estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        KİŞİSEL ÖNERİLERİM..
north pole

estetik cerrahi Bu gibi ekspedisyon turlarında yan gelip yatmayı hiç düşünmeyin. Yan gelip yatarsanız bir çok şeyi kaçırırsınız. Bu turlar dinlenme tatilleri değildir. 'Geminin önünde saat 2 hizasında balinalar var' diye anons yapıldığında hemen işi gücü bırakıp elinizde kamera ile güverteye fırlayacaksınız.. Kuzey kutbuna gittiğimde bir gün duşa girmek üzereyken kutup ayısı alarmı verildi; giyinip güverteye çıkmam 5 dakika almamıştır (bu gibi turlarda duşlarınızı çok kısa tutun, her an güverteye fırlamanız gerekebilir).. Sonra ada turları için de kondisyonunuzun iyi olması gerekiyor. Bazı ada çıkışlarında oldukça zorlu trekking patikaları sizi bekliyor (dizinize kadar batık halde karda yürümek hiç kolay değil, gerçi bir tepeye tırmandıktan sonra inmesi acaip zevkli, kar üzerinde kayarak iniyorsunuz!..).

Güney kutbu hakkında önerilerim

estetik cerrahi Mutlaka iyi bir kamera ve fotoğraf makinası bulundurun. Ben daha önce dürbün de getirmek gerektiğini düşünüyordum ve iyi bir dürbün de almıştım yanıma; fakat dürbünle herşeyi yanınızdaymış gibi görüyorsunuz ama kaydedemiyorsunuz. Kayıt yapan dürbünler var ama onlarında çözünürlük ve kayıt kaliteleri düşük. Bu yüzden dürbünü yanıma almıştım ama çok fazla kullanmadım. Dürbün boşuna almayın, yük oluyor. Çok yaşlıysanız, ada gezilerine gitmem, güverteden seyrederim diyorsanız dürbün alın tabii...

Güney kutbu hakkında önerilerim

estetik cerrahi Kameranızın tipine göre bol bol hafıza kartı alın yanınıza. Gemilerde genelde hafıza kartları satılıyor ama oldukça pahalı.. Bence 10 günlük bir gezi için HD kayıt yapacağınızı düşünürsek toplamda 80-100 GB hafıza kartı bol bol yeter..

Güney kutbu hakkında önerilerim

estetik cerrahi Su geçirmeyen pantolonunuz biraz bol olsun, giymesi kolaylaşır. Yukarıda dediğim gibi kıyafetlerinizi hızlı giyebilmek önemli. Termal içlikler (atlet, külot), su geçirmeyen pantolonun içine giymek için elastik termal içlik şart. Başlık ve eldiven ancak rüzgar esince giyiliyor. Mesela kuzey kutbunda neredeyse hiç giymedim, rüzgar çok azdı; ama güzey kutbu çok esiyor ve soğuğu daha çok hissediyorsunuz. Güney kutbu, kesinlikle kuzeyden daha soğuk. Güneye gidiyorsanız mutlaka başlık ve eldiven alın. Hatta, kayakçı maskesi daha iyi olur.

Güney kutbu hakkında önerilerim

estetik cerrahi Güney kutbuna yapılan turlarda talep çok fazla olduğundan ücretleri kuzeye göre düşük tutuyorlar. Dolayısı ile tüm ekstralar ücretli. Bu yüzden bir döviz kargaşası yaşanıyor. Örneğin ben Arjantine indiğimde yanımda TL, Euro ve dolar vardı. Bir miktar doları peso'ya çevirdim. Gemiye bindiğimde (gemi norveçlilere ait) gemide Norveç kron u geçtiğini öğrendim. Allahtan herşeyin fiyatını Kron yanında yaklaşık değerde euro ve dolarla da belirtiyorlar. Peso kabul etmiyorlar.

estetik cerrahi Sakın ha gemideki interneti kullanmaya kalkmayın. Ben, altı üstü e-maillere bakıp cevaplamam gerekenleri cevaplayayım dedim, 1 saatlik internet için ödeme yaptım; 30 dakika sonunda daha g-mail in ana sayfası bile açılmamıştı, pes ettim. Pratikte internet yok yani.. Biraz yavaş diyorlar; o kadar yavaş ki duruyor.. İnternet yok, bunu böyle biliniz..

estetik cerrahi Gemide güney kutbu kıyılarına gitmiş olsanız bile sizi dünyanın her yerinden telefonla arayabiliyorlar. Ama sizin cep telefonunuzdan dışarıyı aramanız mümkün değil. Dışarıyı telekominikasyon odasından arayabilirsiniz ama ücretli.. Allahtan sürekli hastalar beni cepten arıyorlardı. Şu an antarktikadayım dediğim hastalarım inşallah dalga geçtiğimi sanmamışlardır. İkinci gün ben bu durumu öğrendiğimde, beni arayan bir hastama ev telefonumu verdim ve evimi arayıp, beni aramalarını söylemesini rica ettim.. Böylece gezinin her günü beni evden aradılar. Böylece evle haberleşebildik. Ben hergün evi ücretli olarak telekominikasyon odasından aramaya kalksaydım müthiş pahalıya gelecekti. Evden aranmak daha ucuza geldi.

Güney kutbu hakkında önerilerim

estetik cerrahi Benim katıldığım turdaki gibi balinaların yanına botla inmek her zaman rastlanılan bir olay değilmiş. Böyle bir şans yakaladığınızda hiç kaçırmayın ve hızlı davranın. O sabah kahvaltıda, ada gezisinin iptal edildiği, botlarla balinaların yanına inileceği anons edildiğinde hemen koşa koşa ilk indirilen zodiakta tur rehberlerinin arasına karıştım. Kimse de 'sen ne yapıyorsun hemşerim? biz güvenli demeden yolcuları denize indirmeyeceğiz' demedi. Bu sayede tur rehberleri, N. Geographic fotoğrafçısı ve bilim adamları ile birlikte balinaların yanına inme şansını yakaladım. Bir saat botla balinaların çevresinde turladık. Bu gibi fırsatları hiç kaçırmayın derim..

estetik cerrahi Rezervasyon yaptırırken geminin rotasını iyice öğrenin. Her tur firması ve hatta her tur firmasının her bir turu farklı rotalar izliyor. Örneğin Hurtigruten firması daha önce hiç Esperanza üssüne gitmemiş, ilk kez benim gittiğim turda oraya uğramışlar. La maire kanalına gideceklerinden emin olun, Antarktikanın en güzel yeri orası..

Güney kutbu hakkında önerilerim

estetik cerrahi Kamaralarda DVD ve televizyon bulunuyor. İnanın, günün yorgunluğu ile akşamları bir iki saatliğine odanızda dinlenmek isteyeceksiniz. Bu yüzden yanınızda roman, DVD falan getirirseniz iyi olur..

estetik cerrahi Eğer olur da güney kutbuna giderseniz ve balinaların yanına zodiak botla inileceği anons edilirse; sakın ha su geçirmeyen pantalonla ve kalın kıyafetlerle botların olduğu güverteye inmeyin. Botlarla balinaların yanına inildiğinde suya düşme (zodiak botun alabora olma) ihtimaline karşı wet suit denen özel bir kıyafet giymeniz gerekiyor. Bu kıyafeti ancak ince iç kıyafetlerle giyebiliyorsunuz. Wet suit, boyundan aşağınızı tamamen kapsayan tek parça bir kıyafet. Zaten balinaların yanına iniş çok acil olaylar kapsamına girdiğinden yıldırım gibi koşmanız gerekecek. Hiç uğraşmayın kalın kıyafetleri giymekle, en ince kıyafetlerinizle doğru zodiakların olduğu güverteye koşun.. Wet suit'ler orada askıda duruyor olacak. Kırmızı renklerinden ve tek parça büyük bir kıyafet olmalarından tanırsınız..

Güney kutbu hakkında önerilerim

estetik cerrahi Aralıkta gittiğim turda penguen yumurtaları yeni yeni çatlayıp bebek penguenler çıkıyordu. Bebek penguenleri daha çok görmek için sanırım ocak başında gitmek gerekiyor. Ekim-kasımda gidilen turlarda ise bebek penguenleri görme şansı yok sanırım. NOT: Bu sene (2013-14 kışı) turlar ocak-şubat-mart aylarına kaydırılmış; dolayısı ile bebek penguenleri görme şansı artmış..

Güney kutbu hakkında önerilerim

estetik cerrahi Ben yanımda kamera, cep telefonu gibi aletleri şarj edebilmek için universal priz adaptörü getirmiştim. Bu adaptörler tüm aletlerinizin fişlerinin dünyadaki tüm priz sistemlerine (voltajı da ayarlayarak) uymasını sağlıyor. Havaalanındaki duty free shoplarda bulunuyor. Aldım ama gereksizmiş; hem otel Emperador'da hem de Hurtigruten in gemisinde prizler zaten bu adaptör şeklindeydi. Diğer firmaların gemilerini bilemem tabii..

Güney kutbu hakkında önerilerim

estetik cerrahi Hurtigruten in gemisi MV Fram da, asansör olması sebebiyle yürüme engelli, romatizmalı ve bu yüzden yürümesi sorunlu yaşlı hastalar rahat ediyor. Kuzey kutbuna giden 50 years of victory gemisinde asansör yok mesela; bu yüzden tekerlekli sandalyeli yolcular pek kuzey kutbuna gitmiyorlar..     Bir sonraki sayfaya geçmek için tıklayınız..
estetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸