estetik cerrahi Bu sayfanın son güncellenme tarihi:
   
 

duyuru
Bookmark and Share


duyuru2

duyuru3

duyuru4

        2006 YILI ESTETİK HABER ARŞİVİ

estetik cerrahi Bazı haberlerin kaynak linkleri (haber internetten kaldırılmış ise) çalışmayabilir.
estetik cerrahi 2014 HABER ARŞİVİ
estetik cerrahi 2013 HABER ARŞİVİ estetik cerrahi 2012 HABER ARŞİVİ estetik cerrahi 2011 HABER ARŞİVİ
estetik cerrahi 2010 HABER ARŞİVİ estetik cerrahi 2009 HABER ARŞİVİ estetik cerrahi 2008 HABER ARŞİVİ
estetik cerrahi 2007 HABER ARŞİVİ estetik cerrahi 2006 HABER ARŞİVİ estetik cerrahi 2005 HABER ARŞİVİ

DÜNYADA İLK KEZ ÇİFT EL TRANSPLANTASYONU YAPILAN HASTA TABURCU OLDU (29.12.2006)
30 Kasım'da Valencia'nın La Fe Hastanesi'nde 10 saatlik bir ameliyatla yeni ellerine kavuşan 47 yaşındaki Kolombiya asıllı Alba Lucia, ellerini 30 yıl önce kimya laboratuvarındaki bir patlamada kaybetmişti. Lucia'nın yeni elleri, kaza sonrası beyin ölümü yaşayan bir kadından geldi. Bağışçının kolları dirseğinin üstünden ayrıldı ve soğutularak beş saat içinde La Fe Hastanesi'ne götürüldü. Ameliyatı cerrah ve narkozculardan oluşan 10 kişilik uzman yaptı. İki transplantasyon da aynı anda gerçekleşti. İlk olarak Alba'nın önkolu, bağış kolun büyüklüğüne uyması için ayarlandı, kemikler metal levha ve vidalarla oturtuldu. Damar ve sinirleri bağlamak için mikroskobik cerrahi kullanıldı. Sonunda Alba Lucia ellerine bakarak, "Çok güzeller" dedi. Ameliyatı yöneten Dr. Pedro Cavadas, "His kazanması beş altı ay alacak. Çok mutlu, ellerini kullanamadığı 28 yıldan sonra çok güzel ellere sahip oldu. Bu protezden çok daha iyi bir seçenek" diyor. Şimdiye kadar altı erkek üzerinde yapılan çift el transplantasyonunun ilki 2000'de Fransa'da 33 yaşında bir erkeğe uygulanmıştı.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


AMERİKAN PLASTİK CERRAHİ DERNEĞİ WEB SİTESİNDE ESTETİK AMELİYATLARIN 3 BOYUTLU ANİMASYONLARI YAYINLANMAYA BAŞLANDI (18.12.2006)
Amerikan plastik cerrahi derneği web sitesi yenilendi ve hastaların daha iyi kavrayabilmesi için estetik ameliyatların 3 boyutlu animasyonlarla anlatıldığı yeni bir bölüm yayınlanmaya başlandı.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


EVDE KULLANILAN LAZER EPİLASYON CİHAZI FDA ONAYINI ALDI (15.12.2006)
FDA, evde kullanım için üretilmiş ilk lazer epilasyon cihazına onay verdi. Palomar Medical Technologies adlı bir şirket tarafından üretilen cihaz özellikle bayanlara yönelik olarak dizayn edilmiş. Bu cihazın erkeklere uygun olanıda hazırlanmakta imiş. Bu ürünler henüz satılmıyor ve ne zaman satışa sunulacakları da belli değil.
Haberin ayrıntısı için tıklayınızGÖĞÜS BÜYÜTEN SAKIZ ÜRETİLDİ! (15.12.2006)
Bir Japon firması çiğnendiğinde göğüsleri büyüttüğünü iddia ettikleri bir sakız geliştirdi. Bu sakızın Taylandda yetişen egzotik bir bitki olan Pueraria Mirifica ekstresi içerdiği ve bu maddenin göğüsleri büyüttüğünü, sertleştirdiğini ve dikleştirdiğini belirtiyorlar. Taylandda bir üniversitede üzerinde çalışılan bu bitkinin ekstresinin, göğüslerde hacmen 80% e varan büyüme sağladığı görülmüş. Bu bitki ekstresi ayrıca cilde ve saçlara da iyi geliyormuş. Testlere katılan bayanların70% inde, 2 ay kullanım sonunda göğüslerde büyüme, kırışıklıklarda azalma, adet ağrılarında azalma ve ciltte nemlenme artışı görülmüş. Bu ürünün göğüs büyütme için kullanılan kremleri, spreyleri, serumları gibi değişik formları da var. Bu ürünleri (sakız formu hariç) bir firma ülkemize de ithal etmeye başladı. Ürünün ülkemizde satılacak formları St/Herb adı ile satılıyor. Daha geniş bilgiyi St/Herb gibi Pueraria Mirifica ekstresi üreten bir firmanın web sitesi olan www.b2upspain.com dan alınabilir.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


LİPOSUCTİON (YAĞ ALDIRMA) SIRASINDA ALINAN YAĞLAR İLE ARABANIZI ÇALIŞTIRABİLİRSİNİZ! (10.12.2006)
Bir Norveç firması, liposuction sırasında alınan yağlardan biodizel benzin üretmeyi başardı. Şu an Miami de bir liposuction kliniği ile anlaşan firma, her hafta klinikten 3000 galon liposuction yağı almayı ve bundan 2600 galon biodizel benzin üretmeyi planlıyor. Norveçte biodizel yaygın olarak kullanılıyor ve genellikle balık yağı ve kullanılmış mutfak yağından elde ediliyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


KAMUFLAJ ÜRÜNÜ ÖDÜL GETİRDİ (31.01.2007)
Microskin International firması tarafından üretilen ve yanıklı hastaların estetiği için kullanılacak olan özel kamuflaj spreyi ödül getirdi. Avustralya hükümeti tarafından verilen Australian Government Business Innovation Award adlı ödülü firmanın yöneticisi Linda Lowndes aldı. Bu ürün (microskin) üzerinde 7 yıldır çalışıldığı ve şimdiye kadar 500 hastanın microskini başarı ile kullandığı belirtiliyor. Sprey formunda hazırlanan bu ürün üzeri kapatılması istenen yanıklı bölgeye (yanık izini kapatmak için), doğum lekeli alana yada akne izleri olan alana sıkılıyor. Suya dayanıklı olduğu için su ile akmıyor, bir kaç gün dayanıyor ve özel silme serumu ile kolayca silinebiliyor. Daha geniş bilgi Microskin dan alınabilir.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


KAMUFLAJ ÜRÜNÜ BODY BACK YENİDEN FORMÜLE EDİLDİ (04.12.2006)
Yara izlerini, akne izlerini, yanık izlerini kamufle etmek için kullanılan bir ürün olan Body Back 2-1 yeniden formüle edildi. California lı bir firma olan Noixia tarafından üretilen ürün, önceki versiyonundan daha az iritan, daha kolay uygulanabilir ve daha etkili imiş. Daha geniş bilgi Noixia dan alınabilir.

DANONE KOZMETİK YOĞURTU YAKINDA SATIŞA SUNACAK (30.11.2006)
Probiyotik yoğutların ilk üreticisi olan Danone şimdi de cildi güzelleştiren, detoksifiye eden kozmetik yoğurtu satışa sunmaya hazırlanıyor. Bu yoğurtun Essensis adı ile satışa sunulacağı duyuruldu. Böylece danone fonksiyonel gıda kategorisinde yeni bir kulvar açmaya hazırlanıyor (aslında daha öncede Japon Eiwa Confectionery adlı firma, kollajen içeren ve dudakları büyüten bir şekerlemeyi satışa sunmuştu. Haber arşivimde bu ürünle ilgili haberi görebilirsiniz).
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


İĞNE YAPTIRMAK İSTEMEYENLERE BOTOX JELİ! (10.10.2006)
Revance Therapeutics adlı firma, iğne korkusu olan bayanlar için botulinum toksin Tip-A içeren, botox etkisi olan özel bir jelin klinik testlerine başladıklarını duyurdu. Bu ürünün, piyasada çok sayıda bulunan ve botox etkisi olduğu iddia edilen kozmetik ürünlerden farkı, içeriğinde gerçekten Botulinum toksininin bulunması ve enjeksiyona gerek olmadan sadece cilde sürülerek etki göstermesi.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


ARTEFİLL: FDA NIN ONAY VERDİĞİ İLK KALICI DERMAL DOLGU MADDESİ (31.10.2006)
Üretici firma olan Artes Medical tarafından yapılan basın duyurusunda ArteFill in FDA onayını alan ilk kalıcı dermal dolgu maddesi olduğu belirtildi. ArteFill, polymethylmethacrylate (PMMA) mikrokürecikleri ve saflaştırılmış sığır kollajeni içeriyor. Artes Medical sığır kollajeninin üretiminin çok sıkı kuralları olan FDA ve USDA kriterleri dahilinde yapıldığını bildiriyor; yinede sığır kollajeni içerdiği için enjeksiyondan önce bir allerji testi yapmak gerekiyor. Daha geniş bilgi www.artefill.com dan alınabilir.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


ESTETİK KLİNİĞİNDE CİNAYET (31.10.2006) (BU HABER GÜNCELLENDİ)
Amerika da polis bir estetik kliniğinde 5 yıl önce işlenmiş bir cinayeti aydınlattı. Bundan beş yıl önce Sandra Baker Joyner, doktor Peter Tucker ın yönettiği estetik kliniğine başvurdu. Hastaya yüz germe ameliyatı yapıldı ve ameliyattan sonrada her şey yolunda idi. Hasta daha sonra anestezi hemşiresi Sally Jordan Hill in gözetimine bırakıldı. Kısa süre sonra solunum güçlüğü çeken hasta tüm çabalara rağmen kurtarılamadı. Ölümün sebebi anlaşılamadı. Aile şikayetçi olmadı, yalnız doktor Peter Tucker hastasını yeteri kadar yakından takip etmediği için suçlu bulundu ve lisansı 2 yıl için alındı. Daha sonra kapanmış dosyaları inceleyen dedektifler hastaya yüksek doz fentanyl (bir anestezi ilacı) verilmiş olabileceğini farkettiler ve yapılan incelemelerde bu kanıtlandı. Hemşire Sally Jordan Hill olaydan 5 yıl sonra cinayetten tutuklandı. Cinayetin sebebi anlaşılamazken hemşire ve hastanın birbirlerini çocukluktan beri tanıdıkları ortaya çıktı. Hayatını kaybeden Sandra Baker Joyner ın aileside bu tanışıklığı onayladı ve hemşireden hiç şüphelenmediklerini belirttiler.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız
BU HABER İLE İLGİLİ GÜNCELLEME: Polis yaptığı incelemeler sonucu hasta ile hemşirenin aynı kolejden mezun olduklarını ve bundan 30 yıl önce Sandra Baker Joyner ın, Sally Jordan Hill in erkek arkadaşını elinden aldığını ortaya çıkardı. Şimdi, hemşire Sally Jordan Hill in gerçekten bu olayın intikamı için Sandra Baker Joyner ı öldürmüş olma ihtimali soruşturuluyor. İnanılmaz bir öykü; old boy filmi gibi..
Haber hakkındaki gelişmeleri okumak için tıklayınız ve buraya tıklayınız


TEK LAZER SEANSI İLE SİLİNEBİLEN DÖVME PİGMENTLERİ SATIŞA SUNULUYOR. (30.10.2006)
Daha önce bu bölümde haberlerini verdiğim silinebilen, kalıcı dövme pigmentleri satışa sunuluyor (önceki haberler için haber arşivine bakınız). Freedom-2, LLC adlı firma bu konuda ürünlerini satışa sunan ilk firma olmaya hazırlanıyor. Bu pigmentler, vucüda uyumlu bir polimer kürecik (ploymethylmethacrylate -PMMA) içinde bulunan vucütta eriyen ve emilebilen demir-oksit gibi maddelerden oluşuyor. Lazer uygulandığında PMMA kürecik parçalanıyor ve eriyebilen ve emilebilen pigment açığa çıkıyor; böylece açığa çıkan pigment kısa sürede bölgeden uzaklaşıyor ve dövme silinmiş oluyor. Freedom-2, LLC'nin bu pigmentleri 2007 başında satışa sunacağı belirtilmiş. (Dr. OYTUN İDİL İN NOTU: İleride dövmelerini sık sık yaptırıp, sildiren dövme meraklıları olacağını sanıyorum. Sık sık dövme yaptırılıp silinmesinin cildi nasıl etkileyeceğini merak ediyorum; dövme yaptırılıp silinmesinin bir sınırı olacakmı?)
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


EL ESTETİĞİ İÇİN HAND-SPA (30.10.2006)
Hangi estetik ameliyatı olursanız olun elleriniz mutlaka yaşınızı ele verecektir. Bugünlerde el estetiği için yeni bir yöntem duyuruldu. El bakımı için geliştirilen hand-spa cihazı 10 dakika içinde el ağrılarınızı geçiriyor, cilt yenilenmesini sağlıyor. Cihazın etkisi 3 seansda görülmeye başlanıyor, 6 seans uygulanması gerekiyor. Her bir seansın 10-30 dolara uygulandığı belirtilmiş. Cihazın el ağrılarına iyi geldiği FDA onayı ile tasdiklenmiş.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


KULLAN-AT LİPOSUCTİON KANÜLLERİ SATIŞA SUNULUYOR. (27.10.2006)
Merkezi San Diego da bulunan Tulip BioMed firması, 12-16 kasım 2006 da New York da yapılacak olan Advances in Aesthetic Plastic Surgery: The Cutting Edge VI toplantısında yeni, kullan-at yağ alma kanüllerini tanıtacağını duyurdu. Beş farklı kanülden oluşan set, hem vakumlu cihazlarla hem de enjektörlü sistemlerle kullanılabiliyor. Bu kanüller www.tulipdisposable.com adresinden temin edilebiliyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


BU TEKNOLOJİLER GELECEKTE BİR ÇOK ŞEYİ DEĞİŞTİREBİLİR. (27.10.2006)
Şu an geliştirme aşamasında olan bazı yeni teknolojiler gelecekte estetik alanında bir çok şeyin değişmesine yol açabilir. Örneğin şu an İngiltere de geliştirilmekte olan Juvista adlı bir ilaç, yaranın dikilmesinin ertesi günü yara hattına enjekte ediliyor ve yara izinin silikleşmesini sağlıyor. Bu ilaç şu an geliştirme aşamasında olduğundan satışı yok. Bir diğer enteresan teknoloji ise saç köklerinin klonlanması. Bu teknoloji ile tek bir saç kökünün alınıp laboratuar ortamında klonlanması ve sayıca yeteri kadar artırıldıktan sonra bu köklerin saçsız olan alanların kapatılması planlanıyor. Bu çalışmalar çok önemli, çünkü bu sayede başında çok az saç kalmış insanlara dahi saç ekimi yapılmasına olanak sağlıyor. Yalnız şu anki laboratuar çalışmalarında, klonlanan saç köklerinin ancak bir kez büyümesi sağlanabilmiş; klon saç kökleri bir siklus sonra büyümüyormuş.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


SİGORTA ŞİRKETLERİNİN MEME KÜÇÜLTME AMELİYATINI KARŞILAMAMAK
İÇİN BİR ÇOK SEBEP ÖNE SÜRDÜKLERİ AÇIKLANDI (26.10.2006)
Bu konudaki araştırma Amerikan plastik cerrahi derneği tarafından Amerika birleşik devletlerinde yapılmış. Meme küçültme ameliyatı hem estetik amaçlarla hemde aşırı büyük göğüslü bayanlarda oluşan bir çok tıbbi sorun sebebiyle tedavi amacı ile yapıldığından sigorta şirketleri tarafından bir çok bahane öne sürülerek genellikle sigorta şirketlerince karşılanmadığı ortaya çıkmış. Sigorta şirketleri alınacak (ve ameliyatta alınan) meme dokusunun ağırlığından, hastada sırt, boyun ağrısı olup olmadığına; omuzlarında sütyen izleri kalıp kalmadığından, göğüsler altında mantar enfeksiyonu oluşup oluşmadığına kadar bir çok konuda bilgi istiyorlar ve ancak ciddi derecede büyük göğüslü bayanlara yapılacak meme küçültme ameliyatlarını karşılıyorlar.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


CERRAHİ TEL İLE DERİN KIRIŞIKLIKLARIN GİDERİLEBİLDİĞİ BİLDİRİLDİ (26.10.2006)
Son yıllarda gerçek ameliyatlara alternatif, daha az acılı, bıçaksız bir çok yöntemin geliştirildiğini ve uygulandığını duyuyoruz. Burada bahsedeceğim yöntem yeni bir yöntem olmasa da haber ajanslarında yeniymiş gibi bahsedilmiş; ben de burada kısaca değineyim. Burada tel ile tedavi edilen çok derin kırışıklıklardır. Bazen alındaki kırışıklıklar o kadar derin olur ki, cilt o kırışıklığın en derin kısmında alttaki kemiğe yapışmıştır. Bu gibi derin kırışıklıklarla sıklıkla alın germe sırasında karşılaşıyoruz ve kırışıklığın olduğu o bölgeyi ancak bistüri ile zayıflatarak yapıştığı alın kemiğinden ayırabiliyoruz. Tabii bu bahsettiklerim alın germe sırasında yapıldığından, ameliyat sonunda alın cildi de gerildiği için kırışıklık falan kalmıyor. Haberde bahsedilen tel ise bizim yaptığımız kesme olayını gerçekleştiriyor sadece. Cilt altına iğne yardımı ile yerleştirilen tel, kırışıklığın çevresinden dolaştırılıyor, sonra tekrar giriş yerinden dışarı çıkarılıyor. Telin iki ucu bir ileri bir geri çekilerek kırışıklığın olduğu bölgedeki yapışıklık kesiliyor ve sonunda tel dışarı alınıyor. Bu işlem lokal anestezi ile yapılabiliyor ama alında germe olmadığı için sonuçları hiç bir zaman gerçek bir alın germe ameliyatındaki kadar etkili olmuyor. Bir nevi ucuz etin yahnisi diyebiliriz. İşlemin yurtdışında 1500 dolara yapıldığını da not düşeyim..
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


ÇİNDE İLİZAROV YÖNTEMİ İLE YAPILAN ESTETİK AMAÇLI BACAK
UZATMA AMELİYATLARINA KISITLAMALAR GETİRİLİYOR (26.10.2006)
Çin, estetik amaçlarla bacak uzatma ameliyatlarının sıkça yapıldığı bir ülke; fakat son yıllarda hastalardan gelen şikayetler ve bazı hastaların ameliyattan sonra bacaklarında oluşan şekil bozuklukları sebebiyle bu ameliyatlara ciddi kısıtlamalar getirilmesi söz konusu. Bu ameliyatları geliştiren rus cerrah İlizarov, asıl olarak kazalar sonunda her iki bacağı arasında uyumsuzluk (boy farkı) olan, bacaklarında çok sayıda kırık olan yada doğuştan bacak kemiklerinde şekil bozukluğu olan hastaları tedavi etmeyi amaçlamıştı. Daha sonra bu ameliyat yöntemi hiç bir şikayeti olmayan kişilerde sadece estetik amaçla bacak boyunu uzatmak içinde uygulanmaya başlandı. Çin sağlık bakanlığı, bu ameliyatın estetik bir ameliyat olmadığını, ameliyat sonrasında hastaların çok ciddi sorunlarla karşılaşabildiklerini belirterek bu yöntemin estetik amaçlar için uygulanmasının yasaklanabileceğini duyurdu. Bu ameliyat çinde 15-25bin dolara uygulanıyor ve iyileşme süreci en az 2 sene sürüyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


KİM BASİNGER, 52 YAŞINDA VE 2 SENE ÖNCESİNE GÖRE KIRIŞIKLARI DAHA AZ! (26.10.2006)
Geçtiğimiz haftalarda Beverly Hills de bir basın toplantısına katılan Kim Basinger, basın elemanlarını şaşırttı. Bugün 52 yaşında olan oscarlı yıldız iki sene öncesine göre daha genç görünüyordu. Daha önce estetik ameliyat olmadığı, fakat sık sık kollajen enjeksiyonu yaptırdığı bilinen Kim basinger hakkında bir çok iddia ortaya atıldı. Bazı fotoğrafçılar ise yakından çekebildikleri bazı resimlerde kulak önünde yüz germe ameliyatı izine benzeyen izleri tespit etmişler. Bu konuda danıştıkları plastik cerrahlarda bu izlerin bir face-lift (yüz germe) ameliyatına bağlı olabileceğini onaylamış. Resimlere gelince, soldaki resim 2 sene önce, sağdaki ise geçenlerdeki basın toplantısında çekilmiş.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


İNGİLTERE DE DÜNYANIN İLK TAM YÜZ NAKLİNİ YAPACAK
DOKTOR EKİBİNE ETİK KURUL GEREKLİ ONAYI VERDİ! (26.10.2006)
Londra’nın kuzeyindeki Royal Free Hastanesi etik kurulunun gerekli onayını alan operasyon ekibinin başı Prof. Peter Butler, dünyada bir ilki gerçekleştirebilme olanağının sağlanmasından sevinç duyduğunu söyledi. Rekonstrüktif cerrahi uzmanı Prof. Butler, yaklaşık 14 yıldan bu yana üzerinde çalıştığı bu proje için uzun süredir hastanenin onayını bekliyordu. Aralık 2005’te bu operasyon için potansiyel hastaları seçme ve bunları psikolojik olarak hazırlama izni alan estetik cerrahi uzmanı Prof. Butler’ın ekibi, gerekli onayın alınmasından sonra hemen ameliyata hazırlık sürecine başladılar. Tam yüz naklini yapacak hekimler, önemli olanın ameliyat için uygun hasta ve hastaların bulunması olduğunu ve önceden seçilen 29 kişi arasından 4 veya 5’inin potansiyel hasta olarak değerlendirildiğini kaydettiler. Hastane ekibinin araştırmalarına göre, hastanın yeni yüzü, donörle nakil yapılanınkinin yüzü arasında bir melez yüz olacak. Bilgisayar canlandırmalarına göre de, donörlerin aileleri, nakil yapılan kişideki ölen yakınlarının yüzünü tanıyamayacaklar. Ekibin başındaki Profesör Butler, bugün hastane etik kurulunu ikna etmek için yapacağı konuşmaya, Falkland Savaşı sırasında yüzü feci şekilde yanan eski İngiliz askeri Simon Weston’ı da götürmüştü. Önceden böyle bir operasyona karşı olan Weston, hekimlerin çabalarını gördükten sonra fikrini değiştirmişti. Şu ana dek dünyada iki hastaya kısmi yüz nakli yapıldı: Kasım 2005’te Fransa’da köpeğinin yüzünü parçaladığı İsabelle Dinaoire ve Nisan 2006’da Çin’de Li Guoxing (haberin kaynağı: www.habersaglik.com).

KANADA DA SİLİKON JEL İÇERİKLİ MEME PROTEZLERİNE İZİN ÇIKTI. (24.10.2006)
Kanada, Allegan Inc. ve Mentor Corp. firmalarınca üretilen silikon jel içerikli meme implantlarının kullanımına izin verdi. Amerika da 14 yıl önce silikon jel içeren meme implantları yasaklanmış idi. Meme implantlarındaki ve silikon jel kimyasındaki gelişmeler sonucu bugün artık eskisi gibi akışkan silikon jel değil, daha kıvamlı olan koheziv jel silikon kullanılıyor. Koheziv jel silikon, silikon protez, bıçakla kesilse bile dağılmıyor. Geçen yaz başından beri Amerika da da FDA nın koheziv silikon jel içeren meme protezlerine izin vermesi bekleniyor (ki zaten bazı markaların bazı modellerine izin çıkmıştı).
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


İNTERCYTEX FİRMASI ENJEKTE EDİLEBİLİR SAÇ
KÖKLERİ ÜZERİNDE ÇALIŞTIĞINI DUYURDU. (24.10.2006)
Intercytex adlı firma tarafından yapılan duyuruya göre kelliği tedavi etmek için saç ekmeye ileride gerek kalmayabilir. Şu an halen gelişme aşamasında olan yeni yönteme göre hastadan bir kaç saç kökü alınması, bu köklerin laboratuar şartlarında hücre kültürlerinde üretilmesi ve sayıca yeterli miktarda saç kökü elde edildikten sonra bu köklerin işlemden geçirildikten sonra enjekte edilebilir hale getirilmesi planlanıyor. Şu an bu işlemin daha ekonomik hale getirilmesine çalışılıyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


YENİ BOŞANMIŞ BAYANLAR İÇİN ÖZEL ESTETİK PAKETLERİ! (20.10.2006)
Yurtdışında bazı estetik klinikleri yeni boşanmış bayanlara özel estetik uygulamalar sunuyorlar. Bu özel estetik paketi, meme büyütme ameliyatı, yağ alma, diş beyazlatma ve botox enjeksiyonlarını kapsıyor. İngiltere de uygulanan bu uygulama, ingiltere plastik cerrahlar derneğinden tepki almış. İngiltere plastik cerrahi derneğinden uzman doktorlar, henüz yeni boşanmış bayanların yaşadıkları duygusal travmayı atlatmadan estetik ile ilgili bir karar vermelerinin yanlış olduğunu belirtiyorlar.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


YENİ BİR ZAYIFLAMA HAPI: RİMONABANT (20.10.2006)
Yeni bir zayıflama hapı tanıtıldı: Rimonabant. Bu hap şu an avrupada kullanılıyor ve Amerika da FDA onayını bekliyor. Zayıflatıcı etkisi ise beyin hücrelerini etkileyerek açlık hissini bastırarak gerçekleşiyor. İlaç 20 miligramlık tabletler halinde satılıyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


AMERİKA DA UYGULANAN ESTETİK AMELİYATLAR HER SENE ARTIYOR. (20.10.2006)
Amerika da son yıllarda estetik ameliyatlara olan aşırı ilgi artışının sebepleri tartışılıyor. Bu sebepler arasında artık daha az iz bırakan yeni ameliyat teknikleri (endoskopik yöntemler), ünlülerin geçirdikleri estetik ameliyatların medyada daha sık yeralması, nip-tuck ve swan gibi estetik cerrahiyi konu alan tv programlarının ilgi ile izlenmesi ve insanların bu ameliyatlar hakkında gün geçtikçe daha fazla bilgi sahibi olması gösteriliyor. Amerika da en sık yapılan 5 estetik ameliyat ve ortalama ücretleri şöyle sıralanıyor:
Liposuction (yağ alma): 2.323 dolar.
Rinoplasti (burun estetiği): 3.511 dolar.
Meme büyütme ameliyatı: 3.406 dolar (protez hariç).
Göz kapağı estetiği: 2.534 dolar.
Yüz germe: 4.484 dolar.

Haberin ayrıntısı için tıklayınız


İNGİLİZ ERKEKLERİ SİLİKONLU GÖĞÜSÜ TERCİH ETMİYOR(MUŞ). (20.10.2006)
İngiltere de More dergisi tarafından yapılan araştırmada İngiliz erkeklerinin silikonlu göğüsten hoşlanmadıkları sonucu çıkmış. Ankete katılan 1600 erkekten 85% i silikonlu göğüslerden hoşlanmadıklarını belirtmişler.

NEMLENDİRİCİ ETKİSİ OLAN ELDİVEN VE ÇORAPLAR İLGİ UYANDIRIYOR. (20.10.2006)
GeLuscious firması tarafından kullanıma sunulan yeni eldiven ve çoraplar ellerdeki ve ayaklardaki cilt kuruluğuna ve çatlaklara iyi geliyor. Bu ürünlerin iç yüzeylerinde kullanılan üzüm çekirdeği yağı, jojoba yağı, E-vitamini ve zeytin yağı, cildinize vazelin uygulanmış gibi bir his veriyor. Pembe ve mavi renklerde üretilen bu ürünler yaklaşık 25 dolardan satılıyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


KATE BECKINSALE DE ESTETİK DÜŞMANI ÇIKTI (Ekim 2006)
Ünlü Hollywood yıldızı Kate Beckinsale (Click, Van helsing), son filmi Click için makyajla yaşlandırılmıştı. Beckinsale, cildindeki kırışıklıklar ve sarkmalar hiç hoşuna gitmemiş olsa da yaşlanmanın estetik ameliyat olmayı gerektirmediğini, estetik ameliyatları tasvip etmediğini belirtmiş. Ben önümüzdeki yıllarda Beckinsale in geçirdiği estetik ameliyatlarla ilgili haberleri bekliyorum; demişti dersiniz.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


EVA LONGORİA ASLA ESTETİK OLMAYACAĞINI SÖYLEMİŞ (9.10.2006)
Umutsuz ev hanımlarının ünlü yıldızı Eva Longoria, asla estetik olmayacağını söylemiş; çünkü iğneden korkuyormuş. Dengeli beslenme, egzersiz ve kozmetik bakım ürünlerini şimdilik yeterli buluyormuş (NOT: aslında böyle, televole gibi, ünlülerin haberlerini burada vermek hoşuma gitmiyor ama ünlülerin bu sözlerini tarihe not düşmek gerek; çünkü bu ünlülerin hepsinin -Eva Longoria, Kate Beckinsale, Sigourney Weaver, Elle MacPherson- önümüzdeki yıllarda estetik ameliyat olduklarını duyacağımıza eminim; bakınız Ashlee Simpson olayı: haberi buralarda haber arşivinde bir yerde..).
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


ESTETİK AMELİYAT DEPRESYONA İYİ GELEBİLİRMİ?
Aslında bu soru, yumurtamı tavuktan çıkar, tavukmu yumurtadan? a benziyor. Psikolojik sorunları olan kişilere estetik ameliyat olmamalarını, en azından duygusal ve ruhsal çalkantılı dönemi atlatana kadar estetik ameliyatı ertelemelerini söylüyoruz. Diğer yandan son yıllarda estetik ameliyat olmanın kişilerin psikolojileri, cinsel hayatları ve sosyal yaşamları üzerine olan etkileri genişçe araştırılıyor. Örneğin Botox yaptırmanın depresyondaki hastalarda olumlu etkisi olduğu tespit edilmiş. Aslında depresyondaki bir kişinin aynaya baktığında daha aydınlık bir ifade görmesinin faydası tartışılmaz. Son yıllarda botox gibi ameliyatsız estetik uygulamalar yanında estetik ameliyatlarında böyle bir etkisinin olup olmadığı tartışılıyor. Amerikan plastik cerrahi derneğinin yıllık olağan toplantısında (San Fransisco-2006) bu konuda iki ayrı çalışma sunulmuş ve estetik ameliyatın hastaların psikolojilerinde olumlu etki yaptığı, bazı hastaların aldıkları antidepresanları bile bıraktıkları görülmüş.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


AVUSTRALYALILAR 18 YAŞ ALTINA HER TÜRLÜ ESTETİK
GİRİŞİMİ YASAKLAMAYA KARARLI (8.10.2006)
Web sitemi takip edenler daha önce bu haberi verdiğimi hatırlarlar. Avustralyada 18 yaş altına her türlü estetik girişimin yasaklanması için başlatılan çalışmalar sürüyor. Yasaklanacak işlemler arasında botox, dudak dolgusu, her türlü estetik ameliyat bulunuyor. Çıkarılacak kanunun içeriği uzmanlarca tartışılıyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


ELLE MACPHERSON DAHA ÖNCEKİ DEMEÇLERİNİ
DÜZELTTİ: ESTETİĞE KARŞI OLMADIĞINI SÖYLEDİ
Avustralyalı ünlü anti-aging ürünlerinin üreticisi ModelCo nun yeni yüzü olan 42 yaşındaki top model Elle MacPherson, aslında estetiğe karşı olmadığını, gereken durumlarda insanların yaptırması gerektiğini söylemiş.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


KOLOMBİYA DA EN ÇOK İZLENEN TV DİZİSİ:
WITHOUT TITS, THERE IS NO PARADISE! (6.10.2006)
Kolombiya da bu aralar bir tv dizisi çok popüler: Without tits, there is no paradise! Dizi, göğüslerini büyütmek için her şeyi yapmaya hazır bir genç kızın öyküsünü anlatıyor. Dizinin kahramanı olan 22 yaşındaki genç kız ameliyat parasını biriktirmek için bir çok maceraya atılıyor. Diziyi nefretle kınayanlar kadar, genç kızların güzellik uğruna neler yapabileceklerini gösterdiği için övenler de var. Sonuçta bu çok tartışılan dizi reyting listelerinde en başa oturmuş gözüküyor (bu haberi okuyan bir yapımcı varsa dizinin yerli versiyonunu çekmeyi düşünür mü dersiniz?).
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


KIRIŞIKLIK GİDERİCİ HAPLAR SATIŞA SUNULDU (4.10.2006)
Kırışıklıklara karşı üretilen kremler, pomadlar, botulinum toksinleri ve dolgu maddelerine ek olarak kullanılacak kırışıklık giderici iki yeni hap satışa sunuldu. Nestle ve kozmetik devi L' Oreal ın ortak yürüttükleri çalışmalar sonunda tamamen bitkisel kaynaklı bir kırışıklık giderici hap üretilmiş: Inneov. Bunun dışında Alman kozmetik devi Christine Schrammek de beta-karoten içeren cildi pürüzsüzleştiren yeni bir hapı piyasaya sürüyor. Bu ürünün çeşitli cilt türlerine -yağlı, kuru- göre uygun olan değişik formları üretilmiş. Yine de uzmanlar yaşlanma ile vücudumuzda olan değişikliklerin 90-95% genetik özelliklerimize bağlı olduğunu ve bunu değiştiremeyeceğimizi söylüyorlar.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


SİLİKON MEME İMPLANTLARI HAYATINI KURTARDI (4.10.2006)
Bulgaristanın Ruse şehrinde kafa kafaya çarpışan iki otomobilden birinde bulunan 24 yaşındaki Elena Marinova, büyük volümlü silikon meme implantları sayesinde kazayı ufak yaralanmalarla atlattı. Elena Marinova nın kazayı ucuz atlatmasını, hava yastığı vazifesi gören büyük meme protezlerine borçlu olduğu söylendi.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


NULASE, EVDE KULLANILABİLECEK LAZER CİLT BAKIM SETİNİ TANITTI (27.9.2006)
nuLASE firması, dünyada bir ilk olan, lazer içeren evde cilt bakım setini tanıttı. Bu set bir Soft Touch lazer, mikroderm cilt soyucu, cilt temizleyici ve cilt yenileyici-nemlendiriciden oluşuyor. Setin ücreti hakkında bilgi verilmemiş; sadece firmayı arayınız diye not düşülmüş.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


ALLERGAN, YENİ JUVEDERM FORMLARINI KULLANIMA SUNUYOR (29.9.2006)
Botox un üreticisi olan Allergan firması yakında yeni nesil dolgu maddeleri olan yeni Juvederm formlarını kullanıma sunacak. Daha önce Juvederm 18, Juvederm 24, Juvederm 24 HV, Juvederm 30 ve Juvederm 30 HV adlı dolgu maddelerini üreten Allergan 2007 ocağında, Juvederm ultra ve Juvederm ultra plus ı çıkarıyor. FDA nın 2006 temmuzunda onay verdiği bu dolgu maddeleri kalıcı değil ve hyaluronik asit içeriyorlar. Etki süresi 6 ay kadar.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız; ayrıca bu ürünler hakkında daha geniş bilgi için www.JuvedermComingSoon.com adresine bakınız.


MACROLANE, CE SERTİFİKASI ALDI (eylül 2006)
Restylane in üreticisi olan Q-MED in sıradışı dolgu maddesi CE sertifikası aldı. Bildiğiniz gibi CE sertifikası, o ürünün insan sağlığını tehlikeye atacak herhangi bir madde içermediği, tamamen güvenli olduğunu gösteriyor. Q-MED in bu ürünü, daha çok enjeksiyon yolu ile meme büyütme gibi işlemler için kullanılıyor fakat çok pahalı olduğu için yaygın kullanım şansı bulamıyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


SİLMESİ KOLAY, KALICI DÖVME MÜREKKEBİ (28.9.2006)
Harvard tıp fakültesinden dermatoloji Profösörü Dr. Richard R. Anderson, hem kalıcı olan hemde istendiğinde kolayca silinebilen bir dövme mürekkebi geliştirdi (bu konuda önceden de bir haber bu sayfalarda yer almıştı; haber arşivimize bakarsanız görebilirsiniz). Hazırlanan bu dövme mürekkebi çeşitli renklerde hazırlanabiliyor, tamamen vücuda zararsız, içindeki maddelerin tümü FDA onaylı. İstendiğinde 1-2 seansda lazer ile silinebiliyor ve geride artık bırakmıyor. Mürekkebi taşıyan mikrondan küçük partiküller sayesinde bu mürekkep hem kalıcı hem de kolay silinebilir özellikte oluyor. Lazer ile bu partiküller parçalandığında ise mürekkep kolayca silinebiliyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


AMATOKİN: KÖK HÜCRE KAYNAKLI, GİZEMLİ, KIRIŞIKLIK GİDERİCİ KREM
Bir süredir yurtdışında tanıtımı yapılan Amatokin adlı kırışıklık giderici krem hakkında basında binbir söylenti yazılmakta. Bence kesinlikle reklam amaçlı olan bu haberleri burada kısaca vermek istedim:
- Bir çok Hollywood ünlüsünün bu kremi uzun zamandır gizlice kullandığı söyleniyor, ama ünlüler bu söylentiyi reddediyor. Park Avenue de muayenehanesi bulunan, bir çok ünlünün cildiye doktoru olan doktor Deborah Sarnoff, kesinlikle dudaklarım mühürlü diyor.
- www.amatokin.com web sitesinde sadece yakında çıkıyor gibi bir yazı var, başka bilgi yok. Fakat siz amatokin i üreten firmaya mesaj yazabiliyorsunuz (ben yazdım. gelen cevap şu oldu: Thank you for your inquiry. At this time out position is No Comment).
- Bu ürünün sadece basit bir krem olmadığı, cilt bariyerini geçebilen yüksek etkili bir emulsiyon olduğu söyleniyor (ürünün dosyalarda geçen kod adı: polypeptide #153).
- Amatokin, rusyada St. Petersburg un 62 mil kuzeyinde, dikenli teller, makinalı tüfeklerle korunan bir yüksek teknoloji laboratuarında üretiliyor.
- Amatokin in, yanıklı hastaları daha çabuk iyileştirecek bir ürünün araştırması sırasında, kök hücrelerle deneyler yapılırken bulunduğu söyleniyor.
- Üretici bilim adamları, Amatokin için şişedeki mucize diyorlar ve enjeksiyona gerek kalmadan tüm kırışıklıkları sildiğini söylüyorlar.
- Amatokin i dünyada Voss Laboratories adlı firma pazarlayacak.
- Bir aylık Amatokin in fiyatının 200$ olacağı söyleniyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


AMERİKADA KOZMETİK CERRAHİ İSTATİSTİKLERİ
American Academy of Cosmetic Surgery, bazı istatistikler yayınladı. Aşağıda özetliyorum:
a. Amerikan toplumunun 6%sı en az bir plastik cerrahi ameliyatı geçirmiş.
b. Amerikan toplumunun 20%si hayatınında en az bir kez plastik cerrahi ameliyatı geçirmeyi planlıyor (herhalde estetik ameliyatları kastediyorlar).
c. Amerikan toplumunun 83%üne göre fizik görüntü kişisel başarıdan daha önemli.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


DİOMED FİRMASI, TOPLARDAMARLARIN YERİNİN BULUNMASINI KOLAYLAŞTIRAN BİR CİHAZI TANITTI (28.9.2006)
Bazı hastalara serum takmak çok zordur, çünkü damarları incedir ve bir türlü damarı bulamazsınız. Diomed in bu işi kolaylaştırmak için geliştirdiği VeinViewer adlı cihaz kızılötesi ışınlarla çalışıyor ve damar içindeki hemoglobinin parlamasına yol açıyor, dışarıdan bakıldığında damarı kolayca bulabiliyorsunuz. Bu cihazın 20.000$ a satılacağı söyleniyor.
Bu bana eskiden avrupada barlarda uygulanan bir uygulamayı hatırlattı. Eskiden bazı avrupa ülkelerinde barların tuvaletleri mavi ışık ile aydınlatılıyordu. Bunun sebebi, mavi ışık altında damarları görmenin zor olması idi. Böylece barın tuvaletinde damardan uyuşturucu almaya niyetlenenler damarı bulamadıklarından uyuşturucuyu enjekte edemiyorlardı. Bu önlem kısa süre sonra rafa kalktı çünkü cin zekalı gençler mavi ışığa karşı hemen yeni bir yöntem geliştirmişti: kollarındaki damarları tuvalete gitmeden tükenmez kalemle işaretliyorlardı; böylece mavi ışık işlevini kaybetti. Aslına bakılırsa mavi ışık altında görünmeyen damarların kızılötesi ışınlarla parlamasına şaşmamalı; belki de üretici firma olan Diomed, eskiden barlarda uygulanan bu yöntemden ilham almıştır.

SİGOURNEY WEAVER: "ESTETİK CERRAHİ BENİ KORKUTUYOR!" (23.9.2006)
"More magazine" dergisine verdiği röportajda Weaver, genç insanların daha sade göründüğünü, yaşlanmış ve yüzlerinde yaşlılığın izlerini taşıyan kişilerin ise daha kendisine ilginç geldiğini söylemiş. İlerlemiş yaşına rağmen (şu an 57 yaşında) halen hollywood un en çekici yıldızlarından biri olan Weaver örnek olarak rolling stones gitaristi Keith Richards ı göstermiş: "Adamın yüzünde bir ton çizgi var ve ne kadar etkileyici göründüğünü görmüyormusunuz!". Ünlü yıldız botox yaptırma düşüncesinin dahi kendini korkuttuğunu söylüyor (bu sözleri, ilerlemiş yaşına rağmen halen güzel olan ve halen sinema tiyatro oyunculuğu yapan bir kişinin söylediğini unutmayalım; daha önce de ünlü model Elle MacPherson, insanların kendi görünüşlerini kabul etmeleri gerektiğini söylemiş idi!).
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


SON DÖNEMİN EN HIZLI YAYILAN ESTETİK ÇILGINLIĞI: KALÇA ESTETİĞİ (23.9.2006)
Haberden anladığım kadarı ile Jenifer Lopez kalçası isteyen bayanlar sadece ülkemize özgü değil imiş. Şu an Amerika da en çok yapılan estetik ameliyatlar arasında kalça estetiği en başta geliyor. Bu yıl kalça estetiği ile ilgili ameliyatlarda geçen yıla göre 90% dan fazla artış olduğu söyleniyor. En popüler ameliyat şekli ise Brezilya usulü kalça estetiği imiş. Bu ameliyatın ayrıntıları zaten ameliyatlar/popo estetiği bölümümüzde yer alıyor. Amerikalı estetik cerrahlar bu modanın aynen 70li yıllarda Farrah Fawcett ın yada John Travolta nın saç kesiminin moda olmasına benzetiyorlar.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


AMERİKADA 12 YAŞINDA BİR KIZ ÇOCUĞUNA LİPOSUCTİON (YAĞ ALMA) YAPILDI (24.9.2006)
Amerika da Brooke Bates adlı 12 yaşındaki kıza ailesinin izni ile 2 ay ara ile 2 defa liposuction yapıldı. Yaşına göre obez olan Brooke Bates, liposuction sonrası fazla kilolarından kurtuldu. Ameliyatı, kendisini "The biggest fat sucker in Texas" olarak lanse eden Dr. Robert Ersek gerçekleştirmiş. Şimdiye kadar liposuction yapılmış en küçük hastalar 15 ve 17 yaşında idiler.
Bu vaka ile ilgili görüşleri alınan bazı plastik cerrahlar şunları söylemiş:
Dr. Joel Schlessinger (Amerikan kozmetik dermatoloji ve estetik cerrahi derneği başkanı): "Bu -herhalde küçük yaştaki insanların kilo vermek için cerraha başvurmalarını yada aileleri tarafından getirilmelerini kastediyor- çok korkutucu bir trend, bu konuya dikkatleri çekmek gerek."
Dr. Rod Rohrich (Amerikan plastik cerrahi derneği eski başkanı): "Don't run to your plastic surgeon. Go outside and run: Hemen liposuction için plastik cerraha koşmayın, dışarı çıkın ve kilo vermek için koşun"
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


YÜZ ANTİ-AGİNG İNDE YENİ BİR YÖNTEM: MESOGLOW (26.9.2006)
Mesoglow, fransa da geliştirilmiş, ameliyatsız bir yüz anti-aging yöntemi. Bu yöntemde yüz cildine vitamin enjeksiyonları yapılıyor, vitamin kokteylleri cilde uygulanıyor ve nemlendiriciler ile cilt hidrasyonu sağlanıyor. Haftada bir kez olmak üzere 3-5 hafta uygulanması gerekiyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


AKNE VE AKNE İZİ TEDAVİSİNDE SOLODYN VE FRAXEL SR. (20.9.2006)
Akne ve akne izi tedavisinde iki yeni tedavi yöntemi tanıtıldı. İlki solodyn adlı ilaç. FDA onaylı ve Medicis Pharmaceuticals tarafından üretilen bu ilaç minocycline içeriyor ve akneye yolaçan bakterileri öldürerek etki ediyor. Yani sadece aktif enfeksiyon olan aknede etkili. Günde tek doz alınıyor ve tedavi 12 hafta sürüyor. Alınacak dozun miktarı kiloya göre hesaplanıyor. Diğer tedavi yöntemi ise FDA onaylı olan Fraxel SR. Fraxel SR uygulamasında cilt yüzeyi yenileniyor, ciltdin derin katmanlarındaki kollajen ve elastik tabakalar yenileniyor. Uygulama 30 dakika kadar sürüyor ve 5-6 uygulama sonunda sonuç alınabiliyor. Yüzde bir kaç gün süren ödem ve kızarıklığa yolaçıyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınızFUJİFİLM ESTETİK VE KOZMETİK ENDÜSTRİSİNE GİRİYOR! (20.9.2006)
Fujifilm estetik ve kozmetik endüstrisine gireceğini duyurdu. Firma ilk olarak 3 ayrı cilt bakımı ürünü (F Square i serisi) ve 9 adet hastane bakım ürününü (F Cube i serisi) satışa sunacağını ve bu ürünlerin ilk olarak japonyada satılacağını duyurdu. Bu ürünler 28 eylül 2006 dan itibaren satışa sunulacak. Firma, film üretimi sırasındaki araştırmaları sonucu serbest radikaller üzerine oldukça geniş bilgi ve tecrübe sahibi olmuş ve bu bilgilerini kozmetik alanında kullanmaya karar vermiş. Firmanın kollajen dokusu üzerine de çalışmaları bulunuyor. Fujifilm sadece bir yıl için kozmetik ürünler hakkındaki araştırmaları için 10 milyon dolar bütçe ayırmış. Fujifilm in bu atılımı ve kozmetik piyasasına kayması, tüm dünyada estetik ve kozmetik endüstrisindeki büyük genişlemeye işaret ediyor olabilir. Önümüzdeki yıllarda estetik endüstrisinde çok ilginç gelişmelere şahit olacağımızı düşünüyorum.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


BAZI AMERİKAN ŞİRKETLERİ ARTIK ÇALIŞANLARININ YURTDIŞINDAKİ
AMELİYAT MASRAFLARINI KARŞILIYOR! (20.9.2006)
Amerikan halkının daha ucuz sağlık hizmeti sebebiyle hindistan, malezya ve meksikaya gitmesi geçtiğimiz yaz bazı eyaletlerde estetik ameliyatlardan alınan vergilerin sıfırlanmasına yolaçmıştı. Şimdi ise kabarık sağlık harcamalarını kısmak isteyen bazı firmalar, çalışanlarının yurtdışında ameliyat ve tedavi olmalarını teşvik etmeye başladı. Bazı sigorta şirketleride yurtdışında yaptırılan bazı ameliyatları karşılamaya başladı. Tek sebep bu şekilde yapılan sağlık harcamalarının daha az olması. Florida da bulunan United Group Programs adlı firma çalışanlarının yurtdışındaki bazı ameliyatlarını karşılayan firmalardan biri. United Group Programs firmasının belirttiğine göre Amerikada yapılan bir by-pass ameliyatı 80.000 dolara çıkarken aynı ameliyat Tayland da 16.000 dolara yaptırılabiliyor (Tayland da darbe olduğu için bu ülkeye giden hastaların başka ülkelere yönelmelerini bekliyorum).
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


ÇİKOLATA MASAJI CİLDİ PÜRÜZSÜZLEŞTİRİYOR, KIRIŞIKLIKLARI GİDERİYOR (20.9.2006)
Çikolatanın kakoa ve bir çok antioksidan içermesi, çikolata ile cilde masaj yapma fikrini doğurmuş. Yurtdışında yaygın olarak uygulanan çikolata masajı artık ülkemizde de yapılmaya başlandı. Çikolata masajı şöyle uygulanıyor:
1) Cilt, cildin en üst tabakasındaki ölü hücrelerin dökülmesi amacı ile fırçalanıyor.
2) Özel yağları içeren çikolata karışımı tüm vücuda uygulanıyor.
3) Vücut sarılıyor ve bir süre beklendikten sonra yıkanıyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


Q-MED DEN YENİ BİR ÜRÜN: MACROLANE! (20.9.2006)
Restylane ve Perlane nin üreticisi olan Q-med, yeni bir dolgu maddesini tanıttı: Macrolane. Bu ürün özellikle, vücuttaki büyük çöküklüklerin düzeltilmesinde kullanılmak üzere üretilmiş (bio-alkamid e alternatif olabilir mi?). Ürün, firmanın diğer hyaluronik asit içeren ürünleri gibi, Q-med e patentli NASHA teknolojisi ile üretilmiş. Yani hayvansal kaynaklı olmayan, stabilize hyaluronik asit içeriyor. Ürünün CE onayı, yani Avrupa birliği, ürün güvenlik onayı var. Firma bugünlerde ürünü bazı plastik cerrahlar ve dermatologlarla geliştirmeye ve değişik formlarını üretmeye çalışıyor. Üzerinde çalışılan bir formu göğüs büyütme amacıyla kullanılabilecek bir Macrolane ürünü. Gerçekten Macrolane, ses getirecek bir ürün olacağa benziyor..
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


ÇİN DE NAKİL PENİS TRAVMASI (19.9.2006)
Çinli doktorlar, geçirdiği bir trafik kazasında cinsel organının tamamına yakınını kaybeden bir adama, tıp tarihinde bir ilke imza atarak penis nakli yaptılar. Ancak kaza sonrasında psikolojik travma yaşayan adam, eşinin de isteğiyle, ameliyattan 2 hafta sonra, takılan penisin kesilmesini istedi. Kaza sonrasında idrara çıkamayan ve cinsel hayatı noktalanan adama, 15 saat süren zorlu ameliyatın sonunda beyin ölümü gerçekleşmiş bir hastadan alınan 10 santimetre uzunluğundaki penis nakledilmişti. Ameliyattan 2 hafta sonra nakledilen penisin kesildiğini söyleyen doktorlar, travma geçiren insanların yeni organlarına çok zor alıştıklarını belirttiler. Ameliyattan sonra, hastanın cinsel organındaki kan akışının normal olduğunu, hatta idrara bile çıkabildiğini kaydeden doktorlar, psikolojik nedenlerden dolayı ilk penis naklinin başarısızlığa uğradığını söylediler.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


THERMAGE İLE GÖZKAPAKLARINA MİNİ-LİFTİNG (19.9.2006)
Bu yılın estetik-kozmetik bombası olan Thermage, artık gözkapağı estetiğinde de uygulanabiliyor. Göz çevresine yapılan uygulama 1000-2000 dolar civarına yapılıyor (Amerika daki fiyatlar). Bugüne kadar Thermage, göz çevresinde uygulanamamaktaydı. Göz çevresinde kullanılacak yeni Thermage başlığının üretilmesi ile artık göz çevresinde kullanımına başlandı.

Haberin ayrıntısı için tıklayınız
Thermage eye-lift web sayfasına gitmek için tıklayınız


YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ, ECZACILIK
FAKÜLTESİNİN ÜRÜNÜ PHARMA 7 TANITILDI (19.9.2006)
Yeditepe üniversitesi eczacılık fakültesi tarafından geliştirilen anti-aging ürünü Pharma-7 tanıtıldı. Bu setin içindeki bio-aktivatörler cildin yaşlanmasını önlüyor, cilt bakımı sistemi cildin temizliğini sağlıyor, ayrıca gündüz kremi, gece kremi ve göz çevresi serumu bulunuyor. Ürünün etkinliği uygulandıktan sonra 12 saat sürüyor. Ürün setinin, ciltte oluşan güneş hasarını 94.6% düzelttiği söyleniyor. Uygulamaya başladıktan sonraki 28 gün sonunda fark gözlenmeye başlanıyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


BRITNEY SPEARS KARIN GERME AMELİYATI OLDU(MU?) (18.9.2006)
Geçtiğimiz günlerde ikinci çocuğunu doğuran Britney Spears ın karın germe ameliyatı olduğu iddia edildi. NW Magazine dergisinin iddiasına göre ünlü yıldız, hamileliğinde aldığı kiloları spor yaparak vermeyi beklemeden doğumdan sadece 2 gün sonra bir karın germe ameliyatı geçirdi. Doğumdan hemen sonra karın estetiği yaptırmak aslında hiç de doğru bir karar değil. Bu konunun ayrıntıları için doğum sonrası estetik bölümüne bakabilirsiniz (tıklayınız).
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


YENİ BİR DOLGU MADDESİ TANITILDI: LARESSE
Fziomed firması, şu an piyasada olan onlarca dolgu maddesine bir yenisini eklediklerini duyurdu! Laresse adlı bu dolgu maddesi diğerleri gibi kırışıklık gidermede ve dudak dolgusu uygulamalarında kullanılıyor. Ürünün ultra-smooth, kalıcı olmayan, medikal polimerlerden oluşan uzun etkili bir dolgu maddesi olduğu belirtilmiş.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


EL ESTETİĞİNDE YENİ VE GÜVENLİ BİR YÖNTEM: RADİANCE ENJEKSİYONLARI
Radiance enjeksiyonları ile ellerdeki kırışıklıkların ve yaşlılıkla oluşan ızgara görünümünün düzeltilebileceği bildirildi. Bu enjeksiyonlara ek olarak cilt gençleştirici laser uygulamaları ve laser ile el sırtındaki koyu renkli damarların yokedilmesi de ek fayda sağlıyor. Yalnız doktorlar radiance ın yeni bir dolgu maddesi olduğunu ve olası komplikasyonları açısından henüz yeteri kadar tecrübe edilmediğini de belirtiyorlar.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


ESTETİK HASTALARINA ÖZEL GEÇMİŞ OLSUN KARTLARI..
Lift Me Up Cards company adlı şirket estetik ameliyat geçiren kişilere özel geçmiş olsun kartları üretmiş. Bir tanesini -yazısını türkçeye çevirerek- buraya koyuyorum. Bence insanları aptal yerine koymuşlar. Bu kadar basit, espirisiz, sevimsiz kartları kim birilerine gönderir merak ediyorum. Aşağıdaki linkten bir kaç örneğini indirebilirsiniz. Burada yayınladığım en sevimli olanı.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


ALLUMA, FDA ONAYINI ALDI
Bir cilt gençleştirme cihazı olan ALLUMA, FDA onayını aldı. Bu cihaz, cildi ısıtarak eski kollajenin yıılmasını ve yeni kollajenin yapılmasını sağlıyor. Uygulama 30 dakika kadar sürüyor. Aluma, vücudun her yerine uygulanabiliyor, yalnız uygulama sonrası güneşe çıkmamak ve sıcak duş almamak gerekiyor. Ciltte tam bir dirileşme için 6-8 seans uygulamak gerekiyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız

GÖĞÜS BÜYÜTME AMELİYATI YAPTIRMAMANIZ
İÇİN 10 SEBEP.. (..MİŞ, HADİ CANIM!)
1) Göğüs büyütme ameliyatları ağrılıdır; üstelik masaj yapmanız gerekir. (GERÇEK: Bu ameliyatlar sanıldığı kadar ağrılı değildir. Bir çok hasta ameliyat akşamı evine gidebilir ve ertesi gün günlük hayatına dönebilir. Ameliyattan sonra arada bir göğüslere masaj yapmak gerekir, bu doğrudur.)
2) Bazen göğüsler arasında simetri sağlanamaz. (GERÇEK: İyi planlanmış bir ameliyatta bu mümkün değildir; çünkü serum fizyolojikli meme protezlerinin bir şişirme marjı vardır. Meme protezleri örneğin 200 cc. gibi kesin hacimli değildirler. Örnek vermek gerekirse 200+25 cc. gibi volümlerde üretilirler. Bu protezi 200 cc. şişirip bırakabilirsiniz yada 225 cc.ye kadar şişirebilirsiniz demektir. Ayrıca ameliyattan önce sizer denen deneme protezleri ile denemeler yapılırsa meme protezleri ile simetri sağlayamamanın mümkün olmadığı görülür. Hatta ameliyat sırasında iki tarafa farklı hacimlerde protezler koyarak, asimetri varsa bu kolayca düzeltilebilir.)
3) Ameliyat, göğüslerinizde enfeksiyona yol açabilir. (GERÇEK: Bu ameliyatta enfeksiyon çok çok çok nadirdir; ben hiç görmedim örneğin.)
4) Erkekler genellikle ufak ve doğal göğüslü kadınlardan hoşlanır. (GERÇEK: Erkeklerin ne tip göğüs şeklinden hoşlandıklarını anlamak için playboy gibi erkek dergilerine bakmak yeterlidir. Siz hiç küçük göğüslü bir playboy güzeli gördünüzmü? Varsa bile iri göğüslü playboy güzelleri arasında istisnadır.)
5) Silikon meme implantları hayat boyu kalıcı değildir; 10 yılda bir değiştirilmeleri gerekir. (GERÇEK: Gerçekten firmalar, protezlerin 10 yılda bir değiştirilmesini önerselerde bir sorun çıkmadığı takdirde uzun yıllarca kalabilirler. Aynı protezlerle 35 yıl yaşayan hastalar olmuştur.)
6) Silikon implant ile meme büyütme ameliyatları pahalıdır; ücret 10.000 dolarlara kadar çıkabilir. (GERÇEK: Bu ameliyatlar günümüzde herkesin yaptırabileceği ücretlere yapılabiliyor. Belki Amerika da 10.000 dolara yapılıyor olabilir fakat ülkemizde kesinlikle çok daha ucuz.)
7) Doktorunuz meme büyütme ameliyatları konusunda tecrübeli mi? (GERÇEK: Tüm plastik cerrahlar ihtisasları sırasında bu ameliyatın eğitimini yeteri kadar almaktadırlar.)
8) Silikon protez ile meme büyütme ameliyatı geçiren bayanların göğüsleri çok sert olur. (GERÇEK: Bu sadece very cohesiv silikon jel içeren meme protezleri kullanıldığında olabilir. Bu protezlerin içindeki silikon jel kıvam olarak kullanılan silikon jel tiplerinin en sertidir; genellikle bu tip protezler kullanılmamaktadır. Diğer tüm meme protezlerinin kıvamı meme dokusuna çok yakındır.)
9) Silikon protezler patlayabilir. (GERÇEK: Silikon protezler ancak kesildiklerinde yada delindiklerinde patlar, bu da sadece bir kaza esnasında, yaralanma sonucu olabilir.)
10) Ameliyat sırasında bazı sinir uçları tahrip olabilir, bu durumda meme ucunda hissizlik olur. (GERÇEK: Belki meme küçültme ameliyatı sırasında his kaybı olabilir; çünkü çok geniş kesiler yapılmaktadır. Fakat meme büyütme ameliyatı sırasında çok kısa kesiler yapılmaktadır ve bu kesiler his kaybına yol açmaz.)
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


SELÜLİT TEDAVİSİNDE YENİ BİR YÖNTEM: TRİACTİVE LASER (19.9.2006)
Triactive lazer, selülit tedavisinde kullanımı FDA tarafından onaylandı. Haftada 2 kez uygulanıyor ve sonuç alabilmek için 16 seans uygulanması gerekiyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


SOLİ-TONE: FDA ONAYLI YENİ BİR AMELİYATSIZ YÜZ GENÇLEŞTİRME YÖNTEMİ (14.9.2006)
Soli-tone, aynı Omnilux gibi ışık ile yüzde gençleşme ve dirileşme sağlayan yeni bir cihaz. FDA onayı alınmış olan bu yöntemde ışıklı panel önünde 20 dakika oturmanız yetiyor. Özel ışığı sayesinde cilt kollajeni yenileniyor, kırışıklıklar gideriliyor. Bu yöntemin hiç bir yan etkisi bulunmuyor; en ufak bir kızarıklık dahi oluşmuyor. Kişi uygulamadan sonra hemen günlük hayatına dönebiliyor. Uygulamada ayrıca yüze antioksidan özellikli bir losyon uygulanıyor. Bu uygulama yüz dışında boyun, göğüs ve dekolte bölgesine de uygulanabiliyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız
Soli-tone web sitesine gitmek için tıklayınız


APPLE BİLGİSAYAR FİRMASI, MP3 ÇALAR ÖZELLİKLİ MEME
PROTEZLERİ ÜRETECEĞİNİ DUYURDU! (12.9.2006)
Apple firması meme protezleri içinde mp3 depolayabilecek bir mikro-cip üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Silikon meme protezleri içinde depolanan mp3lerin nasıl dinleneceğine, nasıl kayıt edileceğine yada mikro-çiplerin hangi marka meme protezlerine yerleştirileceğine ise değinilmedi. Yalnız bu ürünlerin, satışa sunulduğunda elektronik ürünler satılan mağazalarda yepyeni bir kategoriye yerleştirileceğine ve çok ilgi çekeceğine kesin gözü ile bakılıyor. Apple, bu ürünü şu sloganla duyurdu: Artık erkekler sadece göğüslerinize bakmayacak, sizi dinleyecekte!
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


LİPOSUCTİON SIRASINDA
ALINAN YAĞ DOKUSU KÖK HÜCRE ÇALIŞMALARINDA KULLANILIYOR (12.9.2006)
Yağ alma sonrasında alınan yağlar genellikle özel hastane atığı poşetleri içinde atılıyor. Yalnız Cellular Engineering Technologies adlı firma bu yağ dokusundan yararlanmanın yolunu bulmuş. Daha önce atılan bu yağ dokusu saklanıyor, içindeki sağlam dokular ve kök hücre çalışmalarında kullanılabilecek hücreler ayıklanıyor ve kök hücre çalışmalarında kullanılıyor. Firmanın bildirdiğine göre kök hücre çalışmaları için yağ dokusu, kemik iliğinden daha uygun. Bu sayede kök hücre çalışmaları için çok tartışmaya yol açan cenin hücreleri üzerinde çalışmaya gerek kalmıyor. Şu an bu çalışmalar en çok Parkinson hastalığının tedavisi için yürütülüyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


YENİ BİR AMELİYATSIZ GENÇLEŞME YÖNTEMİ: İNVİSİLİFT (11.9.2006)
Acısız, ameliyatsız, nekahat dönemi gerektirmeyen, FDA onaylı yeni bir cilt gençleştirme yöntemi olan İnvisiLift tanıtıldı. Bu cihaz ultrason teknolojisi ile çalışıyor. Cildin orta dermis dediğimiz kollajen ve elastik liflerce zengin tabakasında hücrelerin yenilenmesini sağlıyor. Kırışıklıklar gidiyor, cilt eski diriliğine kavuşuyor. İnvisiLift ayrıca akne, rosacea gibi bazı cilt lezyonlarının tedavisinde de kullanılıyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız
İnvisiLift web sitesine gitmek için tıklayınız


BEYONCE, ZAMANI GELİNCE ESTETİK OLACAĞINI AÇIKLADI (9.9.2006)
Kasım ayında Rap ci sevgilisi Jay-Z ile evlenmeyi planlayan ünlü şarkıcı Beyonce, Glamour dergisine verdiği röportajda geçen zamanın etkileri yüzünde ve vücudunda görülmeye başlayınca estetik ameliyat olacağını söyledi ve ekledi: never say never!
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


YENİ BİR ESTETİK CERRAHİ PROGRAMI: SURGERY TO STARDOM! (7.9.2006)
Son yıllarda bir çok benzerine rastladığımız, ülkemizde de beni baştan yarat adı ile yayınlanan estetik cerrahi programlarına bir yenisi ekleniyor: Surgery to stardom. İngilterede 16 ekimde yayına başlayacak olan programın sponsoru tüm İngilterede bir çok şubesi olan dev estetik klinikleri zinciri Transform. Programa katılacak katılımcılara haftalar içinde burun estetiği, göğüs estetiği, yüz germe gibi estetik ameliyatlar yapılıp görünüşleri değiştirilecek. İngilteredeki çok sıkı sponsorluk kuralları gereği programın hiç bir yerinde Transform kliniklerinin adı geçemeyecek.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


AMERİKAN PLASTİK CERRAHİ DERNEĞİNİN YILLIK OLAĞAN TOPLANTISI
6-11 EKİM TARİHLERİNDE SAN FRANSİSCO DA YAPILACAK (7.9.2006)
Amerikan plastik cerrahi derneğinin yıllık olağan toplantısı 6 ekimde San Fransisco da başlıyor. Toplantıya 6000 den fazla doktor ve medikal personelin katılması bekleniyor. Bu seneki toplantının bir önemi de derneğin 75. yılını kutluyor olması. Toplantıda en son teknolojiler ve teknikler sunulacak; gelecekte karşımıza çıkacak yenilikler tanıtılacak.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


BİR İSRAİL FİRMASI İNSAN KOLLAJENİ ÜRETEN BİTKİ YETİŞTİRMEYİ BAŞARDI! (7.9.2006)
Bir israil firması olan CollPlant, genetiği değiştirilmiş tütün bitkilerinde insan kollajeni (tip 1 kollajen) üretmeyi başardıklarını bildirdi. Elde edilen kollajenin kırışıklık tedavisinde kullanılabilmesi için daha uzun yıllar ve çok sayıda test gerektiğide eklendi.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız
CollPlant web sitesine gitmek için tıklayınız


JEL PAKET İÇEREN SÜTYENLER UÇAKLARDA YASAKLANACAK MI? (4.9.2006)
Son yıllarda artan terör olayları sebebiyle uçak yolculuklarında jel paketçik içeren ve göğüsleri daha büyük gösteren sütyenlerin yasaklanabileceği yada en azından uçaklara bu sütyenlerle binilmesine izin verilmeyebileceği açıklandı. Son aylarda Londra da yakalanan terör hazırlığındaki teröristlerin, biberonların içine patlayıcı saklayabildiklerinin ortaya çıkması sonucu bir çok şey yasaklanabilir. Polisin silikon meme protezi olan bayanlara nasıl bir tutum takınacağı ise belli değil. Biberonun içine patlayıcı koyan bir intihar eylemcisinin aynı şekilde kolaylıkla patlayıcı dolu silikon protezlerle uçağa binebileceği bildiriliyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


ESTETİK CİNAYETİ! (1.9.2006)
Cynthia Sommer adlı Amerikalı bir kadının, eşini öldürüp, aldığı sigorta parası ile göğüs büyütme amelyatı (silikon protez) yaptırdığı ve kalan parayıda gece hayatında harcadığı anlaşıldı. 2002 yılında ölen eşin kalp ritim bozukluğundan öldüğü sanılıyordu. Daha sonra yapılan testler talihsiz adamın arsenik ile zehirlendiğini gösterdi. Eşinin daha önce yaptırdığı hayat sigortasından 250bin $ alan Cynthia Sommer, paranın 5000$ dan fazla bir kısmını göğüs büyütme ameliyatı için harcamış.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


PROLLENİUM FİRMASI 3 YENİ DOLGU MADDESİNİ TANITTI (30.8.2006)
Amerikan üretimi 'Silk lift' adlı Aptos ipliklerinin üreticisi olan Prollenium, 3 yeni ürününü tanıttı: Revanesse, Revanesse Ultra ve ReDexis. Revanesse ve Revanesse Ultra, hyaluronik asit içeren dolgu maddeleri iken ReDexis, çapraz bağlı Sephadex molekülleri içeriyor. Revanesse ve Revanesse Ultra, 12 ay dolgunluklarını korurken ReDexis'in etkinliğini 18 ay koruduğu belirtiliyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız; dolgu maddeleri hakkında daha geniş bilgi almak için http://www.revanesse.com/ web sitesine göz atabilirsiniz.


İMAKO KOZMETİK DİŞ PROTEZLERİ İLE ANINDA
ESTETİK GÜLÜŞE SAHİP OLABİLİRSİNİZ!
Yeni kullanıma sunulan bir ürün olan İmako kozmetik diş protezleri ile anında estetik bir gülüşe sahip olunabiliyor. Bu protezler dişlerin dış yüzeyine yapıştırılıyor ve sadece görünümü düzeltiyor. Dişlerinizde bir çok estetik kusur olsa dahi görünüşünüz çok farklı oluyor. Ücretininde son derece makul olduğunu belirtmeliyim.

Haberin ayrıntısı için tıklayınız


AVUSTRALYA DA ESTETİK AMELİYAT YAPTIRMAK KANUNLARLA KISITLANABİLİR!
Avustralya dünyada estetik ameliyatlara olan ilginin en fazla arttığı ülkelerden biri. Özellikle son yıllarda gençlerin daha fazla estetik ameliyat olması ve ailelerinde bu ameliyatları teşvik etmesi, estetik ameliyat karşıtlarının seslerini yükseltmesine yolaçıyor. Son yıllarda estetik ameliyatlarda ipin ucunun kaçtığını söyleyenler artıyor. Bu konu ile ilgili bazı kanunlar çıkarılmasını ve genç erişkinlerin, bu ameliyatları yaptırabilmelerinin zorlaştırılmasını isteyenler gün geçtikçe artıyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


CİNDY CRAWFORD ESTETİK YAPTIRDIĞINI AÇIKLADI! (25.8.2006)
Cindy crawford, estetik yaptırdığını açıkladı. Şu an 40 yaşında olan model, 29 yaşından beri düzenli olarak bir kozmetik cerraha göründüğünü ve zamanı geldikçe botox ve dolgu maddesi enjeksiyonları yaptırdığını söyledi.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


KATAR DA PLASTİK CERRAHİ AMELİYATLARINA OLAN İLGİ ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR! (24.8.2006)
Bir arap yarımadası ülkesi olan Katar'da plastik cerrahi ameliyatları gün geçtikçe artıyor. Doha'da çalışan bir cerrah, en sık yapılan ameliyatın yağ aldırma olduğunu, bunu burun estetiği ve meme estetiğinin izlediğini bildiriyor. Ayrıca yanık cerrahisininde yaygın olarak yapıldığı söyleniyor. Hatta estetik cerrahiyi konu alan birçok Tv programı da yayınlanmakta imiş.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


BAZI İLAÇLAR GÜNEŞ YANIĞI RİSKİNİ ARTIRIYOR.. (23.8.2006)
Uzmanlar yaz aylarında bazı ilaçları kullananların güneşe çıkarken daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini duyurdu. Bu sayılan ilaçlar cildi hassaslaştırarak güneş yanığı oluşma riskini artırıyotlar. Bu ilaçlardan bazıları şunlar:
- Diüretikler (bazı tansiyon ilaçları)
- Antibiyotikler (özellikle tetrasiklin içeren antibiyotikler)
- Retin-A
- Bazı cilt bakım ürünleri
- Amiodarone içeren kalp ilaçları
- Glipizide içeren diyabet ilaçları
- Peru balsamı gibi bazı bitki ekstrelerini içeren parfum ve traş losyonları
- Bazı steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar
Bu sayılan ilaçları alanların solaryuma dahi giderken dikkat etmesi öneriliyor..
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


DÖVME ÜZERİNE.. ( HABERİN İNGİLİZCE ORJİNAL BAŞLIĞINA BAYILDIM,
BURAYA EKLEMEDEN EDEMİYECEĞİM: 'THİNK BEFORE YOU İNK!' )(16.8.2006)
Dövme yaptırmayı düşünenlere:
a. Dövme yaptırmak konusunda çekinceleriniz varsa, kesin emin değilseniz önce bir geçici dövme yaptırın. Bunu hayat boyu vücudunuzda taşımak istediğinizden kesin eminseniz kalıcı dövme yaptırabilirsiniz.
b. Dövme ustasının eldiven giydiğinden, tek kullanımlık iğne kullandığından ve kullandıktan sonra iğneleri attığından emin olunuz.
c. Bazı bölgelere dövme yaptırmak oldukça acılıdır. Bu konuda önce geniş bilgi alın, yoksa dövme yaptırmak -yerine göre- çok acılı olabilir.
d. Dövme yaptırdıktan sonra herhangi bir ilaç yada ağrı kesici almayınız.
e. Dövme yaptırırken bir miktar kanama olacaktır, buna hazırlıklı olunuz.
f. Bir dövmenin renginin tam oturması, o bölgedeki şişlik ve morlukların geçmesi en az 2 hafta alacaktır.
g. Dövmeden sıkılırsanız ve çıkartmak isterseniz yaptırdığınız dövmenin ne şikilde çıkarılabileceğini dövme ustasına sorunuz.
h. Dövmeleri çıkarmanın en iyi yolu lazerdir. Her bir seansı ortalama 100-150 dolardan, 6-8 seans gerekebileceğini ve sonunda yinede dövmenin tam çıkarılamayabileceğini aklınızda tutunuz.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


DAVİD COPPERFİELD GENÇLİK PINARINI BULDUĞUNU İDDİA ETTİ. (16.8.2006)
Ünlü ilüzyonist David Copperfield 50 yaşında olmasına rağmen çok genç görünmesinin, bulduğu gençlik pınarına bağlı olduğunu iddia etti (!). Daha önce güney bahamalarda 50 milyon $'a 4 ada satın alan Copperfield, gençlik pınarının yerini söylemiyor (!). Söylediğine göre bu pınardan akan suya bırakılan kuru yapraklar tekrar canlanıyor imiş. Copperfield, bu pınarın incelenmesi için bazı biyologlar ve jeologlarla anlaştığını da belirtiyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınızSİLİKON MEME İMPANTLARI, İSRAİLLİ BİR KADININ CANINI KURTARDI (16.8.2006)
İsrailli bir kadının göğsündeki silikonlar, Hizbullah saldırısında canını kurtardı. Doktorlar Hizbullah'ın roket saldırısında şarapnelle yaralanan kadının ölümden silikonlar sayesinde kurtulduğunu söyledi. Şarapnel parçalarının, 24 yaşındaki kadının kalbine çok yakın yerde silikonlara saplanıp kaldığı belirtildi. Sağlık durumu iyi olan kadın daha sonra taburcu edildi.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


ŞİŞMANLIĞA KARŞI AŞI GELİŞTİRİLDİ. (3.8.2006)
Şişmanlığa karşı bir aşı geliştirildiği bildiriliyor. Aşı, vücutta metabolizmayı atkileyen bir çok hormondan biri olan 'Ghrelin' adlı bir hormonu etkiliyor. Bu hormon midede üretiliyor ve açlık-tokluk üzerine etkili oluyor. Yapılan aşı bu hormonu etkileyerek kişinin açlık hissetmesini engelliyor. Kişi az yediği içinde kilo veriyor. Şu an farelerde etkili olan bu aşının insanda ki etkileri araştırılıyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


HP PHOTOSMART R927: BU FOTOĞRAF MAKİNESİ KARIN GERME YAPIYOR! (2.8.2006)
HP'ın ürettiği 400$'lık bu makine, 'tummy tuck' özelliği sayesinde daha ince görünmenizi sağlıyor. Gerçekten ince görünmek içinse yine spor, diyet yapıp gerçekten bir karın germe ameliyatı geçirmeniz gerekiyor. Yinede HP, size incelmiş halinizi görmek için iyi bir fırsat sunuyor. Bu makina ile çekilmiş örnek bir resmi görmek için imleçi sağdaki fotoğraf makinası üzerine getirin ve bir süre bekleyin. Resim yüklenince bir kedi resmi göreceksiniz. HP Photosmart R927 nin özel yazılımı yazılımı sayesinde kedinin nasıl ince gösterildiğini görebilirsiniz.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


ÜNLÜ POP YILDIZI ASHLEE SİMPSON BURUN ESTETİĞİ YÜZÜNDEN TEPKİ TOPLADI. (1.8.2006)
Ünlü pop yıldızı Ashlee simpson, Marie claire dergisine verdiği röportajda estetiğe karşı olduğunu ve herkesin görüntüsü ile barışık yaşaması gerektiği söyledi. Röportajdan hemen sonra burun estetiği yaptıran ünlü yıldız hayranlarının tepkisini topladı. Marie claire dergisini arayan 1000 kadar okuyucu tepkilerini bildirdi. Resimden görüldüğü kadarı ile burunu ile birlikte çene ucuna da bir ameliyat yapılmış. Çene ucu küçültülmüş, burun inceltilmiş.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


BEDAVAYA SİLİKON MEME PROTEZİ! (1.8.2006)
Amerika'da bir web sitesi, isteyen bayanlara bedava meme protezi ve ücretsiz ameliyat olma imkanı sağlıyor. Protezleri ve ameliyat ücretini site ziyaretçileri karşılıyor. Site ziyaretçileri beş bayanla tanışma fırsatı (çöpçatanlık?) kazanıyor ve onlara sponsor oluyorlar.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


ESTETİĞE YILDA 650 MİLYON STERLİN! (1.8.2006)
Yapılan istatistikler ve öngörülen harcamalar İngilizlerin yıl sonuna kadar estetiğe yaptıkları harcamaların 650 milyon sterline varacağını gösteriyor. Piyasa araştırmaları üzerine çalışan bir firma olan Mintel'e (http://www.mintel.com/frontpage/) göre, estetiğe harcanan para her sene artıyor ve 2009 yılında yıl içinde yapılan harcamaların 910 milyon sterline varacağı hesaplanıyor. Bu yıl sonuna kadar İngilterede yapılan estetik girişimlerin sayısınında 690,000'e varması bekleniyor. Bu sayı içinde doğal olarak yurtdışına giden hastaların yaptıkları harcamalar yok. Kısaca Mintel'in verilerini özetlersek durum şöyle:
- 2007 yılı sonunda beklenen tüm estetik harcamaları toplamı: 650 milyon sterlin.
- 2009 yılı içinde beklenen tüm estetik harcamaları yaklaşık: 910 milyon sterlin.
- Bu yıl sonunda İngiltere'de beklenen tüm estetik girişim sayısı 690,000.
- Botox ve kimyasal peeling en popüler estetik girişimler (tüm estetik girişimlerin 85%'i).
- 2006 yılında 2005 yılına göre estetik girişimlerde 40% artış oldu.
- İngiltere'de en fazla artan estetik ameliyatlar meme büyütme ameliyatları oldu. 2003 yılında yıllık 10,000 meme büyütme ameliyatı yapılırken 2005 yılında bu sayı 26,000'e ulaştı (150% artış).
- 2005 yılında 30,000 yüz ve boyun estetik ameliyatı yapıldı. Bu ameliyatlara yapılan harcamalar 108 milyon sterline ulaştı.
- Araştırmalara göre İngiltere nüfusunun 2% si en az bir estetik ameliyat olmuş, 28%'i estetiğe karşı, 16%'sı estetik ameliyat olmamış fakat olmayı planlıyor (bu sayılar, estetik ameliyatlardaki gelecekteki olacak artışlar hakkında bir fikir verebilir).
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


TİMSAH EMBRİYOSUNDAN GELEN GÜZELLİK! (1.8.2006)
Yeni bir yara izi silikleştirici ilaç piyasaya sürüldü. Bu yeni ilaç, 'Transforming growth factor B3 (TGFB3)' içeriyor. Bu maddenin yara izindeki etkisi tamamen tesadüfen keşfedilmiş. Araştırmacı doktor Mark W. J. Ferguson, timsah embriyolarını daha doğmadan, anne timsahın rahminde iken ameliyat etmiş ve damaklarında yarık oluşturmuş; daha sonra görmüş ki, yeni doğan bebek timsahlarda damak yarığı olması gereken bölge tamamen normal ve yara izi olmadan gelişiyor. Bu çalışmasında denek olarak timsahları seçmesinin sebebi, timsahlardaki damak gelişiminin insandaki gelişime benzer olmasıymış. Bebek timsahlarda yarayı bu kadar güzel kapatan maddenin ne olduğunu araştırmış ve 'Transforming growth factor B3 (TGFB3)' ü bulmuş. Böylece bu maddeyi ilaç haline getirip yara izlerinin silikleştirilmesinde kullanma fikri doğmuş. Şu an test aşamasında olan ilacın yakın zamanda Amerika'da Juvista adı ile satışa sunulması bekleniyor. Juvista yara izine enjekte ediliyor ve iki kez uygulama yapılması öneriliyor. Üretici firmanın bildirdiğine göre fiyatı botox'dan daha ucuz olacakmış.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


EVDE YAPILAN YASADIŞI LİPOSUCTİON (YAĞ ALDIRMA) ÖLDÜRDÜ. (1.8.2006)
Amerika'da Massachusetts eyaletinde, Brezilya'lı karı kocanın yaptıkları yasadışı liposuction sonucu bir hasta hayatını kaybetti. Otuz günlük çalışma vizeleri olan Luiz Carlos Ribeiro (49) ve eşi Ana Maria Miranda Ribeiro (49), bir binanın bodrum katında yasadışı estetik girişimler yapmaya başladılar. Sonunda bir masaj yatağında yapılan liposuction ölüm getirdi. Çifti tanıyanlar, uzun zamandır yasadışı girişimler yaptıklarının bilindiğini fakat ucuz fiyata ($2000 gibi) liposuction gibi girişimler yaptıklarından insanların bile bile bu kişilere gittiklerini ifade ettiler. Yapılan incelemede bodrum katındaki uydurma ameliyat odasının tabanında ve masaj yatağında bol miktarda kan izine rastlandı. Çift burada yaptıkları girişimlerde hastaları damardan ilaç vererek uyutuyordu. Çift, ölüme sebebiyet vermek (ileride cinayet olarak değişebilir), lisansları olmadan tıbbi girişimler yapmak ve lisansları olmadan insanlara ilaç vermek gibi bir çok suçtan yargılanmak üzere tutuklandı. Olay sonucu hayatını kaybeden Fabiola de Paula henüz 24 yaşında idi. Aynı çiftin liposuction uyguladığı diğer bir bayanda ciddi enfeksiyon sebebiyle şu an Massachusetts'de bir hastanede yoğun bakımda yatıyor. Luiz Carlos Ribeiro (49) ve eşi Ana Maria Miranda Ribeiro (49)'nun bodrum katında liposuction dışında burun estetiği, dudak büyütme gibi estetik girişimlerde yaptıkları ortaya çıktı.
Haberin ayrıntısı için aşağıdaki linklere tıklayınız:
Haberin ayrıntısı..
Haberin ayrıntısı..
Haberin ayrıntısı..
Haberin ayrıntısı..
Haberin ayrıntısı..


NİP-TUCK 4. SEZON FOX TV'DE, 3. SEZON CNBC-E'DE BAŞLIYOR! (28.7.2006)
Altın küre ödüllü tv dizisi Nip-tuck, 4. sezon, Fox tv'de 5 eylülde başlıyor. Bu sezonda Catherine Deneuve, Rosie O'Donnell, Brooke Shields, Richard Chamberlain, Kathleen Turner, Jacqueline Bisset, Melissa Gilbert ve Larry Hagman gibi bir çok ünlünün konuk oyuncu olacağı söyleniyor. Dördüncü sezonda Denevue, ölen eşinin küllerinin meme protezlerinin içine konmasını isteyen bir kadını canlandıracak. Hagman'i ise, çok sayıda estetik ameliyat geçirmiş genç bir bayanın yaşlı eşi rolünde izleyeceğiz.
Nip-tuck 3. sezon bizde eylül ayında CNBC-E kanalında başlıyor. Bu sezonda 2. sezonun ikinci yarısında ortaya çıkan 'Carver-oymacı' lakaplı katilin kimliği açığa kavuşuyor. Ben carver'ın kim olduğunu biliyorum fakat söylemem, dizinin keyfi kaçar; yalnız 'carver'ın kimliğini öğrenince pek şaşırmadığımı söylemeliyim.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız yada buraya tıklayınız.


SELÜLİTİ ÖNLEMEK AMACIYLA ÜRETİLEN YENİ BİR CİHAZ TANITILDI: VACU-STEP. (26.7.2006)
Yıllardır Avrupada bir çok güzellik ve bakım salonunda kullanılan Vacu-step Amerika'da da kullanıma sunuldu. Bu cihazda egzersiz yapmak için özel bir kıyafet giymeniz gerekiyor. Kıyafetinizi giydikten sonra elips şeklindeki cihaza yerleşiyorsunuz ve egzersize başlıyorsunuz. Giyilen kıyafet vakum sağlıyor ve daha fazla kalori harcamanızı sağlıyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


İNSANLAR KUSURLARIYLA BARIŞIK YAŞAYABİLİR!
WWW.LOVEYOURMARK.COM BUNUN KANITI. (25.7.2006)
Artık insanlar bazı kusurlarından estetik cerrahi sayesinde kurtulmak yerine, kusurları ile barışık yaşamayı tercih edebiliyor. Bu trendin en güzel örneği www.loveyourmark.com (işaretinizi sevin) adlı web sitesi çatısı altında buluşan insanlar. Bu site sayesinde estetik cerrahi ile cilt lekelerinden tam anlamı ile kurtulamayan, cilt lekelerini kamuflaj-makyaj ile kapatmak istemeyen, cilt lekesinden kurtulmak istemeyen kişiler birbirleri ile tanışıyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


'FİT-PİT' GİYİM MAĞAZALARINDA KIYAFET DENEME DERDİNE SON VERİYOR! (24.7.2006)
Amerika'da Levis mağazalarında kullanılmaya başlanan yeni bir cihaz kıyafet deneme derdini sona erdiriyor. 'Fit-pit' denen cihaz aslında büyükçe bir kabin. Siz kabinin içine giriyorsunuz, cihaz tüm vücudunuzu radyo dalgaları ile tarıyor ve size en uygun olan beden numaralarını tavsiye ediyor. Böylece 34 beden kıyafet deneyip, içine sığamayınca daha büyük beden denemek mazide kalmış oluyor. Cihazda kullanılan teknoloji aslında yeni değil; askeri sahalarda ve havaalanlarında bomba ve silah aramada kullanılan bir teknoloji (burada da askeri teknolojinin estetik-güzellik endüstrisinde kullanımına şahit oluyoruz: bakınız sayfanın alt kısımlarındaki savaşma güzelleş başlıklı haber).

Haberin ayrıntısı için tıklayınız
Fit-pit'in üreticisi IntelliFit'in web sayfasına gitmek için tıklayınız


EVDE KULLANILAN BİR GÜZELLEŞME CİHAZI: WELLBOX (24.7.2006)
Wellbox adlı cihaz ile selülit tedavisini evde kendinizde yapabilirsiniz. Bu cihazın bir çok ünlü (Sharon Stone, Celine Dion, Paula Adbul ve Nicollette Sheridan) tarafından kullanıldığı bildirildi. Cihaz hem yüzde hem de vücutta kullanılabiliyor. Cilde masaj yaparak selüliti azaltıyor, ciltte dirilik sağlıyor (OP. DR. OYTUN İDİL'İN NOTU: BANA SANKİ EVDE KULLANILABİLEN PORTATİF BİR LPG CİHAZI GİBİ GELDİ). Wellbox, Amerika'da 1600$'a satılıyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


HOCAMIZ, MÜMTAZ İNSAN, SN. PROF. DR. SİNAN NUR KESİM'İ KAYBETTİK. (23.7.2006)
Türk plastik cerrahi camiası bir büyüğünü yitirdi. Sayın hocamız, Prof. Dr. Sinan Nur Kesim'i kaybettik. İstanbul üniversitesi İstanbul tıp fakültesindeki tüm çalışma arkadaşlarına, öğrencilerine ve kederli ailesine başsağlığı dilerim. Prof. Dr. Sinan Nur Kesim, İstanbul tıp fakültesindeki tıp eğitimim sırasında benimde hocam idi.

KOLESTEROL DÜŞÜRÜCÜ VE ANTİ-AGİNG ETKİSİ OLAN
ŞEKERLEMELER YAKINDA İNGİLTERE'DE SATIŞA SUNULUYOR. (21.7.2006)
Eiwa Confectionery sweetmakers, İngiltere'de kolesterol düşürücü ve anti-aging etkisi olan maddeler içeren şekerlemeleri yakında piyasaya sunacağını bildirdi. Şirket yetkilileri, bu şekerlemelerin diğer şekerlerden tat olarak farklarının olmadığını fakat her bir şekerin 3000 mg. kollagen içerdiğini belirtiyorlar. Bu şekerlemelerden yemenin kollajen iğnesi yaptırmaya eşdeğer olduğunu da ekliyorlar. Bu şekerlemelerde ayrıca kan kolesterolünü düşüren maddeler olduğu da belirtiliyor. Elli ve 100 gramlık paketler halinde satışa sunulacak şekerlemelerin bir gün içinde 25 gramdan daha fazla tüketilmemesi gerektiği hatırlatılıyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


AMERİKAN PLASTİK CERRAHİ DERNEĞİ GEÇEN YIL, HABER BÜLTENLERİNE
EN ÇOK KONU OLAN PLASTİK CERRAHİ KONULARINI ÖZETLEDİ. (20.7.2006)
Amerikan plastik cerrahi derneği geçen yıl, haber bültenlerine en fazla konu olan plastik cerrahi konularını özetledi. Buna göre en popüler başlıklar şunlar:
1. Estetik ameliyatları artık sadece zengin ve ünlüler yaptırmıyor! Amerikadaki istatistiklere göre estetik ameliyat olan kişilerin 71%'inin yıllık geliri 60.000$'ın altında. Estetik ameliyat olanların sadece 13%'ünün yıllık geliri 90.000$'ın üzerinde.
2. Mesoterapi güvenli bir güzelleşme yöntemi değil. Mesoterapide enjekte edilen hiç bir maddenin FDA onayı yok; ayrıca mesoterapinin standart bir uygulanışı da yok.
3. Estetik ve güzellik sektöründe son yıllarda trend invazif olmayan, ameliyatsız yöntemlere kaymış durumda. Bu yüzden son yıllarda çok sayıda dolgu maddesi, botulinum toksin muadili ve lazer aleti kullanıma sunuldu. Geçen sene içinde ameliyatsız yöntemlerde 36% lık bir artış oldu.
4. Amerikada son yıllarda "etnik estetik ameliyatlar"da da büyük artış yaşanıyor. "Etnik estetik ameliyatlar" ile kastedilen değişik ırksal özellikteki kişilere yapılan bazı özel ameliyatlar. Örneğin siyahi ırktan kişilere yapılan burun estetikleri özellik arzediyor, çünkü siyahi hastaların burun yapıları beyaz ırktan olan hastalardan farklıdır ve farklı bir anlayışla yaklaşılmasını gerektirir. Diğer bir örnekte uzak doğulu hastalara yapılan göz kapağı estetikleridir. Uzak doğulu hastaların göz kapağı yapısı beyaz ırka mensub kişilerden farklı olduğundan daha farklı yaklaşımlar gerektirir. Bu tarz özel "etnik estetik ameliyatlar"da 2000 yılından beri 44% artış kaydedildiği bildiriliyor. Sadece 2004 yılında bu tarz 1.3 milyon estetik girişim gerçekleştirilmiş. Tüm kozmetik ameliyatların ise 14%'ünün değişik etnik gruplara mensup kişilere yapıldığı bildirilmiş.
5. Bir çok eyalette kozmetik ameliyatlardan vergi alınmamasına karar verildi. (DR. OYTUN İDİL'İN NOTU: HASTALARIN YURTDIŞINA KAÇMASINI ENGELLEMEK İÇİN OLABİLİR Mİ?)
6. Slikon meme protezleri geri dönüyor! Yasaklanmalarından 13 yıl sonra, silikon teknolojisindeki gelişmeler ve daha güvenli silikon jelli protezlerin üretilmesiyle, Amerika'daki yasak kalkabilir. Yakında Mentor ve İnamed marka protezlerin FDA onayını alabilecekleri bildiriliyor. Geçen sene bazı Mentor marka silikon jelli modeller onaylanmıştı (Bu haberi geçen sene bu sayfadan duyurmuş idim. Sayfanın alt kısımlarında bu haberi okuyabilirsiniz).
7. Estetik ve kozmetik endüstrisindeki büyüme ile bir çok firma ürün gamını artırmaya çalışıyor. Bu sayedede her gün değişik lazer cihazları, dolgu maddeleri, güzellik sistemleri piyasaya sunuluyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız
Amerikan plastik cerrahi web sayfasına gitmek için tıklayınız


AMERİKALILAR ARTIK ESTETİK OLMAK İÇİN YABANCI ÜLKELERİ TERCİH EDİYOR. (20.7.2006)
Amerikalılar son yıllarda estetik ameliyatlar için giderek daha fazla yabancı ülkeleri tercih ediyor. Özelikle tercih edilen ülkeler arasında ise Tayland, Kostarika ve hindistan bulunuyor. Amerikada 60bin dolara yapılan bir kalça şekillendirme ameliyatının (liposuction ve lipofilling), Hindistan'da otel ve uçak ücretleri dahil 10bin dolara (Amerikadakinin 1/6'i..) yapılabildiği bildirilmiş. Bazı ameliyatlarda ise bu oran 1/10 a kadar düşüyor. Bu hasta göçü karşısında Amerikalı plastik cerrahlar ise hastalara, şu iki soruyu kendilerine sormaları gerektiğini belirtiyor:
1) Amerikaya döndüklerinde kendilerini takip edecek bir cerrah varmı?
2) Ameliyat sonunda 'işler yolunda gitmezse', herhangi bir komplikasyon çıkması durumunda ne yapacaklar? (çünkü herhangi bir komplikasyon geliştiğinde tekrar ameliyat olunması gerekirse sigortaların bu ameliyat masraflarını karşılamayacağı belirtiliyor)
Hastalar ise Amerikada ödeyeceklerinin çok altında ücretlere hem ameliyat olmayı, hem de tatil yapmayı tercih ediyor. Hindistan'da dişlerindeki sorunları gideren Jim Peterson, 'Dişlerimin tedavisi Amerika'da 30bin doları bulurdu, Hindistanda hem 8bine hallettim hem de Taj Mahal'i gördüm' diyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayınız


CİLT GENÇLEŞTİRMEDE YENİ BİR CİHAZ: 'REFİRME' FDA ONAYINI ALDI! (20.7.2006)
Cilt gençleştirmede FDA onayını yeni alan ReFirme, hem led ışık teknolojisi hem de radyofrekans teknolojisini kullanıyor. Cihazı Velasmooth cihazınında üreticisi olan İsrailli Syneron firması üretmiş. ReFirme'de kullanılan teknoloji, Syneron'a pantentli ve bu teknolojiye 'Elos' deniyor. 'Elos' teknolojisinin günümüzdeki en hızlı ve etkili cilt kırışıklık tedavisini ve cilt gençleştirmesini sağladığı bildiriliyor. ReFirme uygulaması Thermage gibi tek bir seferde değil, bir ay içinde 6-8 uygulama şeklinde yapılıyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİNDE BOTOX ENJEKSİYONU! (19.7.2006)
Amerika'da botulinum toksin (Botox, Dysport, Botoxina vs.. vs..) ve dolgu maddesi (Restylane, Rofilan, Artecoll vs.. vs..) enjeksiyonları artık alış veriş merkezlerindeki güzellik salonlarında yapılabilecek. 'University of Texas Southwestern Medical Center' plastik cerrahi kliniğinden Dr.Rod Rohrich ve Dr. Jeffrey Kenkel, 60 yıldır hizmet veren 'Klinger Cosmedical Center' güzellik ve günlük bakım merkezleri ile ortaklaşa bir çalışma içinde olduklarını duyurdu. Buna göre bu merkezlerde botulinum toksin, restylane gibi enjeksiyonlu uygulamaları yapmak üzere üniversitede eğitim verilerek sertifikalı hemşireler yetiştirilecek. Bu merkezlerin bir kısmı alış veriş merkezlerinin bünyesinde bulunuyor. Enjeksiyonlu uygulamaların yapıldığı hastaları 'University of Texas Southwestern Medical Center'den profesörlerin takip edeceği de belirtilmiş. Bu uygulama şu sloganla tanıtılmış: 'Dikkat! Eşiniz artık alış verişten yüzünde yorgun bir ifade ile dönmeyebilir.'
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


DEVE SÜTÜNDEN ÜRETİLEN KIRIŞIKLIK GİDERİCİ KREM DUYURULDU. (19.7.2006)
Hindistan'da bulunan National Research Centre on Camel (NRCC: Ulusal develer üzerine araştırmalar merkezi), deve sütünden kırışıklıkları giderici bir krem ürettiklerini ve bu kremin satışa sunulmadan önceki son test aşamalarında olduğunu duyurdu. Krem şu an gönüllü insan denekler üzerinde deneniyor. Deve sütünde bulunan lanoloik asit gibi bazı özel yağ asitlerinin ciltteki kırışıklıkları giderdiği, cildin gerginliğine ve nemliliğine yardımcı olduğu bildiriliyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


ACCENT'İN FDA ONAYI İÇİN BAŞVURU YAPILDI. (19.7.2006)
Radyofrekans teknolojisini kullanarak cilt kırışıklıklarını gideren ve ciltte gerginlik sağlayan yeni bir cihaz olan 'Accent' yıllardır Avrupa ve Kanada'da kullanılmaktaydı. FDA onayı için başvurusu yapılan 'Accent'in yıl sonuna kadar bu onayı alabileceği söyleniyor.

ÇOK AMAÇLI RUJLAR VE DUDAK PARLATICILARI SATIŞA SUNULDU. (18.7.2006)
Son günlerde satışa sunulan çok amaçlı ruj ve dudak parlatıcılarının çok ilgi gördüğü bildiriliyor. Bu ürünlerin estetik görünüme katkısı dışında özellikleride var; örneğin kafein içerikli rujlar gün boyu uyanık kalmanızı sağlıyor. Bazı rujların içinde ('Sugar Freshen Up Breath Freshening Lip Gloss' gibi ürünlerde) ağız kokusunu gideren esanslar, bazılarında ise ('DuWop Lip Venom', 'Lip Fusion Lip Plump' ve 'Sephora Plumping Lip Gloss' gibi ürünlerde) dudaklarda hafif şişmeye yolaçan bazı katkı maddeleri bulunuyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


FDA, ENDERMOLOGİE'NİN (LPG MASAJININ) SELÜLİT
TEDAVİSİNDE ETKİLİ OLDUĞUNU ONAYLADI (17.7.2006)
LPG'nin selülit tedavisinde etkili olduğu FDA tarafından onaylandı. Selülit tedavisinde yıllardır zaten kullanılan LPG artık FDA onaylı.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız
Endermologie hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için (ilgili sayfaya gitmek için) tıklayınız


MEME BÜYÜTME AMELİYATLARININ ARTIŞI
İLE BÜYÜK BEDEN SÜTYEN SATIŞLARIDA ARTIYOR (14.7.2006).
İngiltere'de son 3 yılda büyük beden sütyen satışlarının 3 katı arttığı bildirildi. Bu artışın meme büyütme ameliyatlarındaki artışla paralel olduğu düşünülüyor. Satış istatistiklerini açıklayan iç giyim firması La Senza, DD,E ve F cup size sütyenlerin satışında 3 kata kadar artış olduğunu bildirmiş. İngiliz estetik cerrahi derneğinin istatistiklerine göre ise 2004 yılında 3600 meme büyütme ameliyatı yapılmışken bu sayı geçen sene (2005'de) 5600'e çıkmış.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


T.U.B.A. (GÖBEK DELİĞİNDEN GİREREK YAPILAN ENDOSKOPİK MEME BÜYÜTME)
TEKNİĞİ SON ZAMANLARDA ELEŞTİRİLİYOR (14.7.2006)
T.U.B.A. yöntemi fikir olarak mükemmel, fakat pratikte uygulaması zor bir teknik. Tekniğin özü, göbek deliğinden ince kanüllerle girerek, meme dokusu altına (yada göğüs kası altına) meme protezinin yerleştirilmesidir. Böylece hastanın göğüsü üzerinde hiç bir dikiş izi olmaz; göbekte kalan dikiş izi ise göbek iç kısımda kaldığı için pratikte görülebilir bir iz değildir. Bu 'cin fikirli' yöntem web sitemde tanıtılmış idi zaten; bu sayfaya gitmek için tıklayınız. Son zamanlarda Amerikada bir çok plastik cerrah bu yöntemi eleştiriyor. Yapılan istatistiklere göre bu yöntem Amerika birleşik devletlerinde yapılan tüm meme büyütme ameliyatlarının sadece 1%'inde uygulanıyor. Ameliyatın enfeksiyon, göğüslerde asimetri, göbek deliğinde yara izi kalması gibi risklerinin olduğu ve hastada bir asimetri olması durumunda bunu düzeltmenin zor olduğu belirtiliyor. Haber için görüşülen bir çok cerrah bu yöntemi hiç uygulamadıklarını ve meme cerrahisi yapılacaksa meme üzerinde çalışılması gerektiğini belirtmişler. Hem meme ucundan, koltukaltından yada meme altından yapılan meme büyütme ameliyatlarında da belirgin bir iz kalmadığını hatırlatmışlar.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


THERMAGE ARTIK GÖZ ÇEVRESİNE DE UYGULANABİLECEK! (13.7.2006)
Thermage, yakın zamana kadar göz çevresine uygulanamamaktaydı. Yeni çıkan özel başlığı sayesinde artık göz çevresine de thermage uygulanabiliyor. Bu uygulama yüz ve kollar gibi geniş alanlara uygulanan thermage uygulamalarından daha ucuza çıkıyor. Göz çevresine uygulandığında thermage'ın etkisi 6 ayda son halini alıyor ve 2 sene etkisini sürdürüyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız yada buraya tıklayınız.
Thermage hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için (ilgili sayfaya gitmek için) tıklayınız


GÖĞÜSLERİNİ SİLİKON PROTEZLE BÜYÜTMEK İÇİN ARABASINI SATIYOR. (14.7.2006)
Ünlü internet satış sitesi Ebay'de bir Alman bayanın Ferrari Enzo marka arabası ile birlikte kendini satışa çıkarması gibi marjinal bir satış ilanı daha verildi. Habere göre Honda civic marka arabasını satışa çıkaran bayanın amacı elde edeceği gelir ile silikon protez ve ameliyat ücretini karşılamak. Ebay sitesi yetkilileri, sitelerinde "insan satışı"nın yasak olduğunu; bu yüzden Ferrari Enzo ve sahibinin satışının iptal olacağını, fakat silikon protez taktırmak için otomobil satışının serbest olduğunu bildiriyorlar..
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


İSRAİL PLASTİK CERRAHİ DERNEĞİ,
"SAHTE ESTETİK CERRAHLAR"A SAVAŞ AÇTI! (11.7.2006)
Plastik cerrahi uzmanı olmadığı halde estetik ameliyatlar yapan "sahte estetik uzmanları", sadece bize özgü değilmiş meğer. İsrail'de de çok sayıda malpraktis yaşanması, branşı olmayan kişilerin estetik ameliyatlar yapmaya soyunmaları sonucu giderek artan şikayetler üzerine İsrail plastik cerrahi derneği harekete geçti ve sağlık bakanlığı ile kurdukları dialoglar sonucu ortaya bir kanun tasarısı çıktı. Bu kanun meclisde kabul edilirse bundan böyle plastik cerrahi eğitimi almamış kişiler gözkapağı estetiği, burun estetiği, meme estetiği, liposuction gibi estetik cerrahi eğitimi ve anlayışı gerektiren ameliyatları yapamayacaklar. Bu kanunun bize de örnek olmasını diliyorum.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


TİME: PLASTİK CERRAHİ ÜZERİNE BİR FİLM. (11.7.2006)
Güney koreli film yönetmeni Ki-duk Kim'in yeni filmi "TİME", plastik cerrahi üzerine çekilen bir film. Filmin senaryosu da yönetmen Ki-duk Kim'e ait. Filmde oldukça etkileyici gerçeğe çok yakın ameliyat görüntülerinin olacağı söyleniyor (Nip-Tuck dizisinin yarattığı bir trend olabilirmi?). Filmin konusu sevgilisi için görünüşünü değiştiren ve çok sayıda estetik ameliyat geçiren bir bayan çevresinde gelişen olaylardan oluşuyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


ELLE MACPHERSON: PLASTİK CERRAHİ BENİ KORKUTUYOR. (11.7.2006)
Ünlü top model Elle Macpherson, estetik cerrahinin kendisini korkuttuğunu, doğal yapı ile oynanmaması gerektiğini söylemiş. Herkesin kendi dış görünüşünü kabullenmesi gerektiğini söylemiş (!).
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


OSBOURNE AİLESİ ESTETİK KLİNİĞİNDE.. (11.7.2006)
Ünlü amerikalı heavy metal şarkıcısı Ozzy Osbourne'un eşi ve menajeri Sharon Osbourne, yüz germe ameliyatı olmak istediğini fakat daha önce defalarca yüz germe olduğundan artık kendisine yüz germe yapılamayacağının söylendiğini açıkladı. Daha öncede göz kapağı, burun, göğüs estetiği geçiren, liposuction ve face lift yaptıran Osbourne, zaten artık bir estetik daha olursam ailem kıyameti koparır şeklinde konuşmuş. Şu anda bacaklarına liposuction yaptırmak istediğini fakat geçen seneki ameliyatlarının daha yeni yeni iyileştiğini söylemiş. Sharon Osbourne gibi eşi Ozzy Osbourne ve çocukları Jack'de bir çok kez estetik olmuş, liposuction yaptırmış. Kızları Kelly ise diyet ve sporla kilo verdiğini açıklamış.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


YENİ SLOGANIMIZ: SAVAŞMA, GÜZELLEŞ!
SELÜLİTLE VE İSTENMEYEN TÜYLERLE SAVAŞMAK İÇİN ASKERİ TEKNOLOJİ KULLANIYORLAR! (6.7.2006)
Bir İsrail firması olan Syneron, estetik amaçlı kullanım için ürettiği cihazlarda askeri "know-how" kullanıyor. Örneğin eLight ve eMax adlı epilasyon sistemlerinde, 1990'larda jet uçaklarının üzerindeki boyanın sökülmesi için üretilmiş olan "intense pulsed light" (IPL) teknolojisini kullanıyor. Firmanın selülitle savaş için ürettiği cihaz ise VelaSmooth adlı bir sistem. Firmanın estetik alanında askeri bilgi kullanmasına şaşmamak lazım, çünkü firmanın kurucularından olan Shimon Eckhouse 17 yıl boyunca israil ordusunda geliştirme departmanlarında çalışmış bir bilim adamı. Eckhouse şöyle diyor: "Eğer askeri sistemler geliştiriyorsanız elektronikten, stratejiden, patlayıcılardan, optikten, mekanikten, bilgisayar yazılımlarından anlamanız gerekir. Kısacası askeri uygulamalar multidisipliner bir çalışma sistemi gerektirir. Estetik ve tıp alanında da multidisipliner olmalısınız. Yazılımlar, fizik, mekanik, optik hatta biyolojiden anlamanız gerekir." Syneron firması son olarak ultrason teknolojisini kullanarak yağ dokuyu eritecek bir (non-invazif) cihaz üzerinde çalışıyor. Bu cihaz beklendiği kadar başarılı olursa liposuction ameliyatının sonu gelebilir.
Tıpkı Shimon Eckhouse gibi eskiden orduda çalışan bir bilim adamı olan israilli Gadi Iddan'da sahip olduğu askeri bilgiyi artık tıp alanında kullanıyor. Iddan'ın firması olan Given Imaging, geçtiğimiz yıllarda mide-barsak sisteminin rahatça görüntülenmesini sağlayan hap boyutundaki kamerayı geliştirmişti.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI PRATİĞİ YAPMAK
İÇİN MODEL BURUN GELİŞTİRİLDİ! (7.7.2006)
Burun estetiği öğrenmesi ve uygulaması en zor estetik ameliyatlardandır. Bugüne kadar da bu ameliyatı üzerinde uygulayabileceğimiz bir model yoktu. Misericordia hastanesi "Craniofacial Osseointegration and Maxillofacial Rehabilitation" bölümünde yüz defektli hastalar için bazı cerrahi modeller ve protezler üzerine çalışan endüstri tasarımı öğrencisi Ghassan Zabaneh, burun ameliyatlarının zor öğrenilen ve uygulanan ameliyatlar olduğunu öğrenmiş ve bir burun modeli geliştirmeye karar vermiş. Okul ödevi olarak burun cerrahisini öğrenmeyi kolaylaştıracak bir model tasarlamış ve bunu cerrahlara sunmuş. Haberde bildirildiğine göre şu an çalıştığı bölümdeki plastik cerrahlar ile modeli mükemmel hale getirmeye çalışıyorlarmış.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


SİLİKONLU MEME PROTEZLERİNİN DÖNÜŞÜ!
FDA YASAĞI KALDIRACAK MI? (10.7.2006)
Amerika'da 1992 yılından beri yasak olan silikon içerikli meme protezlerinin yeniden FDA onayı alması gündemde. Hatırlanacağı gibi FDA, geçen sene MENTOR marka bazı silikon jel içeren meme protezlerine onay vermiş idi (geçen sene bu haberi vermiş idim, sayfanın aşağılarına bakarsanız görebilirsiniz). Geçen seneye kadar Amerika'da sadece serum fizyolojikli meme protezleri yasal iken geçen sene silikon jel içeren bazı protezlere onay veren FDA'nın bu yazda diğer marka ve modellere onay vereceği söyleniyor. Bu yeni onayların sebebi yeni silikonlu protezlerde kullanılan silikon jel maddeleri olabilir, çünkü silikonun yasaklandığı yıllarda kullanılan silikon içeriği bugün artık kullanılmıyor, onun yerine çok daha güvenli olan silikon jel içerik kullanılıyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


DOLGU MADDELERİ PİYASASINDAKİ SON GELİŞMELER. (10.7.2006)
Dermal dolgu maddeleri ile kırışıklıkların giderilmesi son yıllarda en fazla uygulanan estetik uygulamalardan. Dolayısıyla bu piyasada da kıran kırana bir mücadele var ve her geçen gün yeni ürünler piyasaya veriliyor, yeni FDA onayları alınıyor. İşte son gelişmelerden bazıları:
FDA'nın bu yaz Artefill adlı ürüne onay vermesi bekleniyor. Kırışıklık tedavisinde kullanılan Artefill'in dünyadaki ilk dermal-kalıcı etkili dolgu maddesi olacağı bildiriliyor. Bu özelliği sebebiyle oldukça ses getireceğe benzeyen Artefill'in adını ileride sıkça duyabiliriz.
Yıllardır ses telleri rahatsızlıklarında FDA onaylı kullanımı olan, yarı-kalıcı bir dolgu maddesi olan Radiesse'in FDA'ya kozmetik amaçlı kullanımının onayı için başvurduğu bildirildi. Daha önce de kozmetik amaçla "off-label" kullanılan ürün böylece kozmetik alanında kullanılan FDA onaylı ürünler arasına katılacak.
Juvederm'in kozmetik amaçlı kullanımı için FDA onayı alındı. Juvederm'in diğer hyaluronik asit içerikli dolgu maddelerinden daha uzun etkili olduğu ve 6-12 ay etkinliğini koruduğu -tabii ki üretici firma tarafından- bildiriliyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız
Dolgu maddeleri hakkında daha geniş bilgi için, ilgili bölümümüze göz atabilirsiniz: tıklayınız


POPO ŞEKİLLENDİRİCİ YASTIK TAYVAN'DA SATIŞA SUNULDU! (10.7.2006)
Tayvanlı bir grup plastik cerrah tarafından geliştirilen özel, popo şekillendirici yastık piyasaya sunuldu. Yastığın şeklini koruyan özel bir süngerden üretildiği ve 90 gün sonunda poponuza güzel bir şekil vereceği iddia ediliyor. Ürünün fiyatı $29.95.
Bu yastıktan satın almak için tıklayınız


SELÜLİTE KARŞI RESTYLANE! (10.7.2006)
New York'dan Dr. David Marks'ın CBS televizyonuna verdiği demeçe göre, yıllardır kırışıklık tedavisinde güvenle kullanılan FDA onaylı bir dolgu olan Restylane, selülit tedavisinde de işe yarıyor. Ciltte çeşitli seviyelere enjekte edilebilen, hyaluronik asit içeren Restylane'in girinti ve çıkıntıları silikleştirebildiği, tek yan etkisinin ise maliyeti olduğu belirtiliyor. Bacaklardaki selülitten 9-12 ay kurtulmak, fazlaca restylane gerektirdiği için oldukça maliyetli olabiliyor. Buna karşılık hemen uygulanabilen, tıbbi yan etkisi olmayan, anestezi gerektirmeyen ve başarılı sonuçlar veren bir yöntem olduğu için şu aralar selülit tedavisinde Amerika'da oldukça fazla uygulanan bir işlem.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


ÜNLÜ ROCK GRUBU "GREAT WHİTE"IN VOKALİSTİ JACK RUSSELL, ESTETİK OLDU. (25.5.2006)
2003 yılında Rhode Island'da şov sırasında geçirdikleri büyük yangın kazasından sonra kariyerine ara veren, Great White grubunun frontman'i, ünlü vokalist Jack Russel sahnelere geri dönmeye hazırlanıyor. Ülkemizde de o zaman ana haber bültenlerine konu olan kazada konser sırasında yangın çıkmış ve bir grup elemanı ile 100 kadar seyirci hayatını kaybetmiş idi. Jack Russel sonunda kendini toparlamış görünüyor. Alkol bağımlılığından kurtulmuş ve yüzüne genç bir görünüm kazandırmaya karar vermiş. Şu an 45 yaşında olan ünlü vokalist yüz germe ve boyun estetiği geçirmiş.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


DÖVME MERAKLILARINA MÜJDE: SİLMESİ KOLAY DÖVME
MÜREKKEBİ BASINA TANITILDI! (29.6.2006)
Amerikan dermatoloji derneğinin verilerine göre her dört amerikalıdan birinde en az 1 dövme var ve dövmesi olan kişilerin yarısı ileriki yıllarda bu dövmelerini sildirmek istiyor. Bazı dövme meraklıları daha sonra dövmelerini sildirmek istediklerinde oldukça sıkıntı çekiyorlar çünkü her dövme istendiği kadar iyi çıkarılamıyabiliyor. Dövme çıkarma yöntemleri arasında lazer, dermabrazyon, salabrazyon, scarifikasyon bulunuyor. Yinede tüm bu yöntemlerle dövmelerin tam anlamı ile silinmesi oldukça zor. Hatta ülkemizde bir çok hasta dini sebeplerle dövmelerinin çıkarılmasını istiyor ve bu sebeple çok iz kalmasına rağmen cerrahi yöntemleri tercih ediyorlar. Dövme, cerrahi olarak total çıkarıldığında doğal olarak geride hiç pigment kalmıyor, bu sebeple bir çok hasta cerrahi yöntemi tercih ediyor. Cerrahi dışında diğer tüm yöntemlerde geride azda olsa pigment kalıyor. Bu sorunu gören bir firma (Freedom-2 LLC) tarafından geliştirilen özel bir tip dövme pigmenti basına tanıtıldı. Bu pigmentin özelliğinin lazer ile kolayca, hatta tek seansda çıkarılabilmesi olduğu söyleniyor. Henüz test aşamasında olan pigmentin 2 yıl içinde satışa sunulacağı da belirtilmiş. Bunun dışında Associated Press'in bildirdiğine göre başka bir firmada 2008'de 6-24 ay içinde kendiliğinden tamamen kaybolan farklı bir pigmenti piyasaya sürmeye hazırlanıyor.
Op. Dr. OYTUN İDİL'İN NOTU: Gerçekten iyi bir fikir!
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


ZARS FARMA, TOPİKAL ETKİLİ LOKAL ANESTEZİKLERİ S-CAİNE'İN
FDA TARAFINDAN ONAYLANDIĞINI DUYURDU (7.7.2006).
Zars farma tarafından üretilen yeni bir topikal anestezik olan S-Caine'in (7% lidokain ve 7% tetracain içeriyor) FDA tarafından onaylandığı duyuruldu. Bu üründen önce bu amaçla en çok kullanılan topikal anestezik krem EMLA idi. Bu kremin artı özelliği ise aynı zamanda soyucu etkisininde olması. Bu sebeple ürünün ciltte tavsiye edilenden daha uzun süre bırakılmaması öneriliyor. Uygulamanın, dolgu maddesi enjeksiyonundan 20-30 dakika önce, lazer ile dövme silinmesinden ise 60 dakika önce yapılması öneriliyor. Bunun yanında nadiren cilt reaksiyonları, eritem, lekelenme ve ödem gibi yan etkilere yolaçabildiği de belirtiliyor. Son olarak S-Caine'in henüz piyasaya çıkmadığını ve satışa sunulması içinde uzunca bir süre gerektiğini belirtelim. Şu an faz III testleri bitmiş olan ürün cilde penetrasyon için özel bir teknoloji olan CHADD teknolojisinden yararlanıyor. Ürünün uygulandığı bölgede ciltte sıcaklık arttığı için cilde hızla penetre olduğu ve 20-30 dakikada etki ettiği, o bölgede tam anestezi sağladığı belirtiliyor. S-caine, cilt üzerine yapıştırılacak hazır "patch"ler şeklinde kullanıma sunulacak.
Op. Dr. OYTUN İDİL'İN NOTU: Ben bundan 4 sene önce bir workshop sırasında, henüz test aşamasında olan yeni bir lokal anestezik maddeyi bizzat deneme şansına erişmiş idim. Henüz test aşamasında olan anestezik maddenin o sırada sadece kod adı söylenmiş idi (açıkcası hiç de aklımda kalmadı kod adı). Bu pomadı dudaklarıma sürerek denedim (sadece kırmızı kısıma değil, dudak çevresindeki cilde de uyguladım). Topu topu 5 dakika sonra dudaklarım ve çevresi tamamen uyuşmuş idi. Bu denediğim maddenin haberde adı geçen S-caine olduğunu sanmıyorum, çünkü S-caine hem "patch" şeklinde uygulanıyor, hem de 20-30 dakikada etki ediyor. Önümüzdeki yıllarda bu gibi bir kaç lokal anestezik pomadın kullanıma sunulacağını ve klinik uygulamalarda çok geniş yerlerinin olacağını düşünüyorum.
ZARS farma web sitesine gitmek için tıklayınız
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


FDA (Food and drug administration), DÖVME YAPTIRMANIN VE SİLDİRMENİN
RİSKLERİNİ HATIRLATAN BİR DUYURU YAYINLADI (7.7.2006)
FDA, tarafından son zamanlarda gelen şikayetler sonucu dövmeler hakkında bir basın duyurusu yayınlandı. Buna göre steril olmayan malzemeler ile steril olmayan şartlarda yapılan dövme uygulamaları ile hepatit-B, hepatit-C ve AİDS gibi hastalıkların bulaşabileceği hatırlatıldı. Bilindiği gibi ünlü film oyuncusu ve model Pamela Anderson'da sevgilisi ile beraber yaptırdığı dövme sonucu (sevgilisinde kullanılan iğne ile dövme yaptırmış idi) hepatit-C hastalığına yakalanmıştı. FDA kurumu ayrıca dövmelerin silinmesin hakkında da uyarılarda bulundu. Yapılan dövmelerin silinmesi işlemi en iyi siyah renkte başarılı olurken, yeşil, turkuvaz gibi renkleri tam olarak silmek mümkün olmuyor. Ayrıca silinen dövmelerdede en fazla 75% başarılı olunuyor. Dövme uygulamalarının arttığı yaz aylarında gelen şikayetlerde artma olduğuda belirtilmiş.

ULTRALASE'İN REKLAMI TEPKİ ÜZERİNE YAYINDAN KALDIRILDI (5.7.2006)
Büyük bir medikal estetik firması olan Ultralase'in tv reklamları, aldığı tepkiler üzerine İngiltere'de yayından kaldırıldı. Reklam filminde çıplak bir model aynı Botticelli'nin ünlü tablosu "Venüs'ün doğuşu"ndaki gibi bir yumurta kabuğundan doğuyordu (Botticelli'nin tablosunda Venüs istiridye kabuğundan doğmakta idi). Reklam filmindeki çıplaklık, özellikle filmin, günün her saati yayınlanması sebebiyle tepki çekti. Firma yetkilileri ise amaçlarının sadece Botticelli'nin tablosunu canlandırmak olduğunu açıkladılar; buna rağmen reklam yayından kaldırıldı.
Ultralase'in web sitesine gitmek için tıklayınız


GUANGXİ'NİN İLK ESTETİKLİ GÜZELİ: "ESTETİK AMELİYATLARDAN SONRA ERKEK ARKADAŞIMLA İLİŞKİLERİM DAHA İYİ OLDU" (24.6.2006)
Çinde (Guangxi) yapılan ilk "Estetik güzeli" yarışmasında birinci olan Mo Feilan, ameliyatlardan ve yarışmada birinci olmasından sonra erkek arkadaşı ile ilişkilerinin eskisine göre daha iyi olduğunu belirtti. Yarışmaya katıldıktan sonra sponsor olan estetik merkezinde 7 estetik ameliyat geçiren Mo'ya çene estetiği, yüz estetiği, gözkapağı estetiği, meme büyütme ameliyatı, liposuction uygulandı.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


BOTULİNUM TOKSİNİNİN ETKİSİNİ GÜVENLİ BİR
ŞEKİLDE ARTIRAN BİR MOLEKÜL BULUNDU. (12.6.2006)
Haber aslında 9 nisan 2006 da yayınlanmış fakat ne yalan söyliyeyim, benim şimdi haberim oldu. Kaliforniyada faaliyet gösteren Scripps Research Institute adlı bir araştırma merkezi uzmanları, botulinum toksininin etkisini güvenle artıran bir molekül bulduklarını bildirmiş. Buna göre bu molekül, toksinin etkisini güvenli bir şekilde, normalin 14 katı artırıyor; vücudun bu toksine immün cevap vermesini engelliyor. Bu şu anlama geliyor: daha uzun aralıklarla daha az toksin enjeksiyonu ve tabii ki daha az maliyet. Henüz bu buluşun kimyasal olarak laboratuar ortamında denendiğini, insan yada hayvan deneylerine daha başlanmadığını belirtiyorlar. Bu molekülün botulinum toksin ile birlikte rutin kullanıma girmesi için 4-6 senelik bir araştırma ve onaylanma süreci gerektiği söyleniyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


PLASTİK CERRAHLAR İÇİN YENİ BİR
HASTA GRUBU: MAJÖR DEPRESYON HASTALARI! (12.6.2006)
Bu haber oldukça ilginç. İlginçliği şundan kaynaklanıyor: majör depresyon vakalarında botulinum toksin uygulamalarının faydalı olduğu bildirilmiş; bu gidişle neredeyse botulinum toksin de aspirin gibi her derde deva olarak görülen ilaçlardan olacak gibi görünüyor. Yurtdışında yapılan ve Dr. Eric Finzi ve Dr. Erika Wasserman adlı iki araştırmacının yürüttüğü çalışmaya göre majör depresyonlu hastalarda alın bölgesine yapılan botulinum toksin uygulamalarının, bu hastalarda depresyonun düzelmesine katkısı olduğu görülmüş. Dermatologic Surgery dergisinde yayınlanan makaleye göre, yapılan çalışmada aldıkları ilaç ve terapilere rağmen depresyonu devam eden 10 hasta seçilmiş; bu hastaların alın ve iki kaş arası bölgelerine botulinum toksin uygulanmış. Bu 10 hastadan 9'unda depresyon düzelmiş, birinde ise düzelme belirtileri göstermiş. Haberde botulinum toksinin ne yapıpda depresyonu düzelttiğinden bahsedilmiyor, fakat kişinin depresif yüz ifadesinde düzelme sağladığı ve bunun da kişinin psikolojik durumunu iyi yönde etkilediğini düşünüyorum; zira sadece estetik amaçla botulinum toksin uygulanan hastalarda da ruh hali iyi yönde etkileniyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


MEME KANSERİ SONRASI ONARILAN MEME AMELİYATLARINDA BÜYÜK GELİŞME! (11.6.2006)
Baylor tıp fakültesi (Houston/Amerika) plastik cerrahi bölümünde, meme onarımlarında yeni bir sayfa açan bir ameliyat tekniği basına duyuruldu. Buna göre klasik ameliyatta meme sadece şekil olarak tekrar yapılanıyordu, onarılan memede his olmuyordu. Bu yeni teknikde ise meme onarımı karın derisi kullanılarak meme onarımı yapılmış ve karın cildindeki bir sinir kullanılarak yeni oluşturulan memenin hissetmesi de sağlanmış. Henüz 11 hastada uygulanan bu yöntem sonunda hastalar 3-6 ay içinde onarılan memede hissiyatın başladığını belirtmişler. Aradan geçen bu süre, onarılan sinirin iyileşmesi için gerekli olduğundan hemen ameliyat sonunda hissiyat gelişmiyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


TERI HATCHER'IN KUSURLARI, TIP VE YAYINCILIK ETİĞİ (10.6.2006)
Amerikalı ünlü film ve dizi oyuncusu Teri Hatcher (Desperate Housewives, Jane Doe, Spy Kids, Tomorrow never dies, Lois & Clark: The New Adventures of Superman) biyografisini yayınladı (Burnt Toast: And Other Philosophies of Life). Kitapda plastik cerrahlar ile ilgili kötü bir anısından da bahsetmiş ünlü oyuncu. Buna göre estetik ve güzellik üzerine yayınlanan bir dergi, Teri Hatcher'a bir e-mail atmış ve dergide yayınlanacak bir estetik cerrahi yazısı için resimlerini yayınlamak için izin istemişler. Bir grup plastik cerrahda resimlerine bakarak Teri Hatcher'ın neresine ne yapmalı, kusurları nelerdir, estetik açıdan inceleyeceklermiş. Bu teklif karşısında dehşete düşen Teri Hatcher, dergiye oldukça sert bir cevap yazmış ve kendisini görmemiş, tanımamış olan cerrahların resimlerine bakarak değerlendirme yapmaları fikrini dehşet verici bulduğunu söylemiş. Durup biraz düşünürsek, bu resimlere bakarak değerlendirme olayı ülkemizde de yapılıyor fakat izin istemek kimsenin aklına gelmiyor. Amerika'daki dergi editörleri yine de -hiç olmazsa- izin istemeyi akıl etmişler. Ülkemizde ise dergilerde arada bir cerrahların, falan falan mankenin şunu yaptırması gerek, falan oyuncunun burnunu yaptırması gerek diye demeçlerini okuyoruz. Bu gibi değerlendirmeleri toplum önünde yapmak zaten etik değilken birde o kişinin haberi dahi olmadan estetik değerlendirmeler yapmak olayı hepten çirkinleştiriyor.

BAŞARILI ESTETİK AMELİYATLAR CİNSEL İLİŞKİ SIRASINDA ALINAN HAZZIN ARTMASINI SAĞLIYOR! (9.6.2006)
Bu bir magazin haberi değil, aksine bilimsel yayınlarda yayınlanmış ciddi bir makale sözkonusu. Aesthetic surgery journal dergisinin ocak-şubat 2006 sayısında (volume 26, issue 1, sayfa 12-17) yayınlanan bir makaleye göre estetik ameliyat geçirmiş bayanların büyük bir kısmında, ameliyat sonrası cinsel hayatlarında düzelme, daha fazla haz alma şeklinde pozitif değişiklikler olmuş. Anket, özellikle meme ve vücut estetiği (karın germe, liposuction) geçirmiş bayanlara yapılmış. Bu makaleyi buraya tıklayarak indirebilirsiniz (295 Kb). Dosya, PDF formatında olduğundan, dosyayı açmak için sisteminizde Adobe Reader yüklü olmalı. Adobe Reader'ı yüklemek için download bölümüne bakınız.
Not: Bu çalışmaya çok benzeyen, çok merkezli bir klinik çalışmanın şu an ülkemizde de yapılmakta olduğunu belirteyim.


NİP TUCK 3. SEZON DVDLERİ ÇIKIYOR (9.6.2006)
Nip tuck 3. sezon DVD'leri yurtdışında çıkıyor. İngiltere'de 8 mayısda çıkan DVD'ler (bölge 2), Amerika'da da 29 ağustosda çıkıyor (bölge 1). DVD'ler önceki sezon DVD setlerindeki gibi yine iki ayrı kapakla yayınlanmış; bir normal bir de "wild" kapaklı olarak (3. sezonun ikinci kapağını görmek için imleci resmin üzerine getirin, nip-tuck fans sitesine gitmek için resme tıklayınız). Ülkemizde henüz gösterilmeyen bu bölümler CNBC-E tarafından önümüzdeki sonbahar-kış sezonunda yayınlanacak. 15 bölümden oluşan 3. sezonda yine oldukça ekstrem konular işlenmiş (cildi, oturduğu koltuğa kaynamış aşırı obez bir kadın; self amputasyon; nekrofili; yüz nakli vs ). Bu sezonun sonunda, 2. sezonda ortaya çıkan "Carver" lakaplı seri katilin -daha doğrusu seri bıçaklayıcının- kimliği ortaya çıkıyor. Matt, skinhead'lere katılıyor; cerrahi ekibe yeni bir plastik cerrah -Dr. Quentin Costa- katılıyor. DVD setini almayanlar, yada Türkçe altyazılı seyretmek isteyenler kışı beklemek zorunda malesef.

TAKDİRİ HAKEDEN BİR BULUŞ! (6.6.2006)
Kanada'da faliyet gösteren bir plastik cerrahi kliniği tanıtım amacı ile özel bir kağıt bardak tasarlamış. Fikir çok basit, bu bardaktan içerken bir süreliğine de olsa burun estetiği yaptırmış gibi görünüyorsunuz. Bu bardakların bir çok kafeye dağıtıldığını, insanların bu bardaktan içerken bol bol resim çektirdiklerini ve bardağın üzerinde logosu, adresi bulunan plastik cerrahi kliniğinin çok iyi reklam yaptığını tahmin edebilirsiniz.ÜLKEMİZ ADINA GURUR DUYDUK! (5.6.2006)
Gazi Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Selahattin Özmen, PSEF in 2006 yılı Scientific Essay Contest Annual Bernard G. Sarnat, MD Junior Award, Basic Science ödülünü kazandı. Bu ödül plastik cerrahide verilen en uzun geçmişe sahip ve saygın ödüllerden sayılıyor. Aynı ödülü geçtiğimiz sene ise, yine Gazi Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalından Dr. Yener Demirtaş kazanmıştı. Bu ödüllerle göğsümüzü kabartan ve ülkemizin uluslararası platformda saygınlığını artıran meslektaşlarımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

PARİS HİLTON ESTETİĞE KARŞI OLDUĞUNU SÖYLEDİ.. (3.6.2006)
Bir süre önce basında göğüs estetiği yaptırdığı şeklinde haberler çıkan Paris Hilton, bu ameliyatı düşündüğünü fakat daha sonra vazgeçtiğini söyledi. Çocukluğundan beri babasına bu ameliyat için yalvardığını söyleyen Hilton, babasının ameliyat ile göğüslerini büyütmesinin imajını ucuzlatacağını söylemesi üzerine vazgeçtiğini söyledi (Dr. Oytun İDİL'in notu: "biliyorum çok absürd ama haber gerçekten bu şekilde verilmiş"). Paris Hilton, yinede bir kişinin çok ihtiyacı varsa estetik ameliyat olmasında sakınca olmadığını buyurmuş.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


GÜNEY KORE'DE BU SENE ESTETİK AMELİYAT HEDİYE ETMEK MODA! (1.6.2006)
Güney kore'de son yıllarda gitgide daha fazla estetik ameliyat yapıldığı, fakat bu sene insanların birbirlerine estetik ameliyat hediye etmesinin bir trend halini aldığı belirtiliyor. Özellikle anneler ve babalar gününde çocukların anne ve babalarına estetik ameliyat hediye etmeleri artık güney kore'de sıkça rastlanıyor. Uzun yıllardır Seul'de çalışan Op. Dr. Kim Hyun-ho, yıllar içinde ve özellikle son yıl içindeki artışı çok net gözlemlediklerini ve en çok hediye konusu olan estetik ameliyatın gözkapağı ve gözçevresi estetiği olduğunu söylüyor.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


PLASTİK CERRAHİ İÇİN PLASTİK KARTLAR! (24.5.2006)
Son yılların estetik alanında en fazla ses getiren yeniliği estetik kartları hızla yayılıyor! Özellikle Amerika'da plastik cerrahların bu gibi kartları gün geçtikçe daha fazla kullandıkları belirtiliyor. Verilen bir istatistiğe göre plastik cerrahların 30%'u hastalarına bu imkanı sunuyor. Hastalar kartlı estetikle daha kolay para harcıyor, puan topluyor, daha fazla estetik ameliyat oluyorlar. Estetik kartların yıllık cirosunun önümüzdeki beş yıl içinde 8-10 milyar dolar gibi bir rakkama erişebileceği söyleniyor. Sistem şöyle işliyor. Hasta doktorunu arıyor, estetik kartından almak istediğini söylüyor. Kredi kartı firması hızlıca kredi alma durumunu kontrol ediyor. Onay verilir verilmez -1 saat içinde- kartı alabiliyor. Hasta estetiklerini kredi kartı ile ödüyor, doktor ameliyat ücretini 5-10% komisyon ile kart firmasından alıyor. Bu sırada hastalar puan da toplayabiliyor. Bu tarz kredi kartlarından en ünlüsü, CareCredit.
Haberin ayrıntısı için tıklayınız


ESTETİKTE TATİL PROMOSYONUNA TEPKİ! (16.5.2006)
İngiltere'de bir özel sağlık kuruluşu (Firmanın isteği üzerine isimleri haberden çıkarılmıştır..) başlattığı kampanya ile mayıs-haziran aylarında kliniklerinde estetik ameliyat olacak kişilere tatil hediye edeceklerini duyurunca plastik cerrahi uzmanlarının şimşeklerini üzerine çekti. Klinik, kampanya dahilinde hastalara özel bir kart (sadece mayıs-haziran aylarında 2000 sterlinlik ameliyat olanlara verilen "***** card") vererek ileride olacakları ek estetik ameliyat ve işlemler içinde 5-10% indirim yapmayı vaadediyor. İngiliz plastik cerrahi uzmanları ise -tabiri caizse- bu işin suyunun çıktığını, ileride insanların kredi kartı puanı gibi estetik puanı toplamaya başlayacaklarını; bunun önlenmesi gerektiğini belirtiyorlar. ****** klinikleri ise ülke genelinde 17 klinikte hizmet vererek yılda 25.000 estetik girişim gerçekleştiriyorlar. İngiliz plastik cerrahi derneği başkanı Adam Searle ise bu tarz promosyonları doğru bulmadıklarını açıkladılar.
Haberin ayrıntısı için bu linke tıklayınız. Firmanın isteği üzerine kendi sitelerine olan link kaldırılmıştır..


AMERİKA GASRTİK BALON VE GERME AMELİYATLARIYLA ZAYIFLIYOR! (15.5.2006)
Geçtiğimiz yıl içinde estetik vakalarının, Amerika'da botulinum toksin uygulamalarına 1.3 milyar, burun estetiğine 1 milyar dolar ve liposuction içinse 750 milyon dolar para harcadıkları bildirildi. Son beş yıl içinde burun estetikleri ve liposuction için ödenen toplam ücrette artış olsa da sayı olarak düşüş görülüyor. Son yılların en fazla artış görülen ameliyatlarının ise vücut kontur düzeltme ameliyatları (karın germe, kol germe, bacak germe, kalça kaldırma,) olduğu görülmüş. Bunun sebebinin Amerikadaki aşırı obezlik sorunu, gastrik balon uygulamalarındaki artış ve büyük miktarlarda kilo veren insanların daha sonra bu tarz ameliyat olmaları imiş. Bu ameliyatlarda geçen seneye göre 22% artış görülmüş ve hastalar bu ameliyatlar için 700 milyar dolar harcamış (haberdeki verilerin kaynağı: Amerikan plastik cerrahi derneği).
Haberin ayrıntısı için tıklayınız.


AMERİKA'DA 2005 YILININ EN FAZLA YAPILAN AMELİYATLARI AÇIKLANDI (15.5.2006)
Amerikan plastik cerrahi derneğinin açıkladığı sayılar şöyle:
ESTETİK AMELİYATLAR
Liposuction
Meme büyütme
Gözkapağı estetiği
Burun estetiği
Karın germe
CERRAHİ OLMAYAN KOZMETİK UYGULAMALAR
Botulinum toksin uygulamaları
Lazer epilasyon
Dolgu maddesi uygulamaları (hyaluronik asid)
Mikrodermabrazyon
Kimyasal peeling
Haberin ayrıntısı için tıklayınız.


DÜNYA YANIK KONGRESİ 2010 YILINDA İSTANBULDA YAPILACAK (8.5.2006)
Başkent Üniversitesi Basın Bürosu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Dünya Yanık Derneği Yönetim Kurulu'nun, Başkent Üniversitesi Rektörü ve Türkiye Yanık ve Yangın Afetleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın yaptığı başvuruyu görüşerek 15. kongrenin İstanbul'da yapılmasına karar verdiği bildirildi. Prof. Dr. Haberal da 2010 yılında İstanbul'da yapılması kararlaştırılan kongreye ilişkin yaptığı açıklama, ''Önce ülkemizde, daha sonra Ortadoğu'da başlattığımız bilimsel ve örgütsel çalışmalar, dünya ülkelerinin üst çatısı olan Dünya Yanık Derneği'ne üyeliğimizle gelişmiştir'' dedi. ''2010 yılındaki kongrenin İstanbul'da yapılmasının Türkiye için bir gurur, tanıtımı için de önemli bir fırsat'' olduğunu kaydeden Haberal, bu fırsatı en iyi biçimde değerlendireceklerini belirtti.

TÜRKİYEDE İLK YÜZ NAKLİ İÇİN TÜM HAZIRLIKLAR TAMAM! (29.4.2006)
OMÜ Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Ahmet Karacalar, Türkiye'de yüz nakli ameliyatı için tüm hazırlıkların tamamlandığını söyledi. Doç.Dr. Ahmet Karacalar, asıl sıkıntının nakil sonrasındaki doku kabulünü sağlayıcı ilacın bulunmasına rağmen açıklanmaması ve ilaç protokollerinin yapılmamış olması olduğunu söyledi. Karacalar, protokol yapılır yapılmaz ilk ameliyatı gerçekleştireceklerini belirtti. Yüz naklini gerçekleştirerek tıp dünyasına yeni bir ivme kazandıran Fransa ve Çin'in ardından Türkiye'de de bu konu üzerinde hassasiyetle duruluyor. Türkiye'nin ilk yüz naklini gerçekleştirmek için çalışmalarını sürdüren Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi, bu amaçla araştırma görevlilerinden Dr. Nuray Öztürk'ü ABD'deki Cleveland Clinic'e, Dr. Sinan Engin'i microcerrahi ve kök hücre konusunda araştırma yapan Avusturya'nın Bernard O'Brien Enstitüsü'ne ve Tayvan'daki Chang Gung Memorial Hospital'a gönderdi. Buralarda yapılan yüz nakli konusundaki çalışmaları inceleyen öğretim üyeleri ve araştırma görevlileri, üniversite olarak teknik ve bilgi yeterliliği bakımından dünya ülkeleri ile eş değer seviyede olduklarını tespit etti. Yüz nakli yapmak için tüm hazırlıkların tamamlandığını söyleyen OMÜ Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Ahmet Karacalar, asıl sıkıntının nakil sonrasındaki doku kabulünü sağlayıcı ilacın bulunmasına rağmen açıklanmaması ve ilaç protokollerinin yapılmamış olması olduğunu söyledi.
Fransa'da köpeği tarafından yüzü parçalanan 38 yaşındaki Isabel Dınuar'a ve Çin'de bir ayının yüzü tanınmayacak hale gelen 30 yaşındaki Li Guo-Şing'e yapılan yüz nakilleri tıp dünyasında geniş yankı uyandırmaya devam ediyor. Tıp dünyasında devrim olarak nitelendirilen yüz nakli konusunda ABD, Avusturya, Tayvan, İngiltere, Almanya, İtalya'nın haricinde Türkiye'de bu konuda Hacettepe Üniversitesi, Çapa Tıp Fakültesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve OMÜ Tıp Fakültesi çalışmalarını sürdürüyor. Yurt dışındaki bilim adamlarıyla işbirliği içinde çalışarak araştırmalarına devam eden OMÜ, teknik bakımdan yüz nakline hazır. Ancak mevcut ilaçlarla yüz nakli yapmanın riskli olduğuna dikkat çeken uzmanlar, ameliyat sonrasında doku reddini önceleyici ilacın piyasaya sürülmesini beklediklerini belirtiyor.


        HABER ARŞİVİ

estetik cerrahi 2014 HABER ARŞİVİ
estetik cerrahi 2013 HABER ARŞİVİ estetik cerrahi 2012 HABER ARŞİVİ estetik cerrahi 2011 HABER ARŞİVİ
estetik cerrahi 2010 HABER ARŞİVİ estetik cerrahi 2009 HABER ARŞİVİ estetik cerrahi 2008 HABER ARŞİVİ
estetik cerrahi 2007 HABER ARŞİVİ estetik cerrahi 2006 HABER ARŞİVİ estetik cerrahi 2005 HABER ARŞİVİestetik cerrahiZiyaretçilerim hangi ülkelerden (son 24 saat):

ip-location

 
 


,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸ Bu site, en iyi şekilde, en az 1280 X 800 çözünürlük, İnternet Explorer son sürüm ile ve hızlı bir internet bağlantısı ile görüntülenir,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸,ø¤º°`°º¤ø,¸¸