estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        ANTARKTİKA..
north pole

estetik cerrahi Antarktika'yı nasıl anlatayım.. Bembeyaz, sakin, duru bir güzellik.. La Maire kanalı ise gerçeküstü, fantastik bir yer.. Resimler konuşsun..

south pole

south pole

south pole

south pole

south pole

south pole

south pole

south poleestetik cerrahi Her ne kadar Antarktika bir devlete ait değilse de kesinlikle ıssız bir yer değil. Halbuki geçen sene gittiğim kuzey kutbu tamamen ıssız ve medeniyetten uzak bir yerdi. Hatta, kutup dairesine gireceğimiz sabah uyandığımda geminin durduğunu farketmiştim; sabah henüz saat 5-6 falandı. Doğru güverteye çıktım.. Kimse yoktu.. Hiç mürettebata da rastlamamıştım. İşte o an, sanki medeniyetten cidden uzak bir noktada, kuzey kutbu dairesi sınırında, duran bir gemide, dünyanın bir ucunda yalnızlık ve medeniyetten uzak olmak nedir hissettim. Sonradan öğrendim ki, gemi buz denizine girmeden önce motorlarını stop edip soğuturmuş. Saat 07-08 gibi insanlar uyanıp kahvaltıya geldikçe yalnızlık ve izolasyon hissinden kurtuldum. Güney kutbu ise öyle değil. Her köşe başında bir ülkeye ait bilimsel üsler var. Sağınızdan solunuzdan diğer turist gemileri, tepenizden pervaneli uçaklar, helikopterler geçiyor! Güney kutbu kesinlikle medeniyetten uzak ve izole hissi vermeyen bir yer. Her tarafda birileri var. Aşağıya nette bulduğum, antartikadaki bilimsel (!) üsleri gösteren 2 ayrı haritayı yayınlıyorum.. Bir çok ülke Antarktikada köşe kaparken biz ne yapıyoruz? Hala, türbandı, en az 3 çocuktu, imam hatip okullarıydı, boş işlerle zaman öldürüyoruz.. Çin'den Japonya'ya, Belçika'dan Hindistan'a neredeyse büyük devletlerin her biri buralarda bir yerleri kapmış..

south pole

south poleestetik cerrahi Alttaki resimlerde ufukta görülen yelkenli EUROPA adlı yelkenli ve BarkEuropa firması bu yelkenli ile kutup turları düzenliyor. Gemi 1911 de inşa edilmiş, yani 100 yıldan yaşlı bir gemi! Biz Antarktikadayken Europa'da oralardaydı.. Uzaktan görmek bile etkileyiciydi..

south pole

south poleestetik cerrahi Balina avcılığı zamanından kalma kalıntılar.. Bu kalıntılar Whaler's bay denen balinacıların uğrak yeri olan körfezde bulunuyor. Eskiden burada avlanan balinalar kesilip işleniyormuş. Şimdi yıkıntı halinde. İçlerine girmek yasak (çökme tehlikesi var); ama fotoğrafçı Marsel Van Oosten içlerine girip nefis görüntüler yakalamış. Onun sözlü izni ile çektiği bu nefis kareleri sizinle paylaşıyorum.

south pole

south pole

south pole

south pole

south pole

south pole

south pole

estetik cerrahi Whaler's bay'de benim çektiğim resimler.. Hemen alttaki bir balina kemiği.. ve balinaları kovalayan zıpkınlı denizcileri taşıyan kayıklardan ayrıntılar..

south pole

south pole

south pole

south pole

south pole

south pole

south pole

south poleestetik cerrahi La Maire kanalı (Kodak crack..): La Maire kanalı kesinlikle antarktikanın en güzel yeri.. Hatta, bence dünyanın en güzel yeri! Tam 11 km.lik bir kanal. Turda ekstra parayı bastırırsanız bu kanalı zodiak botla geçebiliyorsunuz..

south pole

south pole

south pole

     Bir sonraki sayfaya geçmek için tıklayınız..
estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸