estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        ÇOCUKLARA YAPILABİLEN ESTETİK AMELİYATLAR

Normalde estetik ameliyatların büyük çoğunluğu sadece fiziken ve ruhen "belli bir" ("belli bir" , kelimesi dünyanın en belirsiz kelimesidir ve politikacılar sıklıkla kullanır ! ) olgunluğa gelmiş yetişkin insanlara yapılabilir. Herhangi bir ameliyat için, kanunen, yaşı 18 in altında olan hastaların ebeveynlerinin onay vermesi gerekir.

Bazı nadir bazı durumlarda çocuk, hatta bebek yaşta hastalara estetik yapmamız gerekebilir. Örneğin kepçe kulak düzeltilmesi, dilaltı bağının kesilmesi, hipospadias-epispadias düzeltilmesi, dudak-damak yarığı, bebek ve çocuklara yapılan, estetik yönleri olan plastik cerrahi ameliyatlarıdır. Bu ameliyatlar için çocuğun büyümesi beklenmez. Kulak estetiği, 4 yaşından sonra istendiği zaman yapılabilir; fakat en uygun zaman hasta 4 yaşını doldurduktan sonra, ilkokula başlamadan önceki dönemdir. Dört yaşından önce kepçe kulak estetiği olmaz, çünkü kulak henüz tam olarak gelişmemiştir. Dört yaşın sonunda kulak artık yetişkin boyuna gelir ve bundan sonra ameliyat yapılabilir. Diğer yandan kepçe kulak, ilkokul çocukları için psikolojik sorunların kaynağı olabilir, çünkü genellikle bu kulak deformitesi diğer çocuklar için alay konusu olur. Bu yüzden kulak estetiği için en uygun zaman, 4 yaş dolduktan sonra, ilkokula başlamadan önceki dönemdir.

Kepçe kulak, uygun bandajlama tekniği uygulanırsa yenidoğan bebekte ameliyatsız da düzeltilebilir. Kulak estetiği, ilgili sayfada daha ayrıntılı olarak işlenmiştir (kulak estetiği sayfasına gitmek için tıklayınız). Kısa dilaltı bağının ameliyatla uzatılması, ise aslında estetik bir ameliyat olmayıp, gerektiğinde zaman kaybetmeden yapılması gereken bir ameliyattır, bu yüzden burada kısaca bahsetmek gerekiyor. Bazen yenidoğan bebekte dilaltı bağı kısa olabilir, hatta bu bağ dilin ucuna kadar gelebilir ve kısa olduğundan dilin hareketlerini kısıtlayabilir; sonuça dili rahat hareket etmediği için bebek konuşmayı öğrenirken zorluk çeker, bazı sesleri çıkaramaz. Bu sorun bir yaşından önce ufak bir ameliyatla düzeltilmelidir. Dilaltı bağı kesilir ve plastik cerrahi prensiplerine uygun olarak (z-plasti yada benzer bir yöntemle) bağın boyu uzatılır. Ameliyat mutlaka, bebek konuşmaya başlamadan yapılmalıdır.

Diğer ameliyatlar ilgili sayfalarda daha ayrıntılı anlatılmıştır:
estetik cerrahi Dudak-damak yarığı (tıklayınız)
estetik cerrahi Hipospadias-epispadias (tıklayınız)estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸