estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        PENGUENLER
north pole

estetik cerrahi Güney kutbunda en çok karşılaşacağınız canlı, hemen her bölgede bulunan penguenler.. Değişik türde penguenler genellikle büyük koloniler halinde yaşıyorlar. Arada bir yolunu şaşırmış değişik türde penguenlere de rastlayabiliyorsunuz; örneğin biz La Maire kanalına girmeden önce bir imparator penguenine rastladık. Gerçekte İmparator penguenleri kıtanın çok daha iç bölgelerinde yaşıyorlar. İmparatorun yolculuğu belgeselinde görmüş olabilirsiniz.. Güney kutbu gezisi boyunca kıtanın kıyı kısımlarında kalındığından aslında imparator penguenlerini görme şansı pek yok. Görülen cinsler: Gentoo, Adelie ve Chin strap penguenler oluyor. Bence bunların en güzelleri de dudakları rujlu gibi kırmızı boyalı olan Gentoo penguenleri. Jim Carrey'in filmi 'Babamın penguenleri'nde de Gentoo penguenleri vardı.. Gerçekten en sevimli penguenler bunlar denebilir.

estetik cerrahi Gentoo penguenleri:

north pole

north pole

north pole

north pole

north pole

estetik cerrahi Chin strap penguenlere(çeneden bağlı, çene kayışı) böyle denmesinin sebebi, sanki başlarında asker başlığı olup bunun çene altından bağlanmış gibi bir görünüm vermesindendir.

north pole

estetik cerrahi Adelie penguenler, siyah gözleri ve gözlerinin çevresinde bulunan mavi halka ve kısa gagaları ile hemen tanınabilir.

north pole

estetik cerrahi Adelie penguenleri.. Anne penguen ve yavrusu:estetik cerrahi Adelie penguenleri..estetik cerrahi Ada gezileri başlamadan önce gemide bir brifing veriliyor. Bu brifingin en önemli konusu ise penguenler. Adaya çıkıldığında hemen heryerde, ayakaltında penguenlerden yüzlercesi olacağı için nasıl davranmamız gerektiği anlatılıyor. Emin olun burada penguenlerle karşılaşmak hayvanat bahçesinde penguen görmeye benzemiyor. Doğa uzmanlarının verdiği brifingde ilk söyledikleri, buraların ağababalarının penguenler olduğu ve ona göre davranmamız gerektiği idi. Penguenlere 5 metre mesafeden fazla yaklaşmak, beslemeye çalışmak ve dokunmak yasak idi. Yalnız, dedikleri gibi siz arada 5 metre mesafe bıraksanız da penguenler size yaklaşıyor.. Bu hayvanlar korku bilmiyorlar, insandan kaçmıyorlar. Yanınızdan geçerken biraz hızlanıyorlar ama olucak o kadar. Sonuçta çıktığımız adalarda bizden korkmadan çevremizde dolaşıyorlardı. Hatta, bir ada çıkışında hiç unutmuyorum, kıyıda bir kayanın üzerine oturdum, çevreyi seyrediyordum. Sol tarafımdaki kalabalık penguenlere bakarken başımı sağa çevirecek oldum, bir de ne göreyim; hemen sağıma biri tünemiş, benimle birlikte sağa sola bakınıyor. Buraların ağası oldukları belli.. Gemide doğa uzmanı aynen şöyle demişti: karşıdan size doğru bir penguen geliyorsa yolundan çekilin. Kenara çekilmezseniz o gelir, önünüzde durur, yol vermenizi bekler. Gerçekten böyle oluyor. Penguenler kenara çekilmiyor, sizin yolundan çekilmenizi bekliyorlar. Sadece gittiği yol üzerinde bir kaya varsa ya kayanın üzerine atlıyor, yada kenarından yoluna devam ediyor..

estetik cerrahi İl durağımız Yankee Harbour..estetik cerrahi Yankee Harbour - Gentoo penguenleri..estetik cerrahi Yankee Harbour - Gentoo penguenleri..estetik cerrahi

estetik cerrahi Bir penguen nasıl çağrılır? Valla gezi boyunca bunu değişik yöntemlerle denedim.. Hello, pısst, çikiçikiçiki, geh geh geh, selamiii, mustafaa, kuçu kuçu kuçu.... Valla açık söyliyeyim, sadece biri mustafa diye seslenmeme biraz tepki verdi, benim tarafa döndü.. Belki de adı gerçekten mustafa dır..

estetik cerrahi Penguen nasıl çağrılır: Kuçukuçukuçu... Çikiçikiçiki.. Pısspısspıss... Aleykümselam...estetik cerrahi Penguen nasıl çağrılır: Pinguş... Alooo.. Hellooo.. Selami.. Mustafa..estetik cerrahi Penguen nasıl çağrılır: Pışşşpışşpışş.. Çıkıçıkıçıkı..estetik cerrahi Tur sırasında doğa uzmanlarına penguenlerin ve yumurtalarının yenip yenemediğini sordum.. Belki de penguen kızartması buraların en lezzetli yemeklerindendir, değil mi? Eğer öyle birşey varsa yemeden dönmek olmaz.. Yok, şaka söylüyorum, bu kadar güzel hayvanları yemeye kıyamam ben de... Ama zamanında kaşifler, hem penguenleri, hem de yumurtalarını bol bol yemişler.. Hatta, bir sefer sırasında kaşiflerin gemiye 20.000 yumurta depolayıp keşif sırasında tükettikleri söyleniyor. Penguenler her zaman 2 yumurta yumurtluyor. Bu yumurtaların soğuktan korunması çok önemli. Bu yüzden yumurtaları karınları ile ayakları arasında tutuyorlar. Yumurtlayan penguenlerin kanında östrojen hormon seviyesi yükseliyor ve bu da karınlarının alt kısmında bir bölgede tüylerin dökülmesine yolaçıyor. Böylece dişi penguen, yumurtanın üzerinde kuluçkaya yatınca, yumurta direkt cildine temas ediyor ve sıcak kalıyor. Müthiş bir düzen!..

estetik cerrahi Adelie pengueni ve yavrusu..

penguenler

estetik cerrahi Penguenler hep 2 yumurta yapıyor. Genelde 2 yumurtadan biri ya soğuktan donuyor yada yırtıcı kuşlara yem oluyor.

penguenler

estetik cerrahi Yumurtlamadan sonra dişi penguenin kanında östrojen seviyesi artıyor ve bu da karnın alt kısmındaki tüylerin dökülmesine yolaçıyor. Böylece dişi, yumurta üzerinde kuluçkaya yattığında, yumurta direkt annesinin cildine temas ediyor ve sıcak kalıyor.

penguenler

estetik cerrahi Yumurtlamış dişi penguenleri karınlarının alt kısmındaki tüyleri dökük yerden tanıyabilirsiniz..

penguenler

estetik cerrahi Sağa mı gidelim, sola mı?

penguenler

estetik cerrahi Penguenler, her sabah mutlaka spor yapıyorlar. Topluca yüzüyorlar...

penguenler

estetik cerrahi Gentoo penguenleri, penguenlerin en sevimlileri..

penguenler

penguenler

penguenler

estetik cerrahi Penguenler güzeller, çok komikler ama sesleri bir felaket abi ya!estetik cerrahi Kararsız penguenler: Bugün yüzsek mi, yüzmesek mi?estetik cerrahi Sert kuyruk tüyleri, 3. bir ayak görevi görüyor ve penguenlerin dengelerini sağlamalarına yardımcı oluyor..

penguenler

estetik cerrahi Ortalıkta kırık yumurtalar görüyoruz. Bunlar ya yeni yumurtadan çıkmış penguenlerden kalmış, ya da çevredeki yırtıcı kuşların mideye indirdikleri yumurtalardan geriye kalmış.. Penguen kolonilerinin hemen yakınlarında bir çok yırtıcı kuş kolonisi bulunuyor. Bu kuşlar sinsi sinsi, penguenlerin arasında dolaşıyor. İlk bakışta penguenleri ve kuşları, birlikte ve barış içinde yaşıyor sanabilirsiniz ama gerçek böyle değil. Kuşlar, her an fırsat kolluyor ve açıkta korumasız kalmış yumurta arıyorlar. Zaman zaman penguenlerin bu kuşları kovaladığını görebiliyorsunuz. Ne olursa olsun, penguenlerin her türlü tedbirine rağmen bazı yumurtalar bu kuşlara yem oluyor..

penguenler

        KAMBUR BALİNALAR


estetik cerrahi Kambur balinaların peşinde: Öncelikle şunu söyleyeyim, bu gibi turlarda balinalara zodiak botlarla eşlik etmek pek sıradan bir şey değil. Balinalara sık rastlanıyor ama bu derece büyük bir sürüye rastlayıp, balinaların geminin çevresinden ayrılmaması pek rastlanılan bir durum değilmiş. Tur rehberlerinin dediğine göre çok nadir yakalanabilecek bir şans yakalamışız. Zaten balinaların yanına inişimiz de şöyle gerçekleşti. Sabah kahvaltıya indik. Saat 07:30 gibiydi. O gün bir ada gezisi planlanmıştı. Kahvaltı sırasında kaptan bir anons yaptı ve geminin çevresinde çok fazla sayıda balina bulunduğunu söyledi ve balinaları görüntülemek isteyenleri güverteye davet etti.. Kahvaltıdan sonra çıkarız derken 5 dakika sonra bir anons daha yaptı ve o günkü ada gezisini iptal ettiklerini, geri döneceklerini ve ortam güvenli ise balinaların yanına zodiak botlarla inebileceğimizi söyledi. Kaptan gemiyi öyle bir döndürdü ki, resmen otomobil içinde viraj alıyormuşuz gibi hissettik. Doğa uzmanları, profesyonel fotoğrafçılar ve tur rehberlerinden oluşan ekspedisyon ekibi acilen botların olduğu güverteye çağrıldı. Adamların nasıl koşarak gittiğini gördüm. Ancak hastanelerin acil servislerinde cidden acil vakalara öyle koşuyorduk biz. İkinci bir anonsla turistlerin ancak ekspedisyon ekibinden sonra zodiaklara bineceği, acele edilmemesi gerektiği ve yapılacak çağrı anonslarını beklemeleri gerektiği anons edildi..

Balinalar

Balinalar

Balinalar

Balinalar

estetik cerrahi Beklemem mümkün olmadığından tur rehberlerine takılıp ben de indim aşağı.. Burada her zamanki can simidi yerine özel bir kıyafet giymem gerektiği söylendi. Bu kıyafetlere wet suit diyorlar. Bu kıyafet tüm vücudu kaplıyor, tek parça bir kıyafet. Özelliği ise bottan suya düşerseniz ıslanmanızı önlemenin yanı sıra vücut sıcaklığının da düşmesini önlüyor. Aslına bakarsanız başta neden bu kıyafetleri giydiğimizi anlamadım; ama daha sonra denizde 3 kambur balina birlikte botumuzun altından geçerken şafak attı bende. Balinalar o kadar yakın geçtiler ki, dalarken kuyruk vursalar bottaki herkes havadaydı. Bot devrilirse suda canlı kalmamız için bu kıyafetleri giymemiz gerekiyordu. Balinaların çevresinde yaklaşık 1 saat kaldık. Nefis görüntüler yakaladık. Aşağıdaki videoda bu görüntülerden seçilmiş 11 dakikalık görüntü var. Videonun sonunda botumuzun altından geçen kambur balinaları görebilirsiniz. Gerçekten nefes kesici bir andı (korkmadım dersem yalan olur, resmen 3.5 attım kardeşim!).

estetik cerrahi Zodiaklarla balinaların peşinde..

        KATİL BALİNALAR


estetik cerrahi Katil balinalar kesinlikle bu bölgede beslenme piramidinin tepesinde yer alıyor. Buraların asıl kralı onlar. Tiplerinden, isimlerine, hep birlikte volta atarcasına yüzmelerinden, hiç bir canlıdan korkmamalarına kadar her şey bu katillerin özellikleri hakkında ipucu veriyor. Özellikle, bir motorsiklet çetesiymişcesine hep birlikte yüzmeleri çok etkileyici. Aşağıdaki tabloda göreceğiniz gibi dünyada, beşi kuzey yarımkürede, beşi güney yarımkürede olmak üzere toplam 10 tür katil balina bulunuyor. Videolardaki katil balinaların hangi tür olduğunu yüzgeç şekillerinden, maskelerinden ve gövde renklerinden ayırdedebiliyorsunuz...

penguenler

penguenler

estetik cerrahi Katil balinalar çetesi volta atıyor..estetik cerrahi Katil balinalar çetesi volta atıyor..estetik cerrahi Katil balinalar çetesi volta atıyor..

        LEOPAR FOKU


estetik cerrahi Leopar fokları buralarda katil balinalardan sonra ortamın en yırtıcı yaratıkları. Penguenlerin en büyük düşmanları bir katil balinalar, bir de leopar fokları. Aslına bakarsanız doğanın doğal işleyişini (katil balinaların yada bir leopar fokunun, penguenleri avlayışını) görmeyi çok istemiştim ama malesef böyle bir olaya denk gelmedik.. Denk gelsek turumuz safari tadında olacaktı, artık başka sefere diyorum..

estetik cerrahi Meraklı Leopar foku...estetik cerrahi Botumuzun pervanesini jakuzi zanneden fok gitmemekte direniyor..penguenler

penguenler

penguenler

        KUTUP KUŞLARI


estetik cerrahi Gezi boyunca geminin üzerinden kuşlar eksik olmadı. Bunların bir kısmı gerçekten Antarktika kıtasında yerleşik kuşlar olmasına karşın bazıları da deniz üzerinde yaşayan kuşlardı. Gezi boyunca kuşlar hakkında bir kaç seminer verildi. Geminin çevresinden ayrılmayan, bizimle birlikte seyahat eden bazı kuşların yuvaları yeni zelanda daymış meğer. Dediklerine göre, bu kuşlar yeni zelanda da yuva yapar, yumurtlar, yavrular yumurtadan çıkınca denize açılırlarmış. Yeni zelanda dan yüzlerce kilometre uzaklaşırlar, uyumak için deniz üzerinde ördek gibi konar, beslenmek için balık avlarlarmış.. Bu kuşlardan özellikle squa denen kuşlar çok etkileyici. Bu bölgedeki en büyük yırtıcı kuşlar squa lar.. Alttaki ilk 2 resimdeki kuş, squa kuşlarıdır...

penguenler

penguenler

penguenler

penguenler     Bir sonraki sayfaya geçmek için tıklayınız..
estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸