estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        ESPERANZA (ARJANTİN ÜSSÜ)
north pole

estetik cerrahi Arjantine ait Esperanza üssü: Dediklerine göre burası bilimsel bir üs.. Ama, daha koya yanaşırken askeri prosedürler başlıyor. Telsizle neden niçin geldiğimiz bildirilmeden kıyıya yanaşmamıza izin verilmiyor. Kıyıya kaç kişinin çıkacağından, ne kadar kalacağımıza kadar herşey bildiriliyor. Bu arada, bu tur firması ilk kez Esperanza'ya uğruyormuş. Burası, pek turistlerin geldiği bir yer değilmiş. Bu yüzden Esperanza sakinleri de yolcu gemilerine alışık değillermiş. Sonuçta biz kıyıya çıkıyoruz, Esperanzalı çocuklar da bizim gemiye çıkıyorlar..

estetik cerrahi Biz Esperanza'yı gezerken Esperanza'lılar da bizim gemiye gezmeye gittiler. Afacan bir Esperanza'lı annesiyle birlikte..

esperanzaestetik cerrahi Esperanza üssüne çıkışımız: Esperanzaya çıkıyoruz ama öyle her istediğin yere gitmek yok.. Bize kapı gibi bir komando eşlik ediyor. Sadece onun götürdüğü yerlere gidebiliyoruz (kilise, mini esperanza müzesi, okul gibi). Bence burası da Port Lockroy gibi askeri bir üs.. Antarktikada bence tam bir kanunsuzluk hakim. Her ülke bir yerleri kapmış, burası bilimsel üs diyor. Bence tümü askeri üs..

estetik cerrahi Esperanzaya hoşgeldiniz..

esperanzaestetik cerrahi Arjantin, Esperanzada 100 aile barındırıyor. Bazı çocuklar burada doğmuşlar ve onlara Antarktikan diyorlar. Aileler burada 1 yıl kalıyormuş ve sonra kalan aileler değiştiriliyormuş. Üsde kilise, okul, müze, büyük bir yemekhane ve evler bulunuyor. Kışın sıcaklık -75 dereceye kadar düşüyormuş; hatta 2012 de soğuk rekoru kırmışlar. Bu yüzden geçen sene, buradaki Adelie penguenleri kolonisindeki yumurtaların yarısı donmuş. Büyük yemekhanede yemekler hepberaber yeniyor imiş; doğumgünü yılbaşı gibi kutlamalar da burada yapılıyormuş.

estetik cerrahi Arjantinli komando (turuncu parkalı) eşliğinde Esperanza üssünü geziyoruz.. Kırmızı parkalı olan tur rehberimiz; mavi parkalılar biziz..

esperanzaestetik cerrahi Turuncu parkalılar Arjantin Esperanza üssü sakinleri, bizim gemiye çıkmak için botları bekliyorlar.. Kırmızı parkalılar bizim tur rehberleri.. Mavi parkalılar benim gibi tur gezginleri (bottakiler)..

esperanza

esperanzaestetik cerrahi Esperanza üssü Adelie penguenleri kolonisi..

estetik cerrahi Esperanza üssü Adelie penguenleri kolonisi..

estetik cerrahi Esperanza müzesi..

esperanza

esperanzaestetik cerrahi Üsdeki mini müze..

estetik cerrahi Üssün genel görünüşü ve yerel Adelie kolonisi penguenleri..

esperanzaestetik cerrahi Helipuerto: helikopter pisti.. Puerto moro: Liman.. Comandancia: komuta merkezi.. Casino: yemek salonu.. Enfermatia: sağlık kabini..

esperanzaestetik cerrahi Esperanza okulu: Burada anaokulundan liseye kadar tüm öğrenciler eğitim görüyor. Her sınıftan öğrenci için kitap ve oyuncak mevcut. Öğrenciler bizim gemiye gezmeye gittiklerinden bizi okulda ağırladılar. Poğaça, börek ve çay bedava.. Hediyelik eşyalar tabii ki ücretli..

esperanzaestetik cerrahi Esperanzayı gezerken dikkatimi çeken bir şey de evlerin çatılarının çelik halatlarla yere tutturulmuş olmasıydı. Güney kutbu bayaa rüzgarlı bir yer. 2011'de kuzey kutbuna gittiğimde neredeyse hiç rüzgara maruz kalmamıştık, eldiven bile sadece bir kez giymiştim. Buna karşın güney kutbu çok rüzgarlı. Çoğu zaman eldivensiz dışarı çıkamıyorsunuz. Kışın buraların soğuğunu ve rüzgarını hayal edemiyorum. Çatıların uçmaması için çelik halatlarla yere tutturulması gerekmiş..

esperanza

esperanza

esperanzaestetik cerrahi Alttaki resimler Esperanza üssündeki hava koşulları hakkında bir fikir verebilir..

esperanza

esperanza     Bir sonraki sayfaya geçmek için tıklayınız..
estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸