estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        DEKORATİF DÖVME, KALICI MAKYAJ VE MEDİKAL DÖVME

Biz, plastik cerrahlar, tabii ki dövme yapmıyoruz. Fakat dövmenin bizim açımızdan 2 önemi var. Birincisi, dövmelerini çıkartmak isteyen hastalar bize geliyor. Lazer, cerrahi gibi bir çok farklı yöntemle dövmelerin çıkarılması mümkün. İkincisi, hastaların vücudundaki bazı yara izlerini yoketmek için yada bir eksikliği örtmek için hastaya dövme yapılması gerekiyor. Buna da medikal grade dövme diyoruz; yani tıbbi amaçla yapılmış dövme.

Dövme hakkında profesyonel bir dövme sanatçısı gözüyle daha geniş bilgiyi dövme sanatçısı Fatih Serdaroğlu nun web sitem için yazdığı bölümde bulabilirsiniz: Bir dövme sanatçısının gözü ile Türkiyede dövme sanatı: Dövme sanatçısı Fatih Serdaroğlu anlatıyor.. Tıklayınız..

DEKORATİF DÖVMENİN SİLİNMESİ:


Dövmenizin silinmesini istiyorsanız size uygulanabilecek bir kaç yöntem var. Burada bilinen tüm yöntemlerden bahsedeceğim.

estetik cerrahi Bu bölümdeki yazıların bir kısmı http://dovme-sildirme.com/ sitesinden alınmıştır.

DÖVMENİN CERRAHİ OLARAK ÇIKARILMASI: Bu yöntemde, dövme cerrahi olarak (yani uyuşturulup, bistüri ile çevresinden kesilerek) çıkarılır, oluşan yara ya dikilerek kapatılır (dövme ufaksa) yada başka bir yerden (bacak yada kasıktan) deri alınarak deri yaması ile kapatılır (dövme büyükse açılan yara ancak deri yaması ile kapatılabilir). Bu yöntem ile dövmeden kesinkes kurtulursunuz fakat geride bir dikiş izi yada deri yamasına bağlı ciddi bir iz kalır. Bu yöntem sonunda kesinlikle estetik olmayan ciddi izler kalır. Peki sonuç estetik olmamasına rağmen neden dövmeler bu şekilde çıkarılıyor? Bunun dini sebepleri vardır. Bazen kişi gençliğinde dine ilgi göstermiyor, dövme yaptırıyor, ileriki yaşlarda ise daha çok dine dönüyor ve gençliğinde namaz kılmayan-abdest almayan kişi namaz kılmaya ve abdest almaya başlıyor. Böyle dindar hastalar, dövme mürekkebinin abdest almaya engel olduğunu, suyun cilde temasını engellediği söyleniyorlar. Bu sebeple dövmenin tamamen çıkarılmasını ve geride hiç pigment kalmamasını istiyorlar, dikiş izi hiç önemli değil diyorlar. Dövme, lazerle çıkarıldığında ise, geride mikro düzeyde dahi olsa pigment kaldığı için dini sebeplerle dövmenin çıkarılmasını isteyenler lazer yöntemini pek tercih etmiyorlar. Tabii ki dövme çevresinden kesilerek çıkarılınca geride hiç bir boya artığı kalmamış oluyor. Bazen de, dövme büyükse bir kaç seansda dövmeyi çıkarabiliyoruz. Örneğin ilk sensda dövmenin ortasından bir parça çıkarılıp dövme ufaltılıyor, kalan yara dikilerek kapatılıyor; aradan 2-3 ay geçip o bölge derisi gevşeyince kalan kısım da çıkarılıp dikilerek kapatılıyor. Deri yaması istemeyen hastalarımıza bu yöntemde uygulanabiliyor ama dediğim gibi bu şekilde ancak bir kaç seansda dövmenin tamamı çıkarılabiliyor. Estetik açıdan iyi bir yöntem olmamasına karşın, yukarıda bahsettiğim gibi daha çok dini sebeplerle dövmenin çıkarılmasını isteyen hastalarımıza uygulanan bir yöntemdir.

estetik cerrahi Aslında bu konuda dövme sanatçılarının farklı bir düşünceleri var. Dediklerine göre profesyonel dövme, abdeste engel değildir; çünkü profesyonel dövmede pigmentler derinin içine veriliyor ve suyun cilde temasına engel olmuyor. Aksine hint kınası ile yapılan geçici dövmenin abdeste engel olduğunu savunuyorlar. Geçici, hint kınası ile yapılan dövmede, pigment cildin üstüne fırça ile sürülüyor ve suyun cilde temasını önlüyor; böylece abdest almaya engel oluyor. Bu yüzden dövme sanatçılarına göre profesyonel dövme abdest almaya engel değildir; asıl geçici dövme (tatil yörelerinde hint kınası ile yapılan dövme) abdest almaya engeldir.


DERMABRAZYON (CİLDİN HIZLA DÖNEN METAL TOPLARLA ZIMPARALANMASI): Dermabrazyon, cildin üst katmanlarının hızlı dönen bir metal topuzla sıyrılması, zımparalanmasıdır (Frez adı verilen bu pürüzlü metal topuzlardan bir örneği yanda görebilirsiniz). Dermabrazyon, ameliyathane şartlarında uygulanır. Bu yöntemde renk hassasiyeti yoktur, tüm renkler aynı oranda çıkartılabilir; yalnız derinlik hassasiyeti vardır. Dövme eğer amatör yöntemle yapılmışsa pigment maddesi derinin değişik seviyelerinde olacağından tüm dövmenin homojen bir şekilde çıkarılması mümkün olmaz; çünkü dermabrazyon frezi cildi sıyırırken hep cildin en üst katmanını sıyırır. Sadece dermabrazyon ile dövmelerin tamamen çıkarılması zordur, bir kaç seans uygulanması gerekebilir fakat özelikle renkli dövmelerde bir kaç seans halinde denenebilecek bir yöntemdir. Burada şu nokta unutulmamalıdır: dermabrazyonla ciltte iz bırakmadan dövmenin tam anlamı ile çıkarılması çok zordur. Dermabrazyon sırasında cilt yüzeyel olarak zımparalandığı için derinde kalan pigmentler çıkarılamayabilir (yukarıda bahsettiğim gibi özellikle amatör yöntemle yapılan dövmelerde bu durum söz konusu olur) ve bu durumda dövme sadece biraz silikleşmiş olur. Dermabrazyon biraz daha agresif yapılıp cildin daha derin katmanları da zımparalandığında ise ciltte ciddi izler kalabilir. Bu yüzden dermabrazyon derinliğini çok iyi hesaplamak ve uygularken çok hassas uygulamak gerekir. Genellikle cerrahlar dermabrazyon derinliği hakkında -iz bırakmamak için- korkak davranır ve dermabrazyonu nispeten yüzeysel uygularlar ve dövme tam anlamı ile çıkmaz, sadece silikleşir. Tabii ki bu, hastada yeni bir iz oluşturmamak için, hastanın güvenliği içindir. Aşağıda linkini göreceğiniz makalede çok iyi sonuç alınmış bir vakanın sonuçlarını görebilirsiniz.

estetik cerrahi Kontrollü yapılan dermabrazyon ile dövme silinmesi hakkında örnek bir vaka ve bilimsel bir makale için tıklayınız..

DÖVMELERİN LAZERLE SİLİNMESİ: Üçüncü yöntem olan lazer ise günümüzde uygulanabilecek en iyi yöntem gibi görünüyor. Yine de lazer bile ideal bir dövme silme yöntemi değildir, avantaj ve dezavantajları vardır. Örneğin lazer, bazı renkleri daha kolay çıkarır, bazı renklerde zorlanır. Lazer ile en kolay çıkabilen renkler siyah ve çok koyu mavi renktir. Renkli (yeşil, kırmızı, turkuvaz) dövmelerin çıkarılması zordur. Lazer, bazı renklere hassas, bu renkler tarafından soğurulan (tutulan) yoğun bir ışın demetidir. Dövmeli alana gönderilen bu ışın demeti, tutulduğu renkleri içeren hücreleri haraplar böylece pigmenti o bölgede tutan hücreler öldükçe dövme silikleşir.
estetik cerrahi Dövmenin cinsi de lazer ile silmede önemlidir. Amatör dövme, lazerle daha zor silinir, çünkü pigment el ile cildin çeşitli katmanlarına verilmiştir. Lazer, belli bir derinliğe etki ettiğinden, bu katmanın üstündeki yada altındaki pigmentler lazerden etkilenmeyecektir. Bu yüzden pigmentin tek bir katmana verildiği profesyonel dövmeler (özel makina ile yapılır) lazer ile daha homojen silinir. Günümüzde dövmeleri silmek üzere üretilmiş çeşitli lazerler vardır. Q-Switched Ruby lazer, Q-Switched Alexandrite lazer, Q-Switched ND:YAG lazer, Versapulse lazer ve Vasculight lazer bunlara örnektir. Dövme silinmesinde lazerin etkisi ve kaç seansda dövmenin silinebileceği, dövmenin rengine, büyüklüğüne, profesyonel yada amatör olmasına, pigmentin ne derinlikte olduğuna bağlıdır. Bu yüzden dövme görülmeden kaç seansda silinebileceği, ne kadar silinebileceği ve silme ücretinin ne olacağı söylenemez. Lazer uygulamaları, yapılacak işlemin büyüklüğüne bağlı olarak 10-45 dakika sürer. Uygulamalar arasında 4-8 hafta bulunmalıdır. Bu süre, lazer ile yakılan pigment içeren hücrelerin vücuttan atılması için gereklidir. Bazı vakalarda 4-5 uygulama yeterli gelirken bazı vakalarda 6-8 seans uygulama yapmak gerekebilir. Uygulama sonrası o bölgeye günde 2-3 kez yağlı ve antibiyotikli bir pomad sürülür. Arada bir nazikçe yıkanır, yıkarken ovalanmaz, yıkadıktan sonra kurulanır (havlu ile silerek değil, havluyu o bölge üzerine basıp kaldırarak kurulanır) ve pomad tekrar sürülür.


estetik cerrahi Dövme silmede kullanılan bazı lazerlerin özellikleri:

estetik cerrahi estetik cerrahiQ-Switched Ruby Lazer: Dövme silmede kullanılan ilk lazerdir. Dalga boyu 694nm dir ve bu ışın yeşil renk tarafından soğurulur. Bu özelliği, Q-Switched Ruby Lazeri (silmesi en zor renklerden olan) yeşil renkli dövmeleri silmede güçlü kılar. Yandaki resimde ruby lazerin etkisi görülüyor. Başlangıçta içiçe 2 balon var, ve balonlardan içtekinin içinde mavi-yeşil bir toz bulunuyor. Dıştaki balon ise renksiz. Ruby lazer bu balonlara tutulduğunda içteki pigmentli toz sebebiyle lazer ışınını tutuyor ve içteki balon patlıyor. Dıştaki balon ise renksiz olduğundan lazer ışınını tutmuyor ve ışın, balona zarar vermeden içinden geçiyor.
Q-Switched Nd-YAG (neodymium: yttrium-aluminum-garnet lazer): Bu lazer, 1991 den beri kullanılmaktadır. Bu lazer 1064nm dalga boyunda lazer ışını üretir ve daha çok koyu mavi ve siyah renkte dövmeler için idealdir. Işının frekansını artırıcı bir kristal kullanılarak 532nm dalga boyunda Nd-YAG lazer ışını da üretilebilmektedir; bu lazer ise kırmızı ve turuncu renkli dövmeleri silmede etkilidir.
Q-switched Alexandrite Lazer: Bu lazer, 1992 yılından beri kullanılmaktadır ve 755nm dalga boyunda lazer ışını üretir. Bu dalga boyu, Q-Switched Ruby ve Q-Switched Nd-YAG lazerlerin arasındadır. Bu yüzden yeşil ve mavi-siyah dövmelere etkilidir.

estetik cerrahi Neden her lazer, dövme silmek için uygun değil? Neden özellikle Q-Switched denen lazerler bu amaçla kullanılıyor?

Her lazeri dövme silmede kullanamayız, çünkü dövme silmede kullanılan lazerlerin, epilasyon lazerlerinden daha fazla enerji vermesi ve canlı dokuya etki etmemesi, sadece dövme pigmentine etki etmesi gerekiyor. Bu yüzden cilt gençleştirmede kullanılan bir erbium lazeri yada bir karbondioksit lazeri dövme silmede kullanamayız. Q-Switched lazerler, diğer lazerlere göre daha yüksek enerjiyi, çok hızlı verip keserler (diğer lazerler milisaniyeler içinde ışın verirken Q-switched lazerler nano-saniyeler içinde ışını verip keserler), ışının cilde penetrasyonu daha iyidir. Bu sebeple, Q-Switched lazerler, canlı dokuya etki etmeden sadece pigmente ulaşır ve onu parçalar. Bu lazerlerin isimlerindeki Q eklentisi de bu özelliklerinden geliyor (Quick-Switched: düğmesi hızlı açılıp kapanan denebilir)..
Lazerler hakkında daha geniş bilgi almak için tıklayınız.

DÖVMELERİN İPL İLE SİLİNMESİ: İPL (İntense pulsed light), çoğu zaman lazer diye bahsedilen, fakat lazerden tamamen farklı bir cihazdır. En önemli farkı İPL ışınının, lazerdeki gibi tek bir dalga boyunda olmaması, bu sebeple cildin çeşitli katmanlarına etki edebilmesidir. Lazerden daha etkili olup olmadığı tartışmalıdır.


DÖVME SİLME KREMLERİ: Son yıllarda satışa sunulan bazı özel kremler ile dövmelerin silinebildiği iddia edilmektedir. Bu kremlerle olan tecrübemiz çok azdır, bu yüzden ne kadar etkili oldukları meçhuldür. Fiyatları lazer uygulamalarına göre düşük olduğu için denenebilir. Bu kremlerden Tat B Gone ve Tattoo-OFF adlı kremlerin adları son zamanlarda sağlık sitelerinde sıkça görülüyor. Bu kremler hakkında internetteki sağlık forumlarında çok fazla tartışma vardır. Çok iyi sonuç aldığını yazanlar kadar, kremin iz bıraktığını yazanlarda var. Etkileri ise şöyle oluşuyor: krem dövme üzerine sürülünce cilde nüfuz ediyor. Pigment maddesi ile bir reaksiyona giriyor ve pigment maddesini parçalıyor. Daha ufak parçalara ayrılan pigment vücuttan yavaş yavaş atılıyor. Bu kremler genellikle 2 li yada 3 lü setler şeklinde satılıyor ve her birinin kendine özgü kullanımı var. Eğer bu kremleri denemeyi düşünüyorsanız öncelikle internetteki forumları okumanızı öneririm, bu kremlerden gerçekten memnun olanlarda var, forumlarda bunların para tuzağı olduğunu, hiç bir işe yaramadığını söyleyenlerde var. Daha geniş bilgiyi şu web adreslerinden alabilirsiniz:

estetik cerrahi www.tattooremovalinstitute.org
estetik cerrahi www.tatbgone.com
estetik cerrahi www.tattoo-off.com
estetik cerrahi http://dovme-sildirme.com/


DÖVMELERİN TUZ İLE SİLİNMESİ: Bazı dövme sanatçıları, dövmenin bulunduğu alana enjeksiyonluk tuzlu su enjekte ederek pigmentin tuz ile o bölgeden uzaklaşmasını sağlıyabiliyorlar. Genellikle eski dövmelerde etkili bir yöntem olup, her dövme sanatçısı bu işlemi yapmamaktadır.

SİLİNMESİ İSTENEN DÖVME YADA FAÇA İZLERİ ÜZERİNE YENİ BİR DÖVME YAPTIRMAK: Bu yöntem daha çok silinmesi zor olan ve estetik açıdan kötü görünen amatör dövmeleri yada kollardaki jilet-bıçak (faça) izlerini kamufle etmek için uygulanıyor. Burada yapılan şey, alttaki amatör dövmenin yada faça izinin profesyonel, bol desenli ve renkli bir dövme ile kapatılmasıdır. Böyle kapatıcı amaçla yapılan dövmelere cover-up deniyor. Yeni yapılan dövme genellikle eskisinden biraz daha büyük ve renkli oluyor. Kollardaki faça izleri de yapılan bir dövme ile farkedilmez kılınabiliyor. Aşağıda bir örneğini görüyorsunuz..


KİMYASAL PEELİNG: Kimyasal peeling, cildin çeşitli kimyasal maddelerle kontrollü ve yüzeysel olarak yakılması, soyulması işlemidir. Çok çeşitli peeling solusyonları vardır ve her biri cildi farklı derinlikte yakar. Dövme silme amacıyla en fazla kullanılan peeling solusyonu, orta derinlikte etkili olan peelinglerden olan Trikloro asetikasit (TCA) peelingidir. Peeling gibi uygulama sonrası yara iyileşmesi gerektiren uygulamaların sigara tiryakilerine önerilmediğini belirtmeliyim. Sigara yara iyileşmesini bozduğu için peeling uygulaması sonunda istenmeyen yara izleri kalabilmektedir.

KRİYOTERAPİ (DONDURMA): Cildi soğutma aslında tek başına uygulanan bir yöntem değil. Daha çok dermabrazyon öncesi cilt soğutularak uygulanıyor. Dermabrazyondan önce cildin soğutulmasının, pigmentin atılmasını kolaylaştırdığı ve kanamaların az olmasını sağladığı söyleniyor.


KOLAYCA SİLİNEBİLEN KALICI DÖVME PİGMENTLERİ YAKINDA SATIŞA SUNULUYOR!


Bu haber eminim dövme meraklılarını havalara uçuracak. Harvard tıp fakültesi ve bazı özel firmaların birbirlerinden bağımsız yürüttükleri çalışmalar sonucu kolayca silinebilen yeni dövme pigmentleri satişa sunuldu. Bu dövme pigmentleri kalıcı fakat sıkıldığınız an 1-2 lazer seansı ile kolayca silinebiliyor. Aslında çok akıllıca yapılmış bir çalışma. Madem dövmeleri lazerle silmek çok zor, yeni lazerler geliştirmek yerine elimizdeki lazerlerle kolayca silinebilen dövme pigmentleri geliştirmeliyiz diye düşünmüşler. Bu ürünlerle ilgili daha geniş bilgiyi, http://www.freedom2ink.com/ adresinden ve http://www.infinitink.com/ adresinden alabilirsiniz. Aslında ilk bakışta devrim niteliğinde bir gelişme ama internette örnek vakaları gördüğümde aslında sonuçlarının o kadar da parlak olmadığını gördüm; silinen dövmeler tam silinmemişti; yine de bu çalışmalar ümit vericidir. İleride formülleri daha geliştirilmiş, tek seans lazer ile tamamen silinecek dövme pigmentlerinin çıkacağı kesin..

DÖVME YAPTIRMAYI PLANLAYANLARA ÖNERİLERİM:
estetik cerrahi Dövme yaptıracaksanız, ileride bundan sıkılıp çıkartmayı isteyebileceğinizi unutmayın. Dövme deseninin büyüklüğüne, renklerine, içerdiği anlama bir kaç kez düşünüp öyle karar veriniz.
estetik cerrahi Dövme sanatçısı ile fiyat konusunda pazarlık etmeyin; çünkü bu, bir sergiden resim alıp, fiyat konusunda ressamla pazarlık etmekten farksızdır. Genellikle her dövme sanatçısı yaptığı dövmeye bir fiyat biçer ve ödemeniz gereken ücrette odur, bunun pazarlığı olmaz. Bu işin bir sanat dalı olduğunu unutmayınız.
estetik cerrahi Unutmayın profesyonel dövme her zaman daha kolay çıkar.
estetik cerrahi Unutmayın tek renkli (siyah-çok koyu mavi) dövme her zaman daha kolay çıkar.
estetik cerrahi Amatör dövmede pigment farklı farklı katmanlara verildiğinden lazer gibi yöntemlerle çıkarması zorlaşır.
estetik cerrahi Öte yandan amatör dövme genellikle tek renk boya ile -genellikle siyah- yapılıyor. Lazer ile siyah renk kolayca silinebilir fakat dediğim gibi amatör dövme olması işi zorlaştıran bir unsur.
estetik cerrahi Her lazer birden çok renge duyarlı olmadığından renkli dövmeleri çıkarırken farklı lazer ışınları kullanılması gerekebilir.
estetik cerrahi Benim tavsiyeme uyun, dövmeyi çok büyük yaptırmayın, profesyonel dövme yaptırın (dövme aleti ile yapılır; iğne, pigmenti hep aynı derinliğe verir), tek renk -siyah- kullanılmasına dikkat edin. İleride çıkartmak istediğinizde sizin için kolaylık olur.
estetik cerrahi İlk dövmenizi çok görünür bir yere yaptırmayın, ileride pişman olmazsanız ve isterseniz daha görünür bir yere daha büyük başka bir dövme yaptırırsınız

SOLARYUM DÖVMESİ: SUN TATTOO


Bu çok enteresan bir çalışma. Aslında gerçek anlamda bir dövme bile değil. Kişi solaryuma giriyor ve üzerine desen şeklinde kesilmiş alanları olan havlu atılıyor. Doğal olarak havlunun kesik olduğu yerler solaryum ışığını alıyor, havlunun kapattığı yerler solaryum ışığını almıyor. Bir kaç seans solaryum sonunda sırtınızda bronz bir desene sahip oluyorsunuz.. Bu dövme ancak solaryum esmerliği ne kadar sürerse o kadar etkili. Kalıcı değil ama yaz başında yaptırılırsa yaz sezonunun sonuna kadar idare eder...

MEDİKAL DÖVME UYGULAMALARI:


Bazı hastalarda, görünümü düzeltmek için dövme yapılması gerekir. Bunun en güzel örneği mastektomi (örneğin meme kanserinde memenin alınması) ameliyatından sonra meme onarımı yapılan hastalarda uygulanan dövme uygulamalarıdır. Bu hastalarda yeni bir göğüs oluşturulur, ikinci aşamada yeni bir meme ucu oluşturulur. En son meme ucundaki esmer bölgeyi oluşturmak için bu bölgeye koyu renkte, dairesel dövme yapılır. Bu dövmeyi mutlaka profesyonel bir dövme uzmanı yapmalı, renk iyi seçilmelidir. Dövme uzmanları genellikle arada renk farkı olmaması için her iki meme ucuna da (yeni oluşturulan tarafa ve diğer sağlam tarafa) birlikte aynı renkte dövme uyguluyorlar. Renk olarak düşünülen rengin bir ton koyusu uygulanıyor; çünkü ilk dövme yapıldıktan sonra ciltte hafif bir dökülme oluyor ve renk biraz açılıyor. İkinci, üçüncü gün rötüş amacıyla tekrar dövme uygulanıyor. Bu yöntemle iyi seçilen vakalarda son derece başarılı sonuçlar almak mümkün. Teorik olarak kollardaki jilet ve bıçak izleri gibi yüzeyel ve sadece renk farkı olan izlere de dövme uygulanabilir. Bu izler genellikle sadece hafifçe rengi açık olduğundan belli olan bir kaç çizik şeklindedir. Bu izlere estetik ameliyat olmaz. Kişi ya profesyonel bir dövme uzmanı ile görüşüp bu bölgelere çevre cildin renginde dövme yaptırmalı yada kamuflaj amaçlı profesyonel makyaj uygulamalıdır. Dövme yaptırıldığında, izin çevresindeki normal cilt rengini tutturmak zor olduğundan iz silikleşeceğine daha da belirgin hale gelebilir. Bunun dışında yazın cilt bronzlaştığında kollardaki bu izlerin üzerine yapılan dövmenin rengi sabit kalacağından izler yine belirgin hale gelebilir. Bu sebeplerle ben bu kollardaki jilet izlerine dövmeyi önermiyorum; bunun yerine kamuflaj makyaj ile kapatılmasını öneriyorum. Kalıcı bir yöntem değildir, her gün uygulamak çok zordur, fakat alınan sonuçlar daha sağlıklı gibi geliyor bana. Kamuflaj-makyaj hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız


KALICI MAKYAJ


Kalıcı makyaj (: mikro-pigment uygulaması) aslında -uygulamada bazı farklar olsa da- bir dövme uygulamasıdır. Bu işlemle pigment maddeleri steril ve tek kullanımlık iğneler yardımıyla cildin alt tabakalarına yerleştirilir. Pigment maddeleri doğal maddelerden elde edilir, katkı maddesi yada koku maddeleri içermezler. Bu uygulama yapıldığında üç yıl boyunca kalıcıdır. Bu sürenin sonuna doğru silikleşmeye başlar. Genellikle talep edilen uygulamalar, kaş, göz çizgisi ve dudak konturlarına kalıcı makyaj uygulamalarıdır. Kalıcı makyaj uygulaması ile her gün kaşınıza kalem çekmekten, rimel uygulamaktan kurtulabilirsiniz. Bu bölgelerde düzensizlikler, kirpik yada kaşda kılsız alanlar mevcutsa kalıcı makyaj ile bu düzensizlikleri uzun bir süre için gidermiş olursunuz.

Kalıcı makyajın önerildiği kişiler aşağıda sıralanmıştır:

estetik cerrahi Elleri titreyen, kendi kendine rahat makyaj yapamayan bayanlara
estetik cerrahi Kozmetik ürünlere allerjisi olan bayanlara
estetik cerrahi Vakti kısıtlı olan bayanlara (iş kadınlarına)
estetik cerrahi Kaş, kirpik yada dudaklarında düzensizlik, skar olan bayanlara
estetik cerrahi Her gün aynı makyajı yapması gereken televizyon ve sahne sanatçılarına
estetik cerrahi Kemoterapi sonucu kaş ve kirpikleri dökülen bayanlara
estetik cerrahi Yanık sonucu kaş ve kirpiklerinde kılsız alanlar olan bayanlara

Uygulama sırasında her seferinde yeni ve temiz örtüler kullanılması, steril ve tek kullanımlık iğneler kullanılması ile herhangi bir hastalık bulaşma riski ortadan kalkar. Kalıcı makyaj uygulaması ile,

estetik cerrahi seyrelmiş kaşlarınız daha gür gösterilebilir,
estetik cerrahi bozuk kaş şekli daha düzgün hale getirilebilir, "kaş yayı" belirginleştirilebilir,
estetik cerrahi ayrık gözler birbirlerine daha yakın gösterilebilir,
estetik cerrahi bitişik gözler birbirlerinden daha ayrık gösterilebilir,
estetik cerrahi yuvarlak bir yüz daha dar gösterilebilir,
estetik cerrahi uzun bir yüz daha oval gösterilebilir,
estetik cerrahi kalıcı makyaj, göz kalemi gibi uygulanarak küçük gözler daha büyük gösterilebilir,
estetik cerrahi büyük gözler daha normale yakın gösterilebilir,
estetik cerrahi dudak konturları belirginleştirilebilir,
estetik cerrahi dudak çevresindeki düzensizlikler giderilebilir,
estetik cerrahi dudaklar dolgunlaştırılabilir,
estetik cerrahi herhangi bir yerdeki yara izleri gizlenebilir..

Uygulama

Kalıcı makyaj, cildi uyuşturan kremler ile anestezi sağlandıktan sonra özel kalıcı makyaj cihazları ile uygulanır. Cilt hafifçe kaldırılarak, steril ve tek kullanımlık iğneler ile pigment maddesi cilde verilir. Bu sırada hafif bir batma hissi olabilir. Tam bir uygulama 2-3 saat sürer. Uygulama sonrası solaryuma gidilmemesi, güneşte fazla kalınmaması, sigara içilmemesi gerekir. Peeling uygulanmamalıdır. Güneşten korunmak amacıyla krem sürülmesi, güneş gözlüğü takılması ve dudak koruyucu sürülmesi kalıcı makyajın kalıcılığını artıracaktır. Kalıcı makyaj yapılan bölgelere güneş ışığına hassasiyeti artıran ilaçlar ve peeling solusyonları (Alfa-hidroksi peeling, Retin-A ve Glikolik asit solusyonları) uygulanmamalıdır.

Bu konuyu internette aramak için kullanabileceğiniz anahtar kelimeler (keywords) :
tattoo, medical grade tattoo, tattoo camouflage, medical camouflage, permanent make-up, tattoo removal

Online soru sorabilirsiniz

ESTETİK AMELİYATLARIN 3 BOYUTLU ANİMASYONLARI

estetik cerrahi Amerikan plastik cerrahi derneği, bir çok ameliyatın nasıl yapıldığını, kısa anatomi bilgisinin ve ameliyat tekniklerinin anlatıldığı 3 boyutlu animasyonlar hazırlatmış. Aşağıdaki resime tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz.

ESTETİK AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI HASTA RESİMLERİ


estetik cerrahi Bu web sitesi oluşturulurken sitenin, "Yasal uyarılar" sayfasında belirtilen tüm kanun, tüzük ve kriterlere uygun olmasına özen gösterilmiştir. Bu sebeple web sitemde hastaların estetik ameliyat öncesi, ameliyat sırası ve sonrası görüntülerine (fotoğraf, video), hastalardan yazılı izin alınmış olsa dahi, yer verilmemektedir. Sitede, site ziyaretçileri ve hastalar için eğitici olduğu düşünülerek konmuş video ve görüntüler ise yabancı kaynaklıdır.

DİKKAT!


estetik cerrahi Lütfen dikişleriniz alınıp, yaralarınız iyileştikten sonra, doktorunuzla iletişiminizi kesmeyiniz. Ameliyattan sonra 6. ayda ve 1. yılda mutlaka doktorunuza kontrole gidiniz.

estetik cerrahi Ameliyatınızla ilgili herhangi bir sorununuz olduğu taktirde ilk olarak kendi doktorunuza başvurunuz. Estetik ameliyat olmuş ve ameliyat sonucunda pürüzler olan hastaların en sık yaptıkları hata, kendi doktorlarına kontrole gitmemeleri; başka bir doktora başvurmaları ve sabırsız olmalarıdır.

estetik cerrahi Her ameliyatın kendine göre bazı riskleri vardır ve ameliyat sonunda bazı istenmeyen sonuçlar, pürüzler oluşabilir. Genellikle bu pürüzler, ufak revizyonlarla düzeltilebilecek sorunlardır. Unutmayın ki estetik cerrahide, canlı dokulara şekil verilmektedir ve ameliyatın sonucu genellikle tüm şişlikler inip, dikişler iyileşmeden görülemez. Bu iyileşme süreci, yerine göre 1-2 ay ile 1 yıl arasında bir zaman alır. Bu yüzden ameliyatınız sonunda pürüz kaldıysa öncelikle ameliyatınızı yapan kendi doktorunuza başvurun ve sabırlı olun.

estetik cerrahi Revizyon ameliyatlarını yapmak için o bölgede iyileşmenin tamamlanmasını beklemek gerekir. Bu yüzden sabırlı olun. Mutlaka kendi doktorunuza kontrole gidin ve iletişiminizi kesmeyin.

Ameliyattan önce ameliyatınız hakkında bilgilenin; ameliyat günü cesaretli olun; ameliyattan sonra sabırlı olun..

estetik cerrahi Ameliyatlar ve ameliyatsız estetik uygulamalar öncesi önerilerim için "burayı tıklayın.."
estetik cerrahi Ameliyatlar ve ameliyatsız estetik uygulamalar sonrası önerilerim için "burayı tıklayınız.."
estetik cerrahi Ameliyatların ve ameliyatsız estetik uygulamaların fiyatları, ücretleri ile ilgili genel bilgi için "burayı tıklayınız.."estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸