetik cerrahiKaşlarda düşme yada asimetri › Kaş kaldırma / Şakak germe / Botox / Aptos teknikleri
estetik cerrahiİki kaş arasında oluşan stres çizgileri › Botox / Alın germe / Dolgu maddesi enjeksiyonu

Bu girişimler birlikte yada kısa zaman aralıklarıyla yapılabilir.
Bu ameliyat, için en iyi adaylar psikolojik bir bozukluğu olmayan yada kalp hastalığı, şeker hastalığı gibi ciddi bir rahatsızlığı olmayan, ameliyat sonunda elde edilecek sonuç hakkında gerçek dışı beklentileri olmayan, sigara içmeyen, alın ve göz çevresinde gençleşme isteyen kişilerdir.

AMELİYAT


Ameliyattan önce gerekli tetkikleriniz yapılır ve anestezi uzmanı tarafından muayene edilirsiniz. Herhangi bir ciddi rahatsızlığınız var ise yada tahlillerinizde uygun olmayan sonuçlar çıkmışsa ameliyatınızı ertelemek gerekebilir. Herhangi bir ilaç allerjiniz olup olmadığı araştırılır.
estetik cerrahiHastaların sigara içmemesi önemlidir. Alın germede doku kanlanması çok önemlidir ve sigara dokulara giden kan akımını azaltır. Şayet sigara içiyorsanız ameliyattan önceki en az 3 hafta ve ameliyattan sonraki 3 hafta içinde sigara içmemelisiniz. Tek bir sigara dahi dokularda kanlanmayı bozarak dikişlerin iyileşmesinde sorunlara yol açabilir. Sigara ile ilgili bu özellikler tüm estetik ameliyatlar için geçerlidir. Bunun tam tersi olarak aspirin gibi ilaçlar kanı sulandırarak kanamayı artırdıklarından ameliyattan önceki en az 10 gün içinde alınmamalıdır. Bu yüzden aldığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirmelisiniz.
estetik cerrahiAmeliyat öncesi estetik adayı, alnındaki sarkma ve kırışıklıkların derecesi, kaşların durumu, göz kapaklarının durumu açısından değerlendirilir. Yüzün üst 1/3 kısmına nasıl daha diri ve genç bir görünüm kazandırılabileceği incelenir. Hastanın resmi alınarak bilgisayarda gerekli ölçümler yapılır, kaşların seviyesi, simetrisi, göz kapaklarının durumu değerlendirilir. Hastaya ameliyat sonrası görünümü bilgisayarda gösterilebilir, resim üzerinde hasta ile birlikte tartışılarak ne gibi -alın germe, kaş kaldırma, göz kapağı estetiği gibi- girişimlerin yapılacağına birlikte karar verilebilir.
estetik cerrahiAmeliyat, bir santimlik ufak kesilerden endoskopik yöntemle, saçlı deri içinden yapılan kısa kesiler yoluyla yada yine saçın içinden yapılan ve bir taraftan diğer tarafa uzanan uzunca bir kesiden (klasik alın germe) yapılabilir. Her bir yöntemin kendine göre uygulama alanı vardır. Bazı hasta endoskopik yönteme uygundur, bazısı ise açık yönteme. Tüm bu yöntemlerde ortak olan önemli nokta, ameliyat sonunda naturel bir saç çizgisine sahip olmanız, alın ve göz çevresinde dinç ve diri bir görünüme kavuşmanız ve ameliyat olduğunuzun belli olmamasıdır. Hangi yöntemle ameliyat olacağınızı belirlemek için mutlaka doktorunuza muayene olmalısınız.
estetik cerrahiAmeliyat süresi uygulanan yönteme ve alın germe ile birlikte kombine uygulanacak estetik girişimlere -yüz germe, peeling, lazer gibi- göre değişir.
estetik cerrahiKlasik yöntemde, bir kulaktan diğer kulağa kadar saçlı deri içinden bir kesi yapılır, operasyon yaklaşık 1-3 saat kadar sürer ve genel anestezi ile ameliyathane şartlarında yapılır. Günümüzde saçlı deride yapılan hiç bir ameliyatta saçlar kesilmemektedir. Ameliyatın başında saçlarınız antiseptik bir solusyonla yıkandıktan sonra saçlı deride kesinin yapılacağı alandaki saçlar antibiyotikli bir pomad yedirilerek kesi hattının iki yanına yatırılır. Kesi ve dikiş izleri saçlı deride olacağı için görülebilir bir iz kalmaz. Bu yöntemde aynı zamanda kaşlarda kaldırılabilir. Ameliyat sırasında, alındaki kırışıklıklara yolaçan kaslar zayıflatılır (bu kaslar aslında botulinum toksin -Botox- enjeksiyonu ile felç edilen kaslardır; ameliyat sırasında bu kaslar kalıcı olarak zayıflatıldığından kalıcı bir botox etkisi elde edilir).

estetik cerrahiKısa kesilerden yapılan alın germe ameliyatında üstte anlatılan yöntemdekinden daha kısa kesiler yoluyla ameliyat yapılır.
estetik cerrahiEndoskopik yöntemde ise ameliyat 3-5 ufak kesiden yapılır. Saçlı deri içinden yapılan bu 1-2 santimlik kesilerden belirgin bir iz kalmaz. Bu ameliyatın dezavantajı deri çıkarılmasına izin vermemesidir. Endoskopik yöntemde aslında yapılan şey alındaki sarkmış dokunun yukarı çekilip, başın gerisine doğru ilerletilmesidir. Bu sebeple alında sarkması çok fazla olan kişilere yapılmaz. En büyük avantajı ise cilde büyük bir kesi yapılmadığı için saçlı deride his kaybının olmamasıdır.

Endoskopik alın germe nasıl yapılıyor: Videoda endoskopi kamerasından ameliyatı izleyebilirsiniz. Asistan arkadaşlar için de oldukça öğretici, yabancı kaynaklı bir video..


Kamera görüntüsünden endoskopik alın germe...


Endoskopik alın germe ve kaş kaldırma..


Endoskopik alın germe nasıl yapılıyor.. Animasyonla anlatılmış..


estetik cerrahiGünümüzde Alın germe ve kaş kaldırma ameliyatları da modifiye edilmiş, çeşitli ürünlerle pratik hale getirilmiştir. Anti-Ptos iplikleri ile asma ve Endotine ile kaş kaldırma bu gibi yöntemlere örnektir. Aptos tekniği, ayaktan uygulanan bir yöntemdir. Bu teknikte büyük bir kesi olmadan lifting uygulanacak dokuya özel ince dikencikli ipliklerle asma uygulanır. Bu tırtıklı iplerle asma tekniği, malesef etkisinin çok kısa süreli olduğunun anlaşılmasıyla son bir iki yılda gözden düşmüştür. Aptos yöntemi, zaten klasik ameliyat ve estetik prensiplerine uymadığı için bu şaşırtıcı gelmemektedir. Germe, asma gibi tüm ameliyatlarda diseksiyon (dokunun tabandan kaldırılması) şart olmasına rağmen Aptos yöntemlerinde diseksiyon yapılmamakta, dolayısı ile asılan doku kısa sürede eski konumuna düşmektedir. Endotine ise alın germe, yüz germe gibi ameliyatlarda bize kolaylık sağlayan bir üründür. Ameliyatta alttaki dokulardan kaldırılan yanak yada alın dokusunun yukarı asılmasını kolaylaştırır. Pahalı bir ürün olduğundan ameliyatın maliyetini artırır.

İdeal kaş pozisyonunu belli kurallara göre tarifde etsek, aslında önemli olan kaş şeklinizin yüzünüze uyup uymadığıdır. Resimde gördüğünüz gibi 9 ayrı top modelin hiç birinin kaş şekli birbirinin aynı değildir, ama hepside bize çekici gelmektedir.
estetik cerrahi Sanırım Vanity dergisinden alınmış bir resim.
estetik cerrahi
estetik cerrahi Resmin büyük halini indirmek için tıklayınız.


AMELİYATTAN SONRA


Klasik yöntemle yapılan kaş kaldırma sonrası saçlı deride hissizlik olabilir. Ödem ve hafif morarmalar aşağıya, göz çevresine doğru yayılabilir. Bunlar geçicidir. Ağrı olacaktır fakat ağrı kesicilerle kolaylıkla geçer. Ameliyat sonunda genellikle pansuman yapılmamaktadır. Dikiş hattında ciddi bir kanama olmamaktadır. Dikiş hattına kapatıcı bir sprey sıkarak yaranın dış etkilerden izolasyonu sağlanır. Sprey, ince bir tabaka halinde dikiş hattını kapattığı için ameliyattan 2 gün sonra saçlarınızı dahi yıkayabilirsiniz.
Hastalar genel anestezi aldıklarından en az 1 gece hastanede kalmaları ve yanlarında bir rekakatçinin kalması gerekir. Ödemi azaltmak için alına ve yüzün üst kısmına buz uygulanabilir. Ödemi önlemek için buz kadar etkili bir diğer önlemde başın yukarıda tutularak yatılmasıdır. Doğru yatış pozisyonunu bir örnekle görmek için tıklayın.
Oluşan ödem, 1-2 hafta içinde azalarak geçer. İkinci yada üçüncü gün pansuman değiştirilir. Bu sırada başınızı yıkayabilirsiniz. Yaklaşık 2 hafta sonunda makyaj yapabilir, normal günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Atılan dikişler bu süre içinde alınmış olacaktır. 2 ay kadar efor sarfettirecek ağır egzersiz yapmamanız önerilir. Herhangi bir sorununuz olduğunda mutlaka kendi doktorunuza sabit yada cep telefonundan ulaşıp danışmalısınız. Günümüzde ameliyattan sonra kalan dikiş izlerini daha da silikleştirmek için bazı pomadlar kullanılmaktadır. Doktorunuz size bu pomadlardan uygun olanı reçete edecektir.

ALIN GERMENİN OLASI RİSKLERİ VE KOMPLİKASYONLARI


Alın germe ameliyatı genel anestezi ile yapılan büyük bir girişimdir. Her ameliyatta olduğu gibi kanama, enfeksiyon gibi riskler taşır. Bu genel riskler dışında dikişler saçlı deriye atıldığı için saç köklerinin atılan dikişlerle yaralanmasına bağlı olarak dikiş hattında saç kıllarında dökülmeler görülebilir. Bunu önlemek amacıyla dikişler kıl köklerini yaralamayacak tarzda son derece dikkatli atılır. Genellikle dikiş hattında geçici bir saç dökülmesi olmakta, bu zamanla düzelmekte ve yeni saç kılları dikiş hattından uzamaktadır.
Açık yöntemle yapılan klasik alın germede saçlı deride uzun süreli his kaybı olabilir. Bu his kaybının düzelmesi zamana bırakılır, tam anlamı ile düzelmeyebilir.


        MİNİ BELGESEL - ENDOSKOPİK ALIN GERME - KAŞ KALDIRMA

1. bölüm


2. bölüm


3. bölüm


4. bölüm


5. bölüm


6. bölüm


Bu konuyu internette aramak için kullanabileceğiniz anahtar kelimeler (keywords) :
forehead lift, brow lift, endoforehead liftOnline soru sorabilirsiniz

ESTETİK AMELİYATLARIN 3 BOYUTLU ANİMASYONLARI

estetik cerrahi Amerikan plastik cerrahi derneği, bir çok ameliyatın nasıl yapıldığını, kısa anatomi bilgisinin ve ameliyat tekniklerinin anlatıldığı 3 boyutlu animasyonlar hazırlatmış. Aşağıdaki resime tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz.

ESTETİK AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI HASTA RESİMLERİ


estetik cerrahi Bu web sitesi oluşturulurken sitenin, "Yasal uyarılar" sayfasında belirtilen tüm kanun, tüzük ve kriterlere uygun olmasına özen gösterilmiştir. Bu sebeple web sitemde hastaların estetik ameliyat öncesi, ameliyat sırası ve sonrası görüntülerine (fotoğraf, video), hastalardan yazılı izin alınmış olsa dahi, yer verilmemektedir. Sitede, site ziyaretçileri ve hastalar için eğitici olduğu düşünülerek konmuş video ve görüntüler ise yabancı kaynaklıdır.

DİKKAT!


estetik cerrahi Lütfen dikişleriniz alınıp, yaralarınız iyileştikten sonra, doktorunuzla iletişiminizi kesmeyiniz. Ameliyattan sonra 6. ayda ve 1. yılda mutlaka doktorunuza kontrole gidiniz.

estetik cerrahi Ameliyatınızla ilgili herhangi bir sorununuz olduğu taktirde ilk olarak kendi doktorunuza başvurunuz. Estetik ameliyat olmuş ve ameliyat sonucunda pürüzler olan hastaların en sık yaptıkları hata, kendi doktorlarına kontrole gitmemeleri; başka bir doktora başvurmaları ve sabırsız olmalarıdır.

estetik cerrahi Her ameliyatın kendine göre bazı riskleri vardır ve ameliyat sonunda bazı istenmeyen sonuçlar, pürüzler oluşabilir. Genellikle bu pürüzler, ufak revizyonlarla düzeltilebilecek sorunlardır. Unutmayın ki estetik cerrahide, canlı dokulara şekil verilmektedir ve ameliyatın sonucu genellikle tüm şişlikler inip, dikişler iyileşmeden görülemez. Bu iyileşme süreci, yerine göre 1-2 ay ile 1 yıl arasında bir zaman alır. Bu yüzden ameliyatınız sonunda pürüz kaldıysa öncelikle ameliyatınızı yapan kendi doktorunuza başvurun ve sabırlı olun.

estetik cerrahi Revizyon ameliyatlarını yapmak için o bölgede iyileşmenin tamamlanmasını beklemek gerekir. Bu yüzden sabırlı olun. Mutlaka kendi doktorunuza kontrole gidin ve iletişiminizi kesmeyin.

Ameliyattan önce ameliyatınız hakkında bilgilenin; ameliyat günü cesaretli olun; ameliyattan sonra sabırlı olun..

estetik cerrahi Ameliyatlar ve ameliyatsız estetik uygulamalar öncesi önerilerim için "burayı tıklayın.."
estetik cerrahi Ameliyatlar ve ameliyatsız estetik uygulamalar sonrası önerilerim için "burayı tıklayınız.."
estetik cerrahi Ameliyatların ve ameliyatsız estetik uygulamaların fiyatları, ücretleri ile ilgili genel bilgi için "burayı tıklayınız.."


SIK SORULAN SORULAR:

ALIN GERME AMELİYATINDA ÇOK UZUN BİR KESİ YAPILIYOR, BU KESİDEN GERİYE İZ KALMIYORMU?

» Her ne kadar saçlı deri içinde kalsa da bu kesiden geriye iz kalır. Önemli olan bu kesi dikilirken özenli dikmek ve dikiş hattında, dikişe bağlı saç dökülmesi olmasını önlemektir. Son yıllarda daha yeni ve az iz bırakan bir yöntem olan endoskopik alın germe daha fazla yapılır hale gelmişdir. Endoskopik yöntemde çok daha kısa kesilerden aynı ameliyat yapılabilmektedir.
estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸